Kypr – Jaké je cestování v době koronaviru?

Do poslední chvíle jsem nevěřila, že k tomuhle momentu opravdu dojde. My vážně stojíme na letišti a letíme na Kypr?! S vyplněnými papíry, negativním testem a malým batůžkem na celý týden. Původně jsme měli trávit týden na námi dlouho plánované Ukrajině, ale po asi třetím zrušení letenek kvůli koronaviru jsme ji odsunuli na neurčito. Zbývala možnost zažádat o peníze nebo přebookovat let a my jsme prostě věděli, že chceme odletět.

Letenky na Kypr

Najít místo, kde bychom chtěli strávit celý týden a ani jeden z nás tam nebyl, byl celkem oříšek. A pak jsem v nabídce objevila „Pafos“. Jižní Kypr?! Tak ten mě nikdy nelákal! Vždycky jsem si myslela, že tam je prostě jen koupačka, jídlo a nuda – pro někoho ideální dovča, pro mě horor. Z omylu mě vyvedlo chvilkové pátrání na téma „Co vidět na Kypru“. Nestačila jsem se divit, to ani za týden všechno nestihneme!

Letenky jsme koupili u našeho nízkonákladového oblíbence Ryanair. Letos je to opravdu za zlomek ceny i v sezóně a na září sežene pořád termíny kolem tisícovky!

Kypr Cyprus

Jak probíhá test na koronavirus?

První z „komplikací“ téhle cesty nastala asi 4 dny po přehození letenek. V televizi prolítla zpráva, že v Česku se opět začínají zvedat čísla nakažených. Netrvalo dlouho a Kypr si naši zemičku přeřadil ze skupiny A do skupiny B. Což znamenalo jediné – TEST. Za každou cenu jsem odmítala tuhle předraženou hovadinu podporovat a tajně do poslední chvíle doufala, že se něco změní. Nestalo se a naše peněženky už předem plakaly.

Na Kypr by vám měl údajně stačit 72 hodin starý PCR test s mezinárodním certifikátem. My jsme s rezervací trošku otáleli a zbyl na nás termín den před odletem v 8 ráno – což znamenalo, že výsledky pravděpodobně dostaneme až cestou na letiště. Rezervovali jsme si dvě místa u společnosti Prevedig, která vystavuje i mezinárodní certifikáty (cena testu 1.800 Kč ), vystáli frontu, vyplnili papíry a nechali se testovat. Ten test není žádná tragédie, není to nic příjemného, ale dá se to v pohodě vydržet. Vlezete do takového zatemnělého party stanu, posadíte se a necháte si udělat výtěr asi tou nejdražší štětičkou v životě, o které předpokládáte, že je asi ze zlata. Všechno to trvá asi tak 3 vteřiny a vy můžete jít. Pasovala bych to asi jako „nejzbytečněji utracené peníze v životě,“ které byly bohužel pro odlet na Kypr nezbytné.

Výsledky testu

Paní nás uklidňovala, že výsledky obvykle chodí ještě tentýž den odpoledne, což byla super zpráva! Se vším jsme totiž čekali na ten „negativní“ výsledek. Oba dva jsme si byli jistí, že nám nic není.. ale tak nikdy nevíte, už jsme byli absolutně zpitomělí z médií a nechtěli jsme jen tak vyhodit do vzduchu peníze za ubytování.

Výsledek opravdu dorazil tentýž den. Na email nám přišel odkaz a do sms heslo, za pár minut dorazil i mezinárodní certifikát. Hurá! Radši jsme ho měli vytištěný, ale stačil by i v telefonu.

Cyprus flight pass

A v tom začal kolotoč, co musíme dalšího vyplnit. Před cestou na Kypr je nezbytné vyřešit samozřejmě velice zábavné papírování. Kypr šel ve šlépějích Řecka a dalších zemí a připravil si pro budoucí návštěvníky nekonečný formulář na vyplnění. Formulář můžete vyplňovat od 24 hodin do odletu a je tam potřeba nahrát výsledek vašeho testu. Za mě další zbytečnost. Chtěla bych vidět tohle vyplňovat někoho, kdo neumí anglicky. Pokud formulář nevyplníte, můžete dostat pokutu až 300 EUR.

Formulář můžete vyplnit ZDE.

Současná situace na letišti v Praze a Pafosu

V Praze jsme žádné závratné změny nezaznamenali. Je samozřejmě potřeba mít celou dobu přes dýchací cesty roušku a používat desinfekci. Trošku nás vyděsila fronta na testování na letišti – jako ze sci-fi filmu. Žádný odstup, lidi namáčknutí.. výborné místo, kde to chytit 😀

Před nástupem do letadla nikdo nekontroloval žádné covid dokumenty. Letadlo do Pafosu poloprázdné, mohli jsme si sednout spolu a ještě si vybrat kam. Po celou dobu letu samozřejmě rouška a za věci nelze platit v hotovosti. Jinak jedno z nejkrásnějších „přistání“ letadla, co jsem zažila. Zatím asi vede Island a ledové kry, ale Kypr je v těsném závěsu.

Pafos je celkem malé letiště. Po výstupu z letadla nám milá paní Britka řekla, ať si připravíme dokumenty. Tak jsme tak učinili. Žádná dramatická kontrola se nekonala.. pán si jen letmo prohlédl účtenku za PCR test, k certifikátu se ani nedostal 😀 a šlo se na pasovou kontrolu.

Půjčení auta na Kypru

Pokaždé si říkáme, už je na čase si udělat tu slavnou kreditku! Oba dva totiž máme jenom debetky a na tu vám v 90 % případů auto nepůjčí. Jenomže, co dělat na Kypru bez auta!? Kypr naštěstí patřil mezi těch 10 % a při mém naivním vyhledávání „Pafos car rental – no deposit, no credit card“ se přeci jen něco objevilo.

Auto jsme si půjčili za krásných 130 EUR na týden u společnosti Thrasos car hire. Opravdu nechtěli žádnou zálohu, kreditku, nic.. jen peníze na ruku. Pracovník půjčovny na nás čekal po příletu na letišti a všechno proběhlo rychle a hladce. O škrábance, kterých auto mělo požehnaně, jsme se nemuseli starat, protože v ceně bylo plné pojištění.

A teď ta průlomová informace – na Kypru se jezdí vlevo! Tudíž řidič a spolujezdec jsou oproti ČR prohozeni a řidič musí řadit levou rukou. Původně jsme měli slíbený automat, ale nakonec se z toho vyklubal manuál. Po prvotním malinkém zděšení, Ráďa pronesl, že to zvládne.. a opravdu to zvládnul na jedničku! 🙂

V těch větších střediscích to mají docela dobře vymyšlené. Cestou z letiště potkáte cedule „Pozor! Jeďte vlevo“, hodně kruháčů, semaforů atd. Provoz tam je tak akorát a ve vnitrozemí skoro žádný. Silnice upřímně lepší, než jsme čekali. Akorát v těch menších městech a vesničkách jsou hodně úzké. Střed ostrova je hodně hornatý, a tak si připadáte jako na horské dráze.. nahoru dolu, zatáčka, nahoru dolu.. Naše mazda 2 dostala zabrat! Navíc máte jakožto auto z půjčovny červenou SPZ, takže o vás každý ví 🙂

Cena benzínu ( Unleaded 95) je cca zaokrouhleně 1,1 EUR za litr.

kypr

Kde sehnat ubytování?

Ubytování jsme kupovali kvůli výsledkům testu den před odletem. Měli jsme v plánu objet celou řeckou část ostrova, což vyžaduje docela dost stěhování. Nakonec jsme to zvolili úplně parádně s pomocí bookingu a airbnb.

Pokud ještě nemáte účet na airbnb, registrujte se zde a získejte slevu 725 Kč na svůj první pobyt. 

2 noci okolí města Pafos (Západ)

První dvě noci jsme strávili v městečku Peyia u moc sympatické španělky Marty! Marta je energická osoba, která nám prostě okamžitě padla do noty a dala nám spoustu rad a tipů. Asi nejmilejší hostitelka, co jsem na airbnb zažila a má super pejska. Pokoj krásně čistý, ideální poloha a k dispozici bazén.

U Marty se můžete ubytovat prostřednictvím tohohle odkazu.

2 noci se s snídaní = 2 760 Kč /2 osoby

1 noc blízko pohoří Troodos (Střed ostrova)

Další na programu byl pokoj u sympatické skotky Alison a jejího manžela v pohoří Trodoos. Pro změnu asi nejkrásnější dům, co jsem kdy viděla.. tady se úplně vidím na důchod 😀

Alison nás s předstihem informovala, že najít jejich dům je doslova výzva a napsala nám obsáhlé slohové cvičení, kdy a kde máme zatočit.. protože jejich ulice není v žádném městě a nemá název. Pokyny pak obsahovaly informace typu „U dvou zelených odpadkových košů ihned zatočte doprava, u zeleného plotu doleva a u železné brány jeďte rovně“. Ok, mojí chybou jsme chvilku bloudili, ale nakonec jsme ubytování vítězoslavně našli! Prý jsme byli první, co tam bez pomoci dojeli 😀

1 noc v krásném domě = 943 Kč /2 osoby – odkaz na ubytování ZDE

1 noc v městečku Kakopetria (Střed ostrova)

Další noc jsme strategicky zvolili o 30 km dál, v krásném městečku/vesničce Kakopetria. Jediný problém, na který jsme tady narazili bylo parkování. Kypřané sem vyrazili na dovču a musíme říct, že nebylo absolutně kde zaparkovat.. nakonec jsme stáli pravděpodobně na zákazu, ale nikdo to (kromě mě) naštěstí neřešil.

1 noc v Kakopetrii se snídaní = 1 285 Kč / 2 osoby – rezervujte ZDE

Kakopetria Kypr

2 noci v městečku Oroklini (Východ)

Další dvě noci jsme strávili na východě ostrova u sympaťáka Antrease za hodně příjemnou cenu! Navíc má Antreas druhého nejroztomilejšího psa, co jsem kdy viděla (první je ten náš 🙂 ). Ideální poloha pokud chcete objevovat východ a jihovýchod ostrova. Hodně blízko do Larnaky.

2 noci v Oroklini = 1 226 Kč /2 osoby – odkaz na ubytování zde

1 noc v Kalavassos (Jih)

Na poslední noc jsme dorazili do krásné vesničky Kalavassos, kde byli opravdu jen místní. Nádherný apartmán a večer to tam skvěle žilo, co se posezení týká na véču.

1 noc v Kalavassos = 1 326 Kč / 2 osoby – rezervujte ZDE 🙂

Jaká místa na Kypru navštívit ?

Kypr toho nabízí opravdu spousty! Doporučuji načíst podrobněji, jak se k jednotlivým místům dostat a jestli na ně opravdu mohou turisté. Několikrát jsme díky Google mapám zabloudili do vojenské zóny, což u cedule „Danger Death – Nebezpečí smrti“ Docela chcete vzít nohy na ramena. Nebo jsme přijeli k několika klášterům a u nich byla pro změnu cedule, že tam nesmí turisté.

Přikládám sem mapu všech našich navštívených míst, kterým se budu věnovat v dalších článcích.

Severní „okupované“ území je samostatný stát, který uznává pouze Turecko. Bohužel jsme se kvůli koronaviru nemohli kouknout ani za hranice v Nikósii. Jinak jízda autem se tam vůbec nedoporučuje, protože vám neplatí pojištění na auto.

Kypr

Celkový rozpočet a shrnutí – týden na Kypru

Celkově jsme za týden na Kypru ujeli 970 kilometrů. Zažili jsme asi tak největší vedro v životě.. takhle nám nebylo ani v Thajsku, Gruzii a Karibiku – měla jsem pocit, že se rozteču za živa 😀 Ale navštívili jsme spoustu krásných míst, o které se s vámi detailně podělíme v dalších článcích.

Letenky: 1 300 Kč / os.
Ubytování: 7 540 / 2 = 3 770 Kč/ os.
Půjčení auta: 130 EUR / 2 = 65 EUR = 1 700 Kč/ os.
Benzín: cca 66 EUR / 2 = 33 EUR = 860 Kč/ os.
Test koronavirus: 1 800 Kč / os.

Celkově tedy: 9. 430 Kč / osoba / týden + útrata

Ceny na Kypru jsou trochu vyšší než v České republice, ale dá se to zvládnout i pokud jedete na budget.

#1 tip na výlet – Český Hobitín v Orlických Horách

Severní Irsko – Průvodce po zajímavých místech

Last Updated on 11 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Vomáčka
Jan Vomáčka
3 let před

Mockrát děkuji, velice užitečný článek ✊

Háňa
Háňa
3 měsíců před

Díky za článek!