Gruzie – Týden plný dobrodružství

Gruzie, poměrně malý stát v srdci pohoří Kavkaz, který nadchne každého, kdo jej navštíví. Svou nezávislost na Sovětském svazu získala Gruzie až v roce 1991 a do nedávna byla prakticky turismem nepolíbená. V dnešní době začíná zažívat takový „turistický boom,“ takže pokud ještě chcete zažít tu pravou Gruzii, určitě s návštěvou neváhejte! 🙂 My jsme Gruzii navštívili v létě 2018 a dovolujeme si říct, že nás tohle turistické pobláznění minulo.. nebo jsme postě měli jenom štěstí. Ale není se čemu divit, Gruzie je nádherná a cenově dostupná země.

Pro nás je Gruzie srdeční záležitostí a rádi ji označujeme jako jedno z nejlepších dobrodružství, které jsme kdy zažili. Většina cestovatelů jezdí do Gruzie na pěší treky do hor či do zapadlých vesnic. My ale nejsme vyloženě žádní horalové a naši cestu jsme pojali úplně jinak.

Pokud tedy hledáte tipy, jak přežít v gruzínských horách, tohle není správný článek pro vás.. ale budeme rádi, když budete ve čtení pokračovat :-).

V toto článku vám popíšeme nejen přesný itinerář naší cesty včetně nákladů, ale i všechny naše zážitky (a že jich nebylo málo!), abyste si vytvořili představu o téhle úžasné rozmanité zemi.

Co vás v tomhle článku čeká ?

Kde se vzal nápad jet do Gruzie? 

Upřímně to bude znít jako neskutečný cestovatelský klišé, ale začalo to knížkou. Konkrétně knížkou od Ladislava Zibury „Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii“ .Při jejím čtení se mi hrnuly slzy smíchu do očí. Po dočtení téhle knížky se mi v hlavě zrodil nápad, že takovouhle „super srandu“ prostě musíme zažít taky! Dalším podnětem, který k tomuhle plánu přispěl, byl „video dokument“, který si tuším stále můžete pustit při cestách s Regiojetem – autory jsou Markéta a Michal Čelišovi („Udo a Gerda na cestách“ ).

S tímhle nápadem jsem jednoho pátečního odpoledne přišla za Ráďou a on nepřekvapivě souhlasil! Nejsme zase takový punkeři, že bychom celou Gruzii chtěli projít pěšky.. to vůbec, ale chtěli jsme prostě zažít tu místní atmosféru :-).

Tipy před cestou do Gruzie

Jak se mluví v Gruzii

Neumíte jazyky? Nevadí! Gruzínci taky ne.. Jednou z výhod i nevýhod (záleží na vás) je jazyková bariéra. V Gruzii téměř nikdo (mimo pracovníka na nádraží v Batumi) neuměl anglicky. Díky tomu vznikala spousta srandovních situací, které prostě jen tak nevymyslíte 😀 ! Většinou jsme využívali pantomimu nebo zvuky, abychom nějakým způsobem přiblížili, co vlastně chceme. 

Největší vtípek se nám stal v lékárně, když jsme sháněli něco na štípance od komárů (těch tam je neskutečně!). Paní prodavačka po našem divadelním vystoupení v podobě bzučících komárů, co štípou do ruky, prohlásila.. „Ehm? Epilátor?“

Pokud jste někdy měli ruštinu a zatápete v paměti.. určitě si popovídáte víc než my 🙂 My jsme se alespoň naučili pár základních slovíček, abychom dokázali pozdravit a poděkovat.

Výměna peněz a ceny 

Na gruzínské lari asi jen tak v českých směnárnách nenarazíte, proto je dobré si vyměnit v ČR peníze na eura a v Gruzii pak na místní měnu. Rozhodně si neměňte peníze na letišti, kde je kurz nejméně výhodný.. je lepší obejít pár směnáren v centrech měst a peníze si vyměňovat postupně po částech. Ceny v Gruzii jsou mnohem levnější než u nás.  

Gastronomie v Gruzii, aneb nebojte se zajít do restaurace

Dovolila bych si podotknout, že Gruzie je snad první stát, kde jsme se nebáli závěrečného účtu v restauraci. Vyzkoušeli jsme snad vše, co jsme mohli od Chačapuri, po Churčchelu i Khinkali. Gruzie má výbornou a pestrou stravu. 

Etiketa oblečení 

V Gruzii je vedro, jako fakt vedro.. takže pokud si na ulici vezmete krátké šaty nebo šortky, nikoho to nejspíš neurazí. Pokud se jedná o návštěvu náboženských objektů, musíte mít zakrytá ramena i kolena (platí i pro muže). My jsme to například řešili šátkem nebo plážovým hábitem. Na některých místech byla možnost si šátek zdarma zapůjčit, ale nespoléhejte na to.

Půjčení auta? Ne, díky! Jen pro odvážné 

Původně se nám v hlavě vyskytla myšlenka, že si v Gruzii půjčíme auto.. Po prohlédnutí pár videí na Youtube nás to rozhodně přešlo – NE DÍKY. Většina aut v Gruzii totiž není kompletní-.. vždycky něco chybí (zpravidla buď nárazník nebo je díra v čelním skle). Už jen tohle vypovídá o stavu místních silnic a taky o stavu místních řidičů.  Už jen cesta maršrutkou z letiště byla dobrodružstvím. 

Doprava v Gruzii

Hromadná doprava v Gruzii

K dopravě po Gruzii  jsme využívali místní MHD a dálkové autobusy. Raději se připoutejte, pokud zrovna budete mít štěstí .. a budou k dispozici bezpečnostní pásy 🙂 Městská hromadná doprava je v Gruzii neskutečně levnou záležitostí, proto se vám půjčení auta prakticky ani nevyplatí. Například v Tbilisi a Kutaisi pod MHD spadají i lanovky.. v Tbilisi jsou v poněkud lepším stavu. Přejezdy mezi jednotlivými městy jsme absolvovali dálkovými autobusy se společností Metro Georgia – jízdenky jsme kupovali den před odjezdem na autobusovém nádraží.

Výlety s místní cestovkou? Určitě ne! 

Pokud jste se rozhodli, že si auto v Gruzii půjčovat nebudete (dobře děláte), ale přesto chcete vidět „vzdálenější místa,“ rozhodně nepořizujte předražené zájezdy od místních cestovek.

Nejdříve jsme si pro zajímavost také zkoušeli vykalkulovat „výlet“ na Kazbegi a dostali jsme se do celkem astronomických částek. Proto je rozhodně lepší se nechat „ulovit“ (například v Tbilisi na autobusovém nádraží) některým z gruzínských dědoušků, který vás rád vezme na výlet za zlomek ceny.

Ubytování v Gruzii

Ubytování v Gruzii není nijak drahá záležitost. My jsme si ho zajišťovali už předem, protože jsme jeli v hlavní letní sezóně. Víme, že někteří si zajišťují pouze ubytko na první noc a pak se nechají ukecat gruzínskými babuškami.. tehdy to ale nebyl náš styl a preferovali jsme jistotu střechy nad hlavou :-).

Dobrodružství jsme hledali i co se ubytování týká, což se nám náramně povedlo. První dvě noci jsme strávili v domácí pracovně u moc milé paní Tiny, další tři noci na půdě (ano na půdě, ano bylo vedro) u jedné fajn gruzinské rodinky a poslední noc – tu jsme si dopřáli v královském hotelu. 

Balíme a vyrážíme do Gruzie!

Co do Gruzie potřebujete ? Prakticky nic ! My jsme to zvládli jen s malým batohem, který byl v „základní“ ceně letenky od Wizz Air. Pokud ale poletíte v létě, počítejte s tím.. že je tam SAKRA VEDRO :-D! Naše první zastávka byla v Batumi, které se nachází u hranic s Tureckem. Určitě si s sebou vezměte spolehlivé boty, protože těch nachozených kilometrů bude opravdu hooodně 🙂

Odlet z Prahy jsme měli naplánovaný na večer a při kupování letenky jsme si rovnou zabookovali i transfer do Batumi (naše první zastávka). Na voucheru s transferem stálo „Pokud budete mít zpoždění, kontaktujte nás prosím na tomto čísle“. Jako na potvoru jsme zpoždění samozřejmě měli, a to o dvě hodiny. Vzorně jsme kontaktovali telefonní číslo a asi jsme to nemuseli ani dělat.. to byla ta prvotní naivita.. řidič anglicky opravdu neuměl. 

Přílet na letiště v Kutaisi

Do Kutaisi jsme přiletěli uprostřed noci. Naštěstí jsme měli zakoupený transfer do Batumi (cca tři hodinky cesty), který nabízela přímo společnost Wizz Air (za 160 Kč/osoba). Moc jsme nevěděli, co si pod pojmem „transfer“ představit. Ale to, v čem jsme tuhle jízdu absolvovali, nás rozhodně zaskočilo. Čekala na nás polorozpadlá dodávka, řidič neuměl ani slovo anglicky a řídil jako šílenec. Sedačky nedržely v podlaze a o bezpečnostních pásech bychom si mohli nechat jenom zdát. Většinu jízdy jsme se vzorně drželi v protisměru a jednou témeř bourali.. zkrátka Welcome to Georgia.. takové typické přivítání v Gruzii. 

Přímořské letovisko Batumi

Batumi je přímořské středisko blízko hranic s Tureckem. Nachází se v autonomní republice Adžárie a je jejím hlavním městem. V porovnání se zbytkem Gruzie opravdu bije do očí. Někde jsme četli, že je to takové gruzínské „Las Vegas“ a Turkové sem jezdí rozfofrovat výplaty do kasín, načež je zde nahání jejich rozhořčené manželky.

My jsme do Batumi dorazili našim super luxus transferem kolem šesté hodiny ráno, akorát na krásný východ slunce. Po vystoupení z rozpadlé dodávky nás ale čekalo nemilé překvapení.. zadali jsme si do navigace naše ubytování. To bylo od místa vysazení asi hodinu pěšky 😀 10 kg na zádech, spánek 0 hodin a začínající vedro.. šlo se nám jedna báseň! Batumi je samo o sobě plné kontrastů. Na jedné straně máte luxusní hotelové komplexy pro ruskou klientelu, moderní budovy a parky… a na druhé straně rozpadlé činžáky. Naše ubytování se například nacházelo v místě, které bylo relativně v centru, ale nevedla tam ani silnice.

Gruzie

Ubytování v Batumi

Naše offline navigace (Maps Me) ukazovala „Dorazili jste do cíle,“ ale náš Guest house nebyl k poznání. Nakonec nás z vysvobodila jakási dáma sedící na zahradě. Začala povídat něco v gruzínštině a my jsme zoufale ukázali papír z Bookingu. Usmála se a šla vzbudit další babušku, která nám přišla otevřít v noční košili. Byla to naše paní ubytovatelka jménem Tina. Absolutně jsme si nerozuměli, ale musíme říct.. že byla jedním z nejmilejších lidí, co jsme na cestách poznali :-). Na ubytování nás přivítala po gruzínsku.. na sporáku nám uvařila mega silnýho turka s tunou cukru.

Pokoj byl super až na jediné dvě mouchy: Objednávali jsme si „pokoj s manželskou postelí“ a skončili jsme v pracovně s oddělenými postelemi – každý v jiném koutu místnosti. Na druhou noc nám paní Tina doslova nainstalovala klimatizaci, ale chybička byla v tom, že nešlo zavřít okno (překlad: pořád vedro a komáři). Bohužel se nám nepovedlo nabídku ubytování vyhledat (edit 2023). 

Co v Batumi navštívit? 

Batumi je takové klasické moderní letovisko u Černého moře. Hodně lidí na něj nadává, ale nám se v něm ve skutečnosti celkem líbilo. Strávili jsme v něm dva celé dny 🙂 Město je moderní, čisté a moc hezky upravené.

  • Europe Square (hlavní náměstí) – Europe Square je takové hlavní centrum města. Je zde několik restaurací a odehrávají se zde nejrůznější festivaly.
  • Miracle Park – Malý parčík, který se nachází poblíž hlavní promenády a přístavu. Jeho součástí je menší ruské kolo, Chacha Clock Tower a několik soch. 
  • Socha Ali & Nino, sochy lásky – Socha Ali & Nino je umístěna nedaleko Alphabetic tower. Vyjadřuje lásku mezi muslimským chlapcem a gruzínskou dívkou. Byla navržena v roce 2007 a instalována v roce 2010. Podél promenády se navíc nachází několik soch s tématikou lásky. 
  • Alphabetic Tower – Asi 130 metrů vysoká budova, která reprezentuje unikátnost gruzínské abecedy. Zpřístupněna pro veřejnost byla v roce 2012.  Slouží jako restaurace – na její návštěvu jsme bohužel neměli čas.
  • Argo Cable Car – Lanovka vedoucí z centra města na vyhlídku nad městem. Jízdenka je oproti ostatním gruzínským lanovkám trošku dražší – něco přes 100 Kč. Ale taky podle této ceny vypadá – je moderní a nerozpadá se. Výhled je opravdu krásný a jízda stojí za to 🙂 
Batumi

Hlavní město Tbilisi 

Do hlavního města Tbilisi jsme se dostali nočním autobusem se společností Metro Georgia. Město rozhodně má co nabídnout a my jsme si každou minutu strávenou v něm naprosto užívali. Ve městě jezdí metro a klasická MHD. Abyste mohli tento způsob přepravy využívat, je potřeba si zřídit lítačku (jedna lítačka může být i pro dvě osoby). Doprava je po městě opravdu levná – jízdenka na metro stojí cca 8 Kč.

Co navštívit v Tbilisi ? 

Ve městě najdete spoustu zajímavostí, my jsme ale vypíchli pouze pár míst, která jsou za nás opravdu TOP. 

  • Pevnost Narikala + Matka Gruzie – Historická pevnost, ze které je opravdu krásný výhled na celé město. Můžete na ni dojít pěšky nebo lanovkou, která platí na městskou lítačku. 
  • Národní botanická zahrada – Vstup stojí doslova pár korun a opravdu to stojí za to. V zahradách se nachází krásný vodopád, u kterého se můžete vykoupat.
  • Katedrála Sameba – Jeden z hlavních symbolů celého Tbilisi. Najdete ji na vyvýšenině nedaleko starého města. Jedná se o třetí nejvyšší východní ortodoxní katedrálu na světě. Kousek od ní bydlí i gruzínský prezident. 
  • Park Mtatsminda – Zábavní park s obrovským ruským kolem můžete najít na kopečku Mtastminda. Za doby Sovětského svazu býval 3. nejnavštěvovanějším parkem. Večerní výhled z ruského kola je opravdu WOW! 

 

The Chronicles of Georgia

Monument, o kterém ani sami Gruzínci nevědí. Leží nedaleko jezera Tbilisi Sea a dostat se k němu byl opravdu oříšek. Jedinou naší záchranou byly google mapy, kde jsme si našli číslo autobusu a pak už jsme jen podle offline navigace sledovali, jestli jedeme správným směrem. Hned jak jsme nastoupili do (snad) správného autobusu.Řidič ujel asi tak 5 metrů, zastavil.. A ZAŠEL SI NAKOUPIT 🙂 Normálka, když máte plný autobus pasažérů 🙂

Ubytování v Tbilisi 

Jako ubytování jsme zvolili „Green Stairs Guesthouse,“ z čehož se vyklubal rodinný dům, který provozuje hostel na půdě :-D. Z okénka na recepci jste mohli pozorovat dětský pokoj a v něm spící děti na palandě. Měli krásného kocoura Godorkina, který nás každý den vítal na schodech. Jedinou nevýhodou bylo strašné teplo, které nešlo vyvětrat ani v noci – klimatizaci s sebou 🙂

Chcete se taky ubytovat na půdě s čupr výhledem? Můžete tak učinit ZDE.

Mtskheta

Mtskheta je jedním z nejstarších měst Gruzie a leží přibližně 20 km od Tbilisi. Na tento výletík (zabral opravdu max 3 hodinky) jsme vyrazili neplánovaně. Zavítali jsme na hlavní autobusové nádraží v Tbilisi a místní taxikáři nebo jen znudění dědoušové na nás hulákali nejrůznější výlety za celkem přijatelné částky (dalo se ještě smlouvat). A tak jsme vyrazili!

Poblíž tohoto města se nachází poutní místo – klášter Jvari ze 6. století, kam jsme se také podívali.

Ananuri – Gudauri – Kazbegi

Jedním z nejtypičtějších obrázků Gruzie je kostel Gergeti Trinity Church („Kazbegi“), který se nachází nedaleko hranic s Ruskem u města Stepantsminda. Je to opravdu magické místo, kam proudí většina turistů. Jenomže jak se tam bez auta dopravit ? Jistojistě tam jezdí nějaká maršutka či autobus. My jsme ale chtěli vidět i další místa, která jsou po cestě, jako je Ananuri a Gudauri.

Zavítali jsme proto na Couchsurfing, kde jsme našli kontakt na sympatického Novozélanďana, který se oženil s Gruzínkou. Alexander nabízel výlety právě na Kazbegi za zlomek ceny cestovních kanceláří. Nakonec jsme tvořili posádku výletu my dva, Švéd a upovídaný Íránec. Neskutečně super zážitek ! 🙂

První zastávkou našeho výletu byla přehrada Zhinvali s průzračnou vodou, dále jsme pokračovali k pevnosti Ananuri, která bývala v 16. Století nejdůležitější pevností Gruzie.

Pomalu jsme začínali pociťovat ten krásný horský vzduch, už i to teplo bylo snesitelnější. Další našem itineráři bylo Gudauri – památník rusko-gruzínského přátelství z roku 1983 (které je i v současnosti trošku komplikovanější). Určitě se projděte i kolem památníku – nabízí nádherné výhledy! Po cestě jsme se ještě zastavili u vápencového vodopádu a hurá do cíle!

Poslední zastávkou bylo sympatické městečko Stepantsminda, kde jsme zaparkovali auto a najmuli si řidiče s pořádnou terénní károu! Ke kostelu Gergeti Trinity je to obrovský krpál a po cestě je spousta kamení – bez 4×4 to nezvládnete. Pokud jste milovníci chození, další variantou je pěší túra až ke kostelu.

Během tohoto výletu jsme narazili na podstatně větší množství turistů než na ostatních místech. Pořád to pro nás ale bylo příjemné, protože žádné z těchto míst nepraskalo ve švech – všude bylo max 20 lidí, takže si člověk mohl vychutnat místní atmosféru.

Kutaisi

Kutaisi bylo poslední plánovanou zastávkou našeho putování napříč Gruzií.  Je to druhé největší město Gruzie, ale vesměs v něm nic moc zajímavého nenajdete. Nejzajímavější památkou je Katedrála Bagrati (byla  zapsána na seznam UNESCO, ale nechali ji vyškrtnout),

Dále se v Kutaisi na náměstí nachází fontána Colchis fountain, ale během naší návštěvy bohužel nefontánovala 😀 A určitě nevynechte návštěvu komunistického zábavního parku, na který se dostanete lanovkou (která vypadá, že tam ani nedojede)! Jinak je Kutaisi super výjezdovým místem na výlety. vedle které určitě zajděte do výborné restaurace – jídlo pro 2 osoby 120 Kč a super výhled k tomu.  

 

Ubytování v Kutaisi 

Jako poslední ubytování jsme zvolili po tom náročném týdnu hotel. Nikdy bychom nevěřili, že jedno z nejluxusnějších ubytování (za fakt málo peněz) zažijeme právě v Gruzii :-).

V hotelu a la královský palác se můžete za pár kaček ubytovat kliknutím ZDE .

Kláštery Gelati a Motsameta

Poslední den před odletem jsme si cca na 4 hodinky „najali“ taxikáře, který nás po našem výletu hodil i na letiště. V Gruzii jsou taxíky mnohem levnější než u nás, takže se nebojte je využívat 🙂 Za nějaké 4,5 hodinky jsme celkem platili cca 400 Kč / za oba (i s dýškem, protože pán byl fakt sympaťák). Další možností jak se dopravit do okolních destinací jsou maršutky, ale ty jsou závislé na počtu cestujících a můžete čekat i hodiny. Vyrazili jsme tedy ke dvěma klášterům v blízkosti Kutaisi.

Jedním z nich je klášterní komplex Gelati z 12. Století, který je od roku 1994 na seznamu UNESCO. V jeho interiéru se zachovalo mnoho nástěnných maleb a patří tak k jedním z nedůležitějších památek celé Gruzie.  V klášteře je navíc pohřben jeden z nejznámějších gruzínských králů.

Dále jsme zamířili na Motsameta Monastery. Během cesty ke klášteru je krásný výhled na přilehlý kaňon. Během naší návštěvy se v tomto klášteře konala svatba, takže jsme měli trošičku zpestření naší návštěvy.

Kolik nás stál týden v Gruzii? 

  • Letenky: 4 700 Kč /os.
  • Transfer: 160 Kč / os.
  • Ubytování: 888 Kč /os.
  • Doprava: 385 Kč / os.
  • Výlety: 1000 Kč /os.

= suma sumárum 7 133 Kč 🙂 Útrata za jídlo závisí na vás.. Nás to vyšlo i s celkovou útratou do nějakých 9 500 Kč (max).

Gruzii jsme si opravdu užili a její návštěvu doporučujeme každému :-)! Pokud máte nějaké otázky ohledně našeho gruzínského dobrodružství, určitě nás kontaktujte – moc rádi vám pomůžeme.

Mějte se krásně !

Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou

TOP 13 míst, která navštívit v Arménii + podrobný itinerář

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
7 měsíců před

Moc hezky sepsané, vtipné a přínosné. S manželkou se chystám na Kavkaz, máme 5 dní na Arménii a 7 na Gruzii. Po loňském putování po USA se těším do oblasti, kde „je svět ještě v pořádku“. 🙂

Markéta
Markéta
3 měsíců před

Děkuji za krásné zpracování 🙂