Island v zimě – Cestopis + itinerář na 4 dny

Plánujete navštívit Island nebo si chcete jen virtuálně zacestovat? Pak se pohodlně usaďte, udělejte si čajík nebo kávu a začtěte se do našeho čtyřdenního dobrodružství. V článku najdete všechny detaily našeho itineráře, včetně nástrah a zajímavých zážitků, které nás cestou potkaly.

Island je opravdu nádherná země a já už se nemůžu dočkat až se jednou vrátím na delší dobu!

DEN 1 – PŘÍLET

První den pro nás byl spíš ve znamení cesty a seznámení se s krásným Islandem. I když náš let z polské Vratislavi byl naplánován až na odpoledne, naše cesta začala už několik hodin před tím. Žijeme na severu Čech a Vratislav nám na kilometrovou vzdálenost vychází pomalu stejně jako Praha. Jediným zádrhelem je, že cesta vede přes vesnice a města a trvá přibližně 3 hodiny.

Letenky na Island

Letiště ve Vratislavi je poměrně jednoduché na orientaci. Parkování přímo před terminálem se dá sehnat za dost příznivou cenu – rezervujte tady. Let na Island trvá přibližně 4 hodiny a pokud si chytrák před vámi nesklopí sedačku, tak si ho dost možná i užijete :). Na letiště do Keflavíku jsme přiletěli okolo 7 hodiny večer a než jsme se stihli vymotat z letiště, byla už tma.

Půjčení auta

Podrobně jsem se o půjčení auta rozepsala v předchozím článku: Island v zimě – Štěstí přeje připraveným!. Auto jsme si půjčili u společnosti Blue Car rental, o které nemůžeme říct ani jedno křivé slůvko. Půjčení proběhlo jako po másle a naše dobrodružství mohlo začít!

Program

Kromě náročné celodenní cesty jsme se rozhodli, že se vydáme za prvním (bohužel neúspěšným) lovem polární záře. Hafnafjordur je od Reykajvíku vzdálený přibližně 10 km. Kdo by to byl řekl, že zrovna v Reykjavíku je jedno z nejvyhlášenějších míst pro její pozorování? Bohužel v den našeho příjezdu byl šílený vítr i oblačnost, takže jsme tam čekali spolu s dalšími 20 auty neúspěšně. Věřte nebo ne, ale všechny dny, kdy my jsme v Reykjavíku nebyli, tam ta polární záře opravdu byla 😀

Ubytování

Ubytování na první noc jsme zvolili ve strategické pozici – ne přímo ve městě, ale v jeho blízkosti. Ubytovali jsme se v předměstí Reykjavíku, v přístavním městečku Hafnarfjörður. Nejlepší na tom bylo, že jsme se nemuseli ani s nikým potkat a check-in nebyl vůbec časově omezen. Den před příjezdem mi přišlo číslo pokoje a vstupní kód.

Guesthouse Álfar – Hafnarfjörður
Pokud ještě nemáte účet na Airbnb, můžete využít slevu 725 Kč na váš první pobyt – klikněte ZDE.

DEN 2

Druhý den jsem ihned po budíčku v 6:45 byla v šoku. Ve všech videích a článcích na téma Island stála jedna zásadní informace – počasí vám může hodně nabourat plány- plánujte důkladně. A co čert nechtěl, v noci přišla větrná bouře a všechny silnice na jih jsou do odvolání uzavřeny (plánováno do 18 hodin)! A můžete hádat, co jsme ten den měli v plánu a kde jsme měli zabookované to nejdražší ubytování z celého výletu – správně, na jihu.

Pokud míříte na Island v jakémkoliv ročním období, stránka ROAD.IS se stane vaším nejlepším kamarádem. Před každým dalším přesunem jsem ji pečlivě kontrolovala, protože jak jsem brzy pochopila, s počasím si není radno zahrávat. Malinko jsme tedy přehodili náš program a optimisticky čekali co bude – a silnice se otevřely už kolem 11 dopoledne = win win.

Program

Podle mého původního plánu a jak se hned ráno ukázalo – dost naivního plánu 😀 jsme měli ideálně vyjet kolem 7 ráno a zamířit na všechna dole uvedená místa + dojet až k ledovcové laguně Jökulsarlón a zpátky k pláži Reynisfjara (řekněme nějakých 600 km celkově :-D).

1. GRÓTTA ISLAND LIGHTHOUSE

S velmi malou nadějí, že se počasí umoudří a my budeme moci vyjet směr jih, jsme vyrazili znovu k majáku Grótta poblíž Reykjavíku. Vítr fučel obrovskou rychlostí, což nás neodradilo vystoupit z prohřátého auta a vyrazili jsme za nádhernými výhledy. Už teď jsem stála v úžasu, jak je Island nádherná země, a to to byla teprve naše první zastávka.

Počasí na jihu podle road.is stále zuřilo, a tak jsme vyrazili na první nákup potravin a směřovali naši jízdu směrem k národnímu parku Thingvellir. Po cestě jsme samozřejmě zastavovali na všech krásných místech – velká výhoda mít auto. No a než jsme se vymotali z obchoďáku, zkontrolovala jsem stránky ještě jednou – a hle! Silnice jsou průjezdné. A tak jsme už asi po 3. změnili náš program a vyrazili konečně směr JIH.

2. KONÍCI

Přesné místo téhle konkrétní ohrady vám nedokážu popsat, protože koníků je na Islandu kolem 80.000. My jsme objevili ohradu, vedle které se dalo v klidu zaparkovat. Je mi jasné, že majitelé asi moc nemají rádi, když se s jejich koníky kamarádíčkujete. Já vylezla z auta se záměrem udělat pár fotek a záběrů, ale koníci se přišli kamarádit sami – nešlo jim odolat.

3. GLUGGAFOSS

Tenhle vodopád není mezi cestovateli prý zatím moc populární a opravdu jsme se u něj míjeli pouze s jednou odjíždějící rodinkou (za celou dobu naší návštěvy nikdo další nepřijel). Gluggafoss někdy taky Merkjáfoss je kaskádá tří vodopádů na řece Merkjá. Najdete ho cca 15 km od městečka Hvolsvöllur (silnice č. 250).

Po v zimě dost namrzlých schodech se dá vylézt až k vodopádu. Vítr fučel rychlostí, jakou jsem snad v životě nezažila, boty klouzaly, ale zuby nehty jsme se zvládli k vodopádu vyškrábat! Hotová zimní pohádka 🙂

Tady bych chtěla poukázat, že i mistr se někdy utne a google maps i road.is mohou mít své mouchy. Od Gluggafoss jsme měli namířeno k vodopádu Gljúfrabui – cca 18 km cesty – silnice měla být průjezdná a takhle vypadala v reálu (včetně opuštěného zapadaného auta). Takže jsme si museli o cca dalších 20 km zajet a jet jinudy.

4.SELJALANDSFOSS A GLJÚFRABUI

Vodopád Seljvalandsfoss dozajista znáte z všech možných obrázků, instagramů a videí! Je to totiž jedna z nejpopulárnějších atrakcí na Islandu. Parkoviště přímo u něj je placené a proto doporučuji zajet ještě o kus dál k vodopádu Gljúfrabui a tam nechat auto zdarma. Vodopád leží přibližně 120 km od Reykjavíku a z Ring Road ho snadno uvidíte.

My jsme tedy začali u méně populárního vodopádu Gljúfrabuí. Pokud chcete vodopád opravdu vidět, musíte doslova projít řekou /spíš potokem/ Gljúfurá a přilehlou soutěskou. Říčka není moc hluboká, a tak se to dá tak nějak přeskákat po kamenech – do vody jsem musela šlápnout jenom jednou. Pokud si chcete z Islandu odvézt dobrodružné zážitky, tohle musíte zažít! Vůbec mi nevadilo, že mám mokro v botě, navlhlou bundu .. byla jsem nekonečně šťastná, že tohle můžu vidět! 🙂

Pěšky od Gljúfrabuí dojdete i k jemu již zmíněnému slavnému kolegovi. Někde jsem si přečetla, že je to takový islandský Disneyland, a tak jsem čekala davy turistů, které se naštěstí nekonaly. Voda padá z výšky 60 m a je to opravdu krásný pohled. Vodopád se dá na jaře ze všech úhlů obejít, ale v březnu byla cesta za vodopád zavřená kvůli námraze.

5. SELJAVALLALAUG

Tohle místo mi zprvu nešlo ani vyslovit, ale extrémně jsem se sem těšila! Nejstarší islandský bazén s termální vodou z roku 1923 leží poblíž slavné sopky Eyjafjallajökul, která v roce 2010 doslova paralyzovala leteckou dopravu po celé Evropě.

Z Ring Road je nutné odbočit na silnici 242, kde po cca 3 kilometrech najdete malé soukromé parkoviště (můžete tam tuším stát cca 3 hodiny). Odtud se musíte vydat to samého srdce v zimě zasněžených kopců a cca 15 minut mašírovat sněhem. Bohužel stejný nápad jako my, mělo asi dalších 10 lidí, a tak se během našeho pobytu u bazénu začali rojit další a další lidé.

Převlékárna je trošku fuj, ale jenom kvůli turistům, kteří tu nechávají pohozené plavky a ručníky na zemi – my nejsme žádní cíťové, a tak jsme se tam v pohodě převlékli. No a teď ke koupání.. fakt jsem se sem těšila, ale voda moc teplá nebyla – spíš vlažná! Hecla jsem to tedy jen na chvilku pro pocit.. v létě to asi bude lepší. Pro odvážlivce hned vedle teče ledovcová řeka.

6. SKÓGAFOSS

Za mě asi nejmagičtější vodopád, za kterým se na Island sjíždí tisíce lidí. My jsme k němu dojeli vlastně až kolem 17 hodiny a skoro nikdo u něj nebyl – mohli jsme si ho v klidu užít. Vodopád padá z výšky 60 metrů a je 20 metrů široký. Nahoru nad vodopád vede stezka, která ale v zimě byla na zlomení nohy – raději jsme to nepokoušeli. Pokud sem zrovna svítí sluníčko, můžete vidět duhu a to dokonce i dvojitou.

Pro nás to bylo nádherné zakončení druhého dne a vyrazili jsme směrem k ubytování.

Ubytování

Nejkrásnější ubytování, ve kterém jsem kdy měla tu čest přespat, bylo právě na Islandu. Přímo pár metrů od proslulé pláže Reynisfjara v krásné dřevěné chatce. Majitel super milý týpek, který nás celý den uklidňoval a informoval o uzavírkách a situaci s počasím.

Cottage at Reynisfjara beach – Airbnb
Pokud ještě nemáte účet na Airbnb, můžete využít slevu 725 Kč na váš první pobyt – klikněte ZDE.

DEN 3

Noc vypadala nadějně co se počasí týče, ale předpověď polární záře na jihu nám nakloněna nebyla. Z našeho programu jsme byli tak nabití a vyčerpaní zároveň, že nás to ani nijak netrápilo. Po probuzení jsme zjistili, že nám Island připravil nádherný den s počasím jako na objednávku. Z našeho okna bylo možné dohlédnout k černé pláži i mysu Dyrholáey.

Z předešlého dne, který nevyšel úplně podle plánu, jsme přesunuli tu nejvzdálenější, ale dá se říct asi nejkrásnější zastávku -ledovcovou lagunu Jökulsárlón, která byla vzdálená nějakých 200 km od Víku – tudíž jsme tohle museli pak ujet ještě zpátky.

Program
1.REYNISFJARA BEACH + DYRHOLÁEY

Není krásnějšího místa, kde se na Islandu ráno probudit. Pláž Reynisfjara je sice krásná, ale především dost nebezpečná. Divoký oceán a jeho „proudy“ si tady vyžádaly už několik životů neopatrných turistů. Z Ring Road se sem dostanete odbočením na silnici č. 254.

Z oceánu se tyčí skalní útvar Reynisdrangur – 3 skály, které mají svá vlastní jména, jsou považovány za zkamenělé trolly, kteří chtěli potopit loď. U pláže najdete krásné čedičové sloupy, které připomínají varhany.

Reynisfjara

Mys Dyrhóláey (něco pro fanoušky Game of Thrones) je 120 m vysoký útes, který se tyčí nad mořem. My jsme si ho prohlédli alespoň z pláže.

Dyrholáey
2. VÍK I MÝRDAL

Nenápadné, ale opravdu krásné městečko má na Islandu hned několik prvenství. Jedná se o nejjižněji položené město na Islandu, které je i (jak jsem se zpětně dočetla v knížce od paní Jitky Borkovcové) nejdeštivějším a zároveň nejohroženějším osídleným místem na Islandu. Nad městem totiž leží zatím (naštěstí) spící, ale vysoce aktivní 30 km dlouhý vulkán Katla. Vulkán prý bouchne přibližně 2x za století – naposledy v roce 1918. V roce 2017 byla zvýšená aktivita a žluté varování před touto sopkou.

Konec strašení, pojďme objevovat! Ve Víku najdete nádherný kostelík, pláž, nákupní středisko, kde si můžete doplnit zásoby jídla a benzínku.

Vík i Mýrdal - Island
3. GÍGKJUKVÍSL

Tenhle památník jsme vlastně ani na programu neměli.. ale když už jsme projížděli, proč si tady neudělat zastávku? Hodně mi trvalo než jsem rozluštila, co to vlastně je. Jedná se o památník mostu – dva ohnuté kusy oceli, které zbyly po povodni.

4. JÖKULSARLÓN + DIAMOND BEACH

Ledovcová laguna je snad nejznámější místo v drsné krajině jihovýchodního Islandu. Je součástí národního parku Vatnajökull, což je největší evropský ledovec o rozloze 100 x 150 km.

Já jsem tady doslova stála s otevřenou pusou. Ledovcové jezero o rozloze 18 km čtverečních se každým rokem zvětšuje. Je plné ledovcových ker, které jsou řekou Jokulsá odnášeny do oceánu.

O kousek dál se nachází Diamantová pláž, která je opravdu diamantová. Až tady si člověk uvědomí, jakou má příroda sílu. Na tahle místa si vyhraďte dostatek času..nám se odsud absolutně nechtělo.

Diamond Beach Island

Jízda z ledovcové laguny byla pro nás dost dobrodružná. Cestou dost foukal vítr a v některých úsecích nám silnice doslova mizela pod koly. No nebudu vám lhát, měla jsem z toho dost staženej žaludek.. dokonce jsme byli svědky toho, jak se auto před námi obrátilo na střechu (nikomu se nic nestalo, ale auto v čudu). Byla jsem až překvapená, jak si lidé navzájem pomáhají.. po té, co jsme zastavili a vyběhli z auta zastavilo dalších 5 aut a všichni pomáhali.

5.SVÍNAFELLSJÖKULL

U ledovcového splazu největšího islandského ledovce Vatnajökull jsme si udělali jen krátkou zastávku. Opět místo pro příznivce Hry o trůny 🙂

6. FJAðRÁRGLJÚFUR

Kaňon Fjaðrárgljúfur je prý jeden z nejkrásnějších na světě. Já jsem z něj byla trošku zklamaná, protože v zimě na něm není nic speciálního.. ale pevně věřím, že v létě to musí být krása!

Momentálně je nepřístupný kvůli regeneraci místní přírody, ale prohlédnout si ho můžete z vyhlídky.

7. SÓLHEIMASANDUR PLANE WRECK

Parkoviště najdete přímo u silnice č. 1 – Ring Road. Americké letadlo DC-3 tady nouzově přistálo v roce 1973. Cesta odtud je obzvlášť v zimě sněhem dost krkolomná a nezáživná. My jsme sem dorazili při západu slunce, když už všichni odcházeli a trošku jsme podcenili situaci. Cesta k vraku je cca 3,5 km jedním směrem a je fakt nekonečná!

Pro lenochy je tady možnost se nechat svézt až k vraku letadla – vycházelo to tuším 2.500 ISK .

Odměnou nám bylo, že všichni už odešli a my jsme mohli klofnout pár snímků, na kterých nikdo nebyl. Cestou zpátky se poměrně rychle setmělo a my jsme se v závějích brodili po tmě a svítili si mobilem. Neměli jsme z toho ani jeden dobrý pocit, protože kdyby přišla sněhová bouře, asi tam jsme dodnes. Pár lidí už tam totiž umrzlo a to i poměrně nedávno.

Jsem ráda, že jsem vrak viděla, ale znovu bych k němu asi už nešla.

Ubytování

Od vraku letadla jsme měli namířeno 120 km do městečka Fludir. Check-in jsme stihli za pět minut dvanáct a to doslova, recepce totiž po našem příjezdu opravdu zavírala. Krásné ubytování s ideální polohou pro objevování „Zlatého trojúhelníku“ a se snídaní v ceně.

Guesthouse Fludir – Grund (Booking)

Večer jsme samozřejmě v nadějích jezdili po okolí a polární záře zatím vesele tančila v Reykjavíku.

DEN 4

Poslední den jsme zažili snad nejsilnější vítr a nemrazivější počasí za celou dobu našeho pobytu = ideální čas se jít ohřát do termálního bazénku! Dále jsme vyrazili do srdce Zlatého okruhu, což je asi nejpopulárnější a turisticky nejvyhledávanější oblast na Islandu.

Program
1.TERMÁLNÍ BAZÉNEK HRUNALAUG

Termální bazének Hrunalaug se nacházel cca 3 km od našeho ubytování. Vyrazili jsme k němu kolem 8 hodiny ráno a ještě, že jsme tak učinili! Dostanete se k němu po silnici č. 344 – až uvidíte kostel, odbočte směrem k němu a pokračujte k malému parkovišti.

Hrunalaug jsme si užili se vší parádou – konečně teplé koupání 🙂 Když jsme odcházeli, akorát dorazili další lidé, se kterými jsme se vystřídali.

2. GEOTERMÁLNÍ OBLAST HAUKADALUR – STROKKUR

Právě tady se nachází onen pověstný Geysir, praotec všech gejzírů .. a taky většina turistů z celého Islandu. Slavný Geysir už dnes bohužel negejzíruje, ale v dávných dobách prý chrlil vodu až do výšky 170 metrů, později do výšky 40 – 60 m .. a pak přestal asi úplně.

O pár metrů dále najdete jeho kolegu Strokkur, který chrlí vodu v pravidelných intervalech kolem 10 minut.

3. GULLFOSS

Nádherný vodopád, za kterým míří tisíce turistů denně.. přesto bych ho být vámi navštívila. Vodopád se skládá ze dvou kaskád – první měří cca 10 m a druhá 22 m na výšku.

Na přelomu 19. a 20. století tu údajně měla být postavena vodní elektrárna, která by pokryla spotřebu elektřiny celého Islandu. Tento plán nakonec zmařila místní rodačka, která vyhrožovala sebevraždou a skokem do vodopádu.

Vál tady tak neskutečně moc vítr, že jsme doslova prchli po prohlédnutí vodopádu do auta.

4. NP THINGVELLIR

Jedno z nejznámějších míst celého Islandu – národní park Thingvellir. Cestou do samého srdce parku budete míjet krásné výhledy, vyhlídková místa a budete opět zírat s otevřenou pusou. Národní park je pod ochranou UNESCO. Leží na hranici tektonických desek a právě proto zde vznikají kaňony a trhliny. Severoamerický a Euroasijský kontinent se zde od sebe každoročně vzdalují o 2 cm.

Právě tady byl v roce 930 založen první parlament světa Alþingi, který byl později přesunut do Reykjavíku. Pokud máte namířeno k informačnímu centru, kde najdete i WC, počítejte s tím, že parkování je placené a nikdo mu neunikne. Při příjezdu si totiž vyfotí vaši SPZ a následně musíte přes automat zaplatit cca 120 Kč za parkování.

5. REYKJAVÍK

Poslední zastávkou naší „expedice“ bylo hlavní město Reykjavík. S parkováním to byl trošičku oříšek, ale nakonec se nám povedlo klofnout místečko u Hallgrimskirkja. Reykjavík je fakt krásné malebné městečko, které vlastně ani nepůsobí dojmem hlavního města.

My jsme se v Reykjavíku vydali právě do Hallgrimskirkja – strašně zvláštní, ale zároveň krásná stavba. Potom ke skulptuře Solfár (Sun Voyager), která symbolizuje ódu na slunce. Nakoukli jsme do supermoderní stavby koncertní síně Harpa a k přístavu. Bohužel nás začal tlačit čas, takže věřím, že všechny krásy Reykjavíku si užijeme příště 🙂

Shrnutí + Kolik to stálo?

Suma sumárum jsme za necelé 4 dny ujeli autem 1.200 km, viděli nespočet vodopádů, 1 dopravní nehodu, 2 x se vykoupali, neviděli polární záři a zažili dobrodrůžo, na které se nezapomíná!

A teď už k financím, které vás dost často zajímají. Na Island jsme jeli ve třech, tudíž jsem půjčení auta a benzín dělila třemi.

Letenky z Polska: 2.330 Kč
Ubytování: 3.370 Kč / 3 noci (1x včetně snídaně)
Auto: 2. 162 Kč při 3 osobách (celkem 6.486 Kč)
Benzín: 1.300 Kč při 3 osobách (celkem 3.900 Kč)

Celkově tedy 9 162 Kč na osobu za 4 dny na Islandu. Určitě se to dá udělat i levněji, ale i dráž.. my jsme se snažili držet rozpočet nízko, ale třeba s tím ubytkem na Reynisfjara beach jsme si dopřáli zážitek.

Moc díky, pokud jste tenhle vyčerpávající, ale pevně doufám zajímavý článek, dočetli až sem 🙂 Více fotek včetně stories najdete na mém instagramu @misulina. Mějte se krásně!

Čtěte dál:

Island v zimě – Štěstí přeje připraveným!

Last Updated on 2 prosince, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments