Martinique – Místa, která musíte vidět !

Martinique je třetím největším ostrovem Malých Antil (po Guadeloupu a Trinidadu). Na délku měří přibližně 70 km a na šířku kolem 30 km. Není to tedy žádný obr a velká část ostrova se dá autem s klidem projet během jednoho týdne.

Jedinou nevýhodou, kterou člověk neovlivní je, že slunce v Karibiku zapadá už kolem 18 hodiny večer (po té není vidět ani na krok a útočí zrůdná komáří stvoření 🙂 ) , proto je potřeba opravdu dobře rozplánovat program a neztrácet čas.

Martinik je především o krásných plážích a divoké přírodě a nemá příliš historických památek. Tady je výběr míst, která jsme se rozhodli zařadit do itineráře a opravdu stála za to 🙂

Rhum J.M – Pravý Karibský rum

Vstupné: Zdarma
Adresa: Distillerie J.M, Rhumerie de Fonds Préville – Macouba


Co by to bylo za návštěvu karibského ostrova bez ochutnávky pravého rumu? Destilérka JM se nachází v krásném prostředí poblíž vulkánu Montagne Pelée. Bohužel, kdo neumí francouzsky, s výkladem moc nepochodí. Celá expozice je interaktivní a velmi zajímavá, ale ve francouzštině. Na konci prohlídky vás čeká odměna v podobě ochutnávky zdarma. A můžete si tam pořídit spoooustu karibského rumu za super ceny.

Montagne Pelée – Spící vulkán

Spící sopka a zároveň nejvyšší vrchol se tyčí na severu ostrova. Poslední ničivý výbuch byl v roce 1902. Sopka doslova srovnala se zemí bývalé hlavní město Saint Pierre a připravila o život bezmála 30 000 lidí (Teď je to bez obav, údajně ji pravidelně monitorují). Dnes je jednou z vyhledávaných turistických atrakcí. Až na vrchol totiž vede čtyřhodinový trek, který je prý dost náročný. Původně jsme měli v plánu na sopku vystoupat, ale protože zbylá část posádky našeho auta byla spíš válecí typ, museli jsme se výšlapu vzdát (snad příště 🙁 ). Vyrazili jsme proto alespoň na vyhlídku. U parkoviště je také super a né moc drahá restaurace s krásným výhledem.

Jardin de Balata

Vstupné: 14 EUR (studentské slevy nevedou)
Adresa: Route de Balata, Fort-de-France 97234


Ani jeden z nás není vášnivý zahrádkář a botanky většinou vyloženě nevyhledáváme. Musíme ale uznat, že tahle botanická zahrada fakt stojí za návštěvu. Její prohlídka zabere necelé dvě hodinky a těšit se můžete na krásné výhledy a zajímavé rostliny (které u nás fakt neuvidíte). Odvážlivci mohou vyzkoušet závěsnou stezku mezi stromy.

Balata Cathedral (Sacre-Coeur de Balata)

Po cestě do výše zmíněných zahrad určitě neminete Balatskou katedrálu. Katedrála je sama o sobě zajímavá a navíc nabízí krásný výhled na hlavní město Fort de France.

Cascade Didier Výlet do srdce džungle

Vodopády Didier jsou ukryty doslova v samém srdci džungle. Rozhodně doporučujeme dobrou obuv, ale z vlastní zkušenosti musíme uznat.. že pokud je opravdu chcete vidět, zvládnete to i v sandálcích či žabkách. Od „parkoviště“ je potřeba zdolat most, prokousat se křovím a projít cca 200 m dlouhým temným tunelem, který je plný bláta a divných zvuků. Po zdolání té strašidelné části následuje cca 15 minutový průlez džunglí a voila nacházíte se u prvního menšího vodopádu. My jsme bohužel k těm vyšším vodopádům neměli čas pokračovat, ale soudě podle toho, kam trasa pokračovala – dále to bez botasek asi nedáte. Každopádně tahle koupačka fakt stála za to.

Fort de France Hlavní město

Hlavní město ostrova, ve kterém žije něco přes 80 000 obyvatel. Ve městě jsou opravdu pěkné koloniální stavby, pevnost .. ale to je asi tak vše. My jsme si pro jeho návštěvu vybrali asi ten nejmíň vhodný den – neděli a připadali jsme si jak ve městě duchů. Pokud chcete zažít i něco z místní fauny, zajděte k parkovišti poblíž pevnosti.. žije tam totiž zmenšenina draka z Hry o trůny (netušíme, jak se těmhle ještěrům říká)  

Le Diamant

Le Diamant = město na jihu ostrova pojmenované podle přírodního útvaru/ostrůvku v moři. Město, jako takové jsme přímo nenavštívili, ale na ostrůvek je výhled hned z několika míst. Jedním z nich je například Cap 110 či pláž le Diamant.

Le Diamant

Cap 110 – Památník otroctví

Vstup: zdarma
Adresa: Plage de l’Anse Caffard, 97223 Diamant


Cap 110 je moderní památník z roku 1998, který vybudoval sochař a malíř původem právě z Martinique. Připomíná událost z roku 1830, kdy loď s více než 300 otroky během bouře najela na útesy a ztroskotala. V tu dobu navíc byl obchod s otroky ilegální. Místo má opravdu zajímavou atmosféru a krásný výhled na přírodní útvar v moři „Le Diamant“

Cap 110

Les Anses d’Arlet – Barevné přístavní městečko

Krásné městečko poblíž pláže Grande Anse d’Arlet s barevnými domečky a kostelem. Ve městě se nachází i menší pláž s křišťálově průzračnou vodou vhodnou pro šnorchlování. Nás nejvíce upoutalo molo, ze kterého je opravdu krásný výhled na barevné stavby.

Les Anses d Arlet

Savanne des Petrifications

Cca dvouhodinový hike kousek od pravděpodobně nejkrásnější pláže Martiniku – Les Salines. Nám bohužel nebylo přáno a stezka byla tak trošku pod vodou… A protože neumím chodit bez zakopnutí ani po rovném asfaltu, radši jsme to s foťákama neriskovali – nedopadlo by to dobře 🙂

Savanne des Petrifications

Presqu’île de la Caravelle – Chateau Dubuc

Vstupné: 4 EUR
Adresa: Tartane, La Trinite 97220, Martinik

Nepříliš navštěvovaný „poloostrov“, kde se nachází maják a ruiny plantáže Chateau Dubuc ze 17 století. Pokud se alespoň trošku zajímáte o historii – tohle bude místo pro vás. Prohlídka je self-guided = dostanete mapičku a k ní takové zařízení, které poskytuje výklad o jednotlivých místech (i v angličtině jupíjej).

Dubuc

Bohužel jsme nestihli úplně všechna místa, která se Martinique nachází.. ale s klidem můžeme říct, že alespoň většinu 🙂

Doufáme, že vám článek alespoň trochu pomohl při plánovaní vašeho martinického dobrodružství.

Martinique – Evropský ráj uprostřed Karibiku

Martinique – Jaké pláže stojí za to ?

Last Updated on 14 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments