Paříž – Co navštívit v Paříži ?

Paříž je beze sporu jedním z hlavních klenotů Evropy. Má všechno, co si jen cestovatel může přát – krásné, romantické uličky, památky i skvělé jídlo. Co přesně ale v Paříži navštívit, pokud jste ve městě pouze pár dní?

Paříž toho nabízí tolik, že musíte svůj itinerář opravdu naplánovat do detailu (aby to bylo časově zvládnutelné). I přesto že jsme v Paříži byli už několikrát, stále máme pocit, že jsme neviděli ani polovinu toho, co tohle město nabízí. S klidem, ale můžeme říct, že jsme viděli to nejlepší ! 🙂

TOP 15 MÍST, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT

Video z naší návštěvy Paříže

V tomto článku vám představíme 15 míst, která v Paříži nejraději navštěvujeme a myslíme si, že byste je určitě při své návštěvě neměli vynechat. Pořadí jednotlivých míst jsme určili náhodně, nikoliv podle oblíbenosti.

Na začátek ještě pár rad a tipů, které byste před návštěvou této krásné metropole měli vědět:

TIP 1: Paříž je jedním z nejoblíbenějších evropských měst, a tak je bohužel neustále pod náporem turistů. Pokud si chcete užít něco z té pařížské atmosféry = neprodírat se nekonečnými davy turistů, doporučujeme nastavit budíček už před šestou ráno. Nám se tahle metoda brzkého vstávání opravdu osvědčila. Na památky zásadně vyrážíme s rozbřeskem a odpoledne si děláme „pohodičku“ po kavárnách či parcích.

TIP 2: Pokud vám je méně než 26 let (musíte se prokázat OP), máte do většiny muzeí vstup ZDARMA.

TIP 3: I v Paříži platí zlaté pravidlo „Čím blíž k centru, tím dražší“ a dražší v tomto případě rozhodně neznamená lepší. Zkuste se zatoulat do kavárniček či restaurací dále od centra.. určitě si víc pochutnáte a zároveň i ušetříte.

TIP 4: DOPRAVA! Paříž je opravdu obrovské město. Pokud jste zde na déle než jeden den, určitě se vyplatí zřídit si místní „Navigo card“= ekvivalent pro naši lítačku. Učinit tak můžete na každé stanici metra. Nejenže vám ušetří spoustu času a energie, ale rozhodně i peněz. My jsme za pětidenní neomezenou lítačku zaplatili cca 700 Kč – platila i do Disneylandu a na letiště ORLY. Důležitá věc: vezměte si s sebou malou pasovou fotografii, bez ní vám ji nevydají.

1. Eilfelova věž

Ano, zdá se to být trochu klišé, ale navštívit Paříž a nevidět její ikonu? Věž byla dokončena roku 1889 a po celých 31 let se pyšnila titulem „nejvyšší stavba světa“. Byla postavena k příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a zároveň i Světové výstavy. Původně se měla stavba zbourat 10 let po jejím vystavění, ale z praktických důvodu (sloužila jako stanice rozhlasová a zároveň meteorologická) se tento plán zrušil.

My jsme za Eiffelovkou vyrazili na Trocadéro, odkud byl opravdu krásný východ slunce (což znamenalo budíček na pátou ráno). Zprvu nás tam bylo opravdu jen pár.. Chvilku po rozbřesku jsme, ale mohli pozorovat unikátní představení v podobě 10 asijských párů, pózujících na svatební fotky.

Večer po setmění slunce, cca každou hodinku, můžete vidět krásnou světelnou show.

Eiffel tower

Návštěvu Eiffelovky jako takové můžete samozřejmě také absolvovat. Cena se liší podle patra, do kterého chcete a i podle vašeho věku. Vstupenky si můžete rezervovat ZDE.

 2. Invalidovna

Stavba postavená Ludvíkem XIV., která byla dokončena v roce 1676. Obrovský komplex budov zahrnuje Muzeum Armády, vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány (což byl i původní účel). Jsou zde rovněž pohřbeni jedni z největších francouzských válečných hrdinů. Hlavními památkami budov je Napoleonova hrobka a dóm s malbami de La Fosseho.

Pokud vám je méně než 26 let a jste příslušník Evropské unie, máte vstup zdarma, tak proč toho nevyužít?! 🙂

Invalidovna
3. Most Alexandra III.

Most spojující Invalidovnu a Champs-Élysées (Elysejská pole). Postaven v roce 1900, jako symbol francouzsko-ruského spojenectví, které bylo uzavřeno v roce 1891 mezi císařem Alexandrem III a francouzským prezidentem Sadi Carnotem. Krásně zdobený ! Můžete z něj pozorovat plující lodě a mávat turistům :-).

Most v Paříži
4. Velký a Malý průmyslový palác

Malý i Velký palác byly postaveny na začátku 20. století (rok 1900) v secesním stylu k příležitosti konání Světové výstavy. Ve Velkém paláci se konají prestižní světové výstavy a v zadní části se nachází muzeum vědy (ideální pro děti). V Malém paláci je stálá výstava obrazů a uměleckých předmětů z přelomu 18. a 19. století.

Velký a Malý palác
5. Jardin de Tuileries

Krásný park ve francouzském stylu je bývalým zámeckým parkem zbořeného Tuilerijského paláce (po kterém nese své jméno). V létě je ideálním místem na piknik, na podzim pak pro nádherné procházky.

Tuilerijské zahrady
6. Elysejská pole

Pokud dostanete „shopping náladu“, není lepšího místa než právě tato téměř dvoukilometrová ulice, která spojuje Vítězný oblouk s Place de la Concorde. Pokud máte rádi značky jako Louis Vuitton nebo Tag Heuer (a máte sedmimístný zůstatek na účte, hahaha), určitě se vám bude líbit. Pro nás je to však jen běžná ulice, která vede k jedné z našich oblíbených francouzských památek – Vítězný oblouk.

Elysejská pole
7. Vítězný oblouk

Stavbu nařídil císař Napoleon Bonaparte v roce 1806 po bitvě u Slavkova (kde zvítězil) a výstavba trvala celých 30 let. Nejkrásnější pohled je však ten ze shora – doporučujeme. Pokud je vám méně než 26 let a jste příslušník EU, máte vstup zdarma (proto jsme tam během naše pobytu vystoupali, jak ve dne, tak i večer).

Nebyla téměř žádná fronta a o pár set schodů výše už můžete z 50 m výšky sledovat krásné dominanty Paříže – La Défense, Eiffelovu věž i Sacré-Coeur. Zejména při západu slunce zažijete úžasnou atmosféru. Je potřeba počítat s tím, že v tuto dobu je tam největší nával = důležité přijít s předstihem a držet si místo.

Vítezný oblouk

Číslo 1-7 Vám dávají krásný itinerář (i když se za ten jeden den trochu projdete).

8. Louvre

Muzeum Louvre je třetí největší na světě. Najdete tu všechno od sochy Hlavy koně po Terakotového hrocha. Největším lákadlem pro turisty je Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, Francouzi nazývaná La Joconde.

Naše osobní zkušenosti: davy lidí, fronta na obraz už od vstupu, máte možnost jedné fotky (pokud vás vůbec ostatní pustí) a už vás ochranka posílá pryč. Zážitek k nezaplacení.

Muzeum je jinak krásné, pokud se chcete vyhnout frontám, běžte navečer. Louvre sice zavírá až ve 23:30, ale už v 20:00 jsou některé expozice zavřené (s tím je třeba počítat). Jedna z dominant celého Louvru, je skleněná pyramida uprostřed Napoleonova dvora.

Louvre
9. Jardin du Luxembourg

Dalším z mnoha krásných pařížských parků jsou Lucemburské zahrady. Najdete zde i Lucemburský palác, historickou památku postavenou v roce 1645 ve stylu francouzského baroka. Zahrady jsou ideální pro příjemnou procházku. Pokud budete pozorní, můžete si všimnout i Sochy Svobody (kterých je v Paříži 5).

Lucemburské zahrady
10. Pantheon

Pantheon byl postaven v roce 1790 v klasicistním slohu. Nádherný dóm a malebný vnitřek. Jsou zde pohřbeny nejvýznamnější francouzské osobnosti, jako například Voltaire, Victor Hugo či Marie Curie. Dominanta města na vrcholku kopce sv. Jenovéfy.

Panthéon
11. Katedrála Notre-dame

Paříž má mnoho dominant a katedrála Notre-Dame je bez pochyby jednou z nich. Také nazývána chrám Matky boží, čtenáři Victora Huga budou zajisté znát. Gotická katedrála a jedna z dominant Paříže. 15. dubna 2019 však katedrálu zachvátil požár a dodnes je v rekonstrukci.

Doporučujeme se projít podél řeky, kde si můžete koupit knihy z  pouličních antikvariátů, jak ve francouzštině, tak angličtině. Můžete se zaposlouchat i do vystoupení místních houslistů, kteří navozují tu pravou pařížskou atmosféru.

Notre Dame
12. Bazilika Sacré-coeur a le mur des je t´aime

Krásný římskokatolický kostel v srdci malebné čtvrti Montmarte. Postavený v roce 1914, smíšením byzantského a románského stylu, přiláká každý rok přes 10 miliónu turistů. Stejně jako u Eiffelovy věže doporučujeme vstávat v brzkých ranních hodinách, abyste si krásu tohoto místa vychutnali na maximum 🙂 . Nachází se na vrcholku kopce odkud se vám naskytne super výhled na celou Paříž. V odpoledních hodinách bývá u Sacré-Coeur opravdu narváno a turisté s sebou přináší i mnoho příležitostí pro podvodníky. Na ty obzvlášť pozor! Vezmou vám ruku, někdy i násilím, na zápěstí vám dají tzv. „náramek přátelství“ a budou po Vás požadovat peníze. Dokážou být velice otravní a někdy až agresivní.

Kousek od Sacré-coeur je schovaná i „Zeď miluji tě“, pomník věnovaný lásce a zamilovaným. Na této zdi je v různých jazycích napsaná věta Miluji tě311 jazyků včetně toho českého, schválně jestli ho najdete.

Montmartre
13. Rue crémieux

Poněkud zašitá ulička plná barevných baráčků, která je ekvivalentem pro londýnské „Notting Hill“, zároveň je to jedno z nejoblíbenějších „insta míst“ v Paříži. Během naší dopolední návštěvy jsme potkali hned několik blogerek, které fotily svoje outfity.

Rue Cremieux
14. Moulin rouge

Kabaret založený v roce 1889 – typický svým červeným mlýnem a zároveň jedna z ikon Paříže. Proslul bujarým životním stylem a je s ním spojen tanec kankán. Vystupovaly zde hvězdy, jako Édith Piaf či Frank Sinatra.

15. Musée d´Orsay

Občas nazývané muzeum Impresionistů, postavené roku 1986, na místo bývalého nádraží. Můžete obdivovat krásná (někdy dost zvláštní) díla Vincenta Van Gogha, Paula Cézannea či Gustavea Courbeta. Krásný vnitřek, ve kterém se mísí mistrovská díla malířů i sochařů. Najít tady můžete i 1 z 5 Soch svobody v Paříži a jedno z nejkontroverznějších děl na světě: „Původ světa“ (zkuste si to vygooglit – pro odvážlivce). Muzeum je pro 26 let a méně z EU zcela zdarma.

Muzem Orsay

Paříž má společně s celou aglomerací přes 12 milionů obyvatel a historii sahající do 3. století před naším letopočtem.

Place de la Concorde, krásné náměstí, v jehož středu je obelisk z Luxoru, darovaný králi Ludvíku Filipovi z Egypta. Musée Rodin se sochou myslitele. Centre Pompidou, kulturní centrum a galerie umění, La Grande Arche, moderní stavba ve tvaru vítězného oblouku ve čtvrti La Défense, je toho tolik … a záleží už jen na tom, co vás zajímá a baví 🙂

Doufáme, že si váš výlet do Paříže užijete naplno!

PS: Stačí vám jen batůžek 🙂

Bon Voyage !

[ngg src=“galleries“ ids=“2″ sortorder=“18,21,20,22,40,41,26,27,29,28,16,19,17,23,24,25,31,33,30,39,34,32,35,36,37,38″ display=“basic_thumbnail“ override_thumbnail_settings=“1″ thumbnail_crop=“0″ images_per_page=“12″ number_of_columns=“4″ template=“/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php“]

Severní Makedonie – Zajímavá destinace za pár kaček

Na výlet do Kosova? Proč ne !

Last Updated on 22 září, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Ester Korobets
Ester Korobets
4 let před

Krásný příspěvek ♥ I přesto, že jsem byla v Paříži mnohokrát, mi stále něco z Vašeho seznamu chybí a doufám, že si to brzy odškrtnu!