Vánoční trhy v Krakově, pohodová atmosféra a bohatá historie!

Vánoce jsou už sice za námi, ale i tak bychom vám rádi předali tip na náš poslední výlet roku 2022, který směřoval do polského Krakova. Už několik let s našimi nejlepšími kamarády dodržujeme tradici výletů v období Vánoc. V roce 2017 jsme se vydali na Phuket do Thajska, rok 2018 byl trošku tradičnější a naším cílem byla Vratislav a v roce 2019 jsme se rozhodli omrknout trhy pod palmou v Málaze. Poslední dva roky naší tradici úplně nepřály a rozhodli jsme se tedy vše napravit. Na několika webech jsme se dočetli, že trhy v Krakově patří k nejhezčím v Evropě. Časopis Žlutý i Wizz Air trhy v Krakově chválil do výšin, a tak jsme se vydali přesvědčit na vlastní oči.

Jak do Krakova?

Do Krakova se můžete z České republiky dostat několika způsoby, a to autobusem, vlakem i přímým letem společnosti Ryanair z pražského letiště. Nás bylo pět (ideální počet do auta :D), a tak jsme vyrazili do Polska autem. Na cestě jsme měli strávit okolo 5,5 hodin, ale polské silnice se nám rozhodly cestu opepřit tak, že nám jízda trvala skoro 9. Pokud cestujete autem počítejte se zdržením v podobě mýtných bran a nezapomeňte si nainstalovat aplikaci e-Toll. 

Vánoční trhy v Krakově

Vánoční trhy mají v Krakově dlouholetou tradici. Najdete zde jeden hlavní trh, který se koná v samém centru starého města (Rynek Glowny). Najdete zde přibližně 80 stánků, kde můžete pořídit rukodělné výrobky, vánoční ozdoby, hračky i oblečení. O hladu ani žízni určitě nebudete, nachází se tu totiž i nespočet stánků s občerstvením, ve kterých můžete vyzkoušet polský oštěpok (7 -9 PLN) či svařák. Na trhy si nezapomeňte přibalit nějakou hotovost, některé stánky nepřijímaly platební karty. 

Návštěvu vánočních trhů můžete spojit i s poznáváním. Přímo v centru se nachází dominanta města, kterou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, Floriánská brána, radniční věž a nedaleko královský hrad Wawel. Pokud se rozhodnete pro delší procházku z centra, můžete zamířit i k ruskému kolu a nápisu Krakow. Trhy se nám moc líbily, ale upřednostňujeme ty ve Vratislavi :).

Pár tipů na závěr 

  • Určitě se ubytujte v blízkosti centra a trhů samotných, ať si je užijete plnými doušky 🙂 My můžeme vřele doporučit tenhle krásný byt s parkováním (vhodný pro skupinu). 
  • Pokud je sníh, nezapomeňte na pořádné nepromokavé boty. Po celou dobu jsme se ve městě museli prodírat ledovou břečkou, kterou naše Vasky úplně nezmákly 😀
  • V některých stáncích nebylo možné platit kartou, mějte při ruce alespoň nějakou hotovost. 

V prosinci do Málagy – vánoční trhy

Toskánsko a Boloňa bez půjčeného auta

 

Last Updated on 4 ledna, 2023 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments