Lisabon, Portugalsko: 4 Tipy na skvělý celodenní výlet

Ačkoliv je Lisabon nádherné město, doporučujeme utéct alespoň na chvilku z městského ruchu a podniknout výlet za krásami Portugalska. Všechny níže zmiňované výlety se nachází opravdu v těsné blízkosti hlavního města Lisabon a jsou ideální třeba i na jednodenní únik z města. Všechny jsou dostupné hromadnou dopravou. Pokud se rozhodnete pro jejich návštěvu, určitě nebudete litovat.. my jsme z nich byli naprosto nadšení!

Video z naší tour de Lisabon a okolí 🙂 Odkaz na náš youtube kanál TADY

Praia da Ursa plavky s sebou!

Krásná, divoká a nespoutaná .. tři slova, která tuhle pláž dokonale vystihují. V ten moment, co jsme ji nad útesem spatřili zmohli jsme se jenom na jediné slovo „WOW“. Zaručeně jedna z nejkrásnějších pláží, co jsme kdy viděli!

Praia de Ursa se nachází co by kamenem dohodil od Cabo da Roca a je (asi?) nejzápadnější pláží kontinentální Evropy. Narazila jsem na ni na internetu úplnou náhodou pod přezdívkou „Secret beach“ – tak jo, zase tak secret nebyla, nebudu vám nic nalhávat… Pár lidí tam bylo, ale i tak jsme měli pocit, že ji máme sami pro sebe 🙂 Většina lidí stejně míří jen na vyhlídku a dolů už se nepodívá.

Ještě je potřeba zmínit, že je z části nudistická, tak abyste nebyli překvapení, až tam na vás vykoukne nějaký naháč 😀

Jak se sem dostat?

Pokud jste jako my ubytovaní v Lisabonu, máte dvě možnosti jak se sem dostat bez nutnosti půjčení auta. První možností je jet vlakem z Lisabonu do Sintry (2,25 EUR + 0,50 EUR za kartičku, stanice Rossio), kde nastoupíte na super nespolehlivý, ale bohužel jediný autobus číslo 403 od společnosti SCOTTURB směr Cascais (zpáteční jízdenka stojí EUR) . Vystupte jednu zastávku před Cabo da Roca nebo klidně na zastávce Cabo da Roca. Pokud stojíte čelem ke Cabo da Roca, vydejte se doprava směrem po útesu. Druhou možností je jet v opačném směru z Cascais (ale vychází to cca od 2 eura dráž).

Cestou budete míjet nádherné výhledy na maják Cabo da Roca a přilehlé útesy. Dejte ale pozor na vhodnou obuv.

Po přibližně 20 minutách dorazíte k vyhlídce nad Praia da Ursa, která vám vyrazí dech! Z vyhlídky je to na pláž přibližně 15 minut. Pozor – nejedná se o úplně jednoduchou cestu, ale žádná tragedie to není. Jen si musíte dát pozor na vhodnou obuv – v žabkách to není úplně ideální. Cesta je hodně strmá, přes kameny a roští, ale dá se v pohodě za tu čtvrt hodinku zvládnout.

Ursa beach
Praia da Ursa
S čím je potřeba počítat?

Počasí se v této části Portugalska měni doslova mrknutím oka. My jsme tu během hodinky zažili nádherné sluníčko a vedro na padnutí během chvilinku vystřídané mlhou, mrholením a nárazovým větrem.

Koupání je pro otužilce.. je to přeci jen oceán, takže je voda trošku studenější (alespoň pro mě):-)

Cabo da Roca – víc na západ už to nejde

Mys Roca je nejzápadnějším bodem kontinentální Evropy. Jeden portugalský básník Luiís de Camoes o něm napsal, že je to „místo, kde země končí a moře začíná“ a přesně tak si tu připadáte. Člověk si tu opravdu připadá jako na konci světa.

My jsme Cabo da Roca kvůli nepřízni počasí navštívili hned dvakrát. Obě návštěvy jsme spojili s pláží Praia da Ursa a po každé se počasí vydařilo jen na jednu zastávku. Je tu hodně silný vítr a počasí se mění doslova každou minutu.

Cabo da Roca

Najdete tu malé turistické centrum s předraženými suvenýry a placené toalety. Vstupné se na Cabo da Roca neplatí 🙂

Jak se sem dostat?

Vlastně úplně stejně jako na Praia da Ursa – autobusem č. 403 ze Sintry nebo Cascais – vystupne na zastávce Cabo da Roca. Upozorňujeme, že autobus absolutně nejezdí podle jízdního řádu.. je to taková loterie, stejně jako počasí 🙂

Pohádkové město Sintra + Palace of Pena

Sintra se nachází necelou hodinku vlakem od Lisabonu. No a proč že je pohádková? Najdete tu nespočet nádherných hradů a zámků, které byste mohli objevovat i několik dní. Připravte si s sebou ale i pohádkové kapesné, protože je to slušná past na turisty a vaši peněženku :-).

My jsme si z časových důvodů vybrali pouze Palace of Pena – jeden ze sedmi divů Portugalska. Nachází se na kopci přibližně 6 kilometrů od vlakové zastávky. Cesta pěšky by byla v tom vedru naprosto brutální a zdlouhavá a Portugalci jsou si toho samozřejmě vědomi. Tudíž vám nezbývá prakticky nic jiného, než si zaplatit předražený autobus za 7 Euro, který si jezdí jak se mu zlíbí a vyveze vám zadek až nahoru.

Vstupné do parku a na terasy paláce stojí na osobu 7,5 EUR, pokud máte zájem i o interiér zámku, připravte si 14 EUR. Vstupenku si můžete koupit přímo před palácem v automatu nebo u přepážky. Od vstupu je to ještě kus cesty do kopce – extra lenoši si mohou zakoupit transfer za 3 Eura až před vchod.

My jsme od vstupu vyrazili raketovou rychlostí k paláci, abychom předběhli zbytek autobusu a užili si alespoň chvilku bez lidí. Místo je to opravdu krásné a není divu, že ho navštěvuje tolik lidí 🙂

Určitě si projděte i zbytek zahrad. Můžete navštívit například tuto vyhlídku, ze které je krásný výhled právě na Palác.

Pokud máte čas a chcete si prohlédnout i ostatní paláce, můžete si pořídit celodenní „Hop on, hop off“ jízdenku za tuším 15 EUR.

Jak se sem dostat?

Z Lisabonu je to nejjednodušší vlakem, konkrétně ze stanice Rossio. Cesta trvá necelou hodinu.

Přístavní městečko Cascais

Příjemné malebné přístavní městečko nedaleko od Lisabonu. Vyrazit sem můžete třeba na koupačku v oceánu nebo jen na procházku při pobřeží. Ideální místo pro půldenní výlet.

V Cascais nečekejte nějaké dechberoucí památky nebo výhledy. Můžete ale očekávat malebné uličky, krásný přístav, útulné kavárny a restaurace a uvolněnou atmosféru.

Jak se sem dostat?

Z Lisabonského nádraží Cais do Sodré vám jízda vlakem při pobřeží zabere přibližně půl hodinky. Cena lístku je 2,25 EUR + 0,50 EUR za kartičku.

Kypr – Jaké je cestování v době koronaviru?

Last Updated on 22 září, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments