Víkend v Madridu! Co navštívit, kde se ubytovat?

Máte chuť někam vyrazit na víkend za rozumné peníze a nevíte kam? Co si takhle zaletět do Madridu? Ideální víkendový „útěk“ v každém ročním období! Za dvě a půl hodinky letu z Prahy se totiž ocitnete ve stylové metropoli, která mezi turisty není (netuším proč) zas až tolik populární. Do španělského hlavního města jezdí pomalu o polovinu méně turistů než-li do Barcelony.

Do Madridu jsem vyrazila s kamarádkou Aničkou během druhého lednového víkendu a výlet jsme si opravdu užily. Počasí nám vyšlo jako na objednávku. Nebylo sice teplo jako v Málaze, ale příjemných 12 stupňů také není k zahození.

LETENKY

Letenky z Prahy je možné pořídit například u společnosti Ryanair. Ty naše byly v super akci za 900 Kč (čtvrtek 9.1. – sobota 11.1.).

Zkusila jsem pro vás letenky vyhledat, ale na takovou cenu se zatím nedostanete (zpáteční víkendová letenka cca 2.000 Kč v únoru) – musíte číhat na nějakou akci.

Pokud se chystáte do Madridu na delší dobu nebo chcete pokračovat do jiných měst vychází nejlevněji jednosměrná letenka 19.2. 2020 – a to za 489 Kč 🙂

DOPRAVA Z LETIŠTĚ + DOPRAVA PO MĚSTĚ

Úplně nejlepší variantou je letištní express, který vás za 5 EUR odveze přímo do centra města – nádraží Atocha nebo k Palacio de Cibeles. Jezdí od každého terminálu (pravděpodobně přiletíte na terminál 1) – jen je potřeba objevit tu správnou zastávku (nám se to moc nedařilo).

Z letiště jezdí také metro, které je ku podivu dražší než výše zmiňovaný autobus. Jízdenka na zastávku Nuevos Ministros, která pro nás pořád byla z ruky (ale je v centru), stojí přibližně 7 EUR. Navíc se v Madridu nachází třetí největší podzemní metro svého druhu v Evropě, takže pokud máte problémy se orientovat i v Praze – nedoporučuji 😀

Po městě se můžete dopravit jednoduše – PĚŠKY 🙂 Většina zajímavých míst se totiž nachází v těsné blízkosti nebo pohodové vzdálenosti.

UBYTOVÁNÍ

Ubytovaly jsme se v hostelu Far Home, který leží co by kamenem dohodil od Plaza Mayor (jedno z hlavních náměstí v Madridu). V ceně byla započtena i snídaně, takže super kauf!

Pokoj byl maličký, ale čistý a útulný. Samozřejmě záleží, co přesně se líbí vám. My jsme do ubytování moc investovat nechtěly, protože se tam člověk chodí jenom vyspat. Koupelnu jsme měly sdílenou s celým patrem, i když jsme v ní nikdy nikoho nepotkaly.

Naše ubytování naleznete TADY.

Jinak spoustu skvělých ubytovacích možností nabízí i airbnb, kde můžete využít slevu 725 Kč při registraci kliknutím ZDE.

CO NAVŠTÍVIT V MADRIDU?

El Retiro Park + Palacio de Cristal (Křišťálový palác)

Jednou z nejkrásnějších zastávek pro nás byla madridská oáza – Park Retiro. V lednu sice nic moc nekvetlo, ale na jaře to musí být ještě větší nádhera.

Z celého parku čiší neskutečná energie, protože sem vyráží i místní za aktivním trávením odpoledne. Najdete tady spoustu pouličních umělců, stánků s dobrotami a hřišť pro děti. Nejhezčím bodem v parku pro nás bylo jezírko, kde si můžete pronajmout lodičku. Upřímně jsme čekaly nějakou přemrštěnou cenu, ale vůbec.. 45 minut na lodičce stojí 6 EUR (o víkendech 8 EUR) a vejdou se na ni až 4 osoby.

El Retiro

V parku Retiro se rovněž nachází asi nejznámější „insta místo“ v celém Madridu, kterým je Palacio de Cristal – Křišťálový palác. Palác byl vybudován v 19. století a dnes slouží k nejrůznějším krátkodobým výstavám (vstupné je zdarma). Připravte se na hromady lidí a smršť foťáků (nebudeme lhát, taky jsme se účastnily :-D). Může se vám ale stát, že bude zavřeno z důvodu špatného počasí – nám se tak stalo první den, a to bylo slunečno.

Palacio de Cristal

Palacio Real (Královský palác)

Španělsko je ve skutečnosti království a kde jinde než v hlavním městě by měl panovník sídlit ? Oficiální královské sídlo leží právě v Madridu, i když tu údajně španělská královská rodina nebydlí. Jedná se o největší palác svého druhu v západní Evropě. Prohlédnout si jej můžete přes zdobenou bránu nebo z přilehlých zahrad.

Palacio Real

Katedrála de la Almudena

Krásnou katedrálu můžete obdivovat přímo naproti královskému paláci. V roce 1993 ji slavnostně vysvětil papež Jan Pavel II.

Almudena Madrid

Templo de Debod

Chrám Debod je původem z Egypta. Byl vybudován před naším letopočtem nedaleko města Asuán. A jak se ocitl v Evropě, v hlavním městě Španělska? Egyptská vláda ho darovala Španělsku aby nedošlo k jeho poničení kvůli budování Asuánské přehrady.

Debod

K chrámu zajděte na západ slunce – je tu snad nejhezčí výhled i západ slunce v Madridu.

Plaza de Cibeles

Náměstí Cibeles je první místo, které uvidíte, pokud využijete výše zmiňovaný express bus z letiště. Před pár lety jsem zpracovávala referát na téma Španělsko a vyběhlo na mě právě toto náměstí .. a já si řekla, že sem jednou musím. Na náměstí totiž leží Palacio de Cibeles – za mě nejkrásnější budova v Madridu. Bohužel je ale obklopená šestiproudým kruháčem, takže si ji úplně moc neužijete 😀

Původně se tato budova jmenovala Palacio de Communicationes a sloužila jako hlavní pošta města (kéž by i naše pošty vypadaly podobně..). Dnes budova slouží jako radnice a zasedá tu městská rada.

Palacio de Cibeles

Poblíž tohoto náměstí najdete i jednu z nejfotografovanějších budov Madridu „Metropolis“.

Madrid

Galerie Prado

Nejznámější muzeum Španělska a jedno z nejznámějších muzeí na světě v roce 2019 oslavilo 200 let od svého otevření. V Pradu najdete jednu z nejlepších sbírek evropského umění od dvanáctého do devatenáctého století. Pokud vám nebude přát počasí nebo budete mít hodně volného času, určitě muzeum navštivte.

Prado

Plaza Mayor

Jedno z hlavních náměstí města – hodně mi připomínalo Benátky. Za mě to není nic extra, ale je fajn se tu alespoň zastavit. Najdete tu klasické otravovače s náramky aka Hello my friend free gift for you.

Plaza Mayor

San Miguel Market

Snad nejznámější street food market celého města – taky podle toho vypadají ceny. Market má ale super atmosféru a je to pastva nejen pro oči. Nachází se v blízkosti výše zmíněného náměstí Plaza Mayor :-).

San miguel

El Corte Inglés a Gran Vía

Gran Vía je hlavní nákupní třída v Madridu, na které najdete snad všechno od běžných značek až po ty luxusní. Já teda zásadně jezdím jen s malým batůžkem, ale pokud rádi nakupujete.. bude opravdu těžké odolávat 😀 V letadle jsem si nandala dva svetry, abych tuhle zapeklitou situaci vyřešila 😀

Nedaleko Gran Vía leží náměstí Plaza de Callao, na kterém se nachází nákupní dům El Corte Inglés. Vyjeďte po eskalátorech/ výtahem až do devátého patra a pokochejte se výhledem na město (v době naší návštěvy byl na náměstí ještě stín) 🙂 (super vyhlídka zdarma).

Corte Inglés

Malansana – studentská čtvrť

Studentská čtvrť, která je údajně plná „Street Art“. I my jsme se vydaly po stopách umění, ale bohužel jsme si tuhle výpravu nechaly až na podvečer. Co si budeme povídat.. po celém dni chození jsme moc daleko nedošly. Objevily jsme tedy alespoň jednu z nejfotografovanějších zdí v Madridu, květináče ve tvaru kalhot, posprejované auto a barevné láhve od piva :-D. Ale pevně věříme, že kdo hledá ten najde! Pokud vás tohle zajímá, je možné si objednat i speciální city tour za street artem.

Malansana Madrid

V Madridu jsme strávily tři celé dny a vše bylo na pohodu. Centrum není zas tolik rozsáhlé, takže ho v klidu projedete podle mě za dva dny. My jsme ten jeden den braly jako bonus a užívaly si procházky po parku a nakoukly i do místních obchodů ( na španělské slevičky).

KOLIK VÍKEND V MADRIDU STOJÍ?

Základem je vychytat levné letenky. Víkend v Madridu nás vyšel opravdu na pár korun. Do kalkulace nikdy nepočítám naši útratu za jídlo, protože každý má rád něco jiného a v ČR taky něco musíte jíst.

Letenky: 920 Kč
Ubytování: 1237 Kč / 2 noci (centrum, se snídaní, sdílená koupelna)
Doprava z/na letiště: 10 EUR
= suma sumárum 2.420 Kč za 3 dny !

To není špatné ne ? 🙂 Více fotek můžete najít na mém instagramu @misulina nebo na @backpackyourself_cz

Irsko – 10 tipů na výlet

Proč je důležité cestování plánovat?

Last Updated on 23 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments