18 nejzajímavějších zajímavostí o Izraeli

Další článek ze série zajímavostí je tady! Tentokrát se zaměříme na stát Izrael, kam jsme měli tu čest se podívat v prosinci 2022.

Izrael je malá země na Blízkém východě o velikosti Slovinska (zhruba 3,5x menší než Česká republika). Klima téhle malé zemičky je opravdu rozmanité a najdete zde zasněžené hory, ale i horkou poušť. Mezi sousední státy z východu patří Jordánsko, Sýrie a Palestinská samospráva, na severu najdete hranici s Libanonem a na jihu s Egyptem. Více než polovina všech obyvatel žije na úzké pobřežní pláni poblíž Středozemního moře. Asi dvě třetiny z celkového počtu obyvatel se narodily v Izraeli a všichni ostatní Izraelci pochází z více než stovky různých zemí. Většina izraelských Židů žije podobným životním stylem jako západní Evropané a Severoameričané.

Izrael jsme si krátce představili… a pojďme na zajímavosti! 

V Izraeli milují zeleninu. Izraelci konzumují v poměru k počtu obyvatel více ovoce a zeleniny než mnoho ostatních národů. Pro upřesnění zhruba 180 kg zeleniny na osobu na rok! Zatímco v České republice nám zelenina moc nechutná (pouze 70 kg). Další surovinou kterou v Izraeli milují je čokoláda (zde jsou dokonce na 3. místě). 

Máte chuť na dobrou kávu? Tak do Starbucksu bychom v Izraeli chodit nedoporučovali…. a vlastně tam ani nemůžete. Starbucks dokázal otevřít své pobočky v 72 zemích světa, ale Izrael je jedinou zemí, kde své pobočky otevřel a po pouhých dvou letech neuspěl. Starbucks o svém selhání v Izraeli prohlásil jen to, že se setkal s provozními problémy na izraelském trhu. 

Máte rádi rajčata s mozzarellou? My ano, a proto bychom rádi poděkovali doktoru Nachumu Kedarovi za to, že na půdě Hebrejské univerzity v Jeruzalémě vytvořil první cherry rajčata.

Až pojedete rychlejší cestou do práce, vzpomeňte si na Izrael. Populární program pro mobilní mapování Waze byl vyvinut právě v Izraeli. Google koupil tuto navigační aplikaci založenou na GPS v roce 2013 za 1,3 miliardy dolarů. Stejně tak Izrael vyvinul technologii, která umožnila vytvořit první mobilní telefon.

Zajímá vás Vesmír? Izrael je jednou z devíti zemí na světě, které patří mezi členy Mezinárodního vesmírného klubu a mohou vypouštět vesmírné družice.

Izrael má celosvětově nejvyšší míru vysokoškolských titulů na obyvatele! Dále je Izrael v přepočtu na obyvatele na prvním místě v žebříčku zemí, pokud jde o roční produkci vědeckých prací. Na tuto statistiku navazuje množství vynálezů. Například jedna izraelská společnost vyvinula první poživatelnou videokameru, která pomáhá lékařům diagnostikovat rakovinu a poruchy trávení.

Pokud uslyšíte tleskání v letadle při příletu, je možné, že to nejsou Češi. Cestující izraelské národní letecké společnosti El Al tleskají pilotům, když jejich lety přistávají na letišti Ben Gurion nedaleko Tel Avivu. 

Navzdory drsným podmínkám (zejména v oblasti bezpečnosti), ve kterých žijí, četné studie řadí Izraelce mezi nejšťastnější lidi.

Izrael a hummus jdou ruku v ruce. V Izraeli se ročně sní přes 500 000 kg hummusu, což je zhruba 125 dospělých slonů (pokud by tedy ovšem byli z cizrny). 

Přiznáváme, že to nebylo těžké, ale přesto chválíme. Izrael je totiž jedinou zemí na světě, která má dnes více stromů než před 50 lety.

Pokud máte rádi muzea, budeme se vám v Izraeli líbit. Izrael má totiž více muzeí na osobu než kterákoli jiná země na světě, včetně jediného muzea na světě, které je pod vodou.

Jste to co jíte, tedy alespoň to takhle to tenkrát říkávali pan Havlíček s paní Cajthamlovou. Něco na tom bude, že právě zdravý životní styl může prodloužit lidský život. Očekávaná délka života v Izraeli patří s 83,49 lety k nejvyšším na světě. Česká republika je na 41. místě. 

Ve Finsku můžete napsat dopis Santa Clausovi, v Izraeli samotnému Bohu. Izraelská pošta má speciální oddělení Letters to God (Dopisy Bohu) pro všechny dopisy přicházející do Jeruzaléma z celého světa adresované právě Jemu. Jsou otevřeny a umístěny do mezer Zdi nářků. Pokud do Jeruzaléma zavítáte, můžete dopis Bohu doručit sami, každý rok tak učiní přes 1 milion lidí. 

Když už se v Izraeli píše dopis (například Bohu), tak se vším všudy! Lepidlo na izraelských poštovních známkách je totiž košer.

U chrámu Božího hrobu je od 18. století opřen o okno starý dřevěný žebřík. Nikdo ho nemůže přesunout, protože budovu spravuje šest různých církví a žádná se nemůže dohodnout, komu žebřík patří. A proto zde zůstává dodnes. 

Zatímco Jeruzalém má sníh každých pár let a dokonce i v Negevské poušti občas nasněží, Tel Aviv zažil ve své historii pouze jednu sněhovou bouři. V roce 1950 nasněžilo 12 cm, které naprosto ohromily místní obyvatele, z nichž mnozí ještě sníh nikdy neviděli. Více než polovina pevniny Izraele je poušť, ale stále má olympijský tým bobů a skeletonů.

V roce 2021 byl Tel Aviv jmenován nejdražším městem na světě pro život, podle Economist Intelligence Unit. V roce 2022 si trochu pohoršil a skončil na 3. místě. Porazili jej New York a Singapur.

Kam na skvělé víno ? Izrael může být výbornou volbou. Najdete zde více než 300 vinařství, z nichž 70 sklízí minimálně 50 tun hroznů ročně. Celkově se v Izraeli za rok sklízí přibližně 60 000 tun hroznů. 

Moc děkujeme za přečtení a doufáme, že se vám náš článek líbil. Pokud vás baví zajímavosti stejně jako nás, můžete se podívat i na naše další články:

Madeira: Zajímavosti o květinovém ostrově

Albánie: 13 zajímavostí, které jste jistě nevěděli

Last Updated on 22 února, 2023 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments