Budapešť – Naše oblíbená místa

Ne nadarmo je Budapešť nazývána „Paříž Východu“ – podle nás totiž patří mezi nejkrásnější města Evropy. Plánujete víkend nebo pár dní v Budapešti? V tom případě jste tady správně! V tomto článku se s vámi totiž podělíme o naše nejoblíbenější místa v Budapešti – co dělat, kde se najíst a kdy se na památky vydat.

Budapešť vznikla v roce 1873 spojením tří měst (Budína, Starého Budína a Pešti) a v současné době čítá s celou aglomerací cca 2,5 milionů obyvatel. Leží na řece Dunaj, která i rozděluje na dvě části – Budu a Pešť.

Budapešť nás během naší první společné návštěvy naprosto okouzlila a moc rádi se do ní vracíme. Město je o něco větší než Praha a určitě doporučujeme sem zajet alespoň na prodloužený víkend – za jeden den vše nestihnete 🙂

Video z našeho výletu do Budapeště 🙂

Jak se sem dopravit ?

První možností je společnost Regiojet – z Prahy se sem pohodlně dostanete za pár hodin a za pár kaček. Navíc Regiojet má několikrát do roka akce (např. Valentýn 1 + 1 apod.). Autobusy jezdí na hlavní autobusové nádraží, odkud se bez problému dostanete tramvají do centra.

Další možností je letadlo. Letenky můžete pořídit z Prahy se společností Ryanair – teď na podzim/ v zimě se ceny za zpáteční letenku pohybují kolem tisícovky. Budapešťské letiště není od centra zase tak daleko a má výborné autobusové spojení. Jízdenky z/na letiště si můžete koupit přímo v automatu na zastávce – jedná se o autobus 100E, který jezdí z centra (kousek od Budapest Eye).

Kde se ubytovat ?

Budapešťské památky jsou rozprostřené po celém městě – připravte se na bolavé nohy a desítky nachozených kilometrů! My jsme během našeho třídenního pobytu nachodili přes 50 km. Určitě si vyberte ubytování někde v centru – My jsme zvolili Centric Lifestyle Apartments (super ubytko i cena – 440 os/noc !).

Pokud ještě nemáte profil na airbnb můžete využít slevu 725 Kč na vaše první ubytování kliknutím na TENTO odkaz.

Kam na kafe a kde se najíst ?

Milujete kavárničky ? Budapešť je přesně místo pro vás ! Naleznete tady stovky krásných hipsterských kavárniček, kde si můžete dát výbornou snídani za přijatelné ceny.

Na výborné jídlo určitě doporučujeme Street Food Karaván – něco jako „tržnice se street food“ – najdete tady mnoho stánků s občerstvením (maďarská i mezinárodní kuchyně). My jsme sem (několikrát) zašli například na Langoš.

Nejlepší Langoš jsme však neměli ve výše zmíněné uličce, ale hned vedle lázní Szechenyi v takovém malém stánku v parku (adresa: Allatkerti Krt. 3. Varosliget – Citypark, Budapešť 1146) Doporučujeme sem zajít až po koupání, je to velká porce a v lázních vás to potáhne ke dnu.

Ramenka – V Budapešti jsme také vyrazili na tradiční (hahaha) polévku rámen. Restaurace s výbornou asijskou kuchyní! Většinou se snažíme hledat a jíst spíše místní speciality, ale bolelo nás v krku, tak jsme si trošku gastronomicky zacestovali do Asie.

Na skvělou kávu můžete zajít i do hipsterské kavárny Vinyl & Wood – Get Lost in Wonderland. Naši nejoblíbenější kavárnu Szimpla Haztáji (na fotce s puntíkovaným hrníčkem) bohužel přesunuli – netušíme, jaké to teď je.

Naše oblíbená místa + Co navštívit ?

Stejně jako většina ostatních evropských měst se i Budapešť potýká s nekonečným náporem turistů. Pokud jste ranní ptáčata a místa si vychutnáváte rádi v klídečku, doporučujeme nastavit časný budíček. My jsme takto vyrazili například na Rybářskou Baštu a potkali jen pár fotografů .. všechna tato místa mají hned o level lepší atmosféru 🙂

Na konci článku si můžete stáhnout mapičku, kde jsme vám poskládali itinerář na dva dny 🙂

Rybářská Bašta Budapešť
Rybářská Bašta

Rybářská Bašta je jednou z ikonických památek Budapešti. Z jejích vyhlídkových neorománských teras můžete pozorovat jedinečné panorama – výhled na celé město. Sedm kamenných věží symbolizuje sedm náčelníků, kteří založili Maďarsko v roce 895.

Rybářská Bašta byla postavena v letech 1895 – 1902 a po 2. světové válce byla zrekonstruována. Doporučujeme si opravdu přivstat a vyrazit na východ slunce. Můžete si pak za odměnu dát kafíčko s výhledem 🙂

TIP: Pokud k Rybářské Baště vyrazíte časně ráno, nebudete muset platit za vyhlídky, které jsou odpoledne placené 🙂 Turnikety bývají otevřené a nikdo je nehlídá.

Matyášův Chrám
Matyášův Chrám

Hned vedle Rybářské Bašty můžete obdivovat tenhle římsko-katolický kostel z druhé poloviny 14. století (pozdní gotika). Matyášův Chrám je druhým největším kostelem Budapešti. V průběhu historie plnil velmi důležitou roli – mezi jeho zdmi byly korunovány hned dvě vládnoucí strany. Jeho střecha připomíná kostel ve Vídni.

Budínský Hrad
Budínský Hrad

Budínský hrad byl sídlem maďarských králů. Poprvé byl dokončen v roce 1265, ale Barokní palác, který zabírá většinu komplexu pochází z let 1749 – 1769. Dnes zde můžete navštívit Maďarskou národní galerii a Budapešťské historické muzeum.

Uvnitř hradu jsme nebyli – nemůžeme soudit, zda to stojí za to 🙂 Rádi sem chodíme kvůli krásnému výhledu na řetězový most. Pokud se vám nechce funět do kopce, můžete využít pozemní lanovku, která vás sem vyveze.

Gellértovy lázně
Gellértovy Lázně

Gellértovy lázně jsou propojené s hotelem Gellért, jehož stavba začala roku 1912. Lázně jsou opravdu velké a nabízí několik krytých i venkovních termálních bazénů. Venkovní bazén má navíc i umělé vlnobití. Do některých vnitřních bazénu je vyžadovaná koupací čepice – za pár korun si ji můžete zakoupit přímo v lázních.

Vyrazili jsme sem rovnou první den na otevíračku – super příležitost, jak vyplnit čas než vás pustí na ubytko 🙂 Lázně jsou opravdu nádherné (v secesním stylu).

Informace o cenách najdete ZDE

Po cestě do Gellértových lázní můžete vystoupat na Vrch Gellért či k Citadelle.

Řetězový most
Széchenyi Lanchíd

Nejznámější most, který spojuje přes řeku Dunaj jednotlivé části města – Budu a Pešť. Otevřen byl v roce 1849 a stal se tak prvním stálým mostem přes řeku Dunaj v Maďarsku. V době své výstavby byl považován za jeden z moderních světových technických divů. Měl obrovský význam pro Maďarsko – asi tak jako Brooklynský most pro USA.

Budapešť parlament
Budova Parlamentu

Sídlo Národního shromáždění Maďarska je největší budovou země. Spojuje hned 3 architektonické styly: Gotiku, Baroko a Renesanci. Uvnitř se nachází 614 pokojů a jsou zde ukryty maďarské královské klenoty.

Nejkrásnější výhled na budovu parlamentu je z druhé strany řeky Dunaj nebo z Rybářské bašty.

Židovský památník
Památník „boty“

Šedesát párů bot mužů, žen a dětí leží při pobřeží Dunaje (nedaleko budovy parlamentu). Připomínají smrt židů za druhé světové války – 9.12. 1944, kdy byla skupina židů brutálně zabita kulomety. Lidé i dnes u památníku zapalují svíčky za ty, kteří zemřeli zbytečně během konce války.

Né že by tohle bylo úplně naše oblíbené místo, ale například při mé první návštěvě Budapeště, jsem nevěděla co tento památník značí.

Bazilika sv. Štěpána
Bazilika sv. Štěpána

Nedaleko parlamentu můžete navštívit i římskokatolickou baziliku. Je pojmenována na počest prvního krále Maďarska – Štěpána. Jeho pravá ruka je prý umístěna v relikviáři. Můžete do baziliky zajíst na koncert orchestru.

Náměstí Hrdinů
Náměstí hrdinů

Náměstí hrdinů je jedním z hlavních náměstí Budapešti, známé pro své ikonické sochařské dílo. Můžete tady najít sochy sedmi náčelníků a dalších významných vůdců a Pamětní kámen hrdinů. Náměstí leží hned u městského parku.

Széchenyi
Széchenyiho termální lázně

Největší léčivé lázně v Evropě! Voda je zásobována dvěma termálními prameny, jejichž teplota je 74 a 77 stupňů celsia. Byly postaveny v novobarokním stylu v roce 1913 a jsou to nejznámější lázně Maďarska.

Do těchto lázní naopak doporučujeme zajít k večeru na „noční koupání“ 🙂

Vajdahunyad
Městský park a hrad Vajdahunyad

Krásný parčík blízko centra o rozloze 1,2 km čtverečních. Pokud si chcete odpočinout od ruchu města – tohle je to pravé místo! Uprostřed parku můžete odpočívat u rybníčku – v zimě se tady dá bruslit.

Hrad Vajdahunyad byl postaven v roce 1896 jako součást tisícileté výstavy – 1000 let od dobytí Karpatské pánve. Zámek je inspirován několika budovami z různých částí maďarského království – zejména Transylvánií(dnes Rumunsko). Dnes zde můžete navštívit muzeum maďarského zemědělství – největší svého druhu v Evropě.

Itinerář Budapešť
 1. Maďarský Parlament
  + můžete navštívit Židovský památník – „Boty“ – u parlamentu
 2. Bazilika sv. Štěpána
 3. Řetězový most
 4. Rybářská Bašta + Matyášův Chrám
 5. Budapešťský hrad
 6. Citadella
 7. Gellértovy termální lázně
Itinerář Budapešť
 1. Náměstí Hrdinů
 2. Hrad Vajdahunyad
 3. Széchenyiho lázně

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Budapešti? Podělte se o ně s námi do komentářů 🙂

Gruzie – Týden plný dobrodružství

Paříž – Co navštívit v Paříži ?

Last Updated on 7 srpna, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments