7 tradičně netradičních míst v Bruselu

Brusel, hlavní město Belgie, skrývá mnohem více památek a zajímavých míst než se zprvu může zdát. Pokud jste už v Bruselu byli a vracíte se nebo se jej chystáte navštívit poprvé, věnujte pozornost tomuto článku.

Tahle místa nejsou předmětem masového turismu, ale rozhodně stojí za návštěvu! Klasické památky určitě také nesmíte vynechat, ale pokud vás už nebaví prodírat se davy turistů a chcete vidět něco trošku „jiného“, tohle jsou místa pro vás 🙂

A hlavně, kdo může říct, že tato nebo podobná místa navštívil? Hm? 🙂

1. Muzeum kanalizace

Adresa: Anderlechtsepoort, 1000 Bruxelles

Muzeum kanalizace ? Vždyť Bruselem žádná řeka neprotéká – to si většina lidí myslí. Pokud se podíváme do hloubky, většina hlavních nebo větších měst svou řeku má (z historického hlediska byly řeky velmi důležité pro rozvoj města). A i Brusel jednu takovou doslova skrývá. Jmenuje se Senna (nikoliv Seina – ta je v Paříži). A proč Vám o tom všem píšeme?  Má to hodně společného s naším prvním netradičním místem, kterým je Muzeum kanalizace. Poprvé když jsem se o tomto muzeu dozvěděl řekl jsem si 2 věci, za prvé – musí to tam smrdět a za druhé – záživný to taky asi moc nebude… OPAK JE VŠAK PRAVDOU.

Ano, v jednom okamžiku se se smradem setkáte (nic co by se nedalo vydržet), ale pak už je to v pohodě. Návštěvou tohoto muzea jsem se o městu dozvěděl více informací, než přečtením všemožných knih. Proč ale Sennu nevidíme? V 19. století to v Bruselu vypadalo a fungovalo jako ve středověku. Řeka Senna se rozdělovala na několik malých říček, které lemovaly domy. Bez kanalizace bylo obyvatelům Bruselu úplně jedno, kam budou házet své odpadky, takže to bez starostí házeli oknem. Můžete namítnout, že to tak dělávali třeba i v Paříži – jenže pařížská Seina je asi tak 100x větší a celkem se to „rozprostřelo“.

Tohle byl hlavní důvod proč řeka v Bruselu nevoněla po jahodách a k tomu ještě v té době vypukla ve městě cholera. Proto si největší géniové té doby řekli, že by s tím mohli něco udělat… A tak ji celou překryli a schovali pod město. V muzeu uvidíte jak se staví taková kanalizace a co to všechno obnáší. Krásné fotky nejspíš nepořídíte, ale určitě je to jedna z věcí, která vás zaujme.  A hlavně.. kde jinde takovéhle muzeum najdete ?!

2. Sál číslo 7 – Eldorado

Adresa: Place De Brouckère 38, 1000 Bruxelles

V Bruselu se nachází náměstí De Brouckére, a na něm i kino s originálním názvem = UGC de Brouckére. Když už mluvíme o netradičních místech, musíte nejspíš tušit, že je to kino alespoň něčím výjimečné.

Krátce vám povím jeho historii: Píše se rok 1906 a na tom stejném místě se otevřelo první kino v Bruselu s názvem ‘“Americké kino”.  V letech 1931-32 bylo kino kompletně zrekonstruováno a tehdy jediný sál převeden do architektonického stylu “Art deco”. Tento styl zahrnoval africké motivy a dekorace (v této době, totiž Belgie kolonizovala Kongo). V současné době má kino celkem deset sálů, ale tento jediný – sál číslo sedm je opravdu světový unikát.

3. Muzeum oblečků čůrajícího chlapečka

Adresa: Rue du Chêne 19 1000 Bruxelles

Existuje zhruba 1000 historek proč vlastně vznikla socha čůrajícího chlapečka – nikdo ale neví, jaká je ta pravdivá. Co však víme je,  že Belgičané ho milují a ještě více milují ho navlékat do všelijakých oblečků.. Existuje i speciálně pověřená osoba, financovaná ze státního rozpočtu, která má tuto práci na starost… Dream job, no ne ?? Na Wikipedii dokonce můžete dohledat i výpis všech těchto oblékačů. Je libo kostým Drákuly, Obelixe, harmonikáře … no jsou jich prostě stovky. Dříve se tyto kostýmy nacházely na hlavním náměstí v budově – Musée de la ville, ale nyní je můžete vidět v muzeu folklóru.

PS: Věděli jste že čůrající chlapeček není jediná socha svého druhu v Bruselu ? Belgie si prostě libuje v čůrajících lidech a nachází se zde další 2, schválně jestli je najdete 🙂

4. Delirium café

Adresa: Impasse de la Fidélité 4, 1000 Bruxelles

Slovem café se nenechte zmást! Můžete tu nalézt snad úplně vše kromě kávy. Tradiční hospoda to však taky není.. Je tak obrovská, že když se člověk napije, tak už ani tu cestu ven nenajde.

Při posledním měření v roce 2013 nabízel tento jedinečný bar celkem 3 162 druhů piv z nejrůznějších koutů světa. Rychle si to spočítejme, kdyby si člověk dal 2 pintičky denně, trvalo by mu to asi 8,5 roku, než by je všechny ochutnal. Můžete tu ochutnat piva hodně netradičního původu- banánové pivo z Angoly,  Litevské pivo s příchutí medu, kokosové pivo z Ghany a dokonce i pivo z Grónska. Dobrý ne ?? Šílené místo, které definuje i specifický belgický životní styl. 

5. Palais de Coudenberg

Adresa: Place des Palais 7 1000 Bruxelles

Představme si rok 1515: Stojíme v sále Aula Magna, nádherném místě uprostřed paláce Coudenberg. Mladý Karel Habsburský je právě prohlášen za Burgundského vévodu. a stává se později Karlem V. , císařem říše římské… No prostě fakt důležitej frajer.

A právě tento palác, ve kterém byl tenhle týpek prohlášen všemi těmi supertituly, byl v celku důležitý zejména mezi 12. až 18. stoletím. Obrovská kaple, stovka místností, krásné parky… byl dekorovaný nejznámějšíma uměleckýma dílama té doby. Na mapách ho však nehledejte. Vše zmiňované shořelo během jedné jediné noci, kvůli obyčejné svíčce, kterou dvorní dáma zapomněla zhasnout (ach ty ženy).. V únoru v roce 1731 vše lehlo popelem. Belgie v té době nebyla moc bohatá a proto neměla peníze na opravu a ani na odklizení sutin. Zjevila se geniální myšlenka – ten palác zakopat. Tímto vzniklo v Bruselu náměstí “Place Royale”. To se nachází přímo nad již zmíněným palácem. V 90. letech se díky archeologickým pracím se palác našel a v současné době máme možnost ho navštívit. Projděte se po schodech směrem dolů a zažijte dobrodružství v pohřbeném paláci.

6. Nemo 33

Adresa: Rue de Stalle 333, 1180 Bruxelles

Bývalý nejhlubší bazén na světě se stále drží v předních pozicích (za Polskem a Itálií). Číslo 33 označuje hloubku 33 metrů. V tomto bazénu máte možnost absolvovat hodinu potápění či celý potápěčský kurz i s certifikátem.

Já jsem rád, že se neutopím ve vaně, ale pro fanoušky potápění určitě něco,  co stojí za vyzkoušení!

Fotku nám do článku věnoval náš belgický kamarád 🙂

7. L’ornythorinque (= Ptakopysk)

Adresa: Place du Jeu de Balle 2, 1000 Bruxelles

Paleontologie, archeologie, antropologie, numismatika, heraldika … pokud vás zajímají všemožné věci a umíte docenit originalitu, tak vás tohle neobyčejné starožitnictví určitě dostane.

Na internetu si v dnešní době můžete koupit téměř cokoliv… a co se koupit nedá, to najdete právě na tomto místě. Zkamenělá dinosauří vejce, desítky středověkých mečů, krokodýlí zuby, kostra netopýra,  stovky let staré artefakty či zkamenělý dinosauří bobek. To vše si můžete odnést z Bruselu jako suvenýr. Minimálně Ross z přátel by byl naprosto nadšený, že ??

Animace propůjčená odsud

Tak co zpestříte svojí návštěvu Bruselu? A zařadíte některé z těchto netradičních míst do svého itineráře ? Pokud jste některé z těchto míst navštívili nebo hodláte navštívit – dejte nám vědět v komentářích 🙂

A pokud potřebujete pomoc s itinerářem pro vaši návštěvu Bruselu, určitě se ozvěte..moc rádi pomůžeme 🙂

Mějte se krásně!

Brusel – Vše co potřebujete vědětLast Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments