Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Je vaším příštím cílem Dublin, hlavní město Irska a nevíte, co v něm podniknout? V tom případě jste tady správně ! 🙂 Dublin je jedno z mých oblíbených měst a letos jsem ho navštívila už potřetí (a rovnou skoro na týden). V dnešním článku se dozvíte, jaká místa určitě navštívit, co zažít a kam si rozhodně udělat výlet.

Proč zrovna Dublin? Irsko je pro mě srdeční záležitostí – zatím jsem nenavštívila zemi, kde by byli tak milí lidé a  krásná příroda. Dvakrát jsem absolvovala měsíční praxi na jihu Irska v Corku a na Dublin nikdy moc času nezbývalo. Letos v srpnu jsme se tedy s mamčou rozhodly do něj vyrazit hned na (téměř) týden! V samotném městě jsme strávily cca 4 dny a zbytek dní jsme jezdily po celodenních výletech (Severní Irsko, Moherské útesy), o kterých si můžete přečíst v těchto článcích: 

Letenky do Dublinu 

Letenky jsme kupovaly s několikaměsíčním předstihem u letecké společnosti Aer Lingus (ta s roztomilým irským trojlístkem, protože mají v ceně kabinové zavazadlo (letěly jsme s větším batohem). Z Prahy si můžete do Dublinu zaletět i přímým letem se společností Ryanair. Let trvá přibližně 2 hodiny a 45 minut. 

Doprava z letiště do centra města

Z letiště jezdí několik  expresních autobusů, jako je například „Air link“ nebo „Air Coach,“ ale ceny za zpáteční jízdenku jsou poměrné vysoké (kolem 10 EUR). Letiště se nachází blízko centra a určitě to zvládnete i klasickým MHD. To pak vychází 3,30 EUR – jízdenku si musíte zakoupit v automatu na zastávce.

Ubytování v centru Dublinu
Levné Ubytování

Ubytování bude bez pochyby nejvyšší položka vašich výdajů. Dublin a celkově Irsko není v tomto ohledu úplně nejlevnější destinací, proto vybírejte s dostatečným časovým předstihem. My jsme zvolily ubytování přes Booking a lépe jsme udělat nemohly, zkrátka good value for money 🙂 Ubytovaly jsme se na studentských kolejích Aparto Dorset Point (944 Kč/osoba/noc) – do centra necelých 10 minut.

Jaké je v Irsku počasí a jak se na něj připravit? 

Irsko je nádherná, ale celkem upršená země. Osobně se mi více osvědčilo sem jet v červnu a na přelomu června a července. S mamkou jsme do Irska vyrazily na konci srpna a počasí bylo jako na houpačce. Některé dny byla fakt kosa a dost často pršelo. Do batohu si určitě sbalte co nejvíc nepromokavých věcí a pláštěnku (deštník vás nezachrání)! V Irsku je co se počasí týká možné snad úplně vše. Během jednoho týdne jsem zažila jak počasí na koupačku v moři, tak i krásných 12 stupňů a vítr 50 km/ h.  

Centrum Dublinu aneb kam určitě zajít? 

Irsko všichni navštěvují kvůli přírodě, která je beze sporu nádherná ! Ale když už budete v Irsku, určitě nevynechejte návštěvu i těch větších měst. Stejně jako v ostatních hlavních městech Evropy tady narazíte na nekončící davy lidí (aneb je potřeba se obrnit silnýma nervama :-D)  Řešením je vyrazit do centra brzy ráno nebo za nevlídného počasí – to ty davy trošku vyselektuje.

1. Temple Bar 

Nebyla by to pravá návštěva Irska bez jedné (nebo více :-D) pint of Guiness ! Pro Dublin je typická čtvrť Temple Bar, ve které to opravdu žije. My jsme s mamkou zašly hned do několika pubů, aby zažila tu skvělou atmosféru. (Když se jí zeptám ne její oblíbenou vzpomínku z Dublinu, je to právě Temple Bar – kvůli atmosféře, samozřejmě..). Do Temple Baru zajděte nejlépe ve všední den – i tak tam bude spousta lidí, ale stůl seženete i bez rezervace. Ve většině z pubů je i živá hudba či irský step. My jsme navštívily například Temple Bar, který praskal ve švech a pub „Old Storehouse“. Ceny za pintu Guinessu se pohybují v rozmezí 7-9 EUR. 

V každém z dalších měst si můžete užít levnější Guiness a méně zaplněné puby. Můj oblíbený pubový zážitek je z jihu Irska a městečka Cobh. 

Temple Bar Dublin

2. Trinity College 

Za mě je Trinity College další „nejikoničtější“ místo celého Dublinu – a taky to podle toho vypadá :-). My jsme sem musely jít několikrát, protože buď nepřálo počasí nebo tu byly nekonečné davy lidí. Irská univerzita byla založena roku 1591 královnou Alžbětou I. – v překladu „Kolej Nejsvětější Trojice“. Nejznámějším místem z celé Trinity College je Bell tower (zvonice) uprostřed kampusu. Mimo jiné zde můžete například navštívit knihovnu či výstavu Book of Kells. Na této univerzitě studovaly známe osobnosti, jako například Jonathan Swift, Oscar Wilde i Samuel Beckett.

Trinity College Dublin

3.  Katedrála Christ Church 

Christ Church je protestantská katedrála z roku 1038. Nám se hrozně líbila, díky své „tajuplné“ atmosféře. Jinak má Dublin spoustu nádherných kostelů a katedrál, z nichž nejslavnější je Saint Patrick’s Cathedral.

Christ Church Dublin

4. Obchodní dům – Stephen ‚s Green 

Jít do obchoďáku a nenakupovat? Už tomu tak bude.. Tenhle obchodní dům Stephen’s Green jsme navštívily kvůli jeho krásnému neokoukanému interiéru. V blízkosti můžete navštívit krásný parčík St. Stephen’s Green či pulzující Grafton Street (hlavní nákupní třída).

Dublin
 

5. Merrion Square – Aneb kde obdivovat ty krásné barevné dveře? 

Co je pro Dublin typičtějšího než škála krásně barevných vchodových dveří? Dobře, pár věcí by se našlo.. ale ty dveře jsou také jednou z nejvyhledávanějších atrakcí tohoto města. Jedny z nejkrásnějších a celkem bez lidí najdete na Merrion Square. V parčíku poblíž můžete omrknout i sochu slavného spisovatele Oscara Wilda. 

Dublin

Kam na výlet v okolí Dublinu? 

1. Maják Poolbeg – Poolbeg Lighthouse

Maják Poolbeg je krásné místo, na které málokterý turista zabloudí. Leží ve čtvrti Irishtown a vyhraďte si na něj minimálně 3 hoďky – je to fakt štreka 🙂. Tahle část města je fakt nádherná a dostanete se do ní bez problému autobusem (za 3 Eura, směr „Sandymount“) i pěšky (zdarma!). Navíc se můžete projít po přilehlé pláži, kde se nachází stovky mušlí.  

Cesta k majáku nám od pláže s krátkými zastávkami zabrala přibližně hodinu a půl a za celou dobu jsme nepotkali žádného dalšího turistu (to je zážitek, při kterém se po návštěvě centra zaradujete). Pouze samí Irové, kteří si s vámi moc rádi popovídají. Cestou půjdete kolem dvou vysokých komínů – „Poolbeg Chimneys,“ které můžete vidět ve videoklipu od U2 – Tady.

Samotný maják byl původně vybudován v roce 1768, ale jeho současná podoba pochází z roku 1820. K majáku vede dlouháá (fakt dlouhá) hráz, Great South Wall, která byla v době své výstavby nejdelší na světě. Za špatného počasí (když jsou obří vlny) bývá hráz zavřená kvůli bezpečnosti.

2. Přímořské městečko Howth a Howth Cliff Walk

Za nás naprosto TOP místo v okolí Dublinu. Howth je malá rybářská vesnička, do které se dostanete za necelou půl hodinku vlakem „Dart train“ za 6 EUR (zpáteční jízdenka, z centra Dublinu). Doporučujeme sem jet hned brzy ráno, když jsou Irové v práci a rozhodně ne-e o víkendu (celkem dost lidí). 

Pokud se na vás usměje štěstí (na nás se usmálo) můžete přímo v přístavu pozorovat lachtany. V přístavu navíc můžete nasednout na loďku a vyrazit na vyhlídkovou plavbu. Během naší návštěvy vál vítr 35 km/ h – z lodi by nás to nejspíš odfouklo, tak jsme to nechtěly riskovat.

Howth

Ta největší paráda, za kterou sem všichni míří, se ale nachází nad městem! Jedná se o stezku Howth Cliff Walk, která je jedním slovem prostě WOW! Jak jsem už psala, v Irsku jsme byly během srpna a v tomto období zde kvete vřes, kterým je stezka doslova posetá. Výhledy na útesy jsou fakt nádhera, ale místy je cesta dost nebezpečná. My jsme šly kvůli náporům větru jen kousek a určitě se sem jednou vrátíme a dojdeme to celý! Nejdelší trasa navíc vede ke krásnýmu majáku.

Howth Cliff Walk

Jak vypadal náš týdenní itinerář?

Inspirace, co všechno se dá stihnout během jediného týdne i bez půjčení auta!

  1. den: přílet večer, ubytování se a rozkoukání se po okolí
  2. den: Poolbeg lighthouse, památky v Dublinu
  3. den: Celodenní výlet – Severní Irsko (Paddy Wagon)
  4. den: Howth + Howth Cliff Walk
  5. den: Celodenní výlet – Moherské útesy (Paddywagon)
  6. den: Dublin
  7. den: Dublin + odlet domů

Kolik stojí týden v Dublinu?

Letenky: zpáteční s Aer Lingus 6.067 Kč /osoba
Ubytování: 5 664 Kč (6 nocí) /osoba
Doprava: 16 EUR = 408 Kč
Výlety (Paddywagon): 1155+1697 = 2 852 Kč
Cena celkem: 14. 991 Kč / osoba

Irsko rozhodně není nejlevnější destinací – je potřeba počítat i s vyššími denními náklady (např. na jídlo). Ale každá utracená koruna stála za to ! 🙂 Nejvíce můžete ušetřit asi na letenkách, které jsou v akcích opravdu za pár korun – dost často bývají akce např. u Ryanairu. My jsme byly bohužel dost limitované konkrétním termínem, ve kterém letenky vycházely u všech společností draze.

Itinerář hlavních památek + „insta“ míst v Dublinu:

A jaká jsou vaše oblíbená místa v Dublinu? Je Dublin na vašem cestovatelském bucket listu?

Další fotky i videa z celého výletu najdete na mém instagramu @misulina

Last Updated on 3 září, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzka
Zuzka
8 měsíců před

Děkuji za článek. Právě se tam chystáme 🙂