Město Berat, také známé jako „Albánský Bělehrad“ či „Město tisíce oken,“ na našem programu rozhodně nemohlo chybět! A jeho návštěvu vřele doporučujeme i vám. Berat je malebné historické město s úžasnou atmosférou, obklopené vysokými kopci a krásnou přírodou! V Beratu si připadáte, jako by se všechen čas zastavil a vy jste se vrátili o několik století zpět. Ihned jsme se do Beratu zamilovali. Je to zkrátka městečko s „osobností“ .
Městem protéká řeka Osum a dělí jej na dvě části, kterými jsou Gorica a Mangalem. Berat, který byl v roce 2008 označen za místo světového dědictví UNESCO a má jedinečný styl architektury s vlivy několika civilizací. Jako v mnoha albánských městech, i v Beratu najdete staré opevněné město s kostely a mešitami, které jsou jedním z turistických lákadel. Berat je mezi turisty velmi vyhledávaný a my jsme si ho „díky“ návštěvě v téhle ne moc cesto-friendly době mohli užít skoro sami.
Jak se do Beratu dostat?
Do Beratu se dostanete autobusem z autobusového nádraží v Tiraně: Regional Bus Terminal – North and South Albania. Z Tirany do Beratu je to sice něco kolem 100 kilometrů, ale pokud vezmeme v potaz stav albánských silnic a stav albánských minibusů, trvá to opravdu věčnost. Místní stále přistupovali a vystupovali uprostřed ničeho až se nám cesta protáhla na krásné 3 hodinky. Musíme ale uznat, že cestování hromadnou dopravou je fakt sranda! A ještě k tomu potkáte spoustu zajímavých lidí.
Cena za dopravu z Tirany by se měla pohybovat kolem 400 LEK (cca 85 Kč). Autobus nestaví ve starém městě, ale na hlavním Beratském autobusovém nádraží kousek za městem. Odtud můžete využít místního autobusu za 30 LEK (okolo 6 Kč), který vás zaveze do centra města. Jezdit by měl každých 20 minut, ale jsme v Albánii, takže to není úplně zaručené 🙂 My jsme měli kliku, že přijel zrovna v ten moment, když jsme vystoupili.
Ubytování v Beratu
V Beratu jsme našli skvělé ubytování přes Booking. Bydleli jsme u jedné moc milé rodiny, která pronajímá pokoje na straně Gorica (o tom později), v jednom z těch krásných historických domků. Moc milí lidé, syn naší hostitelky s námi večer popíjel Rakii, vzal nás na čaj do svého baru a skvěle jsme si popovídali. Navíc přímo nad ubytováním začíná super stezka na Gorica Castle.
Co v Beratu podniknout?
1. Prozkoumejte hrad „Berat Castle“
Cesta na hrad ze Starého Města je poměrně strmá a v letních albánských vedrech to může být pro někoho docela zabíračka. My jsme Berat navštívili v dubnu, tak to ještě šlo. Taky jsme se nechtěli nechat zahanbit místními, kteří často chodí tam a zpět i dvakrát denně úplně v pohodě. A jaký je nejlepší čas na návštěvu hradu? My bychom doporučili vyrazit brzy ráno (kolem 8:00), kdy je slunce stále nízko a hrad prázdný. V dobách Covidu jsme (bohužel pro místní obyvatele) na žádného jiného turistu nenarazili, ale od vyprávění víme, že za normálních okolnostech hrad praská ve švech. Normálně se platí vstupné 300 LEK, ale když jsme tam šli, nikdo nevybíral. Uvnitř najdete několik krásných kaváren a airbnb.
Hrad v Beratu je jednou z nejznámějších památek této oblasti Albánie. Byl postaven v římských dobách a najdete ho na sklanatém kopci nad městem. Jsou z něj nádherné výhledy na město i řeku Osum. Původ hradu lze datovat až do 4. století před naším letopočtem, ale většina budov, kterou stojí uvnitř hradu, byla postavena hlavně ve 13. století, kdy bylo město součástí Byzantské a Osmanské říše.
Uvnitř hradu najdete nádherný Byzantský kostel. Tento středověký kostel byl postaven někdy mezi 13. a 14. stoletím a leží na západní straně hradu na svažitém kopci s výhledem na Mt. Shpirag. Dovnitř se bohužel dostanete jenom při mši, ale i tak určitě stojí za povšimnutí.
Je libo průvodce?
Nám se s Beratem ještě pojí jedna sranda historka. Cestovat v době covidové po Albánii, no to jste jako pěst na oko! Když jsme se zrovna toulali hradními uličkami, povšimnul si nás místní dědouš a pelášil za námi s výkřikem „Turist“. Nutně nás chtěl vzít na procházku městem a ukázat nám všechna jeho místa. Strašně při tom pospíchal a mluvil asi 5 jazyky dohromady. Z jeho výkladu jsme mu rozuměli tak 30 % :-D. Jediné, co nám utkvělo v paměti bylo jeho „Atenció“ a tak jsme si ho taky pojmenovali. Ukazoval nám i úhly, odkud máme fotit fotky, co se turistům líbí a nakonec si samozřejmě, jako správná podnikavá duše, řekl o penízky, což jsme čekali už od začátku :-D. Člověk to těm Albáncům nemůže mít za zlé, dělají co můžou a během téhle doby ten turismus prostě upadá.
Místní legenda
První co Vás po vystoupání kopce ohromí, je výhled na hory Tomorr a Shpirag, ke kterým se praví legenda.
Kdysi v Beratském okrese žila krásná dívka Osum a dva nerozluční bratři, Tomorr a Shpirag. Bratři trávili veškerý čas společně a měli se moc rádi. Jednoho dne se Tomorr s dívkou setkal a okamžitě se do ní zamiloval. Totéž se stalo o několik dní později Shpiragovi, který nevěděl o bratrových citech k Osum. Osum byla do obou zamilovaná a tajně se s bratry setkávala. Tomorr a Shpirag si navzájem vztah tajili, ale jednoho dne se Tomorr dozvěděl o aférkách svého bratra. Požádal Shpiraga, aby se vzdal Osumi a ukončil jejich vztah, ale Shpirag, rozzuřený, odmítl.
Tomorrova bolest byla tak velká, že v nebi byl slyšet jeho křik. Tomorr neměl jinou možnost, než se svým bratrem bojovat. Mečem rozřezal Shpiraga na kousky, zatímco Shpirag zasáhl Tomorra děly. Oba bratři během bitvy zemřeli. Osum slyšela o tragédii a legenda říká, že její slzy vytvořily právě řeku Osum (mezi horami Tomorr a Shpirag). Dnes řeka také rozděluje dvě čtvrti, Mangalem a Gorica, ve městě Berat. Příhodný příběh pro krásné místo, jako je Berat, nemyslíte?
2. Toulky městem
Berat má prostě kouzlo, doporučujeme se jen tak toulat jeho uličkami a nasávat atmosféru. Pokud sháníte něco dobrého na zub či si jen chcete posedět v kavárně, zajděte na Boulevardi Republika, kde dozajista pořídíte. Pokud máte rádi muzea, určitě navštivte Etnografické muzeum.
V Beratu se nachází i nespočet kostelů a mešit, které rozhodně stojí za zmínku. Navštívit tak můžete například: Katedrála Demetria ze Soluně, kostel sv. Michala, kostel sv. Spiridona a kostel sv. Tomáše. Co se týče mešit, tak bychom rádi zmínili Xhamia e Beqareve, Xhamia Mbret a Xhamia E Plumbit, které se nachází velmi blízko sebe.
Pokud i vás trkne do očí obří budova, která nám prostě připomínala Kapitol v USA a budete přemýšlet, co to asi je? Máme pro vás odpověď! Je to soukromá univerzita.
3. Čtvrť Gorica + výšlap na Gorica Castle
V Beratu doporučujeme strávit alespoň 2 noci a pokud opravdu chcete vidět vše + nasát krásnou atmosféru města i o den déle. Další krásná část Beratu se nachází naproti hradu, přes most Gorica: čtvrť Gorica, jak originální 🙂 Je to klidnější část města. Jednou z hlavních atrakcí druhé strany je výšlap ke zřícenině hradu Gorica. Je to opravdu zřícenina, kromě krásného výhledu vlastně nic moc nečekejte.
Informační vsuvka: Gorica je hojně užívané zeměpisné označení v zemích bývalé Jugoslávie a znamená Malá hora.
Začátek stezky najdete snadno. Pokud přejdete přes Gorica Bridge a vydáte se jednou z uliček směrem nahoru. Turistická stezka je označena cedulí a nápisem „Hiking Trail“. Pokud si přeci jen nebudete jistí, doporučujeme stáhnout offline mapy Maps.me, bez kterých nedáme ani ránu. Výšlap není nijak náročný, zvládli jsme ho i v deštivém počasí. Zpátky můžete jít stejnou cestou nebo trošku krkolomnější. Ta vede směrem z prudkého kopce a zavede vás blízko kostela sv. Tomáše. Určitě doporučujeme nějakou pevnou obuv.
4. Kaňon Osumi
Alternativou výšlapu je celodenní výlet ke kaňonu Osumi. Během jara umožňuje vyšší hladina vody díky tajícímu sněhu v horách prozkoumat celou délku kaňonu. Jaro je také nejlepším obdobím pro prohlídku mnoha vodopádů v soutěskách, které padají shora, když turisté projíždějí dole na lodích. Peřeje jsou třídy II, takže k jejich průjezdem nepotřebujete předchozí zkušenosti s divokou vodou. Na konci léta, když je voda nižší, není celá rokle splavná, ale existují různé procházky s možností koupání v přírodních bazénech a potůčcích.
Během naší návštěvy nebylo počasí nic moc, a tak jsme museli kaňon bohužel vynechat (příště!!). Ale náš pan domácí pořádá výlety a ukazoval nám fotky. Opravdu krásné!
Berat opravdu stojí za návštěvu, a tak doufáme, že jsme vás tímto článkem patřičně nalákali:-) Celkově jsme v Beratu strávili 3 dny, což nám přijde jako ideální doba. Pokud bychom měli možnost navštívit kaňon Osumi, tak si pobyt ještě o jednu noc prodloužíme.
Co navštívit v Tiraně? + Všechny potřebné informace pro váš pobyt
Jaká je ve skutečnosti Albánie? Užitečné informace před cestou!
Last Updated on 21 července, 2021 by Míša