Irsko – 10 tipů na výlet

Sice jsem tvor, který miluje teplo, sluníčko a hezké počasí, ale i nad tím bych dokázala přimhouřit očko. Irsko je totiž mojí srdeční záležitostí už několik let. Najdete tady jedno z nejproměnlivějších počasí v Evropě, ale odmění se vám krásně zelenou přírodou, zajímavou kulturou a přátelskými lidmi. Upřímně jsem dodnes nepotkala milejší a srdečnější národ, než-li právě Iry.

Moje první cesta na tenhle zelený ostrov vedla v roce 2014, kdy jsem byla vybrána na měsíční praxi ve městečku Cobh. Pracovala jsem jako taková „pomocná síla (prodej vstupenek, vyhledávání rodokmenů, administrativa)“ v muzeu Cobh Heirtage Centre. Byla to moje taková první „velká“ cesta, díky které jsem si zamilovala cestování a hrozně ráda na to vzpomínám.

Znovu jsem do Irska vyrazila v roce 2017 díky programu Erasmus+. Tentokrát jsem bydlela i pracovala v 2. největším městě Irska, kterým je Cork. Moje praxe byla v cestovní kanceláři TravelAgent.ie, kde jsem opět narazila na skvělé kolegy.

A moje zatím poslední cesta vedla do hlavního města Dublin, kam jsem v létě 2019 vyrazila s mamkou jen tak, za poznáním dalších míst.

V tomhle článku bych se s Vámi ráda podělila o svá oblíbená místa, která určitě během své cesty po Irsku navštivte – nebudete litovat.

1. Cobh

Přístavní městečko Cobh se nachází přibližně půl hodiny vlakem od města Cork. Je úzce spjato se zaoceánskou lodí Titanic, která zde kotvila v zálivu. Byla to její poslední zastávka před osudnou plavbou do Ameriky.

Cobh nabízí takovou turisty nezkaženou atmosféru irského maloměsta a mnoho krásných míst, kam se můžete vydat. Určitě tu zůstaňte alespoň na jednu nebo dvě noci a zažijte pravou nefalšovanou atmosféru irského pubu s pintou (nebo dvěma) Guinessu. (například v The Roaring Donkey).

Kam zajít ? Určitě bych nevynechala právě muzea spjatá s irskou historií, pokud vás alespoň trošku zajímá (Cobh Heritage Centre) a Titanicem (The Titanic Experience). Cobh má navíc krásnou katedrálu, přímořskou promenádu (po které se jednou prošla i královna Victoria a město se na chvíli přejmenovalo na Queenstown), park s památníkem Titanicu a krásně barevné řadové domky, kterým se přezdívá Domino Houses.

Barevné domky v Cobhu

2. Cork

Určitě dejte šanci i druhému největšímu městu Irska – Corku. Je tu znatelně méně turistů než v Dublinu – fajn změna neprodírat se davy. Pokud rozumíte angličtině, doporučuju navštívit Cork city Ghost tour – skvělý zážitek!!

V Corku můžete navštívit katedrálu, věznici Cork city gaol, krásný kampus místní univerzity UCC Cork nebo trošku vzdálenější (ale procházkou se to dá zvládnout) Blackrock Castle. Je tu i několik parků, jako například Fitzgerald’s Park.

Pokud se chcete dozvědět nějaké informace o místní Whisky (nebo jen ochutnat), můžete zajet do nedalekého městečka Midleton, kde se nachází destilérka Jameson.

Blackrock castle – Cork

3. Myrtleville beach

Pláž Myrtleville leží západně od Corku a je skvělým místem pro letní koupačku (pro otužilejší jedince samozřejmě). Dopravíte se sem autobusem z centra Corku za pár eur.

Myrtleville Beach
Myrtleville beach

4. Blarney Castle

Hm, jaké by asi bylo ovládat umění výřečnosti? Jedinečnou šanci získat tento dar máte právě na hradě Blarney. Nachází se tady totiž bájný kámen výřečnosti! Jak ho najít? Ideálně se řiďte dlouhou frontou, která k němu dozajista povede. Já jsem hodně upovídaná od přírody, takže políbení tohohle kamene u mě moc znát nebylo.

Je to ale celkem adrenalinový zážitek (pokud máte strach z výšek)… však uvidíte sami. Jedná se o trošku turističtější místo, ale vzhledem k velké rozloze zahrad, se to tady tak nějak rozprostře. Na Blarney se dostanete autobusem z centra Corku.

Blarney Castle

5. Poloostrov Dingle

Poloostrov Dingle najdete na jihozápadě Irska. Je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy navštívila. Cestou se můžete kochat krásnou přírodou a malebnými vesničkami.

Krásnou zastávkou je Slea Head (viz obrázek). Dále můžete například navštívit pláž Inch Beach, městečko Dingle s barevnými domky a užívat si jízdu na Wild Atlantic Way.

Irsko - Slea Head
Slea Head – Poloostrov Dingle

6. Mizen Head

Mizen Head najdete rovněž na jihozápadě Irska a před jeho návštěvou určitě doporučuju důkladně sledovat předpověď počasí. My jsme úplně štěstí neměli – byla hodně hustá mlha, která se naštěstí trošku roztrhala. Za sluníčka a celkově hezkého počasí to musí být ještě krásnější zážitek.

Najdete tu maják a tenhle super most, ze kterého je výhled na dost drsnou propast.Zvládla jsem ho přejít i já – a to se výšek fakt bojím – vy to zvládnete taky! K mostu vede procházka s krásnými výhledy a celá návštěva vám může zabrat něco kolem dvou hodin. V případě hodně nepříznivého počasí vám ale může být vstup na most zakázán – vítr v Irsku dokáže foukat fakt hodně. Mizen Head je navíc nejjihozápadněji položeným místem Irska.

Oficiální stránku najdete tady.

Mizen Head v mlze

7. Moherské útesy

Kdo v Irsku nenavštívil ony pověstné Moherské útesy, jako by v Irsku nikdy nebyl! Za mě naprosto dech beroucí, ale zároveň nebezpečné místo, na kterém je třeba si dávat obrovský pozor.

Při mé poslední návštěvě tady fučel vítr o rychlosti 40 km/hod a pomalu podlamoval nohy. Stezka podél útesů je rozdělena na „bezpečnou zónu“ za zábranou a na zónu pro odvážlivce, která vede přímo nad útesem. Musím teda uznat, že jsem se nestačila divit, co jsou lidé schopni udělat pro pitomou selfie nebo fotku. Sedají si na okraj útesu, který se může úplně v pohodičce utrhnout nebo stojí fakt na úplném kraji a ještě si ideálně fotí selfie.

Jinak smutná zpráva pro dronaře – létání s dronem je tu zakázáno. No.. asi to s námi myslí dobře, dost pravděpodobně by vám při takovém větru uletěl. Pokud sem pojedete půjčeným autem, je dobré popojet kousek mimo od návštěvnického centra – bude tam určitě méně lidí.

V blízkosti Moherských útesů leží oblast „The Burren“, kterou jistě rádi navštíví milovníci Star Wars.

Moherské útesy

8. Killarney

Národní park Killarney najdete opět na jihozápadním cípu Irska v hrabství Kerry. Je to nejstarší národní park Irska a rozkládá se na ploše 102,89 kilometrů čtverečních. Nádherné výhledy, zeleň, jezera a příroda.. tohle místo rozhodně stojí za návštěvu. Navíc po cestě můžete navštívit i městečko Killarney, které je dobrým výchozím bodem právě pro návštěvu parku (najdete tady hospůdku pro milovníky Pána prstenů).

Navíc se můžete projet i po proslulém okruhu Ring of Kerry.

9. Howth + Howth Cliff Walk

Malebná rybářská vesnička, do které se dostanete vlakem z nádraží v Dublinu. Cesta trvá něco kolem půl hodinky a jedná se o konečnou zastávku. Nenechte se zmást názvem cílové stanice na vlaku – většinou je v irštině.

Při návštěvě přístavu bedlivě sledujte moře, plavou v něm totiž rozkošní lachtani. Určitě se projděte po stezce „Howth Cliff Walk“. Doporučuju sem jet během léta – v srpnu to tu nádherně kvetlo. Předem říkám, že to není úplně vhodné místo pokud nemáte rádi strmé propasti a útesy :-D. V turistickém centru vám jistě rádi věnují mapičku s trasou.

Howth Cliffwalk

10. Dublin

Hlavní město Dublin skrývá spoustu krásných barů, uliček i památek. Za mě je to jedno z „must-see“ míst, pokud jste zrovna v Irsku. Jedinou nevýhodou je fakt velké množství turistů, kterému se tady prostě nevyhnete.

Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Univerzita v Dublinu

Irsko je zkrátka nádherná země, která má návštěvníkům opravdu co nabídnout. Určitě se vydejte i mimo hlavní město Dublin, protože to „pravé“ Irsko objevíte v těch zapadlejších městech nebo vesničkách.

Zkuste se ubytovat u místních třeba pomocí Airbnb! (Odkaz na slevu 725 Kč při registraci najdete ZDE)

Irsko 2019

Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments