10 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí

Pokud sledujete současné dění ve světě, tak jistě víte, že nám většina zemí pomalu ale jistě zavírá před očima. Itálie (a Vatikán) je jednou z mála zemí, kam ještě můžete vyrazit na dovču či prodloužený víkend. No a když už budete v té Itálii, co si takhle udělat výlet do nejmenšího státu na světě? V tomto článků vám přinášíme 11 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí!

1. Vatikán je nejmenší země světa

Vatikán získal titul několika superlativů – někteří tvrdí, že jsou v něm nejslavnější umělecká díla na světě, jiní říkají, že je to nejduchovnější místo na světě. Existuje však jedna věc, kterou nelze popřít, a to, že se jedná o nejmenší zemi na světě. Nezávislý městský stát pokrývá něco přes 100 akrů (1/8 newyorského Central Parku). V roce 2019 byl počet obyvatel Vatikánu pouze 895. Nenechte se však zmást velikostí – má vlastní poštu (a poštovní známky), železniční stanici, rozhlasovou stanici, vlajku a hymnu, provozuje média a vydává pasy. Dokonce si razí vlastní eura (na mincích je vyražena papežova hlava).

Jedna vládní funkce, kterou postrádá: daně. Vstupné do muzea, prodej známek a suvenýrů a příspěvky generují příjmy Vatikánu. Ideální místo pro byznys 😀

A z těchto důvodů přitahuje Vatikán více turistů než kdekoli jinde na světě s téměř 5,5 miliony návštěvníků každý rok.

2. K dispozici je bankomat s pokyny v latině

Ukázalo se, že všechny ty roky, které jste strávili učením latiny ve škole, se vám nakonec budou hodit. Vatikánská banka jako jediná na světě nabízí bankomaty, které oslovují zákazníky v tomto jazyce.

Rychlý tip: když uvidíte „insertito scidulam quaeso ut faciundam cognoscas rationem“, zobrazí se výzva k vložení karty. Na zbytek jste sami.

Vatikán

3. Vatikán má vlastní armádu

Tato armáda, oficiálně známá jako Papežská švýcarská garda čítá jen 135 lidí. Vojáci nosící uniformu, která vypadá, že se od renesance nezměnila.. ale pozor ! I oni mají moderní vojenský výcvik.

Papežská švýcarská garda, kterou založil v roce 1506 papež Julius II., odpovídá za bezpečnost papeže. Chcete-li získat tuto skvělou pracovní příležitost, váš životopis musí obsahovat následující: katolík, svobodný, muž, ve věku od 19 do 30 let, nejméně 172 cm vysoký a občan Švýcarska. Jednotlivci také musí mít základní švýcarský vojenský výcvik. Většinou je uvidíte, jak obsluhují kontrolní stanoviště a účastní se obřadů. S jasně modrými, červenými, oranžovými a žlutými uniformami jsou naprosto nepřehlédnutelní.

4. Vlastní dalekohled v Arizoně v USA

S rostoucím světelným znečištěním v Římě bylo stále obtížnější používat vatikánskou observatoř, která se nachází 15 mil za městem. V roce 1981 tedy Vatikán koupil nejmodernější dalekohled, který se nachází na vrcholu Mount Graham v jihovýchodní Arizoně.

Vatikán

5. Mají svůj vlastní fotbalový tým

Vatikánský fotbalový tým se skládá výhradně ze zaměstnanců této malé země. Je známo, že policisté, poštovní pracovníci a členové již zmíněné Švýcarské gardy nosí týmovou barvu žluté, modré a bílé.

6. Má nejkratší železnici na světě

S pouhými dvěma 300 metrů dlouhými tratěmi a jednou stanicí je vatikánská železniční síť nejkratší na světě. Používá se k dovozu zboží a ke slavnostním účelům. Nejsou tu naplánovány žádné pravidelné osobní vlaky.

7. Obyvatelé Vatikánu pijí více vína než kdekoli jinde na světě

Průměrný občan Vatikánu spotřebuje každý rok 54,26 litru vína, což této zemi dává nejvyšší míru spotřeby vína na obyvatele na světě.

Vatikán

8. Vatikán schválil bondovku „Skyfall“

Vatikán schválil bondovku „Skyfall“ s tím, že bondovka Daniela Craiga byla „lidštější“, „méně klišé“ a „méně přitahovaná potěšením ze života“.

9. Vatikán nemá rád Beatles

Vatikán odsoudil Beatles po nechvalně známém prohlášení Johna Lennona „jsme více populární než Ježíš“. Ačkoli Vatikán od té doby slavné kapele z Liverpoolu oficiálně odpustil.

10. Je to jediná země světového dědictví UNESCO

Itálie má více památek světového dědictví UNESCO než kterákoli jiná země na světě, ale Vatikán je jedinou zemí, která je zcela označena za místo světového dědictví.

Návštěva Vatikánu opravdu stojí za to! Pokud se budete toulat Římem, určitě Vatikán nevynechte. Nachází se v samém srdci města a je snadné ho najít. Jediné, co vám můžeme doporučit je vyrazit brzy ráno ať si ho můžete užít v poklidu a nestrávit půl dne ve frontách.

Lisabon, Portugalsko: 4 Tipy na celodenní výlet

Kypr – Jaké je cestování v době koronaviru?

Last Updated on 15 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments