TOP 5 zemí, které doporučujeme navštívit

Čas opravdu letí jako blázen.. a my jsme letos 1.1.2020 oslavili naše tříleté výročí. Během těchto tří let jsme nasbírali mnoho krásných cestovatelských vzpomínek a zážitků, společně navštívili více než 20 zemí a spousty dalších cest chystáme i letos! K této příležitosti pro vás vytvořili žebříček 5 zemí, kde s nám líbilo nejvíc. Vlastně nemůžeme vyloženě říct, že by se nám někde nelíbilo.. protože všude je krásně 🙂

Cestování je jedním z koníčků, které nás spojují.. a doporučujeme jej každému. Cestování (a láska samozřejmě) je lék na všechny chmury. Na cestách totiž žijete přítomností a staráte se jenom o to, kam se podíváte, co budete jíst a kde budete spát .. a těšíte se, co vám další den přinese. Největším oříškem pro vás bude nápad kam se vydat! Každá země je něčím unikátní, ale názor na ni si musíte vytvořit vy sami.

Čestnou zmínku v tomhle seznamu by mělo mít i Irsko, které navštívila jenom Míša.. opravdu stojí za to ! 🙂 O Irsku si můžete přečíst články TADY.

5. Itále – Capri 

Páté místo našeho žebříčku obsadila Itálie. V Itálii najdete zkrátka všechno, na co si je můžete vzpomenout. Nádherné hory na severu, vyprahlé pustiny na jihu, moře, potůčky, zapadlé vesničky i velká města, ostrůvky… to vše doplněno krásnou architekturou, bohatou historií a výbornou GASTRONOMIÍ.

Téměř vyrovnaný souboj svedlo hlavní město Řím spolu s ostrovem Capri a i přes to že Řím je, dle našeho názoru, nejkrásnějším hlavním městem Evropy, musíme předat vítězství ostrovu Capri.

Itálie sama o sobě čelí celkem velkému náporu turistů (hlavně Řím). Na Capri sice turisté byli, ale rozhodně jich bylo méně. Navíc jsme velcí milovníci přírody a krásných scenérií, kterých je na Capri až až. Ostrov se nachází v Neapolském zálivu a je součástí Kampánského souostroví. Jinak než lodí se sem nedostanete, my jsme využili trajekt z nedaleké Neapole. Ihned po příjezdu vás ostrov překvapí mohutnými skalisky a kopci, na kterých se nachází překrásné milionářské vily (asi šťastlivci ze sportky). Hlavní město ostrova je plné úzkých uliček a malebných domků.

Capri

4. Martinik

Martinik (francouzsky Martinique) je zámořský region a zámořský departement Francie, ležící na stejnojmenném ostrově v Karibském moři. Je součástí souostroví Malých Antil a nachází se mezi ostrovy Dominika a Svatá Lucie. Hlavním městem ostrova je Fort-de-France.

Když se řekne Karibik, většina lidí si představí astronomické částky a konto v mínusu. Ve skutečnosti se týden na Martiniku dá při troše plánování uskutečnit za zhruba 15 tisíc i s útratou.

My jsme se vydali na ostrov mimo turistickou sezónu a vyplatilo se. Krásné pláže jen pro nás, všude klid a pohoda. Nejkrásnější pláž Martiniku je podle nás Les Salines. Hezčí vodu by jste jen těžko hledali, krásně čistá a teplá. Pláž je lemována palmami a kokosovníky, které přidávají na atmosféře.

Nabubřelé frantíky zde nehledejte, obyvatelé Malých Antil jsou neskutečně milí a ač neumí ani slovo anglicky, dělají vše pro to, aby si s vámi mohli popovídat nebo vás jen přijít pozdravit. Bohatou historií ani památkami Martinik zrovna neoplývá, zato zde můžete vidět divokou přírodu, mohutné kopce a dokonce i aktivní sopku.

Martinique – Evropský ráj uprostřed Karibiku

Martinique

 3. Thajsko (Phuket + výlety po okolí)

Thajsko = aneb naše první exotika na konci roku 2017. Nebudeme Vám lhát, první den byl celkem zklamání. Bylo to pondělí ráno, hotel jsme měli až od 15:00, a proto jsme se trmáceli s těžkými batohy a kufry skrz smrad, teplo a lidi kříčící na nás Ťuk-Ťuk.

Bylo téměř vše zavřené a my jsme začali pochybovat zdali letenky za 12 500 Kč za to opravdu stály (zhruba 30 hodin jsme nespali). Po krásných pěti hodinách spánku ale byl svět hned růžovější. Naše první zastávka vedla na trh s jídlem, a to bylo fakt něco.

Vůně se na vás linou odevšad. Je libo maso z krokodýla, smažení cvrčci, nudle na tisíc způsobů, polévky, ovoce v barvách, které jste nikdy neviděli, nebo čerstvý kokos, který Vám thajská babi naseká sekáčkem před vámi i s brčkem? A Vy máte chuť všechno ochutnat, vše za krásné peníze: Ráj pro milovníky jídla a exotických chutí… (hmmm tady vidíte Rádi oblíbenou část celé dovolené 😀) Jinak “no spicy” znamená, že vám uhoří hlava i tak 🙂

Elephant Jungle sanctuary

Jedním z nejkrásnějších zážitků v životě byla návštěva Elephant Jungle Sanctuary (organizace za práva a svobodu thajských slonů). Jedná se o něco jako „farmu“, kde se dobrovolníci snaží zachránit týrané slony, ať už odkupem či jinými způsoby. Poskytnou sloníkům jídlo, střechu nad hlavou, volný výběh v pralese, veterinární péči a mnohem více. Vy máte možnost za poplatek kolem 2000 Kč, který jde na zmiňované věci, prožít krásný zážitek. Je to už trošku turističtější, ale nám se to i tak moc líbilo.. zkrátka si to nesmíte nechat zkazit 🙂

Odvezou vás na korbě jeepu, do samého srdce pralesa, kde se dozvíte základní věci o slonech a bezpečnosti. Sloni jsou neskutečně mírumilovná stvoření, ale naštvat byste jednoho nechtěli 🙂

Začíná se obědem pro slony. Banány, cukrová třtina a melouny patří k jejím nejoblíbenějším. Vy stojíte od 5 metrového obra kousek a podáváte mu něco na zub. Jenom bacha na malá slůňata, dokáží být pěkní hajzlíci. Rozeběhnou se k vám, povalí vás a chtějí si hrát 🙂 Nebo vám chobot úplně v pohodě strčí do kapsy.

Po jídle je čas na koupačku. Uprostřed farmy je obrovská jáma s vodou, kde se sloni koupou a vy můžete s nimi. Používají bláto, které na sebe nanesou, aby se ochránili proti prahnoucímu sluníčku. Po koupání následuje jídlo pro vás, ručně dělané pončo jako suvenýr, rozloučení se slony a odjezd zpátky na hotel. Doporučujeme!

Prosím nechoďte do cirkusů ani na vyjížďku na slonově hřbetu, jde o týrání a špinavý byznys. Jakmile má slon obojek a nebo přísný dohled s bodákem, je asi něco špatně.

Na Phuketu to žije!

Ostrov Phuket je super výchozím bodem pro výlety.. připravte se, že je tu divoko.. hoodně divoko! Jedná se o ráj všech párty lidí, konkrétně na slavné Bangla road. Přecházení v Thajsku je fakt adrenalinový zážitek.. žádné přechody tu nehledejte. Kromě přechodů můžete v Thajsku a na Phuketu najít fakt všechno … street food markety, párty uličky, krásné chrámy. Okouzlující je místní příroda a pláže. Nám se opravdu líbilo v Phang Nga Bay, Panyee Island, Phi Phi Islands a James Bond Island. Společně se západy slunce chybělo k dokonalosti málo.

Thajsko aneb za naší první exotikou

Thajsko, Thailand

2. Norsko (Lofoty)

Pokud byste se nás zeptali, kde chceme strávit společný důchod – zvolili bychom právě Norsko (ale asi jen v létě :-D). Nádherná příroda, všude úžasně čisto a ten vzduch… tak čistý, že máte pocit, že dýcháte i ušima.

Jedinou nevýhodou pro nás Čechy a nás studenty jsou astronomické částky za cokoliv, co si chcete koupit. Stačí jít do krámu pro pár věcí a hned jste o pár stovek či tisíc korun lehčí.

Norsko je nádherná země, kterou si zamiluje každý milovník přírody. Krásnější přírodu asi nikde jinde v Evropě nenajdete. Navíc se turisté v Norsku díky poměrně velké rozloze a vzdálenostem prostě nějak „rozprostřou“. Nám se nejvíc líbilo na Lofotech – malé seskupení ostrovů na severu. Nádherně nám vyšlo počasí, a tak jsme mohli obdivovat mohutné kopce, průzračnou vodu a barevné domečky, krásnější než na obrázku.

O Norsku se článek chystá 🙂

Norsko

1. Gruzie  

= Aneb naše největší dobrodružství. Od Gruzie jsme očekávali mnoho a dostali jsme mnohem víc. Tolik nevšedních zážitků, úsměvných situací a vtipných lidí jsme za naše cesty jinde nepotkali.

Gruzie byla naše první delší cesta s batůžkem, kde jsme poznali tu „svobodu“ když nejste otrokem vlastního kufru. (Od té doby jedině s batohem)! Spali jsme u místních v těch nejzapadlejších a nejabsurdnějších ubytováních. To byla na Gruzii ta pravá paráda.. lepší než Hilton je spát na gauči u paní Tiny v pracovně a sledovat její fotky ze svatby.

Gruzie není rozlohou žádný obr.. to nic nemění na tom, že i třeba 70 km pojedete půl dne. Na gruzínských silničkách si občas rádi zavzpomínáte na naši D1. Doprava je jinak šílená.. a auto jsme se neodvážili půjčovat. Využívali jsme proto dálkové autobusy za pár korun a místní MHD. To byla ta pravá Gruzie!

Hlavní město Tbilisi si nás získalo svým kontrastem. Historické budovy, uličky spolu se supermoderními poněkud „zvláštními“ stavbami. Město má jedinečnou atmosféru, kterou budete chtít zažívat znovu. Ta nejkrásnější místa však najdete na severu. Typické gruzínské kostelíky uprostřed kopců a majestátního pohoří Kavkaz. Na ten nejkrásnější míří logicky i nejvíce turistů, ale i tak jich je méně než u Eiffelovky či Fontany di Trevi.

Už se nemůžeme dočkat, až se jednoho dne do Gruzie vrátíme.

Gruzie – Týden plný dobrodružství

Gruzie, Georgia

Určitě na světě existují i hezčí místa, která jsme zatím neměli tu čest navštívit.. no… máme co dohánět 🙂

Které státy si získaly vás ?

Na víkend do Madridu

Proč je důležité cestování plánovat?

Last Updated on 15 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments