Island v zimě – Štěstí přeje připraveným

Návštěva Islandu byla jedním z mých největších cestovatelských snů! A když jsem o Vánocích našla pod stromkem letenku, asi nemusím naznačovat, jak moc jsem skákala radostí! Na Island jsem se vydala s rodiči začátkem března 2020 – doslova za pět minut dvanáct než se situace s koronavirem v Evropě rozjela.

No a proč v březnu? Je to přeci země ohně a LEDU a každý správný turista/cestovatel by ji alespoň jednou měl zažít právě i s tím ledem. Navíc březen je ideální měsíc, kdy se dá spojit pozorování polární záře s návštěvou ostrova – den trvá přibližně 11 hodin.

Video z naší cesty

Téma Island rozdělím na více článků, takže v tom příštím se můžete těšit na náš detailní itinerář včetně rozepsaných cen.

Na Island jsme sice vyrazili jenom na pár dní, ale jako vždycky jsem se detailně připravila 😀 a v dnešním článku vám předám svoje Islandské know-how, které se vám bude určitě hodit v každém ročním období.

V tomto článku se dozvíte:

  1. Zajímavosti o Islandu
  2. Informace o letenkách
  3. Tipy pro pozorování polární záře
  4. Počasí v březnu
  5. Platby v hotovosti/kartou
  6. Jaké jsou ceny a kde nakupovat?
  7. Jak se obléknout?
  8. Kde a jak si půjčit auto?
  9. Jak je to s tankováním?
Zajímavosti o Islandu

Island je zemí, která se může pyšnit hned několika NEJ. Najdete tu totiž jedny z nejaktivnějších sopek na světě, největší vodopád a ledovec v Evropě, nejčistší hlavní město na světě… a takhle bych mohla pokračovat dále ještě dlouho.

Zajímavostí o Islandu koluje na internetu trilión, tak jsem vybrala jen některé, které mě pobavily nebo překvapily:

  • Na Islandu nenajdete žádné lesy, protože je vykáceli Vikingové – dnes se je snaží vláda obnovit.
  • Více než polovina Islanďanů dodnes věří, že s nimi na ostrově žijí elfové.
  • Na Islandu vznikla speciální aplikace, ve které můžete prý dohledat svůj rodokmen – snaží se tak zabránit incestu- Žije tu něco kolem 330 000 obyvatel, a tak je velká pravděpodobnost, že se vám v baru zalíbí sestřenice z xtého kolene.
  • Na ostrově nenajdete žádné pobočky McDonald.
  • Až do roku 1989 bylo na Islandu zakázáno pít pivo.
  • Island a Faerské ostrovy jsou jediné země, kde se nevyskytují komáři.
  • Astronauti Apollo byli školeni na Islandu, protože místní krajina se podobá povrchu Měsíce
Cesta začíná! Vzhůru do oblak.

Island leží na severu, ale Severní polární kruh jím přímo neprochází. Pokud ho budete chtít překročit, musíte se vydat třeba do Norska. Je to ostrov uprostřed Atlantského oceánu, takže existují pouze dvě možnosti, jak se sem dopravit (pokud neovládáte umění teleportování).

První možností je letadlo, které jsme zvolili i my. Na náš termín vycházely letenky nejlépe z Polska – z Wroclawi, kde jsme si zakoupili 5-denní parkování za nějakých 350 Kč. Letenky jsme sehnali u nízkonákladovou Wizz Air a let trval něco kolem čtyř hodin. Pokud si plánujete v letadle připlatit za výběr sedaček, doporučuji sedět vpravo – budete mít lepší výhled při přistání (my jsme seděli opačně).

No a druhou možností není nic jiného než plavba lodí/trajektem se zastávkou na Faerských ostrovech – takhle snad příště!

Tipy pro pozorování polární záře

Na Island jsme vyjížděli s jedním jediným cílem, který nám bohužel nevyšel (o důvod víc se brzy vrátit, no ne?), a to VIDĚT POLÁRNÍ ZÁŘI.

Pozorovat ji tu můžete (stejně tak i v Norsku, Finsku, Švédsku, Rusku, Kanadě.. no prostě na severu) tuším někdy od září/října do začátku dubna. Zkrátka v to období, kdy převažuje polární noc, nikoliv den. Nikdo vám bohužel nezaručí, že ji uvidíte – přírodě prostě neporučíš – a ani my jsme to štěstí neměli. Před odletem jsem ale študovala všechna možná fakta, abych náš lov usnadnila. Pro pozorování rozhodně potřebujete tmu, téměř nulové mraky a velké štěstí (plus ještě tak milion dalších faktorů). Jedno z nejlepších míst pro pozorování je Grótta Island Lighthouse v Reykjavíku – často vidím odtamtud fotky. My jsme měli v Reykjavíku zrovna hodně oblačno a větrno.

Moje 3 hlavní (nastudované) tipy pro pozorování polární záře:

  1. Sledujte předpověď na těchto stránkách – Pokud se pravděpodobnost pohybuje na úrovni 3 – 4 , je dost velká šance, že budete mít štěstí. 
  2. Přidejte se do facebookovýmh skupin „Northern Lights Alert, Northern Lights Hunters“ a podobně – Lidé sem dost často dávají fotky, upozornění a rady, kde zrovna záři pozorovat.
  3. Pronajměte si auto a vydejte se po vlastní ose. Existují sice hromadné zájezdy a výpravy za polární září, které jsou dost slušně cenově napálené, ale jak už jsem psala – nikdo vám nezaručí, že ji uvidíte. S autem budete mnohem víc mobilní a ušetříte 🙂
Počasí v březnu

Všichni nás odrazovali s tím, že bude strašná zima.. no nebudu vám nic nalhávat, zima byla pořádná, ale nic co by se nedalo vydržet. Teploty se pohybovaly kolem nuly – pocitově přibližně tak mínus deset. Kromě jednoho extrémně větrného dne, jsme měli počasí jako na objednávku.

Největším nepřítelem nebyla zima, ale vítr, ten se pohyboval v rozmezí 35 km/h – 65 km/h. S nadějí jsem zabalila i dron, se kterým jsem se nepokoušela ani vzletět. Druhý den naší návštěvy se na jih Islandu přihnala větrná bouře – no a hádejte, kam jsme zrovna měli namířeno? Ráno jsem tedy klasicky zkontrolovala průjezdnost silnic na ROAD.IS (důležitá stránka – zapamatovat!) a zjistila, že vše co máme ten den v plánu, je uzavřené. Na poslední chvíli jsme tedy museli přehodnotit program a zařídit se jinak. Naštěstí uzavírka trvala jenom pár hodin a kolem 11 jsme to mohli směřovat na jih ostrova.

Mám si vyměnit peníze nebo můžu platit kartou?

Během naší návštěvy jsme vlastně ani žádnou hotovost nepotřebovali. Všechny nákupy v obchodech, na benzínkách a podobně jsme platili pomocí karty REVOLUT, která nabízí fakt výhodný kurz – kliknutím zde dostanete kartu zdarma.

Přesto ale doporučuji si nějakou tu železnou rezervu s sebou vzít. My jsme měli pro jistotu vyměněné asi 2.000 Kč.

Ceny na Islandu + Kde nakoupit?

Ne nadarmo se říká, že je Island jedním z nejdražších států v Evropě.. Po návštěvě severu Skandinávie jsem z těch cen vlastně ani nijak překvapená nebyla, protože jsem je tak nějak čekala.

Rozpočet jsme se vlastně celou dobu snažili držet nějak rozumně, takže jsme měli i svačinky s sebou z ČR. Nakupovali jsme hodně v supermarketech – doporučuji KRÓNAN A BÓNUS. Rozhodně ochutnejte místní Skyr (cca 35 Kč) – já bych se toho ujedla. Islandské pivo, které jsme v supermarketech normálně našli – Viking tuším stálo kolem 40 Kč, taková ta velká francouzská/islandská bageta stála cca 60 Kč. Jinak třeba polévka v takovém rychlo-občerstvení vyjde na cca 260 Kč.

Určitě ochutnejte hot dogy, které pořídíte na benzínce za cca 90 Kč – fakt moc dobrý, mňam!

Teplé oblečení = základ všeho!

Pamatujte na moje rady a oblečení fakt nepodceňte. Na Islandu se během 10 minut jsou schopna vystřídat všechna roční období. Základem je nějaká teplá bunda, která neprofoukne a nepromokne. Určitě si zabalte i pláštěnku! Bez termoprádla bych nevylezla z auta, byla jsem za něj opravdu šťastná. Nezapomeňte ani na čepici, šálu a rukavice. Důležité jsou v baťůžku i plavky! Island je proslulý svými hot poty, ve kterých se můžete vykoupat.

Já jsem si nakonec ještě kupovala pár rukavic s obrázkem papuchalk ve Víku v obchodě se suvenýry za cca 200 Kč – teplejší a příjemnější rukavice jsem snad v životě nezažila 🙂

Super vybavení na cesty můžete pořídit například v APM Sportu – tady.

Kde a jak si půjčit auto?

S půjčením auta to pro mě byl teda dost slušný oříšek – jsem holka a autům rozumím asi tak jako fotbalu (takže dost málo). Nakoukala jsem několik videí, přečetla nespočet článků, odepsala asi 5 společností no a stejně jsem se necítila moudře. Navíc jsem cestovala s rodiči, kteří anglicky umí možná tak „How do you do?“,takže prakticky všechno bylo na mně (ještě, že si to užívám :-D) Moc dobře jsem věděla, že s tím autem v zimě to zase taková sranda nebude.. no a štěstí přeje připraveným, ne?

Po mém celkovém výzkumu jsem usoudila, že nejlepší bude, když si auto půjčíme od nějaké místní společnosti – nikoliv od Rentalcars a podobně. A proč? Na Islandu je dost velká pravděpodobnost, že se něco pokazí, třeba zapadnete sněhem.. a vždycky je lepší to řešit přímo s tou konkrétní společností a ne zprostředkovaně. Nakonec jsme tedy zvolili Blue Car Rental a vůbec jsme nelitovali. Sídlí přímo na letišti v Keflavíku- od příletové haly vás k nim doveze bus zdarma / můžete jít pěšky je to asi 5 minut chůze.

Co musím předložit ?
  • k půjčení auta u BCR potřebujete platný řidičský průkaz (nečekaně), stačí vám ten klasický jako je u nás – nepotřebujete mezinárodní.
  • musíte zadat údaje o vaší kreditní kartě a ta musí následně cestovat na Island s vámi! Navíc je fajn, že neblokují žádnou zálohu z vašeho účtu.
  • klasické auto vám půjčí pokud jste starší 20 let, větší auta 4×4 vám půjčí pouze pokud jste starší 23 let.

Dva dny před odletem mi na email přišlo oznámení o možnosti online check-inu, které jsem vyplnila a ušetřila nám tak minimálně hodinu času. Po příchodu do společnosti jsme jen naskenovali QR kód z emailu a tím vlastně „předběhli“ celou frontu. Auto bylo půjčené tak do pěti minut.

Jaké auto ? 2WD nebo 4WD ??

Položte si zásadní otázky – co chcete na Islandu vidět a kdy tam pojedete? Jak říkám, nejsem odbornice na auta, ale na Island byla naše volba auta celkem jednoznačná. Pokud tam máte namířeno v zimním období, určitě bych volila čtyřkolku. My jsme si půjčili Suzuki Vitara, respektive původně Nissana, ale dostali jsme Suzuki.

Jenom počítejte s tím, že čtyřkolka je dražší a víc žere (mimo sezónu ten cenový rozdíl za půjčení zas tak velký není).

Pokud máte na Island namířeno v létě (červen-září) a plánujete navštívit vnitrozemí („F ROADS“), pak musíte mít rovněž auto s náhonem na všechny 4.

Pojištění a jeho výluky

Při výběru jsme měli možnost zakoupit i pojištění – pořídili jsme to nejvyšší možné za cca 1.500 Kč. Možná díky tomu jsme měli takový víc bezstarostný prožitek z toho půjčení. Jako každé pojištění to má samozřejmě výluky, které mě dost baví dodnes – vyvrácení dveří větrem (nejdřív jsem se smála, ale na jihu mě smích přešel), projíždění brodů řek a podobně..

Vzpomínám si, že když jsme auto vraceli, hádala se vedle nás skupinka kluků, kteří to auto asi dost zrasili a pojištění měli jen to základní – NO PLATIT BYCH TO NECHTĚLA.

Tankování a benzínky

Tankování a benzinky jsou kapitola sama o sobě. Na Islandu a obzvlášť v zimě platí jedno zásadní zlaté pravidlo – nikdy nenechávejte ručičku nádrže klesnout pod půlku. My jsme tohle pravidlo jednou porušili a měla jsem nahnáno :D. V Reykjavíku a jeho okolí natankujete úplně všude! V oblasti toho „zlatého“ okruhu, kde je národní park Thingvellir, Geysir atd. jsou benzínky taky poměrně často. Na jihu ostrova už jich bylo méně – tankovali jsme například ve Víku, kde je i supermarket.

No a v čem spočívá to tankovací dobrodružství? Dost často se jedná o samoobslužné pumpy, kde prostě je stojan uprostřed ničeho. K úspěšnému naplnění nádrže potřebujete odvahu a kreditku/debetku s PINEM. Nejdřív jsme se toho tankování trošku děsili, ale nakonec jsme to zvládali jako profíci :-D. Stačí vložit kartu, určit za kolik peněz chcete natankovat no a naplnit nádrž. Nikdy nezadávejte možnost „FULL TANK“ ta společnost si na delší dobu zablokuje vysokou zálohu z vaší karty a až po nějaké době strhne skutečnou částku, za kterou jste natankovali.

Cena za benzín: přibližně 40 Kč/ litr. My jsme s autem ujeli přibližně 1.200 km a benzín nás celkově vyšel na: 21 452 ISK, což je při dnešním kurzu 3.900 Kč.

Co je ještě dobré mít na paměti?
  • Internet a volání funguje úplně stejně jako v ČR. Téměř všude jsem měla signál a 4G internet.
  • Dělejte si zásoby jídla a vody do auta – nikdy nevíte co se stane – my jsme potkali dost vybouraných aut a dokonce při jedné bouračce pomáhali.

Doufám, že vám výše uvedené tipy trošku usnadní plánování vaší cesty na Island. Pokud vás cokoliv ohledně naší cesty nebo jiných cest zajímá, moc rádi poradíme! Mějte se krásně a opatrujte se 🙂

USA – Národní parky na západě

Severní Norsko – Kam se vydat?

Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments