Albánské hlavní město Tirana se stalo naší první zastávkou při cestě po Albánii. Aby ne, ideální výchozí bod pro autobusovou dopravu do všech možných albánských měst či vesnic. Chystáte-li se do Tirany, určitě čtěte dál. V článku se věnujeme všem informacím, které se vám budou před návštěvou tohohle stylového hlavního města hodit. Spousta lidí nám tvrdila, že v Tiraně vlastně není co dělat.. a že je ošklivá. Po asi 5 dnech v tomto městě můžeme s úsměvem jejich tvrzení vyvrátit! Moc se nám v Tiraně líbilo a doufáme, že se Tirana bude líbit i vám.
Letenky z Prahy do Tirany
Pokud je Albánie na vašem cestovatelském seznamu, máme pro vás skvělou zprávu! Z Prahy do Tirany můžete aktuálně vyrazit přímým letem, a to za ceny, které startují na pár stovkách za zpáteční let. Letenky na jdete na stránkách nízkonákladovky Ryanair.
Cesta z letiště do centra Tirany
Přiletěli jsme na hlavní letiště v Albánii (letiště Matky Terezy), které leží nedaleko Tirany. Do centra města je to zhruba 22km a stojí 300 albánských lek, což je v přepočtu 65 Kč. Autobusy najdete hned u východu z letiště, po přibližně 100 metrech chůze na vás určitě nějaký řidič zakřičí.
Jízdní řád najdete na Gjirafě TADY – tyhle stránky si pečlivě uložte, budou se vám v průběhu pobytu opravdu hodit. Další možností je si zarezervovat transfer do města přímo přes leteckou společnost. My jsme to tak udělali – při kupování letenky u Wizzair jsme zaškrtli, že máme zájem o transfer.
Kvůli dopravním zácpám můžete tuto krátkou trasu jet i přes hodinu a tak všem doporučujeme pevné nervy. Doprava po Tiraně je fakt něco, připadáte si jak v GTáčku. Autobus Vás vysadí v úplném centru města hned vedle Skandenbergova náměstí, odkud můžete dojít pěšky k vašemu ubytování. Pokud je vaše ubytko do dvou kilometrů, rozhodně jděte pěšky.. autobusem to totiž při takovém kvantu aut trvá věčně.
Tirana
Tirana je prostě svá, ostatně jako celá Albánie. Pokud hledáte památky, jako jsou v Praze, Paříži, Londýně.. nebude pro vás tím pravým ořechovým. Památek je tu po skromnu. Pokud ale hledáte město, které má svoje charisma a neopakovatelnou atmosféru, jste na správném místě. Moderní architektura se tu mísí s pozůstatky komunismu, mešitami a horizont dokreslují krásné hory. My jsme si v Tiraně připadali jako v takové městské džungli, která asi má nějaká (nám neznámá) pravidla. Moderní obchodní domy spolu v kontrastu s garážovým prodejem, desítky stylových kaváren a restaurací.. Tirana nás zkrátka očarovala a oba musíme uznat, že si tu dovedeme představit nějaký čas pobývat.
Doprava po Tiraně
Jednou z možností, kterou určitě nedoporučujeme, je zapůjčení auta – to je prostě ve větších městech kapitolka sama o sobě. A proč? Tirana má pár hlavních silnic, které vedou do/z města a jsou neskutečně ucpané takřka celý den. Z centra města se můžete vysekávat klidně i hodinu šnečím krokem. Albánci sice řídí skvěle, ale neřadí se mezi nejohleduplnější řidiče. Jízda nemá žádná pravidla a úroveň bezpečnosti je na bodu mrazu. Z dvouproudové silnice udělají pruhů pět, nějaké přednosti v jízdě se tu také moc neřeší. To vysvětluje fakt, že všechna auta jsou odřená jak dětská kolena. Pro někoho, kdo má řidičák velmi krátce (+ pro někoho, kdo miluje svoje auto), to může být skutečně šok, zkrátka Balkán 🙂
Další a poměrně lepší možnost je využití autobusového spojení. Tahle volba má svoje ALE. Google mapy v Albánii nefungují a i po pěti dnech strávených v Tiraně jsme na kloub autobusům nepřišli. Jízdní řády zkrátka nikde neexistují a většinou výběrčí autobusové zastávky vyřvává. Doporučujeme se ihned po nástupu do autobusu zeptat řidiče, jestli skutečně jede na zastávku, kterou potřebujete. A i když Vám to potvrdí, nemáte úplně vyhráno, protože Vás vyhodí třeba 2 km od cíle a řeknou ať to dojdete pěšky – nic tam nejede. Má to svoje kouzlo 🙂
Do autobusu se jízdenky předem nekupují, ale vždy je v autobuse výběrčí, který Vám za 40 albánských lek (8 czk) jízdenku dá – Není nijak časově omezená.
Třetí a poslední možnost je revoluce přepravy 21. století – prostě pěšky. Všechny hlavní památky v Tiraně jsou dostupné pěší vzdáleností a často jste tam rychleji, než auta stojící v koloně vedle vás. Taxíky po Tiraně nedoporučujeme. V Albánii je docela drahý benzín (31 Kč / l) a cena pohonných hmot se tak objeví i na ceně taxi služeb. Taxikáři většinou znuděně stojí podél silnice, protože jejich služby nikdo nevyužívá.. to už něco značí, no ne ?
Kde si vybrat / směnit peníze ?
Na rozdíl od některých Pražských směnáren jsme v Tiraně nenarazili na špatný kurz nebo skryté poplatky, a tak se nemusíte bát, že by Vás chtěli nějak ošmelit. My jsme v Tiraně měnili eura na albánské leky v místním nákupním středisku (Toptani Shopping Center), který se nachází přímo v centru města. Nedokážeme říct, jestli tam byl úplně „nejlepší“ kurz, ale nijak výrazně se nelišil od toho, co nám zkrátka „vyhodil“ přepočet na Google.
Bankomaty jsou trochu ošemetnější a většina z nich si naúčtuje poplatek za výběr ve výši od 550-700 lek (až 150 czk) což je ekvivalent 12 espress v kavárně nebo 4 kebabů a je jedno jestli si vybíráte 200 korun nebo 4 tisíce :). My využíváme služeb karty Revolut, která neměla žádný poplatek u banky: Banka Kombëtare Tregtare (BKT). Náš kamarád Francouz, kterého jsme potkali, vybíral peníze z banky: Banka Amerikane e Investimeve taky bez poplatku. Námi známá banka Raiffeisen měla poplatek nejvyšší (což neplatí, pokud u ní mátě účet – pak by tuším měl být výběr po celém světě zdarma).
Pokud ještě nemáte svoji Revolut kartu, můžete si ji zařídit kliknutím na TENTO odkaz.
Kde se v Tiraně ubytovat?
Nejsme fanoušky 5* hotelů, drahých jako blázen.. ale nespíme ani v hostelech v takových těch společných pokojích. Cena u nás na cestách hraje velikou roli, ale zároveň chceme i soukromí. Hledali jsme jak na Airbnb tak Bookingu a vybírali jsme jedny z nejlevnějších blízko centra. V Tiraně jsme 2x použili Airbnb a obě dvě můžeme vřele doporučit.
První ubytování bylo u bývalé slavné albánské herečky a hlasatelky Jetmiry Dushy, která nám každé ráno připravovala skvělou snídani a dala nějaké čerstvé ovoce. Sice jsme si kvůli jazykové bariéře vůbec nerozuměli.. ale zároveň rozuměli, dává to smysl? Moc milá paní! Možná jste mohli slyšet o filmech jako Sen o stolku, … , neslyšeli ? My také ne. Ale doma má všude plakáty různých filmů a časopisy, ve kterých s ní byl rozhovor 🙂 Odkaz na ubytování najdete tady.
Druhé ubytování bylo v samém centru města, hned naproti starému Bazaru. Hezké ubytování, jediné, co nás trošku zaskočilo bylo to, že bydlíte přímo vedle mešity. Skrze okno vidíte přímo dovnitř a ráno vstáváte spolu s ranní modlitbou, která vás na 99,999% vzbudí 🙂 Odkaz najdete tady.
Kam v Tiraně na jídlo ?
Při cestování moc rádi zkoušíme místní jídlo, ale vyloženě „gurmáni“ taky nejsme. Většinou si vybíráme restaurace, které nezruinují naši peněženku, ale nehrozí v nich otrava jídlem :-D. Míváme takovou tradici, že první den si zajdeme na něco lepšího, abychom oslavili příjezd.
Jedny ze nej restaurací v Tiraně najdete uvnitř Tiranského hradu. Večer tu je opravdu krásná atmosféra. Bylo těžké si vybrat z tolika lákavých restaurací, ale nakonec jsme přeci jen zasedli do jedné z nich. A to konkrétně do restaurace Tartuf shop, která se specializuje na jídla s lanýži. Zjistili jsme, že jsme si navíc nevědomky vybrali tu nejlépe hodnocenou restauraci na Tripadvisoru (č.1 z 577). Vyzkoušeli jsme špagety v sýrové omáčce s čerstvými lanýži, tortellini plněné masem a sýrem. Není to sice vyloženě albánská kuchyně (haha), ale moc jsme si za 5 EUR/ jídlo pochutnali.
Chcete-li vyzkoušet něco tradičnějšího, doporučujeme restauraci ODA. Najdete ji v zapadlé uličce vedle hlavní třídy. Jedná se o malý rodinný podnik, kde klasicky maminka vaří a dcera obsluhuje. Rozhodli jsme se vyzkoušet výbornou zeleninovou polévku a čerstvý chléb. Oda se zaměřuje na tradiční jídlo, především z jehněčího masa.. tak pokud jste masožravci, můžete vyzkoušet :-).
Sháníte-li něco menšího na „zacpání“ žaludku, můžete se zastavit v některé z kebabáren. Za nás je jednou z nejlepších Te Pazari Ri, kde mají výborné sendviče za pár korun. Zároveň taky doporučujeme Nest Bistro Coffee, kde moc dobře vaří a mají příjemnou obsluhu.
Zajímavá místa v Tiraně
Skandenbergovo náměstí
Na Skandenbergově náměstí se soustředí nejdůležitější vládní, ale i kulturní budovy. Najdete tu například Národně-historické muzeum, Palác kultury či Edhem-beyovu mešitu. Náměstí dominuje socha národního hrdiny – Skandenberga. Náměstí je obrovské, údajně největší v celé Albánii. Pokud na něm stojíte s rozhlédnete se po okolí, panorama dokreslují jeřáby. V Tiraně se všude staví a jsme moc zvědaví, jak se její podoba za pár let změní.
Edhem Beyova mešita je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Byla dokončena v roce 1823 a přežila i násilnou ateizaci Hodžova režimu, během které byly srovnány se zemí téměř všechny mešity a kostely. Bohužel jsme nemohli navštívit její interiér, protože se zrovna opravovala. Jinak by měla být normálně přístupná veřejnosti a sloužit svému účelu.
Další dominantou náměstí je Palác kultury, na jehož místě se kdysi nacházel Starý bazar. Na stavbě se podíleli odborníci SSSR a budova byla inspirována kongresovým palácem v Římě. Sídlila zde albánská opera i balet a prostory využívá i národní knihovna.
Národně historické muzeum určitě nepřehlédnete, nachází se taky na Skandenbergově náměstí a je to ta budova s obrovskou komunistickou mozaikou. Během naší návštěvy před ním bylo postavené velké očkovací centrum. Vstupné je 200 lek a uvnitř se nachází rozsáhlé sbírky artefaktů včetně výstavy o komunistickém režimu. My jsme jeho návštěvu vynechali a dali přednost muzeu Bunk Art 2.
Bunk’Art 2
Podzemní labyrint přímo v centru města s temnou minulostí. Jeden ze dvou jaderných bunkrů umístěných na území hlavního města odtajňuje minulost Albánie, a to nejen během komunistické éry. Jedná se o zajímavou výstavu, ze které vám naskočí husí kůže. Uvnitř jsou všechny informace popsány i v angličtině, což je opravdu velký bonus. Mají i svoji vlastní aplikaci s virtuální realitou, která nám bohužel nešla spustit.
Tento bunkr je jedním z posledních „výmyslů“ paranoidního vůdce Envera Hodži, který během svého „bunkrového hnutí“ vytvořil více než 700 000 bunkrů po celé zemi. Bunk Art 2 a každá z jeho místností popisuje nešťastné osudy Albánců, způsoby pronásledování státem, vytvoření státní bezpečnosti Sigurimi a mnoho dalšího.
Vstupné je 500 LEK a návštěvu rozhodně doporučujeme! Pokud vás albánská historie zajímá, doporučujeme navštívit další z krytů Bunk Art 1, který se nachází nedaleko lanovky Dajti Ekspres, o které píšeme níže.
Bunk’Art 1
Bunk’Art 1 najdete přibližně 30 minut od centra města. Dostanete se sem jednoduše autobusem z hlavního náměstí Tirany (směr Porcelan). Bunk Art je umístěn v obrovském podzemním protiatomovém krytu, který nechal vybudovat diktátor Enver Hodža. V případě útoku by se dovnitř údajně vešla veškerá širší albánská vláda.
Místo má opravdu zvláštní atmosféru. Rozkládá se na pěti patrech a většina z prostor je přístupná veřejnosti. Mezi nejzajímavější místnosti patří ty, které měly patřit právě Enveru Hodžovi. Najdete zde soukromé místnosti státníků, technické zázemí i společenské místnosti.
Národní muzeum výtvarného umění a pozůstatky komunistických soch
Národní muzeum výtvarného umění vystavuje díla známých albánských umělců. Nachází se nedaleko centra a poznáte ho tak, že nedaleko jeho vchodu se nachází umělecké dílo „mrak“. Nás především zaujaly rozbité komunistické sochy za budovou, které jsme objevili na stránkách Atlas Obscura. Najdete tam sochu Lenina, Stalina, oddané komunistické vojandy či bystu Envera Hoxhi.. zajímavé místo.
Nový bazar
Tržiště, na kterém najdete zboží od dálkových ovladačů, přes ponožky a suvenýry až po ovoce. Najdete tam zkrátka všechno, co zrovna hledáte. My jsme na trhu pořídili například krásné pletené ponožky od místní babči. Dvakrát nás zastavil pán u stánku s tabákem se slovy „Do you speak?“ (Mluvíš?).. tak jsme mu vysvětlili, že mluvit umíme, ale ne albánsky. Nechápavě koukal a pak nám došlo, že zaměnil sloveso „speak“ (mluvit) se „smoke“ (kouřit). V další větě nám totiž prozradil, že je pro nás tabák moc zdravý a kouřit bychom měli. O tři týdny později nás znovu zastavil a slovesa si zase spletl.
Velká mešita v Tiraně
Velká měšita (alb. Namazgah) v Tiraně je v současnosti ve výstavbě. Bude mít kapacitu 2500 míst a má být nejen největší v zemi, ale i v celé jihovýchodní Evropě. Financování výstavby mešity pochází z hlavní státní turecké muslimské organizace Diyanet. V roce 2015 navštívil turecký prezident Erdoğan Albánii na jejím slavnostním zahájení.
Liqeni i Tiranes – Městský park
Oáza klidu / kousek zeleně uprostřed města. Tenhle městský park má všechno od stylových kavárniček, přes workout zónu až po čínskou pagodu. Místní sem chodí za procházkami, cvičením či jen tako pobýt s přáteli. Moc fajn místo na procházku či piknik.
Pokud plánujete navštívit proslulou komunistickou pyramidu Enevera Hoxhi, tak vás zklameme. Momentálně se totiž přestavuje a je skrytá vysokým oplocením.
Národní park Dajti + Dajti ekspres
Chcete na chvilku utéct ruchu velkoměsta a podívat se do hor? Pak pro vás máme super tip na celodenní výlet. Nemusíte při tom cestovat hodiny, stačí popojet kousek za město! Ze zastávky „Porcelani“ v centru města jede autobus na zastávku „Teleferikum“ (cena 40 LEK). Odtamtud je potřeba dojít pár desítek metrů pěšky k lanovce „Dajti Ekspres,“ která je zároveň nejdelší na Balkáně. Zpáteční jízdenka stojí 800 LEK. Cesta lanovkou trvá něco kolem 20 minut a jsou z ní krásné výhledy. Zajímavé je, že kabiny lanovky byly vyrobené v Rakousku a i když se v Tiraně nelyžuje, mají stále držáky na lyže. Lanovka vás dopraví do krásného národního parku, kterému bývá přezdíváno „Balkón Tirany“. Někdo nám vyprávěl, že obzvlášť v zimě jsou lanovky přeplněné, protože je to pro místní jedna z mála možností, jak si pořádně užít sněhové nadílky.
Hned po příjezdu na vás čeká hromada aktivit. Na úpatí hory je totiž něco jako „zábavní centrum“. Můžete si vyzkoušet minigolf, jízdu na koni, střelbu z kuše, paragliding, zapůjčit si brusle.. Aktivit je tam nespočet! My jsme návštěvu parku zahájili ranní kávou. Zašli jsme do takové vysoké prosklené budovy (hotelu), v jejíž vrchním patře se nachází otočný bar a vyhlídková terasa. Barista byl strašně milý týpek a když zjistil, že jsme z Čech, pustil na plné pecky písničku od Lucie.
Po národním parku vede několik značených stezek, my jsme se nejdříve toulali po vedlejších a po té se rozhodli vyzkoušet tu hlavní. Hlavní „The main hiking trail“ vás zavede pod vrchol hory Mali i Dajtit (1612 m.n.m.), která je o něco vyšší než naše Sněžka. Cestou jsme díky mapsme našli i krásnou vyhlídku. Na vrchol se bohužel nedostanete, protože jsou na něm umístěny radiové vysílače.
Albánie podruhé, aneb první země kam jsme se vrátili.
Gjirokaster – Co podniknout v jednom z nejkrásnějších měst Albánie?
Albánská riviéra aneb kde najít nejkrásnější pláže?
Berat, Albánie – Poznejte město tisíce oken
Last Updated on 11 června, 2024 by Míša
Ok, za dva týdny Tiranu navštívím. Díky za rady, hlavně kam na jídlo. Petr z Olomouce
Jee, tak šťastnou cestu !:-)
Zrovna jsme v Tiraně, díky za váš článek, jen dodám, že ceny jsou nyní dvojnásobné. Shodou okolností také bydlíme u Jetmiry, až díky vám jsme se dozvěděli, co je zač. 😄 Největším překvapením pro nás byly úplně náhodou nalezené hospody a bary, většinou když jsme někde omylem sešli z hlavní cesty. Třeba Kaon kousek od centra, nenápadná hospůdka, kde už dopoledne sedí Albánci u piva a panáku a mají tu vynikající čevapčiči a tzaziki za pár kaček 😄
Jéje, to jsme si říkali, jak dlouho ty ceny asi vydrží 🙂 Paní Jetmiru pozdravujte a děkujeme za tip na hospůdku.