Kypr: 8 míst ve vnitrozemí, která stojí za návštěvu

Kypr je vyhledávanou dovolenkářskou destinací pro válečku u moře, odpočinek a relax. Aby ne! Láká návštěvníky na průzračné moře a až 300 slunečných dní v roce.  Málokdo ale navštíví i kyperské vnitrozemí, které nabízí spoustu krásných míst a historie! Na Kypru jsme strávili týden, z kterého jsme tři dny věnovali právě kyperskému vnitrozemí. V tomto článku vám přinášíme seznam všech míst, která jsme navštívili. 

KYPR – CORONA UPDATE 11/2020 

Bohužel je Česká Republika zařazena v kategorii C – cestování z ČR na Kypr není momentálně možné bez karantény.  V době naší návštěvy (srpen 2020) byl pro vstup do země potřeba negativní test.

Aktuální informace ohledně kategorií můžete sledovat ZDE.

  • Počasí: V létě určitě počítejte s vyššími teplotami a podle toho také vypadá krajina – vyprahlá a spálená sluncem. Musím uznat, že jsem takové vedro snad nikde nezažila!
  • Auto: Nepodceňte ani dostatek benzínu v nádrži – ve vnitrozemí nejsou benzínky tolik časté, jako při pobřeží. Cesta je to jako na horské dráze – silnice jsou úzké, klikaté a za každým těžce zdolaným kopcem přichází údolí. Sem tam přejedete nějaký ten tisícový vrcholek 🙂
Kokkini 1350 m.n.m.
  • Obchody: Větší obchody či supermarkety ve vnitrozemí až na pár vyjímek nenajdete – doporučujeme proto před vaším výletem zajet na nákup.
  • Kláštery: Pozor na vhodný dress code při návštěvě klášterů! Ženy by neměly mít odkrytá ramena ani kolena – vhodná je například dlouhá sukně a šátek přes ramena. Muži by měli mít dlouhé kalhoty nebo delší kraťasy.

Ve vnitrozemí jsme celkově strávili dvě noci. První noc jsme spali v krásném domku uprostřed pustiny poblíž pohoří Trodoos u moc milého staršího páru a druhou noc v městečku Kakopetria. Já osobně jsem byla z kyperského vnitrozemí absolutně nadšená. Kvůli úpornému vedru působila městečka přes den ospale, ale v noci ožívala v plné parádě! 

Budeme moc rádi, když se podíváte na naše video 🙂

1. TZELEFOS BRIDGE

Kyperská varianta německého Rakotzbrucke. Během naší návštěvy jsme nenarazili na jediného turistu – pouze místní, kteří se tu ukrývali před sluníčkem.

Tzelefos byl postaven v benátském stylu je nejkrásnějším středověkým mostem ostrova. Ukrývá se v lese přibližně 6 kilometrů od vesnice Ayios Nikolaos nedaleko přehrady Arminou.

2.VESNIČKA ÓMODOS

Ómodos – vesnička s nefalšovanou řecko-kyperskou atmosférou učaruje každému, kdo ji navštíví. Domky v typickém středomořském stylu, malebné obchůdky, tržnice a klášter svatého Kříže lákají k návštěvě.

Kromě turismu se místní živí také produkcí vína, protože Ómodos leží ve významné vinařské oblasti. Pro vesnici jsou také typické krásné výšivky, ručně vyšívané ubrusy a dečky, které si můžete zakoupit v obchůdcích se suvenýry.

Kypr Omodos

3. VODOPÁD MILLOMERIS

Vodopád Millomeris je jedním z nejvyšších na ostrově. Voda padá z výšky 15 metrů. Ačkoliv se dá zaparkovat pár metrů od vodopádu, my jsme nechali auto ve vesnici Platres, odkud vede pěkná přírodní stezka „Millomeris waterfalls trail“.

Opět se jedná o jedno z mála míst, kde je příjemné klima, a tak předem upozorňujeme – pokud nevyrazíte brzy ráno, očekávejte davy místních :).

4. KLÁŠTER KYKKOS

Klášter Kykkos leží v hornatém regionu Marathasa Valley na vrcholku o nadmořské výšce 1 318 m.n.m. Připravte se na krkolomnou cestu s prudkým stoupáním, která ovšem stojí za to.

Nejdůležitějším klenotem kláštera je zlatá mozaika s podobiznou Panny Marie. Ačkoliv se údajně jedná o nejnavštěvovanější klášter na ostrově, my jsme si ho mohli užít bez turistů. Prostorem se linuly náboženské zpěvy, které klášteru přidaly tajuplnou atmosféru.

V areálu kláštera je možné navštívit i muzeum.

Kykkos Kypr

5. NIKÓSIE

Nikósie je posledním hlavním městem světa, které je rozdělené na dvě části: řeckou a tureckou. Městem navíc prochází dvě časová pásma, a tak si po přechodu hranice musíte přeřídit hodinky.

Nikosie

Jedná se o světový unikát a unikátně také působí. Nikósie v nás vyvolala opravdu zvláštní pocit. Podél hranice město působí liduprázdně a opuštěně, rozstřílené domy, ostnaté dráty.. A o pár metrů dál najdete rušné ulice a celkem moderní stavby.

Lefkosia

Dodnes vlastně nevíme, co si o Nikósii myslet. Žádně převratné dechberoucí památky jsme v ní neobjevili, ale pocit v nás zanechala vskutku silný.

Nejznámější a prakticky jedinou památkou v kyperské části Nikósie je benátské opevnění spolu s Benátskou bránou „Famagusta Gate,“ která kdysi bývala hlavní bránou do města.

Famagusta Gate

Bohužel jsme se kvůli covidové situaci nemohli vypravit přes městskou hranici do turecké části. Doufáme, že se nám to jednou povede napravit 🙂

Parkování:

S parkováním a dopravou to pro nás byl trošku oříšek, nakonec se nám ale povedlo najít hlídané parkoviště uprostřed města za super cenu. Přeci jen se jedná o hlavní město a pokud sem míříte z hor podél turecké hranice, očekávejte vyšší koncentraci aut.

6. OLEASTRO OLIVE PARK

Na půli cesty mezi Pafosem a Limassolem se nachází ekologická olivová farma Oleastro. Leží přibližně 3 kilometry od vesničky Anogyra a je suprově značená cedulemi.

S přehledem můžete zaparkovat v okolí farmy. Vstupné pro dospělého jsou 3 EURA. V areálu najdete venkovní muzeum, které popisuje dlouholetou tradici lisování olivového oleje na ostrově Kypr. Uvnitř vám personál ochotně promítne dokument a nabídne ochutnávku.

Při vstupu si můžete zakoupit pamlsek pro zvířata, která na farmě chovají. Co si vzpomínám , tak tam mají koníka jménem Olivia (Náhoda??), oslíka a dvě kozy. Za nás super zážitek! 🙂

Pro další informace můžete mrknout na jejich webové stránky ZDE.

Kůň Kypr

7. KLÁŠTER TIMIOU STAVROU (ANOGYRA)

Cestou na výše zmiňovanou olivovou farmu jsme úplně náhodou narazili na klášter z 15. století „Timiou Stavrou„. Nachází se jihozápadně od vesnice Anogyra

Klášter Kypr

8. STAVROVOUNI MONASTERY

Klášter Stavrovouni se nachází na vrcholku v nadmořské výšce 750 m. n. m. v provincii Larnaka. Ideální zastávka, pokud míříte z Nicosie směrem na jih.

Výhled Kypr

Klášter byl založen ve 4. století a je přístupný veřejnosti pouze v určité hodiny a mohou do něj vstoupit pouze muži. Ženy smějí navštívit přilehlý kostel. Od kostela je krásný výhled na okolí, doporučujeme 🙂

Kypr

A co vy ? Navštívili jste Kypr a jeho vnitrozemí nebo se teprve chystáte?

Kypr – Jaké je cestování v době koronaviru?

10 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí

Last Updated on 15 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments