USA – Národní parky na západě

Západ USA – místo, které prostě musíte zažít na vlastní kůži. Psal se rok 2013, kdy právě mé, trošku hloupé tlustější já dokončovalo 3. ročník na střední škole. Jakožto milovník fastfoodu, sportů (basket a hokej), amerických filmů a seriálů a ženských s pořádným zadkem, jsem si vysnil jet se podívát do Spojených států amerických. Byla zde podmínka od taťky, že je nejdříve musím trošku zabrat ve škole. Známky jsem měl dobré nenechte se mýlit, ale moje taktika brát zkoušky freestajlem měla své mouchy. Trošku přirozené inteligence spolu s tentokrát i občasným otevřením skript šlo ruku v ruce a já se mohl těšit že o prázdninách zažiju pořádnou jízdu.

Radost rychle vystřídalo dilema, L.A. vs New York, Miami vs Las Vegas, Grand Canyon vs Niagárské vodpády, … Těžší než se zdá. Jak jste z názvu nejspíše uhádli, rozhodli jsme se pro západ USA. Když se na to dívám zpetně vybrali jsme si správně, krásnější už to být nemohlo. Stále je však mým snem zajet se podívat do New Yorku na zápas Rangers a koupit si moje první Jordany, zahrát si basket v Brooklynu a vyzkoušet všechny burgrárny na Manhattnu. Třeba na naše líbánky až budou … 😛

V tomto článku bych se rád zabýval národními parky západního USA, aneb hlavními turistickými atrakcemi 4 států (Kalifornie, Arizony, Utahu a Nevady).

Když se vydáváme na cesty s Míšou, tak naším vybavením jsou tři foťáky, Dron, dvě Gopra a dva stativ.. V roce 2013 jsme s taťkou fotili na starej kompaktní ‘’Soňák’’ a slovo kompozice mi ještě nic neříkalo, tak snad mi neutečete po prvních snímcích. Parky jsou uspořádány podle data návštěvy a pokud by jste chtěli i vy tato místa navštívit, počítejte zhruba se čtrnácti dny. Jestli máte rádi nekonečně rovné silnice a volnost, tento roadtrip jednoznačně doporučuji.

Národní park Saguaro

USA Saguaro

Najdete ho poblíž města Tucson v americké Arizoně. Park ochraňuje jedinečný ekosystém, ve kterém se vyskytují unikátní rostlinné i živočišné druhy.

Jako Králové pouště bývají nazývány obrovské kaktusy Saguaro, podle kterých je park pojmenován a které dorůstají výšky až 10 metrů. V tomhle parku jsou běžné i 20 metrové rostliny o váze až 8 tun. Za jeden rok uroste kaktus asi o 3 cm. Tyto kaktusy se dožívají až 200 let, po 50 letech má kaktus asi dva metry. Výšku jím docela závidím..

Panuje zde extrémní klima, teploty v létě dosahují až k 50°C a povrch skal je rozpálený až na neuvěřitelných 90°C. Sundal jsem si na chvilku boty a připadal jsem si jak fakír chodící po rozpálených uhlících.

Během roku zde spadne jen minimum srážek, na některých místech neprší dokonce vůbec. Mezi létem a zimou panují obrovské teplotní rozdíly, v zimě nebývají ničím zvláštním ani teploty pod bodem mrazu, zhruba jako na poušti. 

Kaktusy se však těmto extrémním výkyvům teplot dokázaly skvěle přizpůsobit. Povrch kaktusu je totiž chráněn silnou pokožkou a ostrými ostny. Náporům větru dokážou kaktusy čelit díky mohutné nosné kostře. Navíc dužnaté tělo kaktusu dokáže udržet až 900 litrů vody během poměrně krátkého období. To věděli v minulosti i místní indiáni, kaktusy jim tak sloužily jako zdroj tekutiny a na uhašení žízně. Dnes jsou kaktusy důležité pro řadu živočichů, kterým nahrazují stromy. V kaktusech tak hnízdí ptáci, netopýři, drobní hlodavci a četní zástupní hmyzu, kteří jsou tak chráněni před nepřáteli i extrémními teplotami. 

Na ochranu těchto jedinečných skvostů pouštní přírody byly v této oblasti zřízeny národní parky. S rozvojem lidské činnosti zde kaktusům hrozilo stále větší nebezpečí zániku. Příchod bílých osadníků a rozvoj zemědělství byl velkým strašákem. Docházelo totiž k ničení vegetace a dalších rostlinných druhů. Nyní se však díky chráněným parkům a jiným rezervacím vrací vše do původního stavu.

Vstupné: Záleží, zda do parku cestujete autem / přijdete pěšky. Pokud přijedete autem, zaplatíte 25 USD za auto a další vstupné už se neplatí. Pokud přijdete po svých, zaplatíte 15 USD za každou osobu (do 15 let vstup zdarma).

Národní park Grand Canyon

USA- Grand Canyon

V rodném jazyce místního kmene Navajo: Bidááʼ Haʼaztʼiʼ Tsékooh, no zkrátka ikona celé Ameriky a že jsou na ní právem hrdí! Jakožto milovníci létání jsme si nemohli nechat ujít let letadlem přímo nad kaňonem. Máte na výběr i za podstatně větší částku i leťět helikoptérou přímo dovnitř. Celý život jsem si myslel, že již zmiňovaný GC je uprostřed pouště a kolem nic nenajdete, opak je však pravdou – všude kolem jsou lesy.

Tisíce let byla oblast trvale osídlena domorodými Američany, kteří v kaňonu a jeho mnoha jeskyních stavěli osady. Lidé z Puebla považovali Velký kaňon za svaté místo a udělali na něj pouť. Prvním Evropanem, o kterém bylo známo, že viděl Velký kaňon, byla García López de Cárdenas ze Španělska, která dorazila v roce 1540.

Můžete si užívat téměř dvě miliardy let geologické historie Země. Jeho rozměry jsou skutečně jedinečné, dlouhý je 446 km, široký 20 km a hluboký 1500 metrů. Po miliony let jej vytvářela řeka Colorado se svými přítoky. Grand Canyon je tak impozantní, že je viditelný dokonce i z vesmíru. Každý rok park navštíví téměř 5 miliônů turistů.

Pěší túry údolím kaňonu jsou určeny jen pro zdatné turisty, překonávání kaňonu je velmi populární i mezi špičkovými sportovci. Kaňon je však pro nezkušené turisty také velmi nebezpečný. Od konce 19. století zde již zahynulo kolem 600 lidí a každoročně bývají vyhlašovány rozsáhlé pátrací akce po ztracených lidech, kteří se snažili překonat údolí a přecenili své síly. Žádný signál dole nehledejte, pokud se dolů vydáte, jste tam už jenom vy vs. příroda.

Přestože se může zdát GC něco na styl Karlova mostu, doporučujeme ho navštívit. Lidé se rozutečou a není to tak strašné. Pokud ještě k tomu přijedete na otvíračku, užíváte si ho jen pro sebe.

Vstupné: Opět záleží na způsobu dopravy. Pokud přijedete autem, zaplatíte 35 USD. Pokud si zvolíte pěší procházku, vstupné je 20 USD na osobu.

Monument Valley & Valley of the Gods

Monument Valley

Park je známý množstvím červených pískovcových skalních útvarů. Jedná se převážně o tvary, označované jako svědecké a stolové hory. Nejvyšší z nich dosahuje až  300 metrů nad údolní plošinou.Oblast se nachází na jižní hranici státu Utah se severní Arizonou v blízkosti Four Corners.

Jde o území, které spadá do Navažské autonomní oblasti a je nejlépe přístupné z americké mezistátní silnice číslo 163. Turisticky velmi atraktivní místo, které je hojně navštěvováno lidmi nejen z USA ale i z celého světa. Zdejší romantická krajina mnohokrát posloužila jakožto exteriér při natáčení řady amerických filmů (ať už dobrodružných či westernových).

Vzhledem k tomu, že se celé území nachází v autonomní indiánské rezervaci, platí zde zvláštní právní předpisy a pro vstup do oblasti je také nutno zaplatit vstupné. Pokud jste větší skupina můžete se svést Jeepem, mistní indián vás bude chtít natáhnout astronomickou částkou.

Nepamatuji si již kolik to bylo ale řekněme si zhruba z 80 dolarů na 30, pořád pálka, ale žijeme jen jednou. Zaveze vás přímo do srdce národního parku, kde vám vysvětli cestou i místní styl života a zazpíva tradiční píseň. Hulí to o sto šest po písečných dunách a vy si užíváte západ slunce a masáž zadku.

Vstupné (Monument Valley): 20 USD pokud přijedete autem, pokud se sem dopravíte jiným způsobem, zaplatíte za každou osobu 10 USD (děti do 9 let zdarma).

Území obou národních parků je pod správou kmene Navahů – o všech cenách se tu smlouvá.

Goosenecks park

USA

Na okraji hlubokého kaňonu nad klikatým říčním meandrem známým jako husí krk, poskytuje tento malý státní park působivé výhledy na jeden z nejvýraznějších příkladů říčního meandru na severoamerickém kontinentu. Řeka San Juan krouží a otáčí meandrem, ve tvaru husího krku (odtud název) Dívejte se na výsledky 300 milionů let geologické činnosti, kde se řeka San Juan vine a vyřezává si cestu pouští 1 000 stop pod vámi.

Vstupné: auto- 5 USD, pěší – 2 USD. Pokud zde budete kempovat, musíte zaplatit poplatek ve výši 10 USD.

Národní park Capitol Reef

Park nacházející se v jižní části státu Utah, známý je především díky pískovcovým útesům a monolitům zasazeným do prostředí pouště. Převážnou část povrchu pokrývají pískovcové monolity, věžičky, útesy, údolí a poušť. Ostře řezané hrany dala kdysi dávno kaňonu řeka Fremont.

Ze zvířat v parku nejpravděpodobněji zahlédnete leguány, ještěrky a ropuchy skvrnité.

Napříč celým parkem Capitol Reef roste na 887 druhů rostlin, z nichž několik je na seznamu ohrožených druhů. Pyšní se velice pestrou vegetací od kaktusu po jehličňany.

Vstupné: 20 USD (auto), pěší 10 USD/ osoba

Grand Staircase of Escalante

Grand Staircase-Escalante National Monument je velkou přírodní rezervací na jihu státu Utah v USA. Má rozlohu 7571 km² a za národní pamětihodnost byla prohlášena prezidentem Billem Clintonem v roce 1996.

Toto místo je známé také jako kraj plný paleontologických lokalit se zkamenělinami dinosaurů. Od roku 2000 zde bylo objeveno velké množství fosílií starých asi 75 milionů let.

Vstupné: zdarma, pro kempování nutné povolení, které je rovněž zdarma.

Národní park Bryce Canyon

Park leží v jihozápadním Utahu. Hlavním rysem parku je Bryce Canyon, který i přes svůj název není kaňon, ale sbírka obřích přírodních amfiteátrů podél východní strany náhorní plošiny Paunsaugunt. 

Bryce je charakteristický geologickými strukturami zvanými hoodoos, které jsou tvořeny mrazovým zvětráváním a erozí řeky sedimentárních hornin řeky a jezera. Červená, oranžová a bílá barva skály poskytuje návštěvníkům parku nádherný výhled. 

Vstupné: 35 USD za auto a stejný poplatek i za osobu.

Národní park Zion

Jedny z nejkrásnějších scenérií, které jsem kdy v životě navštívil. Na obrázku můžete vidět krásný výhled z Angels Landing na Zionský kaňon.

Neposatelný zážitek, na vyhlídku vede krásná trasa, ani ne tak obtížná. 10/10 jdeme dál, tohle prostě musíte zažít.

Vstupné: auto 30 USD, pro pěší 15 USD za osobu.

Před výšlapem si nezapomeňte obout pohodlné boty – čeká vás prudké stoupání, které stojí opravdu za to.

Údolí smrti

Národní park, který skutečně dostojí svému jménu. V létě je to opravdu extrém, jen pro představu bylo mi tak moc velký teplo až mi byla zima… Je to nejsušší, nejteplejší a zároveň i nejníže položené místo Severní ameriky. Dne 10. července 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota na světě 56,7 °C (ve stínu).

Údolí dostalo anglické jméno teprve v roce 1849, kdy probíhala kalifornská zlatá horečka. Britští průzkumníci ho pojmenovali Death Valley – Údolí smrti, i přesto že v té době na tomto místě byla zaznamenána pouze jedna oběť. 

Vstupné: 30 USD za auto (platné 7 dní), 15 USD za osobu (také platné 7 dní)

Bude to znít jako klišé, ale Údolí smrti naprosto odpovídá svému názvu – vybavte se velkým množstvím vody.

Valley of Fire State Park

Valley of Fire State Park je přírodní rezervace pokrývající téměř 46 000 akrů (19 000 ha) nacházející se  v Nevadě. Státní park odvozuje své jméno od červených pískovcových útvarů, aztéckého pískovce, který vznikl z přesunu písečných dun před 150 miliony let. Tyto rysy, které jsou středobodem atrakcí parku, se často jeví jako ohnivé, když odrážejí sluneční paprsky.

Mezi prehistorické obyvatele Údolí ohně patřili předkové Puebloans, také známý jako Anasazi, kteří byli farmáři z nedaleké úrodné údolí Moapa. Jejich výskyt je datován od roku 300 př.nl do roku 1150 nl. Jejich styl života zahrnoval lov, shromažďování potravin a náboženské obřady. Jemné příklady umění (petroglyfy) zanechané těmito starodávnými národy lze nalézt na několika místech v parku.

Vstupné: auto 10 USD, kempování: 20 USD/noc

Národní park Sequoia & Národní park Kings Canyon

Najdeme jej v jihozápadní části pohoří Sierra Nevada a po Yellowstonském parku, který je nejstarším parkem Ameriky – byl založen 25. záři roku 1890. Park tak dnes ochraňuje největší živé organizmy planety – gigantické sekvoje, které byly v minulosti silně ohrožovány neustálou těžbou.

V národním parku Kings Canyon roste přibližně 15 800 stromů, v parku Sequoia kolem 8400 stromů. Sekvoje dorůstají do výšky kolem 100 metrů a průměr kmene může mít až 12 metrů. Stromy jsou chráněny až 60 cm tlustou kůrou bez pryskyřice, odolávají tak lesním požárům, škodlivému hmyzu i houbám.

Na zemí parků se nachází nepřeberné množství pěších tras, celkově je zde 1280 km turistických stezek – od nejkratších několikasetmetrových pohodových vycházek až po 113 km dlouhou trasu High Sierra Trail. Průzkumy ale ukázaly, že průměrný návštěvník parku se od svého auta nevzdálí více jak 100 metrů.

Díky vysoké nadmořské výšce a poměrné odlehlosti hor od okolní civilizace, je území parku odpradávna domovem četné skupiny divoké zvěře. Spatřit zde můžete medvědy, jeleny, sviště a mnoho dalších.

Vstupné Sequoia: 35 USD / auto, individuálně 20 USD/ osoba

Více se nám bohužel navštívit nepodařilo. Americká příroda je krásná! Po cestě jsme mohli navštívit další stovky různých parků a rezervací, putovali jsme však po těch nejznámějších a opravdu to stálo za to. Doporučujeme všem se alespoň jednou za život vydat tato místa navštívit.

Severní Norsko – Kam se vydat?

TOP 5 zemí, které navštívit

Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 let před

Ahoj, fotka u Capitol Reef je podle me z Bryce Canyon 🙂