Když se řekne Japonsko, jako jedna z prvních věcí se nám vybaví právě ona, majestátní hora Fudži. Tato posvátná hora se tyčí do výšky 3 776 metrů a je nejvyšším vrcholem Japonska. Najdete ji západně od Tokia, ze kterého by měla být během jasného počasí viditelná. Málokdo si ale uvědomuje, že právě s viditelností to není často žádná hitparáda. V květnu jsme tedy vyrazili do městečka Fujiyoshida, které je jednou z hlavních bran pro návštěvu hory, abychom se přesvědčili na vlastní oči.
Jak se do Fujiyoshidy dopravit?
Nejbližší vlakovou zastávkou městečka Fujiyoshida je stanice Shimoyoshida. Cesta z Tokia nám zabrala přibližně 2,5 hodiny a bohužel nebylo možné na celou trasu využít JR pass. Za poslední úsek na Fujikyuko Line se doplácelo. Platbu vybíral průvodčí přímo ve vlaku.
Kde se ve Fujiyoshidě ubytovat?
Pokud se snažíte držet rozpočet na uzdě, máme pro vás tip na levné ubytování. Ve Fujiyoshidě jsme měli snad nejlevnější ubytování z celého Japonska, a to T&T Fujiyama Gueshouse. Jedna noc nás vyšla v přepočtu na 640 Kč (pro oba) i se snídaní, kterou jsme nevyužili. Hned ráno jsme si do ubytování mohli odložit i batohy, což bylo velké plus :).
Kdy je největší šance, že horu Fudži uvidím?
S viditelností to bohužel není jen tak. Šance, že ji uvidíte v celé svojí kráse, jsou spíš nižší. Hora přitahuje mraky jako magnet a tak se může stát, že ji neuvidíte vůbec, nebo jen z části.
Největší šance je údajně během měsíce prosince, a to až 68%. Ku příkladu květen, kdy jsme se do Japonska vydali my, má pouze 32% šanci, že horu spatříte celou. Nejnižší šance jsou pak v červnu a červenci.
Mohu horu Fudži navštívit?
Pokud si chcete odškrtnout zdolání posvátného japonského vrcholu, vydejte se do Japonska v letních měsících. Stezky bývají otevřené od července do půlky září, nezapomeňte však sledovat počasí a aktuální situaci. My si tento zážitek doufám dopřejeme při některé z dalších návštěv Japonska.
Zajímavý článek se spoustou tipů ohledně výstupu jsme našli například zde.

Proč právě Fujiyoshida?
Existuje hned několik nádherných míst, odkud lze pozorovat horu Fudži. My jsme si zvolili město Fujiyoshida, a to z několika důvodů. Přišlo nám, že je zde nejvíce ubytovacích možností, město je nejlépe (i tak ale složitě) dostupné z Tokia a nachází se zde jedna z nejslavnějších pagod celého Japonska.
V realitě nám město přišlo hodně ospalé – v den naší návštěvy bylo zamračeno, po hoře Fudži ani vidu ani slechu a většina obchodů tak byla zavřená. Musíme ještě upozornit na fakt, že většina podniků (kromě obchodů typu Lawson a 7/11) zde vyžadovala placení pouze v hotovosti.
Procházeli jsme se po slavné Honcho Street, kde nebylo ho majestátní hoře ani památky. Vůbec jsme se nechtěli smířit s tím, že bychom horu neviděli a náš čas byl velmi omezený. Na návštěvu jsme měli pouze jeden celý den a noc.
Chureito Pagoda
Asi nejznámější pagoda v celém Japonsku, pro Čechy s trošku humorným názvem:). Pětipatrovou pagodu najdete přímo nad městečkem Fujiyoshida – kousek od nádraží. Abyste ji mohli navštívit, budete muset zdolat přibližně 400 schodů. Pagoda je součástí chrámu Arakura Sengen a byla postavena v roce 1963 jakožto památník míru.
Vstupné se sem žádné neplatí a na úpatí kopce najdete toalety i stánečky s občerstvením. Je třeba počítat s tím, že se jedná o velmi oblíbené místo a rozhodně tu nebudete sami. I v náš zamračený a upršený den tu čekala hromada lidí, zda se jim náhodou nepoštěstí. U pagody jsme proseděli několik hodin a doufali, že se trošku vyjasní a my horu spatříme v celé své kráse.



Spousta lidí to po čase začala vzdávat a i my jsme se po několika hodinách smiřovali s tím, že si sem pro pohled na naši vysněnou horu budeme muset zaletět znovu. Počasí je bohužel vyšší moc. Sešli jsme tedy všechny schody dolů a pomalu se vraceli do města.
Těsně před setměním se ale nečekaně vyjasnilo a posvátná Fudži se nám ukázala v celé svojí kráse, ještě s nádhernými červánky. Za nás opravdu nezapomenutelný moment!


Honcho Street
Hlavní tah městem je známý svým krásným výhledem na horu Fudži. Ulici lemují nerůznější obchody a kavárny. Bohužel jsou ale turisté neopatrní a kvůli fotkám se vrhají do provozu. My jsme Honcho Street navštívili zrovna když byla Fudži zahalena do takové haldy mraků, že by nás ani ve snu nenapadlo, že je na konci ulice skoro čtyřtisícová hora. Po setmění jsme si naštěstí mohli trošku té krásy užít.
Pro porovnání přidávám i fotku z nedaleké ulice, kterou jsme stihli ještě relativně za světla.


Odkud dále pozorovat horu Fudži?
Kromě výše zmiňované Fujiyoshidy jsme bohužel další místa nenavštívili – trpělivě jsme seděli a čekali až se nám ukáže celá. Na další výletování tak bohužel nezbyl prostor. Pokud bychom k hoře Fudži měli namířeno podruhé, navštívili bychom i tato místa:
- Kawaguchi a jezero Kawaguchiko
- Hakone
- Tokio (mount Takao)
- Jezero Yamanakako
Dále pak můžete horu spatřit ze shinkansenu Tokaido, který jezdí mezi Tokiem a Osakou. My jsme ji bohužel měli zahalenou v mracích – jak jinak :D.

Co navštívit v Tokiu?Tipy na zajímavá místa!
Návštěva Japonska: Podrobný itinerář na dva týdny!
Last Updated on 12 ledna, 2025 by Míša