Martinique – Evropský ráj uprostřed Karibiku

Většina lidí nabývá dojmu, že pokud letíte do Karibiku, musíte zákonitě vlastnit tučné bankovní konto či podnikat. Naštěstí tomu tak opravdu není, nejsme milionáři ani podnikatelé, ale pouze studenti a takovou cestu jsme si mohli dopřát už ve svých 23 letech. Koneckonců nás výlet na Martinique vyšel pomalu levněji než cesta do Chorvatska s cestovkou.

Martinique

Martinique patří mezi francouzské zámořské departmenty = je součástí Evropské Unie, což značí dvě zásadní věci. Za prvé se dá na Martinik odcestovat jenom s občanským průkazem, není třeba si zařizovat cestovní pas a za druhé je oficiální měnou EURO.  Třetí celkem zásadní věcí je, že zde funguje volání a internet na mobilu normálně jako v ČR. To pro nás bylo obrovským plusem – při cestování hodně využíváme Google Maps
a internet.

Zeměpisně patří Martinik ke kontinentu Severní Amerika a jeho nejbližšími sousedy jsou Svatá Lucie a Dominika. Kdybychom měli více času, určitě využijeme pravidelných trajektů z Fort de France na okolní ostrovy..snad někdy příště 🙂 

Časový posun oproti České republice je mínus šest hodin.

Povinná očkování

Pokud víme, tak žádné speciální očkování není potřeba. Než jsme před dvěma lety navštívili Thajsko, nechali jsme se naočkovat proti oběma typům žloutenky a břišnímu tyfu.

Kdy (ne)jet do Karibiku?

Pro návštěvu Martiniku jsme si zvolili asi tak to nejhorší období – září, kdy tam vrcholí sezóna hurikánů. Většina našeho okolí na nás koukala jako na blázny, kterým bude celou dovolenou bouřit. V našem případě to bylo ve stylu „risk je zisk“ a počasí během celého týdne vycházelo na jedničku. Hurikán Dorian nás minul o necelý týden – elektřinu na ostrově zapnuli den před naším příletem. Největším plusem bylo to, že na celém ostrově nebyli téměř žádní turisté, a to si tu dovolenou člověk užije hned jinak. Některé stánky s jídlem u pláže sice byly mimo sezónu zavřené, ale nám to ani nějak extra nevadilo (nepřijeli jsme se najíst, ale poznávat).

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Martiniku je jinak prosinec až květen, kdy je tam hlavní turistická sezóna.

Ceny a místní kuchyně

Ani jeden z nás před odletem nestudoval, kolik vlastně ten „život“ na Martiniku stojí, a tak nás první návštěva Carrefouru lehce zaskočila.. levný letenky, levný ubytko, levný auto.. jednou to přijít muselo. Na chvíli jsme si připadali jako ve Skandinávii, ceny oproti Paříži přibližně 3x vyšší. Krásně to bylo poznat na potravinách, co jsme pár dní před odletem v Paříži nakupovali – sýr za euro byl rázem za 3,5 EUR a podobně.  Po pár dnech jsme narazili na market „ Caribbean Price“, ve kterém se všechno dalo koupit podstatně levněji.

Martinická kuchyně si nás moc nezískala.  Jídlo v restauracích bylo celkem drahé (cca 17 EUR za hlavní chod) a žádný extra kulinářský zážitek to taky nebyl. Protože jsme před dvěma lety navštívili Thajsko – kde jídlo bylo super levné a super výborné, byl to pro nás docela šok. V Thajsku jsme si navykli na kokosy každý den za v přepočtu 15 Kč. Na Martiniku bylo sehnat kokos téměř nemožné. Nakonec jsme na jeden narazili na pláži Les Salines – cena cca 60 Kč a čekali jsme na něj cca 45 minut, protože paní servírka měla stále něco na práci.  

Les Salines

Místní obyvatelé

Na Martiniku je úředním jazykem francouzština, ale hodně místních mluví kreolsky.. (celkem prazvláštní jazyk, který se ničemu nepodobá :D). Řekla bych, že normálně tam člověk moc s angličtinou nepochodí. Místní obyvatelé byli jedni z nejmilejších lidí, co jsme mohli na cestách poznat. Mimo sezónu tam opravdu moc turistů nebývá, a tak jsme byli dost často středem pozornosti. Na otázku „Odkud jsi?“ jsme nejdříve odpovídali „Republique tchéque = Česká republika“ později jsme polevili na „Europe“  a pak jsme to po nechápajícím výrazu vzdali úplně. Nikdo nechápal odkud jsme a jak to, že se u nás nemluví Espagnol a ani Anglais. 

Pravou karibskou atmosféru jsme pochytili až den před odletem v sobotu, kdy pláže neskutečně ožily. Vedle zákazu „hlasité hudby“ se konaly hned tři narozeninové párty a patlaly se do sebe tři francouzské písničky. Celkově hodnotíme obyvatele Martiniku slovním spojením „na pohodu“  kdo by se taky v tomhle ráji stresoval, že ? 🙂

Potenciální nebezpečí

První věc, která nám po vygooglení „Martinique / Martinik “ vyběhla, byl nejnebezpečnější strom na světě – Manicella Obecná. Pod tímhle stromem rozhodně není vhodné si rozhodit dečku na pláži. Při dešti totiž jeho plody vypouští jed, který dokáže způsobit nepěknou vyrážku. Naštěstí je většina těchto stromů označená červenou proužkou.

Nevíme, jak to máte vy, ale nás neskutečně všude ve světě požírají komáři. I když jsem před odletem někde četla, že na Martiniku to zas tak strašné není.. vypadali jsme oba jako po neštovicích. Tyhle létající potvory byly po setmění úplně všude a nic je nezastavilo. Na Martiniku jinak žije spousta havěti, první večer nás v kuchyni přivítal šváb o velikosti dna skleničky.. když na něj pan domácí vzal koště, ta příšera začala létat..no ideální přivítání. Před vchodem nám sedávala obří ropucha a pár pavoučků se nám po okně taky prošlo. Na ubytování určitě doporučujeme moskytiéru, což by snad měla být v těchto zemích samozřejmost. Na Martiniku se také vyskytuje nějaký spešl druh tarantule – tu jsme naštěstí nikde nepotkali.

Půjčení Auta

Pro přesuny na ostrově je prakticky stěžejní půjčení auta. Městská hromadná doprava tam takřka  není – autobus jsme potkali snad jen jednou, a to v hlavním městě Fort de France.  Určitě doporučujeme si před rezervací přečíst recenze a vybrat trošku lepší auto. Na Martiniku jsou silnice sice v celkem v dobrém stavu, ale celý ostrov je hrozně kopcovitý a jízda připomíná horskou dráhu. Řídí se normálně vpravo jako u nás, ale silnice je často tak uzoučká, že dvě auta proti sobě nemají šanci. Je proto potřeba se obrnit pevnými nervy a silným žaludkem.

V dalším článku se budeme věnovat místům, která určitě musíte na Martinque navštívit :-).

Náš youtube kanál Backpack Yourself

Pokud i vy máte nějaké karibské cestovní tipy, určitě se s námi o ně podělte v komentářích.

Krásný den všem !

Míša a Radek

Poslední aktualizace článku: 23.2. 2020

Martinique – Místa, která musíte vidět !

Martinique – Jaké pláže stojí za to ?

Last Updated on 23 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš B.
Lukáš B.
4 let před

Ahoj, super články. Chystáme se na Martinik a do Paříže na konci listopadu, takže plno tipů určitě využijeme v našem itineráři 🙂 Jen mám ještě dotaz na půjčení auta na Martiniku, jakou společnost jste měli a jak se osvědčila- co nabízí všechno – v září to půjčení auta bude asi taky levnější počítám…

Lukáš B.
Lukáš B.
4 let před
Reply to  Míša

Ok, díky moc za tipy 🙂