Mexiko: 8 nejkrásnějších cenotes na Yucatánu!

S návštěvou Yucatánu se pojí i cenotes, pro maye kdysi posvátné místo, pro turisty nádherný zážitek z koupání. Cenotes na Yucatánském poloostrově najdeme údajně přes 6 000, my jsme po pečlivém průzkumu zamířili pouze do malého zlomku z nich a přinášíme vám tak seznam 8 (podle nás) nejkrásnějších cenotes na Yucatánu.

Co je to cenotes? 

Cenotes pro nás byly jedním z oblíbených zážitků při cestě po Yucatánu! Jedná se o zatopené jeskyně krasového původu,zatopené jámy či polootevřené jeskyně. Na Yucatánu jich údajně najdete něco přes 6 000. Slovo „Cenote“ pochází z mayského slova „dz’onot“, které v překladu znamená studna nebo propast. Pro Maye byly cenoty nejen zdrojem pitné vody, ale hrály i důležitou roli v jejich duchovním životě – představovaly totiž vstupní bránu do podsvětí. Dnes je koupání v cenotách oblíbenou turistickou aktivitou, zdejší vody jsou průzračné a vybízí ke šnorchlování a plavání. 

Hygiena před vstupem do cenotes

Díky své popularitě jsou ekosystémy v cenotách velmi náchylné, proto je důležité dodržovat několik pravidel. Před vstupem se vždy osprchujte, nepoužívejte repelent ani opalovací oleje či krémy a neničte zdejší prostředí.

Kolik stojí vstupné do cenotes? 

Vstupné do jednotlivých cenot se liší a musíme uznat, že jsme z něj byli celkem překvapení. Yucatán jsme navštívili v březnu 2023 a žádná z cen, kterou jsme si přečetli na internetu, neplatila. Podle internetu se vstupy pohybovaly cca do 70 Kč na osobu, realita byla ovšem jiná. V okolí Valladolidu jsme průměrně platili 175 MXN za osobu, což v přepočtu činí 220 Kč. V okolí Méridy byly vstupy levnější a průměrně jsme platili kolem 100 Kč na osobu. No a v okolí Tulumu jsme přeplněné cenoty s radostí vynechali.. tam se toho totiž nebojí a vstup vás klíďo píďo vyjde na 700 Kč. 

8 nejkrásnějších cenotes na Yucatánu!

1. Cenote Xcanahaltun 

Cenote Xcanahaltun se nachází asi 30 kilometrů od Valladolidu. Oba se shodneme, že je to asi nejkrásnější cenote, kterou jsme v Mexiku navštívili. Většině turistů je navíc úplně neznámá, a tak zde pravděpodobně budete v malém počtu či úplně sami. Voda je zde vcelku mělká a po celou dobu uvidíte dno (informace pro všechny, kteří mají děs z hlubin). Pro zpestření si navíc můžete na místě půjčit kayak. Doporučujeme přijet hned ráno na devátou. 

Před vstupem najdete toalety, sprchy, převlékárnu i bezpečnostní schránky, které můžete zdarma využít. Mají tu i takový cool prostor, kde můžete využít jejich hamaky k odpočinku (případně si zavěsit vlastní).

 • Vstupné: 200 MXN /osoba
 • Adresa: Cenote XCANAHALTUN, 97744 Temozón, Yuc., Mexico

2. Cenote Palomitas 

Dalším neznámým pokladem, který najdete nedaleko Valladolidu, je cenote Palomitas. Přijeli jsme brzy ráno, na chvilku se zde potkali s milým českým párem a pak měli cenotu jen a jen pro sebe. Tahle cenota je hodně tmavá, protože sem neprosvítá žádné denní světlo a voda je zde celkem dost studená. Hned jak vejdete dovnitř, trknou vás do očí nádherné stalaktity. Hloubka zdejších vod se odhaduje na přibližně 60 metrů. 

U vstupu najdete toalety a sprchy. Návštěva se dá spojit s koupáním v nedaleké cenotě Agua dulce (za příplatek).

 • Vstupné: 180 MXN/ osoba 
 • Adresa: Cenote Palomitas, 97744 Yalcobá, Yuc., Mexico

3. Cenote Oxmán

Oxmán je sice už takový trošku promakanější Disneyland mezi cenotami, ale pokud sem přijdete ve správnou dobu, můžete si ji parádně užít! Já osobně ji považuju za jednu z nejoblíbenějších, a to díky nádherným liánám a parádní houpačce. Zdejší hloubka dosahuje asi 45 metrů. Upozorňujeme předem, že pokud sem dorazíte později dopoledne, budete se koupat tak se dvěma autobusy turistů. Pokud si ale přivstanete a dorazíte hned na otevření, můžete si ji užít pouze s hrstkou ostatních cestovatelů.

Oxmán patří k těm navštěvovanějším a najdete tu i bezpečnostní schránky, bazén (za příplatek) a občerstvení. Do cenoty je povinné použít vestu (půjčení zdarma).

 • Vstupné: 150 MXN
 • Adresa: Hacienda Cenote Oxmán, Periférico, 97780 Valladolid, Yuc., Mexico

4. Cenote X’Canché 

Cenote X’Canché se nachází co by kamenem dohodil od mayských ruin Ek Balam, což do ní láká spoustu návštěvníků. Jedná se o poměrně velkou cenote s otevřeným vrškem. Kromě plavání tu máte možnost vyzkoušet i různé adrenalinové aktivity (za příplatek). Zdejší hloubka se blíží asi 30 metrům a můžete si zde zapůjčit vestu nebo kruh.

 • Vstupné: 170 MXN
 • Adresa: 97740 Ekbalam, Yucatan, Mexico

Cenote

5. Cenote Hool Kosom

Za další krásnou cenote se přesouváme do městečka Homún, které je cenotami proslulé. Když jsme si o městečku četli, znělo to jako takový „hidden gem“, opak byl ale pravdou a všude bylo obří množství lidí. Nějakou chvíli nám zabralo, než jsme objevili cenotu, která by nepraskala ve švech. Jsme moc rádi, že jsme zvolili právě nádhernou cenote Hool Kosom. Jedná se o velkou jeskyni, do které se dostává světlo přes jednu kruhovitou díru ve stropě. Dovnitř se dostanete po příkrých schodech. Cenote je celkem hluboká a vesta je tu povinná. 

U vstupu najdete parkoviště, obchůdek, převlékárnu i toalety. 

 • Vstupné: 60 MXN
 • Adresa: Domicilio conocido, 97580 Homún, Yuc., Mexico

6. Cenote Wolpoch

Cenote Wolpoch najdete taktéž v městečku Homún, nedaleko výše zmíněné Hool Kosom. Patří k malému kempu a během naší návštěvy byla téměř prázdná. Je ukrytá v jeskyni, kam skoro neproudí denní světlo, a tak je tam vcelku zima. Jedná se o malou cenotu, která měří 15 x 20 metrů. Je celkem mělká, a tak není potřeba používat vesty.

 • Vstupné: 80 MXN
 • Adresa: 97583 Homún, Yucatan, Mexico

7.  Cenote Xbatun

Asi 50 kilometrů od Méridy najdete krásnou otevřenou cenote Xbatun, kam chodí spíše místní než-li turisté. Zázemí je opravdu skromné, ale i tak tu najdete toalety, převlékárnu a sprchu. Cenote je ukrytá v nádherné přírodě a je ideální pro plavání, šnorchlování i potápění. Najdete tu podvodní jeskyni, a tak si nezapomeňte přibalit potápěčské brýle. Navíc tu plave spousta rybek. 

 • Vstupné: 100 MXN (v ceně i vstup do cenoty Dzobancal)
 • Adresa: Cenote X’batun, Carr. cenotes, 97817 Mérida, Yuc., Mexico

8. Cenote Dzobancal 

Cenote Dzobancal je od výše zmiňované Xbatun vzdálena asi 10 minut jízdy. Jedná se o polootevřenou cenote o rozměrech 25 x 15 metrů, do které se dostanete po schodišti. Voda je tu opravdu křišťálová s maximální hloubkou do 30 metrů. Tahle cenote je opravdu nádherná a doporučujeme její návštěvu! 🙂

 • Vstupné: 100 MXN (v ceně i vstup do cenoty Xbatun)
 • Adresa: M69C+V9 San Antonio Mulix, Yucatan, Mexico

Rady a tipy před cestou na mexický Yucatán

Přestup v kanadském Torontu, co navštívit během jednoho dne

Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou

Naše video z Mexika

Last Updated on 25 ledna, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments