10 nejzajímavějších zajímavostí o Gruzii, které jste jistě netušili!

Gruzie je pro mnohé stále podceňovaným a neznámým cílem. Ti, kteří měli šanci tuhle skvělou zemi navštívit si určitě pamatují její kouzlo. Nás Gruzie úplně okouzlila a už se nemůžeme dočkat až ji navštívíme znovu. Tento malý národ, který se nachází na půli cesty mezi Evropou a Asií, nabízí spoustu starodávných měst, míst světového dědictví UNESCO, zasněžených hor, svěží přírody, lahodného vína a vstřícných obyvatel.

A pokud patříte k těm, kteří nenavštívili tento klenot Kavkazu, zde je několik zajímavých faktů, které vám rozšíří obzory před vaší cestou :-).

1. Gruzie se gruzínsky nenazývá Gruzie

Gruzínci nazývají svou zemi Sakartvelo. Název se skládá ze dvou částí: Kartveli, která označuje obyvatele centrální středogruzínské oblasti Karli-Iberia, a obvodová Sa-o je obvyklá geografická oblast pro označení „země, kde Kartveli žije“. Není známo, odkud pochází anglický název země, i když existuje teorie, která by to mohla vysvětlit. St. George je věřil být patronem Gruzie, a tak jméno mohlo být vytvořeno křesťanskými reformátory ve středověku.

2. První Evropané pocházejí z Gruzie

Archeologická expedice v Dmanisi našla nejstarší lidské lebky na Kavkaze, což naznačuje, že muž z Afriky cestoval do Evropy přes Gruzii. 1,8 milionu let staré lebky jsou pozůstatky lidského páru Gruzínců zvaných Zezva a Mzia. Není pochyb o tom, že Gruzie je domovem prvního Evropana.

3. Gruzie je kolébkou vinařství

Gruzie vyrábí víno již nejméně 8 000 let a je považována za rodiště tohohle nápoje. Výroba vína byla náhodná. Hroznová šťáva se nalila do mělké jámy a byla pohřbena pod zemí a přeměněna na víno. UNESCO zařadilo tradiční gruzínskou metodu vinařství – v hliněné nádobě zvané Qvevri – na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.

4. Je to jedno z nejvíce ekologicky rozmanitých míst na světě.

Gruzie má 12 různých klimatických pásem, od subtropických přes alpské až po polopouštní, a má 49 druhů půdy. Díky tomu je Gruzie jednou z nejvíce ekologicky rozmanitých zemí na Zemi. V hustých lesích země navíc sídlí mnoho ze zajímavých zvířat, jako jsou leopardi, rysi a medvědi.

5. Má řadu památek světového dědictví UNESCO.

Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou uvedeny tři kulturní památky: starobylé město a bývalé hlavní město Mtskheta, mohutný chrámový komplex Gelati Monastery a hornatá oblast Horní Svanetie, zatímco dalších 15 míst je na předběžném seznamu.

6. Gruzínci rádi hostí hosta!

V Gruzii se věří, že host je dar od Boha. Při pořádání „supra“ (tradiční gruzínské hostiny) jsou hosté vítáni s otevřenou náručí a „tamade“ (toastmaster) zajistí, že budete dobře nakrmeni a pobaveni. Jen zvedněte sklenici a řekněte „Gaumarjos“, což v gruzínštině znamená „na zdraví“.

7. Kavkaz je nejvyšší pohoří v Evropě

Většina lidí předpokládá, že Alpy jsou nejvyšším pohořím v Evropě, ale to není pravda! Kavkazské hory, které se táhnou podél hranice mezi Gruzií a Ruskem, jsou ve skutečnosti vyšší. Nejvyšší hora Gruzie, Šchara, která má 5 193 metrů, je zhruba o 400 metrů vyšší než francouzský Mont Blanc.

8. Můžete zde žít v nejvýš položené evropské osadě

Vesnice Bochorna a Ushguli jsou nejvyššími trvalými sídly v Evropě ve výšce 2345 metrů a 2100 metrů nad mořem. Všechen respekt těm, kteří tam bydlí! Kdo by se ale divil, když si každý den mohou užívat krásné výhledy.

9. Josef Stalin je původem z Gruzie

Josef Stalin (původním jménem Josif Vissarionovič Džugašvili) je bývalý vůdce Sovětského svazu, který se narodil v Gori v Gruzii. Je považován za vůdce, který porazil Hitlera, i za tyrana, který se obrátil proti svému vlastnímu lidu. Z hlavního města Tbilisi se pořádají výlety právě do této malé vesnice, kde je i muzeum.

10. Je to neobjevená lyžařská destinace

Bohatý prašan, nádherný výhled a široce otevřené sjezdovky dělají z gruzínského lyžařského střediska Gudauri vynikající destinaci pro milovníky lyžování a freeridu. Gudauri je lyžařská destinace, kterou si můžete užít bez davů. A i když nejste adrenalinový nadšenec, Gudauri stále nabízí skvělé treky a výhledy.

No a pokud plánujete cestu, určitě mrkněte na náš článek 🙂

Gruzie – Týden plný dobrodružství

Martinik – 10 pozoruhodných zajímavostí o karibském ostrově

10 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí

Last Updated on 9 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments