Martinik – 10 pozoruhodných zajímavostí o karibském ostrově

V dnešním článku ze série „zajímavosti“ si vezmeme do detailního hledáčku karibský ostrov Martinik. Pokud plánujete Martinik navštívit nebo se chcete jen dozvědět něco nového, článek pro vás bude jistě přínosný! My jsme tenhle karibský ráj navštívili v září 2019 a od té doby ho všem doporučujeme :).

Další články o Martiniku si můžete přečíst v TÉTO rubrice.

1. Kousek Francie v srdci Karibiku

Martinik je považován za zámořský department, ale také za takový vzdálený region Francie. Prakticky je to malý kousek Francie uprostřed Karibiku. Budou vám fungovat internetová data dle vašeho tarifu a kdykoliv můžete poslat domů sms či zavolat za stejné ceny jako doma. Platí se tu eurem, takže vás nečekají žádné starosti se směnou peněz. Všude je k vidění Peugeot a Citroen a stejně jako ve Francii je tam pekelně draho, a ještě s ostrovní přirážkou.

2. Nejnebezpečnější strom světa!

Nenápadný strom, pod kterým si rozhodně osušku nerozkládejte. Manicella obecná byla knihou Guinessových rekordů označena jako nejnebezpečnější strom světa. Této dřevině se opravdu líbí v Karibiku a na Martiniku jsme ji potkali hned několikrát.. paradoxně se jí opravdu líbilo na pláži. Kontakt plodů manicelly (přezdívá se jim „jablka smrti“) s kůží může způsobit vážné poleptání kůže. Na Martiniku je tento strom většinou označen červenou prouhou.

3. Anglicky se téměř nedorozumíte

Dva hlavní jazyky, kterými se na ostrově hovoří, jsou francouzština a kreolština. V mnoha článcích píší, že se tu dorozumíte i anglicky. Opak je pravdou, to už snad raději mluvte česky a ukazujte. S angličtinou totiž pochodíte maximálně na letišti.

4. Martinik je ostrov květin a kolibříků

Ile aux Fleurs („Ostrov květin“) je jednou z dalších neoficiálních přezdívek ostrova. Další přezdívka, ze které je jasné, že má Martinik opravdové kouzlo, je “ Pays des Revenants“(=Země, do které se člověk vrací).

Maskotem ostrova je kolibřík, roztomilý malý ptáček. Obdivovat ho můžete například v zahradách Balata. Na terásce u návštěvnického centra je umístěno několik pítek, kam se kolibříci rádi slétají.

5. Martiniku se mimo jiné přezdívá „ostrov Leguánů“

Columbus sice poprvé objevil Martinik v roce 1493, ale poprvé na něj vkročil až v roce 1502. Pojmenoval ostrov Martinik, ale byl také známý jako „Jouanacaera“ = což v překladu znamená ostrov leguánů.

Ty můžete potkat například v hlavním městě Fort de France. My jsme je potkali nedaleko parkoviště, kde si vesele lebedili.

Martinik

6. Nejvyšším vrcholem je sopka

Nejvyšším bodem ostrova je sopka Mont Pelée, dosahující výšky 1397 metrů nad mořem. Nejničivější sopečná erupce nastala 8. května 1902. Bylo při ní zničeno tehdy hlavní město Saint-Pierre ležící 6,5 km od vrcholu. Přežili pouze dva lidé: Ludger Sylbaris, vězeň držený v podzemním žaláři (což mu paradoxně zachránilo život) a Léon Compere-Léandre, švec žijící na kraji města.

Poslední erupce sopky byla v roce 1932. Mont Pelée je v současnosti pod nepřetržitým dohledem geofyziků a vulkanologů. Pokud máte dostatek síly a vůle, můžete vyšlápnout až na její vrchol.

Martinik

7. Knihovna postavená ve Francii

Jedna z hlavních památek hlavního města Fort de France, Schoelcherova knihovna byla nejdříve postavena ve Francii v roce 1889. Po té byla rozebrána a kousek po kousku poslána na karibský ostrov.

8. Martinik je kolébkou rumu

Martinik je hlavní světovou kolébkou rumu a domovem 12 různých značek rumu. Vyhrává ceny po celém světě. Na ostrově se vyrábí hlavně Rhum Agricole (zemědělský rum), který se získává destilací šťávy z cukrové třtiny. Tento druh rumu je aromatičtější. Na výrobu 1 litru rumu je třeba zpracovat přibližně 10 kg cukrové třtiny.

Druhy rumu:

Starý rum (rhum vieux) z Martiniku je známý po celém světě. Zraje v sudech minimálně 3 roky, nejčastěji se používá dubové dřevo. Rum získává svoji tmavou barvu, chuť a aroma ze dřeva sudů.

Zlatý rum (rhum paille, rhum Ambré) je mladší rum, který zrál 12- 18 měsíců v sudu.Má zlatavou barvu a používá se hlavně v koktejlech a na vaření.

Bílý rum je rum, který nezraje v sudech, a proto má čirou barvu. Má vysoký obsah alkoholu a používá se zejména v koktejlech.

Určitě doporučujeme navštívit i některou z palíren 🙂

9. Nejdražší láhev rumu na světě!

Nejdražší láhev rumu na světě je „Rhum Clément Martinique“ z roku 1966, která se prodala za rekordních 2 564 000 Kč. Láhev, ve které se rum prodal byla navržena populární francouzskou klenotnickou značkou Tournaire Paris.

10. Napoleonova manželka Joséphine se narodila na Martiniku

Manželka Napoleona Bonaparte, Joséphine de Beauharnais se narodila do zchudlé, ale urozené martinické rodiny. Vyrůstala na statku poblíž třtinových plantáží.

Náš youtube kanál – Backpack Yourself

Kosovo – 10 zajímavostí, které jste určitě nevěděli

10 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí

Last Updated on 9 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments