Izrael na vlastní pěst: Jaká místa navštívit?

Izrael se bez pochyb řadí mezi nejzajímavější místa, která jsme kdy navštívili. Pokud i vy plánujete letos na program zařadit návštěvu Izraele, přinášíme vám inspiraci na zajímavá místa, která byste určitě neměli vynechat. Než se do čtení tohoto článku pustíte, nezapomeňte si přečíst  Vše, co potřebujete vědět před cestou do Izraele.

1) Jeruzalém

Jeruzalém je městem, kde na vás historie dýchne doslova na každém kroku. My jsme si jej zvolili jako takový výchozí bod a z něj podnikali výlety do okolí. Bydleli jsme u našeho dobrého kamaráda Bara, který nás provedl po jeho oblíbených místech a všechno jsme tak mohli vidět očima Izraelce.

Jeruzalém byl založen před více než 3 000 lety a je posvátným místem pro tři hlavní náboženství: judaismus, křesťanství a Islám. Pro Židy je Jeruzalém srdcem náboženství. Pro křesťany je to místo, kde byl ukřižován Ježíš a kde se nachází hrobka Boží. Pro muslimy je to místo, kde prorok Mohamed vznesl svou modlitbu k Bohu.

Ve městě najdete ohromné množství památek a posvátných míst. Bohužel je ale Jeruzalém místem, kde eskaluje většina konfliktů a jakožto návštěvníci byste se měli mít často na pozoru. Většina nebezpečí sice není mířena na turisty, ale i tak se vám může stát, že se nechtěně k něčemu připletete.

Přinášíme seznam must-see míst, jejichž návštěvu byste určitě neměli vynechat. Před návštěvou všech významných míst ve Starém městě vás čeká důkladná bezpečnostní kontrola.

Co navštívit v Jeruzalémě?

  • Staré město – ideálně se  na chvilku „ztraťte“ a nasajte atmosféru
  • Zeď nářků – muži a ženy musí jít odděleně 🙂
  • Austrian hospice – krásný výhled na Staré město, vyhlídka se platí v mincích
  • Chrámová hora – pro nemuslimy je přístupná pouze 1x denně
  • Tržnice ve Starém městě – super jídlo (hlavně sladkosti), zajímavé serepetičky 🙂 
  • Olivová hora – krásné výhledy 
  • Nápis I love Jerusalem – pokud nejste na turistické fotky, můžete si alespoň užít výhled 🙂
  • Mahane Yehuda Market – pro čerstvé jídlo a vánočku s řízkem 

Staré město

Staré město je rozděleno do čtyř různých čtvrtí, a to: muslimská čtvrť, křesťanská čtvrť, arménská čtvrť a židovská čtvrť. Pátá oblast, Chrámová hora, je domovem Skalního dómu, mešity Al-Aksá a kdysi byla místem dvou židovských chrámů. Současné hradby a městské brány Starého města byly postaveny Osmanskou říší v 16. století za Sulejmana Nádherného. Staré město je domovem několika míst klíčového významu a svatosti pro tři hlavní abrahámská náboženství: Chrámovou horu a Západní zeď pro judaismus, kostel Božího hrobu pro křesťanství a Skalní dóm a mešitu al-Aksá pro Islám. 

Zeď nářků

Je pozůstatkem západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala Chrámovou horu. Dnes je to nejposvátnější místo Židů. Ke zdi přichází mnoho (nejen židovských) poutníků z celého světa, aby zde vyslovili své modlitby. To bývá mnohdy provázeno zvykem, při kterém je modlitba napsaná na papírovém lístku vsunuta mezi kameny, z nichž je zeď vybudována. Velmi často se na tomto místě odehrává také obřad bar micva. Zeď nářků je rozdělena na sekci pro muže a ženy. V blízkém prodejním automatu si nekoupíte vychlazenou Coca colu, nýbrž Tóru, židovský posvátný text. 

Austrian Hospice

Austrian hospice byl založen v roce 1854 jako církevní nadace tehdejším vídeňským arcibiskupem, kterému instituce patří dodnes. Císař František Josef je také považován za jednoho z našich otců zakladatelů a v roce 1869 byl Franz Joseph skutečně hostem tohoto hospicu. Nejkrásnější na něm je však horní terasa (placená, nutnost mincí), s výhledem na celé město.

Chrámová hora

Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, pozůstatek druhého židovského chrámu. Na vrcholu hory stojí kromě dvou největších – Skalního dómu a mešity al-Aksá – řada dalších menších staveb. Chrámová hora je nejposvátnějším místem judaismu, podle sunnitských muslimů je třetím nejposvátnějším místem islámu, a náboženský význam má i pro některé křesťanské, zvláště pak protestantské kruhy. Díky tomu je jedním z nejuctívanějších míst na světě a rovněž i jedním z nejspornějších. Před vstupem projdete důkladnou kontrolou (jako na letišti) rozhodně nechoďte dovnitř s biblí, nebo byť jen s kapesním nožíkem. 

Olivová hora

Je uctívaným místem, spojovaným s koncem Ježíšova pozemského života a jeho nanebevstoupením. Na jejím úpatí se rozkládá Getsemanská zahrada spojovaná s posledními rozhodujícími okamžiky života Ježíše Krista, nedaleko se nachází zase největší židovský hřbitov na světě. 

Tržnice ve starém městě 

Pokud opravdu chcete zažít atmosféru Blízkého východu, ruchu každodenního života v Jeruzalémě a pocit, jako byste se vrátili v čase, a pak navštivte jeruzalémský trh ve Starém Městě. „Suk“ (arabsky trh) se skládá ze sítě úzkých starověkých uliček, ve kterých se určitě ztratíte. Na trhu najdete snad vše možné, od kýčovitých turistických suvenýrů až po nádherné ručně vyráběné. Najdete zde náboženské předměty,  keramiku, šperky, oblečení,  vodní dýmky a mnoho dalšího. Je to skvělé místo, kde můžete ochutnat místní pouliční jídlo. Získejte na počkání čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu, ochutnejte místní falafel a hummus nebo vyzkoušejte shawarmu.

P.s. nezapomeňte smlouvat o cenách.

I love Jerusalem

Nesmí chybět turistický nápis…

Mahane Yehuda Market

Ráno skvělý market, kde seženete ty nejlepší / nejčerstvější / nejchutnější suroviny. Večer se market promění v jednu velkou divokou pařbu. Lidé tančí na stolech, všude hraje hudba a alkohol teče proudem. Zajděte si na místní specialitu: challah a schnitzel aneb slaná vánočka s řízkem, udělujeme 10 z 10 backpackovských batůžků. 

2) Betlém / Bethlehem 

Byl prosinec, Vánoce za dveřmi, a tak jsme si vzali inspiraci z písně „Půjdem spolu do Betléma“. No, byli jsme teda překvapeni. Betlém je totiž na Palestinském území (což nám zprvu nedošlo). Do Betléma jsme jeli autobusem z Jeruzaléma, a dodnes si vybavujeme pohled cestujících, kdo to právě nastoupil. Zhruba za hodinu jsme se ocitli na random zastávce v „centru“. Všude bordel, né moc příjemné pohledy lidí a ihned se na nás slítli taxikáři. Místo Ježíšova narození jsme si představovali trochu jinak. I tak to ale to byla skvělá zkušenost. 

V Betlémě jsme navštívili Chrám Narození Páně, který představuje jedno z nejsvětějších míst křesťanů. Je to nejdéle nepřetržitě fungující křesťanský kostel na světě, který stojí na místě, kde se narodil Ježíš Kristus. Každý rok se v něm na Vánoce zapaluje betlémské světlo, které se pak dále převáží do celého světa. Nedaleko chrámu se nachází rovněž i Mléčná jeskyně, v této jeskyni se údajně ukryla svatá rodina na útěku před vražděním neviňátek. Historie a atmosféra na vás dýchá…

No a na cestě zpět se můžete občerstvit v místních luxusních kavárnách…

3) Mrtvé moře 

V pátek po setmění začíná v Izraeli svátek šabat, během kterého nefunguje hromadná doprava a obchody jsou zavřené (neplatí v Tel Avivu). No a protože jsme bydleli v Jeruzalémě, kde se svátek striktně dodržuje, rozhodl se kamarád, že vyrazíme kempovat k Mrtvému moři. Jednou velkou výhodou je to, že z Jeruzaléma je všechno blízko. A tak jsme po setmění naložili saky paky do auta a vydali se vstříc nízkým nadmořským výškám a vyšším teplotám.

Horké přírodní prameny u Mrtvého moře

Nejprve nás kamarád vzal k horkým pramenům, které se nachází přímo u Mrtvého moře. Auto jsme zaparkovali u silnice a za svitu měsíce se vypravili směrem k moři, kde se nacházely takové ďolíky s horkou vodou. K našemu překvapení tam stálo několik dalších aut a když jsme po tmě hledali volný ďolík zjistili jsme, že tam lidi relaxují tak nějak „na Adama :D“, tak ať nejste překvapeni. Naštěstí se nám povedlo najít volné místečko v soukromí opodál. 

NÁŠ TIP

Podle Google soudím, že je najdete pod názvem „Hamme Yesha“ (přesná poloha tu). Předem podotýkám, že ta voda je neskutečně slaná, a tak s sebou nezapomeňte mít petku se sladkou vodou, kterou se pak umyjete. Zážitek to byl super a nebe plné hvězd bylo neskutečné :).

Kempování v Izraeli

Po parádní koupačce jsme se vydali na prudkou prašnou cestu, která nás zavedla k místnímu neplacenému tábořišti. To bylo ku našemu překvapení celkem dost plné izraelských rodin, ale i tak jsme si našli místečko, kde jsme složili na zem matračky a rozhodili spacáky. V prosinci byla u Mrtvého moře teplota večer příjemná, ale v noci tipujeme k těm pár stupňům nad nulou klesla. V kempu se nenacházely žádné toalety  (ehm, poušť :D), umývárky.. prostě nic 🙂 

Přesnou lokaci se nám nepovedlo dohledat, ale kemp se nachází těsně za policejním checkpointem, kde je potřeba vyjet mega prudký kopec. Každopádně to byl super zážitek! Ráno jsme si přivstali na krásný východ slunce a vydali se směrem dolů. 

4) Tel Aviv

Poslední 2 dny jsme strávili v Tel Avivu, který se v roce 2020 dostal na první místo, jakožto nejdražší město na světě… a nám se neskutečně líbilo. Staré centrum města (Jaffa) na vás dýchne tou pravou historickou atmosférou, zatímco nové čtvrti města jako Neve Cedek nebo Lev Hair jsou plné útulných kaváren, luxusních restaurací a bohémského života. Ráno lidé chodí na ranní jógu a jogging, večer se pro změnu hraje volejbal a jezdí na inlinech. Tel Aviv je zkrátka město, kde chcete žít… 

Jordánsko bez cestovky: Cestopis a itinerář na 8 dní

Jordánsko na vlastní pěst, informace a rady před cestou

Madeira – Cestopis a itinerář na 8 dní

Last Updated on 23 července, 2023 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments