Severní Irsko – Průvodce po zajímavých místech

Irskou republiku jsem navštívila už několikrát, ale Severní Irsko pro mě bylo až do minulého léta záhadou.  Nevím, proč jsem se na tak krásné místo nepodívala už dřív!

S mamkou jsme se vypravily v srpnu 2019 na jednodenní výlet z Dublinu. Ani jedna z nás není zdatná řidička a rozhodně jsme nechtěly pokoušet štěstí (ještě s řízením vlevo), a tak jsme našly asi jediné rozumné řešení. Zarezervovaly jsme si takové to klasické “tour” u společnosti Paddy Wagon, kterou při pobytech v Irsku ráda využívám (někdy to prostě jinak nejde). 

Jednodenní cesta na “vlastní pěst” z Irska do Severního Irska by pro nás byla časově nezrealizovatelná a tohle se zdálo jako nejlepší řešení. 

Mapa
  • Pokud cestujete z Irské republiky, nezapomeňte cestovní doklad! 
  • V Severním Irsku je platidlem Libra, v Irské republice Euro
  • Přibalte si pláštěnku, počasí je jak jinak než nevyzpytatelné 🙂 

Severní Irsko leží v nejsevernějším cípu ostrova Irsko. Patří ke Spojenému království a jeho jediným sousedem je Irská republika. Severní Irsko bylo ještě v poměrně nedávné historii ne moc vyhledávanou destinací, kvůli etnicko-nacionalistickému konfliktu, který tu přetrvával přibližně 30 let. Bezpečnostní situace byla v té době dost nestálá.

Nechme minulost minulostí a pojďme se podívat, jak Severní Irsko vítá turisty s otevřenou náručí dnes. Jeho obrovské popularitě přispěl i oblíbený seriál Hra o Trůny (Game of Thrones), který se na mnoha severoirských místech natáčel.

Ve městečku Ballintoy v restauraci Fullerton Arms najdete i onen legendární Železný trůn – tak jsem si taky užila chvilku slávy.

Fotka jen pro pobavení – spokojená vládkyně Míša.

Dark Hedges – Tajemná buková alej

Místo, které proslulo zejména díky seriálu Hra o Trůny. Buková alej mezi vesničkami Armoy a Stranocum láká návštěvníky z celého světa. A také to podle toho vypadá. Stromy tu byly vysázeny už v roce 1775 rodinou Stuartových. Původně zde bylo asi 150 stromů – dnes už zbyla jen polovina. Podle několika irských expertů jsou na sklonku své existence, protože jsou přibližně 250 let staré (obvyklá délka života těchto stromů). 

Dark Hedges

 Nebudu vám nic nalhávat, byla jsem zmlsaná upravenýma a nereálnýma fotkama z instagramu.. a realita se hodně lišila. Když si k tomu připočtete dalších asi tak 150 lidí, co tam s námi bylo.. no atmosféru to moc nemělo. Jsem ráda, že jsem se k Dark Hedges podívala, ale znovu už tam nemusím.

Dark Hedges

Carrick a Rede – Lanový most pro odvážné

Na tohle místo jsem se extrémně těšila už několik měsíců a zároveň se modlila, aby nám vyšlo počasí. Za silného větru či deště bývá totiž most zavřený, protože je nebezpečný.. 

Ale pojďme to vzít popořádku. Provazový most Carrick a Rede leží nedaleko malebného městečka Ballintoy v zátoce Larrybane. První most tu byl postaven před více než 250 lety, aby rybářům usnadnil lov lososů, ale netřeba obav – současná verze mostu je tuším z roku 2008. 

Po příjezdu na parkoviště vás čeká přibližně 20 minutová procházka podél divokého severo-irského pobřeží. Můžete vyšlápnout i na některou z vyhlídek, ze kterých je nádherný výhled na onen zavěšený most. Cestou k mostu jsme stoprocentně uvidíte samoobslužný defibrilátor – nejdříve mě to zarazilo – po přechodu mostu jsem pochopila a doufala, že ho potřebovat nebudu :-D.

Na most se zpravidla čeká pořádná fronta. My jsme ji celkem vychytaly a nečekaly déle než 10 minut. Počet lidí, kteří se mohou pohybovat na mostě, je  samozřejmě z bezpečnostních důvodů hlídaný. Na mě to zrovna vyšlo, že jsem ve zpátečním směru šla skoro sama.

Most měří na délku přibližně 20 metrů a garantuju vám, že si každý jeho metr užijete! Co se týče výšek, jsem neskutečný strašpytel a byla jsem opravdu hrdá, že jsem ho zvládla přejít.  Představte si ten pocit adrenalinu, kdy se do mostu začne opírat (naštěstí) slabý větřík, pod vámi je asi tak 30 metrů hloubky s krásnou průzračnou vodou a vy se musíte soustředit na každý krok.  Až si prohlédnete malý ostrůvek Carrick, čeká vás tahle adrenalinová túra znovu cestou zpátky.

Ve videu můžete najít záběry z přechodu mostu, pokud přetočíte na 1:12:-)

Most vede na ostrůvek Carrick, ze kterého je nádherný výhled na okolní útesy.

POZOR ! Připravte se na velké množství schodů. 

Ostrov Carrick Severní Irsko

U vstupní budky, kde se prodávají lístky na lanový most si můžete zakoupit certifikát o jeho překročení (tuším za 1 libru). Já už pár certifikátů mám z Norska a Finska, a tak jsem neváhala ani vteřinu 🙂

Carrick a Rede

Giant’s Causeway – Obrův chodník

Další zastávkou našeho severoirského dobrodružství byl Obrův Chodník – asi nejnavštěvovanější místo celého Severního Irska. Byla jsem hodně skeptická ohledně toho, kolik lidí tam bude.. a musím uznat, že jsem naopak byla mile překvapená.

Prohlídka začíná ve visitor centre, kde obdržíte takové to super chytré zařízení s moc hezky nahraným výkladem. Čeká vás procházka podél Cow’s Bay s nádhernými výhledy a pak konečně dorazíte k Obrovu chodníku! 

Obrův Chodník

K Giant’s Causeway se pojí i taková irská povídačka o dvou obrech. Irský obr chtěl vyzvat na souboj toho skotského, ale neexistoval žádný způsob, jak se k němu dopravit  suchou nohou. A tak irský obr Finn začal stavět tento slavný chodník (házením čedičových sloupů)- stavba ho tak vyčerpala, že usnul. Skotský (silnější) obr Benandorn výzvu přijal a využil nově postaveného mostu, aby se nenápadně proplížil do Severního Irska. Když ho v dálce spatřila Finnova manželka, bylo ji jasné, že manžel nemá šanci.. a tak ho navlékla do dětských šatů…

….a… pro dokončení si budete muset zajet do Severního Irska a poslechnout si příběh – no prostě zažít to na vlastní kůži, nebudu vám to spoilovat 🙂 

Obrův Chodník Severní Irsko

Ve skutečnosti vznikl chodník sopečnou činností před 60 miliony let.  Je tvořen z přibližně 40 tisíc čedičových sloupů, které postupně mizí v moři. Největší z nich se nazývá “Obrův varhan” a měří 12 metrů na výšku. 

Kolem Obrova chodníku vede i několik turistických tras s krásnými výhledy – například Ovčí stezka. Pokud nejste tolik fyzicky zdatní, abyste se ve zdraví doškrábali zpátky k visitor centre, můžete využít i malého svozového autobusíku, který vás (tuším) za poplatek vyveze zpátky nahoru.

Obrův Chodník Severní Irsko

Dunluce Castle – Zřícenina hradu

Poblíž Obrova chodníku můžete navštívit zříceninu hradu Dunluce z 15. století.  Hrad byl po dlouhá staletí opuštěný a zchátralý, protože podlehl přírodním živlům – část hradu se zřítila spolu s útesem do moře. 

My jsme hrad přímo nenavštívily, ale prohlédly si ho alespoň z dálky. Hrad má tajuplnou atmosféru a láká filmaře i umělce z celého světa. Natáčel se tu i náš oblíbený seriál – Hra o Trůny, ve které byl Dunluce Catle prezentován jako sídlo Greyjoyů. 

Dunluce

Belfast – Hlavní město

Něž jsme se se Severním Irskem rozloučily, stihlo se pořádně (a irsky) rozloučit s námi! Poslední zastávkou pro nás bylo hlavní a největší severoirské město Belfast. Ve kterém jsme zažily asi tak největší slejvák našeho života – pláštěnka v batohu je nutnost a stejně jsme byly durch. 

Belfast je úzce spojen se zaoceánskou lodí Titanic, která tu byla v minulém století postavená. Můžete tu navštívit obrovské muzeum Titanic Belfast.

Stihly jsme tak alespoň omrknout centrum a budovu krásné radnice. Do Belfastu bych se jednou moc ráda vrátila. 

Belfast

A co vy? Navštívili jste Severní Irsko nebo Irskou republiku?

Irsko – 10 tipů na výlet

Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Last Updated on 13 května, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Oldřich Stránský
Oldřich Stránský
1 rok před

Krásné,užitecné informace o N.I. Jsem zde na návštěvě u rodiny a cestujeme po výletech .Je to nádherná země s divokým pobřežím. Přeji vám hodně nových zemí.Zdravím