Kypr: Larnaka a Ayia Napa – místa, která doporučujeme navštívit!

Larnaka je třetí největší město Kypru (Po Nikósii a Limassolu) a díky mezinárodnímu letišti i jedno z nejoblíbenějších letovisek. My jsme ji navštívili v druhé polovině našeho týdenního putování ostrovem a přinášíme vám článek nabitý cestovatelskou inspirací :-). Zároveň je Larnaka skvělým výchozím bodem pro návštěvu oblasti Ayia Napa.

Kde se ubytovat ?

My jsme jako takový strategický bod zvolili Oroklini, malé městečko kousek za Larnakou. Kypr jsme objížděli křížem krážem vypůjčeným autem, takže jsme rozhodně neplánovali bydlet někde v centru (kvůli klidu i parkování).

Našli jsme za skvělou cenu ubytování u Antrease a jeho přítelkyně (a taky jejich ultra rozkošnýho psa Čoka a tuším dvou koček). Co mi teda nejvíc utkvělo v paměti byl jejich pejsek, ještě teď si na něj kolikrát vzpomenu.

Od pláže s pozvolným vstupem cca 15 minut autem.

ODKAZ TADY

Pokud ještě nemáte profil na airbnb, můžete získat 500 Kč na Váš první pobyt přes TENTO ODKAZ.

LARNAKA

Kostel svatého Lazara

Asi jediná památka, které jsme v centru města věnovali pozornost. Krásný kostel jak zvenku, tak uvnitř. Hned vedle na náměstí je několik kaváren. My jsme zašli na ledovou kávu a vychutnali si ji s výhledem na kostel.

Svatý Lazar se údajně přestěhoval po svém vzkříšení na Kypr právě do města Larnaka. Prožil tu svůj druhý život ( poprvé zemřel ve své rodné vesnici poblíž Jeruzaléma) a stal se biskupem města. V kostele najdete relikviář s jeho ostatky.

 

Hala Sultan Tekke a Slané jezero

Pokud cestujete kolem Larnaky, tohle je zastávka, kterou byste určitě neměli vynechat. Zaparkovali jsme auto kousek od jezera s tím, že to k mešitě dojdeme pěšky. No co si budeme, bylo asi stopadesát stupňů a mně se doslova a do písmene rozlepily vedrem sandále, a tak jsem později outfit musela dotunit teniskama. Nakonec jsme zjistili, že je možné parkovat zdarma přímo u mešity.

Během letních měsíců larnacké slané jezero téměř úplně vysychá a vytvoří se na něm silná vrstva soli. V zimních měsících se pak údajně naplní dešťovou vodou a můžete tu pozorovat plameňáky – o důvod víc se vrátit ještě někdy příště :-).

Hala Sultan Tekke je údajně třetí nejposvátnější místo muslimů po Mekce a Medině. Každoročně ji navštíví tisíce poutníků. Stala se totiž místem posledního odpočinku Umm Haram, která pocházela z rodu proroka Mohameda. Dle legendy náhle zahynula při tažení na Kypr. Původně byla pochována v nenápadné hrobce, ze které se v roce 1816 stala právě tahle mešita. 

Turistům všech vyznání je v současné době přístupná. Pozor na dress code, který se tu opravdu hrotí. Nás by tedy samozřejmě nenapadlo tam nakráčet nějak neslušně, ale i v dnešní době se najdou lidé, kteří jsou schopni zamířit k branám mešity klidně i v plavkách.

Muži nejsou vpuštěni v kraťasech nad kolena, ženy musí mít zakrytá ramena i kolena neprůhlednou látkou (fakt nesmí nic prosvítat, paní tam nechtěli pustit s bílým maličko průhledným šátkem).

Akvadukt Kamares

Další z našich zastávek byl aquadukt Kamares, který se nachází na okraji Larnaky a nejlépe se k němu dostanete autem. Zaparkovat se dá v nějaké z přilehlých ulic.

Stavba akvaduktu začala v roce 1747 a trvala tři roky. Dochováno by mělo být 75 oblouků (to říká internet, my jsme je nepočítali 😀 ). Podél akvaduktu je postaven chodník, aby se dal obejít za všech stran. Okolí jinak nijak zajímavé není :-).

Larnaka

Mackenzie Beach

Pokud taky obdivujete fotky z takové té slavné pláže v Karibiku, tuším St. Marteen, nad kterou přistávají letadla – tohle bude něco pro vás. Bohužel tu není až tak křišťálová voda ani bílý písek, ale letadla jo! No a pokud se vám poštěstí, uvidíte třeba i Emirates. Doporučuju kouknout na webovky letiště v Larnace kdy a jaké letadlo přistává.

Na pláži je několik stánků s občerstvením, převlékárny s placenou sprchou. Zaparkovat se dá zdarma naproti pláži na takovém malém parkovišti.

Co dále Larnaka nabízí?

  • Vrak lodi Zenobia
  • Larnaca Castle
  • Stará turecká čtvrť
  • Přístav a promenáda
  • kostel Panagia Faneromeni

AYIA NAPA

No a pokud chcete uprchnout ruchu velkoměsta, doporučujeme výlet do Ayia Napa. Né že byste teda uprchli tomu ruchu úplně – Ayia Napa je totiž takové sídlo všech kyperských pařmenů. My jsme tam ale vyrazili za jiným účelem, a to navštívit přírodní krásy, které tahle oblast nabízí.

Sea Caves – Ayia Napa

Celkově většina těch krásných míst na Kypru je takový jeden velký off road. Sice je u Sea Caves slušný plácek na zaparkování, ale vzhledem k prašné cestě, prudkému kopci a milion děr jsme rozhodně nepříjemnosti riskovat nechtěli. Auto jsme tedy zaparkovali nad takovém plácku nad kopcem – a dobře jsme udělali! Spoustu lidí mělo problém kopec vyjet.

Jinak je to kouzelné místo, které je taky právem populární mezi ostatními turisty (doporučujeme sem vyrazit brzy). Křišťálová voda jako v Karibiku, ideální na potápění. Pokud se nebojíte, můžete prolézt do takové menší jeskyně, ze které je nádherný výhled.

Sea Caves

Love Bridge

Kouzelné místo poblíž Nissi Beach, které je oblíbené zejména u zamilovaných párů, novomanželů či dokonce pro svatební obřady. Pokud prý políbíte svého milováného/milovanou na tomhle přírodním mostě a něco si u toho přejete, určitě se to vyplní.

Pláž Nissi

Pokud budete stejní blázni jako my a na Kypr vyrazíte v létě, kdy je asi tak tisíc stupňů, nepohrdnete pořádnou koupačkou. Za nás super pláž, na kterou to chce vyrazit hoodně brzy ráno. Jak už jsem psala, Ayia Napa je takové centrum všech pařmenů, takže pokud sem vyrazíte třeba na osmou/devátou.. budete tu úplně sami. My jsme sem v jeden den zajeli dvakrát, ráno – pohoda, relax, odpoledne – divočina, hudba, tisíc lidí :).

Nissi Beach

PS: Jelikož s sebou vozíme jako správní minimalisti (chápejte 80% batohu technika) = 3 foťáky, mobil a dron, může se stát, že mají fotky ze stejných míst různé barvy.

Doufáme, že vám článek pomůže naplánovat co nejlepší výlet na Kypr (hned jak to bude možné). A pokud máte tip na nějaké další super místo v okolí Larnaky, dejte nám vědět do komentářů.

Mějte se krásně a cestování zdar!

Kypr – Jaké je cestování v době koronaviru?

Kypr: 8 míst ve vnitrozemí, která stojí za návštěvu

Hurá do Dánska! Aneb naše první super zkušenost s Workaway

Last Updated on 5 listopadu, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments