Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Chystáte se do hlavního města Irska a nevíte, co podniknout? V tom případě jste tady správně ! 🙂 Dublin je jedno z mých oblíbených měst a letos jsem ho navštívila už potřetí (a rovnou skoro na týden). V tomhle článku se dozvíte, jaká místa určitě navštívit, co zažít a kam si udělat výlet.

Proč zrovna Dublin? Irsko je pro mě srdeční záležitostí – zatím jsem nenavštívila zemi, kde by byli tak milí a srdeční lidé a tak překrásná příroda. Dvakrát jsem absolvovala měsíční praxi na jihu Irska v Corku a na Dublin nikdy moc času nezbývalo. Letos v srpnu jsme se tedy s mamčou rozhodly do něj vyrazit hned na (téměř) týden! V samotném městě jsme strávily cca 4 dny a zbytek dní jsme jezdily po celodenních výletech (Severní Irsko, Moherské útesy) – ale o tom v nějakém dalším článku 🙂

INFORMACE + ZAJÍMAVOSTI:
  • V Irsku se jezdí vlevo – rozhlížejte se na přechodech v opačném pořadí než u nás.
  • Přeřiďte si hodinky – v Irsku je o hodinu méně.
  • Všechny značky, směrovky i nápisy jsou v Irsku dvojjazyčně – Irsky a Anglicky.

Letenky a doprava z letiště

Letenky jsme kupovaly s několikaměsíčním předstihem u společnosti Aer Lingus (ta s roztomilým irským trojlístkem) , protože mají v ceně kabinové zavazadlo (letěly jsme s větším batohem) . Jinak můžete (asi) i levněji sehnat u společnosti Ryanair.

Z letiště jezdí několik autobusů, jako je například “Air link” nebo “Air Coach,” ale ceny za zpáteční jízdenku jsou kolem 10 EUR. Letiště se nachází poměrně blízko centra a určitě to zvládnete i MHD – my jsme to taky zvládly! To pak vychází 3,30 EUR – jízdenku si musíte zakoupit v automatu na zastávce.

Ubytování

Ubytování bude bez pochyby nejvyšší položka vašich výdajů. Dublin a celkově Irsko není v tomto ohledu úplně nejlevnější destinací, proto vybírejte s dostatečným časovým předstihem. Většina ubytování skrz Airbnb se nachází mimo centrum Dublinu a v přilehlých vesnicích. My jsme zvolily ubytování přes booking a lépe jsme udělat nemohly, zkrátka good value for money 🙂 Ubytovaly jsme se na studentských kolejích Aparto Dorset Point (944 Kč/osoba/noc) – do centra necelých 10 minut.Bohužel toto ubytování přijímá rezervace jen během prázdnin, kdy tam studenti nejsou.

Pokud se tady ubytujete, máme pro vás jednu jedinou radu, která vám ušetří až hodinu hledání a nebudete vypadat za blázny – nehledejte vypínač v koupelně 😀 Světlo zhasíná automaticky.

[ngg src=”galleries” ids=”39″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”220″ thumbnail_height=”140″ number_of_columns=”4″ template=”/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php”]

Počasí co s sebou?

Irsko je nádherná, ale celkem upršená země. Osobně se mi více osvědčilo sem jet v červnu a na přelomu června a července. S mamkou jsme sem jely na konci srpna a některé dny byla fakt kosa a dost často pršelo (počasí jako na houpačce).

Do batohu si určitě sbalte co nejvíc nepromokavých věcí a pláštěnku (deštník vás nezachrání)! V Irsku jsem v létě zažila jak počasí na koupání, tak nádherných 12 stupňů a vítr o rychlosti 50 km/h.

Objevujeme za každého počasí !

Dublin (centrum) – kam určitě zajít ?

Irsko všichni navštěvují kvůli přírodě, která je naprosto nádherná ! Ale když už budete v Irsku, určitě nevynechejte návštěvu i těch větších měst. Stejně jako v ostatních hlavních městech Evropy tady narazíte na nekončící davy turistů, je potřeba se obrnit silnýma nervama 😀 nebo vyrazit i za nevlídného počasí – to většinu lidí odradí.

Tady vám vypíchnu pouze několik TOP míst, ale na konci článku si můžete uložit seznam/itinerář stěžejních památek v Dublinu, které si naplánujte podle jednotlivých dní 🙂

[ngg src=”galleries” ids=”43″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”220″ thumbnail_height=”140″ number_of_columns=”4″ template=”/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php”]
Temple Bar

Nebyla by to pravá návštěva Irska bez jedné (nebo více :-D) “pint of Guiness” ! Pro Dublin je typická čtvrť Temple Bar, ve které to opravdu žije! My jsme s mamkou zašly hned do několika pubů, aby zažila tu skvělou atmosféru. (Když se jí zeptám ne její oblíbenou vzpomínku z Dublinu, je to právě Temple Bar – kvůli atmosféře, samozřejmě..). Do Temple Baru zajděte nejlépe ve všední den – i tak tam bude horda lidí, ale stůl seženete. Ve většině z pubů je i živá hudba či irský step. My jsme navštívily například přímo “Temple Bar”, který praskal ve švech a pub “Old Storehouse”. Ceny za pintu Guinessu se pohybují v rozmezí 7-9 EUR, což je za pivo přemrštěná cena, ale nedat si ho by byl opravdový hřích.

Méně turistické puby jsou pak v menších městech – můj nejkrásnější “zážitek” z pubu byl v městečku Cobh 🙂

Trinity College

Za mě je Trinity College asi druhé “nejikoničtější” místo celého Dublinu (po Temple Baru) – a taky to podle toho vypadá :-). My jsme sem musely jít několikrát, protože buď nepřálo počasí nebo tu byly nekonečné davy lidí.

Irská univerzita byla založena roku 1591 královnou Alžbětou I. – v překladu “Kolej Nejsvětější Trojice”. Nejznámějším místem z celé Trinity College je Bell tower (zvonice) uprostřed kampusu. Mimo jiné zde můžete například navštívit knihovnu či výstavu Book of Kells (“Kniha z Kellsu”). Na této univerzitě studovaly známe osobnosti, jako například Jonathan Swift, Oscar Wilde i Samuel Beckett.

Katedrála Christ Church

Christ Church je protestantská katedrála z roku 1038. Nám se hrozně líbila, díky své “mystické” atmosféře. Jinak má Dublin spoustu nádherných kostelů a katedrál, z nichž nejslavnější je Saint Patrick’s Cathedral.

Christ Church Dublin
Obchodní dům – Stephen’s Green

Jít do obchoďáku a nenakupovat? Už tomu tak bude.. Tenhle obchodní dům Stephen’s Green jsme navštívily kvůli jeho krásnému neokoukanému interiéru. V blízkosti můžete navštívit krásný parčík St. Stephen’s Green či pulzující Grafton Street (hlavní nákupní třída).

Stephen’s Green Shopping Centre
Merrion Square – “Barevné dveře”

Další typickou věcí pro Dublin jsou barevné dveře. Jedny z nejkrásnějších (celkem bez turistů) najdete na Merrion Square. V místním parčíku navíc můžete omrknout sochu známého spisovatele Oscara Wilda.

Merrion Square

Okolí Dublinu – Kam na výlet ?

Poolbeg Lighthouse

Maják Poolbeg je krásné místo, o kterém málokdo ví! Leží ve čtvrti Irishtown a vyhraďte si na něj minimálně 3 hoďky – je to fakt štreka :-). Tahle část města je fakt nádherná a dostanete se do ní bez problému autobusem (za 3 Eura, směr “Sandymount”) i pěšky (zdarma!). Navíc se můžete projít po přilehlé pláži, kde se nachází stovky mušlí. Irsko má celkem znatelný příliv a odliv, takže vám moře bude mizet přímo před očima.

Mušle z pláže Sandymount

Jedna cesta k majáku nám od pláže s krátkými zastávkami zabrala přibližně hodinu a půl a za celou dobu jsme nepotkali žádného turistu! Pouze samí Irové, kteří si s vámi moc rádi popovídají. Cestou půjdete kolem dvou vysokých komínů – “Poolbeg Chimneys,” které můžete vidět ve videoklipu od U2 – Tady.

Poolbeg Lighthouse – maják byl původně vybudován v roce 1768, ale jeho současná podoba pochází z roku 1820. K majáku vede dlouháá (fakt dlouhá) hráz “Great South Wall,” která byla v době své výstavby nejdelší na světě. Za špatného počasí (když jsou obří vlny) bývá hráz zavřená z důvodu bezpečnosti.

Poolbeg Lighthouse
Poolbeg Lighthouse

Více Fotek:

[ngg src=”galleries” ids=”42″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”220″ thumbnail_height=”140″ number_of_columns=”4″ template=”/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php”]
Howth + Howth Cliff Walk

Za nás naprosto TOP místo v okolí Dublinu. Jedná se o malebnou rybářskou vesničku, do které se dostanete za necelou půl hodinku vlakem “Dart train” za 6 Eur (zpáteční jízdenka, z centra Dublinu). Doporučujeme sem jet hned ráno, když jsou Irové v práci a určitě ne-e o víkendu (celkem dost lidí). Nachází se na “Howth Head,” což je poloostrov v Dublinském zálivu.

Howth

Pokud se na vás usměje štěstí (na nás se usmálo) můžete přímo v přístavu pozorovat lachtany. V přístavu navíc můžete nasednout na loďku a vyrazit na vyhlídkovou plavbu – za celkem přijatelné ceny. Během naší návštěvy vál vítr 35 km/ h – z lodi by nás to nejspíš odfouklo, tak jsme to nechtěly riskovat.

Lachtan

Více Fotek:

[ngg src=”galleries” ids=”41″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”220″ thumbnail_height=”140″ number_of_columns=”4″ template=”/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php”]

Ta největší paráda, za kterou sem všichni míří, se ale nachází nad městem! Jedná se o stezku “Howth Cliff Walk,” která je jedním slovem prostě WOW! Jak jsem už psala, v Irsku jsme byly během srpna.. a právě tahle stezka byla opravdu krásná, díky kvetoucímu vřesu. Výhledy na útesy jsou fakt nádhera, ale místy je cesta dost nebezpečná. My jsme šly kvůli náporům větru (a vysokým útesům, které některým z nás nedělaly dobře) jen kousek a určitě se sem jednou vrátíme a dojdeme to celý! Nejdelší trasa navíc vede ke krásnýmu majáku.

Howth Cliff Walk
Howth Cliff Walk

Více fotek:

[ngg src=”galleries” ids=”40″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”220″ thumbnail_height=”140″ number_of_columns=”4″ template=”/data/web/virtuals/224931/virtual/www/domains/backpackyourself.cz/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php”]
Jak vypadal “ve zkratce” náš program po celou dobu?

Inspirace, co všechno se dá stihnout během jediného týdne i bez půjčení auta 🙂 Nachodily jsme dohromady 92 kilometrů (pěšky) – AU 🙂

  1. den: přílet večer, ubytování se a rozkoukání se po okolí
  2. den: Poolbeg lighthouse, památky v Dublinu
  3. den: Celodenní výlet – Severní Irsko (Paddy Wagon)
  4. den: Howth + Howth Cliff Walk
  5. den: Celodenní výlet – Moherské útesy (Paddywagon)
  6. den: Dublin
  7. den: Dublin + odlet domů 🙁
Kalkulace

Letenky: zpáteční s Aer Lingus 6.067 Kč /osoba
Ubytování: 5 664 Kč (6 nocí) /osoba
Doprava: 16 EUR = 408 Kč
Výlety (Paddywagon): 1155+1697 = 2 852 Kč
Cena celkem: 14. 991 Kč / osoba

Irsko rozhodně není nejlevnější destinací – je potřeba počítat i s vyššími denními náklady (např. na jídlo). Ale každá utracená koruna stála za to ! 🙂 Nejvíce můžete ušetřit asi na letenkách – dost často bývají akce např. u Ryanairu – my jsme byly dost limitované konkrétním termínem, kvůli dovolené v práci.

Itinerář hlavních památek + “insta” míst v Dublinu:

Mimo tato místa jsme nestihly navštívit Bray to Greystones Cliffwalk, což je údajně nádhera – tak snad příště ! 🙂 A v Dublinu nám chybí Phoenix Park a Killiney Hill. Pokud se chystáte na výlety, jako jsou například Moherské Útesy, Galway atd. a nejste zdatní řidiči/ bojíte se půjčit si auto – doporučuju výlety se společností PADDYWAGON.

A jaká jsou vaše oblíbená místa v Dublinu? Je Dublin na vašem cestovatelském bucket listu?

Další fotky i videa z celého výletu najdete na mém instagramu @misulina

Last Updated on 16 dubna, 2020 by Míša & Radek

Odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments