Pokud se stejně jako my řadíte mezi milovníky postsovětských republik, při návštěvě Arménie se bude vaše srdce tetelit blahem. Už při návštěvě Gruzie před 5 lety jsme věděli, že Arménie na našem cestovatelském bucket listu nesmí chybět. No a po pár nezdařených plánovacích pokusech jsme konečně ulovili vytoužené letenky (doslova za pakatel) a plánování mohlo začít! Už na začátku článku vám prozradíme spoiler – opravdu to stojí za to! Arménie je úžasná země s nádhernou a čistou přírodou, zajímavou kulturou, přátelskými lidmi a spoustou klášterů.
Levné letenky do Arménie
Ještě donedávna se daly do Arménie pořídit výhodné letenky pouze s odletem z Vídně. Pro letošní sezonu ale přišla dobrá zpráva i pro Prahu! Od července si do arménského Jerevanu zaletíte přímým letem se společností Wizz Air. Bohužel ceny vychází i tak lepší z Vídně, ale pro někoho je pohodlí zkrátka prioritou.
My jsme letenky na květen objednávali během března v Mexiku. Zpáteční letenku z Vídně do Jerevanu jsme sehnali za neskutečnou cenu, a to 55 EUR na jednoho (asi 1 300 Kč). Let do Arménie trval nějaké 3,5 hodinky.
Z letiště Zvartnots vás do centra Jerevanu hodí minibus za přívětivých 17 Kč. Jízdenky se kupují u řidiče a autobus jezdí v častých intervalech.
Vstupní podmínky do Arménie
Pro cestování do Arménie vám stačí klasicky platný pas, do kterého po příletu dostanete štempl. Všechno hladce odsýpá a letištní kontrolou jsme doslova prosvištěli.
Ceny v Arménii
Arménie je jednou z mála zemí, kde vás prostě nikdo nechce natáhnout. Tudíž si hned po příletu můžete s klidným svědomím vyměnit peníze v letištní hale, kde je kurz na chlup stejný jako ve městě. My jsme si s sebou přivezli eura, která jsme postupně měnili na arménský dram.
Edit – říjen 2024: Prý už se výměna na letišti nevyplatí!
Ceny v Arménii jsou pro našince opravdu přívětivé. Obecně je všechno levnější než v Čechách a určitě se nemusíte obávat zajít ani do zdejších restaurací. Trošku vyšší ceny najdete v Jerevanu, ale ani tak se nejedná o nic drastického.. a když dobře hledáte, najíte se výhodně. Výbornou kuřecí shawarmu jsme pořídili asi za 55 Kč (podotýkám, že obrovskou). Degustace vín v Areni nás vyšla na 55 Kč, stejně tak i flaška zdejšího výborného vína.
Arménská SIM karta
Arménie samozřejmě není v EU, a tak budete pravděpodobně po příletu řešit, co s připojením k internetu. My jsme si simku zařizovali hlavně kvůli navigaci a komunikaci s ubytkem. Vše můžete vyřešit hned na letišti doslova za pár minut. Za turistickou SIM od Viva – MTS jsme zaplatili v přepočtu asi 150 Kč a data jsme za týden ani nevyčerpali.
Půjčení auta v Arménii
Už před cestou jsme si byli jistí, že bez půjčeného auta se v Arménii neobjedeme. Co jsem tak pročítala, hromadná doprava zde nefunguje až tak jako v Gruzii a na spoustu míst by bylo obtížné se dostat. Jako vždy jsme tak hledali autopůjčovnu, která by nevyžadovala zálohu ani kreditní kartu. Při hledání jsme narazili na „Caravan Rent a car“ kde měli dobré recenze a celkem fajn cenu za půjčení. Pokud si připlatíte za plné pojištění (což doporučujeme :-D), nebudou po vás vyžadovat žádnou zálohu, ale pouze číslo debetní karty. Před cestou si nezapomeňte vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.
Za půjčení auta jsme zaplatili i se zmiňovaným pojištěním asi 1 000 Kč na den. Auto jsme si půjčili na 5 dní a zbytek času si nechali na Jerevan.
S půjčovnou jsme byli spokojení, ale později jsme pochopili proč mají až tak neskutečně dobré recenze. Při vracení auta totiž nastala trošku úsměvná situace – pán se nás ptal „Chcete zaplatit za úklid auta nebo ušetřit peníze?“.. pochybně jsme se na sebe podívali a řekli, že jasně, že chceme ušetřit. No a pán nás odvedl do kanceláře, kde jsme museli napsat google recenzi a přiložit k ní fotku :D, čímž jsme si ušetřili neznámou, ale tipuju, že zbytečnou částku navíc. Před publikací si ji samozřejmě vyfotil a hodil do překladače.
Řízení v Arménii
No.. jak tuhle kapitolu začít. Řízení v Arménii, konkrétně v Jerevanu, je opravdu silný zážitek. Auto jsme měli půjčené v nejrůznějších státech, včetně Jordánska.. kde se couvá i na dálnici :D, ale Arménie.. ta tomu dodala zcela nový level.
Všeobecný stav aut bych rozdělila na takovou generační záležitost.Starší řidiči si hýčkají své vymazlené Lady, které vypadají jakoby od dob Sovětského svazu neuplynul jediný den. No a ti mladší, ti mají rozflákaná auta tak, že SPZ nedrží ani sichrheiskou. Každý den jsme se bavili tím, kolik designových skvostů na silnici potkáme. Tenhle stav aut hodně vypovídá i o stylu zdejšího řízení. Rychlosti nikdo nerespektuje, pro jistotu nejsou ani téměř nikde uvedené.. a nějaká pravidla? Čert je vem. Několikrát jsme se tak dostali do naprosto děsivých situací, kdy se nám protijedoucí auta a dokonce i autobusy cpaly do protisměru v zatáčkách. Pomyslnou třešinkou na dortu ale byl Jerevan v dopravní špičce – to opravdu nechcete. Takže půjčení auta v Arménii ano, ale pouze pro otrlé řidiče.
Na většině území byly hlavní silnice až v překvapivě dobrém stavu, zhoršení přišlo až cestou k jezeru Sevan, kde to byla jedna díra za druhou. Čerpací stanice najdete téměř v každém městečku – jeden litr benzínu vycházel na cca 23 Kč.
EDIT: Pozor, pozor ! V Arménii mají velké množství radarů a to i tam, kde byste je nečekali. Už nám dorazilo pár fotopozdravů s pokutou 🙂 Tak pozor na to.
Ubytování v Arménii
Arménie jede ve znamení stránek Booking.com. Ze spousty cest jsme zvyklí, že ubytování řešíme na poslední chvíli a nevíme, kde budeme spát další noc. Arménii jsme byli pouze na týden, a tak jsme se výjimečně rozhodli plánovat předem.. no a tentokrát se nám to celkem vyplatilo.
Celý týden jsme si naplánovali a rezervovali cca 9 dní před odletem. V letištním autobuse jsme zjistili, že ubytko, které máme na první noc za cca 560 Kč pro oba se najednou cenově vyšvihlo na 1 300 Kč za noc. V Jerevanu se tedy úplně nevyplatí hledat na poslední chvíli. Pro představu jsme za ubytování platili tyto částky (pro oba):
- 1 x noc v Jerevanu s bohatou snídaní – 560 Kč
- 1 x noc v Areni s bohatou snídaní – 760 Kč
- 2 x noc v Goris – 1 185 Kč
- 1 x noc v Sevan se snídaní – 850 Kč
- 2 x noc v Jerevanu – 1 620 Kč.
Za ubytko jsme vždy platili v hotovosti na místě a snad všichni ubytovatelé nám cenu zaokrouhlili směrem dolů a drobné ani nechtěli. Sedm nocí na osobu tak vyšlo cca na 2 487 Kč.
Bezpečnost v Arménii
Jednou z hlavních „obav“ ohledně návštěvy Arménie bývá bezpečnost, a to především kvůli nedávnému a poměrně čerstvému konfliktu s Ázerbajdžánem. Pokud vás tahle informace minula, na podzim roku 2020 probíhala v zemi druhá válka o Náhorní Karabach. O válce jsme načítali celkem dost, ale nejsme experti.. a tak vám přikládám odkaz na Wikipedii.
V Arménii je naprosto bezpečno (pokud pomineme nebezpečné silnice) a Arménci jsou jeden z nejsrdečnějších národů, co jsme kdy mohli poznat. Nicméně dozvuky války jsou vidět všude.. v některých městech jsou u silnice billboardy ve stylu parte zesnulých vojáků. Pokud by to navíc někoho lákalo, do Ázerbajdžánu ani Náhorního Karabachu se nedá dostat.
Itinerář na 8 dní v Arménii
Našemu programu samozřejmě budeme věnovat ještě jeden celý článek. Nicméně kdyby se někdo do Arménie chystal než ho stihneme sepsat, přikládáme mapku zajímavých míst, která jsme během pobytu navštívili. Po Arménii jsme za těch 5 dní najezdili půjčeným autem asi 1 300 kilometrů. Kdybychom měli jet znovu, pravděpodobně bychom ubrali jednu noc v Jerevanu, který byl „nejdražší“ a jeho centrum v pohodě projdete za jeden den.
TOP 13 míst, která navštívit v Arménii + podrobný itinerář
Albánie podruhé, aneb první země kam jsme se vrátili.
Izrael na vlastní pěst: Jaká místa navštívit?
Rady a tipy před cestou na mexický Yucatán
Last Updated on 24 října, 2024 by Míša
Krásné, sledujeme Vás už rok a Váš styl cestování s námi velmi rezonuje a inspirujeme se Vašemi itineráři. Moc díky ! Pavel a Zuzka
To nás moc těší! Děkujeme za komentář 🙂
V Jerevanu stoprocentně doporučuji podnik lavash:
https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-lavash-jerevan/
a pak tuhle síť:
https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-tavern-yerevan/
tam navíc mají k jídlu i kulturní program.
A obecně, jejich jídlo je fakt parádní!
https://www.jidlonacestach.cz/armenska-kuchyne/
Hezké tipy, Arménie za návštěvu rozhodně stojí a s tím novým přímým letem je to nyní i velmi snadné a dostupné.
Arménská kuchyně je špičková a jak píšete, pro Čechy velmi levná.
Díky za inspiraci a ať se vám daří na dalších cestách!
Souhlasit s výměnou peněz nelze. Naopak.
na letišti je kurz extremně ale extrémně nevýhodný.
na směně jakou jsme dělali my na dvou místech / vždy za €400 proděláte na letišti cca 1.800 Kč… oproti směnárnám v centru (cca 135.000 adm na letišti vs. 165.000 adm v centru).
Téda, děkujeme za upozornění! V době naší návštěvy byl kurz ve městě i na letišti totožný. Přeci jenom už je to skoro rok a půl zpátky.
Nebyla náhodou výměna na letišti provedena ještě v neveřejné části? Před dvěma týdny jsem provedl výměnu ve veřejné části a u banky, u které to měnil, jsem měl zjištěný kurz, který byl úplně stejný, i podle mých výpočtů to vycházelo tak, jak mělo. Věděl jsem to, že v neveřejné části měnit peníze není výhodné.