Kosovo – 10 zajímavostí, které jste určitě nevěděli

Kosovo, jedna z nejmladších zemí světa, není mezi turisty zatím moc populární. Což je mimochodem veliká škoda! My jsme tuhle malou, ale dost zajímavou zemi navštívili v roce 2019.

Pokud i vy plánujete návštěvu nebo si jen chcete rozšířit obzory a něco zajímavého se dozvědět, článek o zajímavostech se vám určitě bude líbit.

1. Tony Blair a Bill Clinton jsou v Kosovu považováni za hrdiny.

Priština, hlavní město, má jak pojmenovanou jednu z hlavních ulic , tak 3 metry vysokou sochu prezidenta Billa Clintona. Řada dětí navíc dostává jména Toni, Bler nebo Tonibler na počest Tonyho Blaira, tehdejšího britského předsedy vlády, za jeho podporu letecké kampaně NATO proti Svazové republice Jugoslávii z roku 1999 během války v Kosovu.

2. Kosované se poprvé účastnili olympijských her v roce 2016.

Sportovci soutěžící pod vlajkou Kosova se poprvé účastnili Olympijských her v roce 2016. Tento rok se hry konaly v Rio de Janeiro. Olympijský výbor vyslal celkem osm sportovců, kteří se vrátili s jednou zlatou medailí a to v judu.

3. Země s nejmladším věkovým průměrem v Evropě.

Více než 70% populace země je mladší 35 let, co z ní dělá zemi s nejmladším věkovým průměrem v celé Evropě. Průměrný věk obyvatel Kosova je pouze 29,1 let.

Jen pro představu, v celosvětovém měřítku je státem s nejmladším věkovým průměrem Nigér s průměrným věkem 14,8 let.

Z naší zkušenosti mluví většina z obyvatel Kosova anglicky a jsou velmi vstřícní a vděční. Kosované nam byli sympatičtější než obyvatelé sousední země, Severní Makedonie.

4. Kosovo je jednou z nejmladších zemí světa

Je to jedna z nejmladších zemí na světě, která dosáhla nezávislosti. Kosovo vzniklo v roce 2008 a je tak druhou nejmladší zemí světa. S čímž souvisí památník v centru hlavního města Prištiny „Newborn – novorozeně„. Ten je každý rok malován různými styly.

PS: Prvenství v této kategorii drží Jižní Súdán, který je po získání nezávislosti v červenci 2011 nejmladší ze všech.

5. Kosovo je druhou nejchudší zemí v Evropě.

Po Moldavsku jsou obyvatelé Kosova druhými nejchudšími v Evropě s HDP na obyvatele pouze 8 325 EUR. 30% populace spadá pod hranici chudoby a většina občanů žije s měsíčním příjmem nižším než 500 EUR (cca 12 867 Kč).

Pokud dáte v restauraci 50 centů dýško, tak dostanete od číšníka vděčný pohled, jako byste mu právě zachránili život 🙂

6. Státní hymna bez textu

ní hymna, s názvem „Evropa“, nemá žádné texty. Albánsky mluvící vláda se rozhodla neriskovat urážky Srbů žijících v zemi tím, že bude mít texty v albánštině. Tak hymna raději zůstala bez oficiálního textu – má pouze text neoficiální.

7. Co značí kosovská vlajka?

Šest hvězd na vlajce představuje šest hlavních etnických skupin, které v zemi žijí: Albánci, Srbové, Turci, Gorani, Romové a Bosňané. Neoficiálně se o hvězdách někdy říká, že představují šest regionů, které podle albánské ultra nacionalistické ideologie tvoří Velkou Albánii: Albánie, Kosovo, západní části Makedonie, části severního Řecka, části Černé Hory a údolí Preševo ​​v jižním Srbsku .

8. S Kosovem je spojena i matka Tereza

Matka Tereza, když jí bylo 18 let, žila v malé vesnici Letnica v Kosovu. Právě zde se v kostele Nejsvětější dámy v Letnici rozhodla přijmout život náboženské oddanosti. Na její počest je pojmenována římskokatolická katedrála v kosovské Prištině.

9. Evropské platidlo bez členství v EU

Kosovo není členem EU. Státy EU, které neuznávají nezávislost Kosova, jsou Španělsko, Slovensko, Kypr, Rumunsko a Řecko. Platí se zde však eurem.

Celkově Kosovo uznává jakožto právoplatný stát 93 členů OSN z celkových 193. Srbsko stále považuje Kosovo jako součást svého území a stále na něj vznáší nárok, jakožto na svou „Kosovskou provincii.“

10. Kosovo je rodnou zemí Rity Ory

Zpěvačka Rita Ora se narodila v Prištině v Kosovu roku 1990 a její prostřední jméno je Sahatçiu. Její rodiče museli krátce po jejím narození emigrovat kvůli občanské válce do Londýna.

Rita Ora je velmi hrdá na svoje kosovské kořeny a v roce 2012 vydala písničku „Shine ya light“ na počest svému rodnému Kosovu. Ve videoklipu můžete vidět záběry z kosovského hlavního města Prištiny.

Z vlastní zkušenosti můžeme říct (napsat), že je Kosovo opravdu zajímavá země! Těšíme se, až se někdy vrátíme. Pokud vás článek zaujal a chcete si přečíst něco o naší návštěvě Kosova, doporučujeme článek:

Kosovo – Na výlet do Kosova? Proč ne!

10 zajímavostí o Vatikánu, které vás jistě překvapí

Last Updated on 9 ledna, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments