Proč je důležité cestování plánovat?

Když už se rozhodnete pro cestování bez cestovky = na vlastní pěst, nikdo vám nenaservíruje program ani informace pod nos. Zkrátka kdo chce zažívat svobodu na cestách, musí se trošku snažit a naučit se efektivně plánovat. Podle mě je to i skvělá příležitost jak dané místo předem trošku poznat.. protože být připraven se opravdu vyplácí!

V dnešním článku se budu věnovat otázce, která dělí cestovatele a dobrodruhy na dva tábory. Je lepší plánovat nebo být spontánní a nechat vše na poslední chvíli?

Kdo mě trošku zná, tak ví, že jsem tak trošku „posedlá“ plánováním. Není to úplně dobře, ale na škodu to také není. Jsem prostě jednou z těch, co chtějí zjistit všechny možné informace o zemi, do které se chystají.

Někteří lidé jsou zastánci názoru, že je dobré si koupit letenku a ubytování na první noc.. a pak už se prostě jenom toulat a čekat, co osud přinese. Tohle je podle mě super varianta, kterou nikterak neodsuzuju.. ale je vhodná pro ty šťastlivce, které vlastně nijak netíží čas.

Kdo ví, třeba jednou budu patřit mezi ně, ale momentálně jsem spíš úplný opak. Neříkám, že všechno v životě plánuju úplně do detailu (taky dokážu být spontánní, ha!) ale co se cestování týče, jsem spíš svědomitý plánovač.

Proč je vlastně dobré plánovat?

  1. Nic vám neunikne! 
    Obzvlášť pokud máte na daném místě/ v dané zemi omezený čas a musíte se vrátit za pár dní kvůli práci nebo škole. Pokud si vše naplánujete, nepřijdete o nějaké krásné místo, nezapomenete vyzkoušet místní specialitu a podobně!
  2. Získáte všeobecný přehled
    Nikdy není na škodu si udělat takový menší přehled o kultuře, do které se právě chystáte. Některá gesta, způsob oblékání atd. mohou být u nás naprosto v pořádku a v jiných kulturách naopak neslušné. Ušetříte tak sebe i své spolucestovatele zbytečnému faux-pas.
  3. Ušetříte nemalou sumu peněz
    Tahle informace je všeobecně známá, ale pro někoho to přeci jen může být novinka. Letenky se s blížícím datem odletu „zdražují“ (vyprodávají se levná sedadla) – čím dřív ji koupíte, tím levnější tedy bude (mimo výprodeje). S ubytováním je to dost podobné – pokud budu vybírat ubytování třeba dva měsíce předem bude větší výběr a větší šance, že ne mě zbudou ty levnější varianty.
  4. Předejdete zbytečnému stresu
    Sice nemám problém se na cestách dorozumět díky angličtině, ale v některých státech s ní přeci jen také nepochodíte – je fajn se naučit pár základních frází místního jazyka. Navíc si předem zjišťuju například i jízdní řády autobusů – jak se dostat z letiště a na ubytování, abych předešla nepříjemným situacím, že jsem někde nebyla včas. Dále je fajn si vypočítat i předběžné náklady na vstupy a další poplatky, aby se vám nestalo, že vám budou chybět peníze.
  5. Efektivně využijete čas
    Pokud jedete jen na pár dní a ne třeba na měsíc, pochopitelně chcete navštívit určitá místa a ochutnat speciality. Pokud si předem naplánujete trasu a rozpočítáte kilometry a vzdálenosti, je větší pravděpodobnost,že daná místa stihnete v poklidu a nebudete se bát, že něco neuvidíte.
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je otaznikyy.jpg.

Kde hledat inspiraci?

Spousta lidí, které znám to prostě „hodí“ do Google a čeká, co jim vyleze. Smůla, že tohle udělá drtivá většina lidí, a proto jsou některá místa přeplněná k prasknutí. Neříkám, že je to špatně.. jen je dobré tahle místa prokombinovat i s něčím méně známým.

Přiznám se, že tohle dělám občas také… ale jen abych si našla takový ten „základ = best of“. Mnohem radši ale hledám místa (vlastně i destinace), která jsou zašitá někde mimo a tolik lidí je nevyhledává. No a kde je najít?

Zdroje inspirace:
  1. Instagram – ve vyhledávači na Instagramu si dám hledání podle míst nebo hashtagů s názvem dané země
  2. Pinterest – skvělý pomocník při plánování cest, který vám poskytne většinou tipy od blogerů. Navíc se tam dost často dočtete kam zajít na jídlo, kam na vyhlídku a podobně. + je to super inspirace na fotky
  3. Youtube – Možná je to proto, že sami videa tvoříme a baví nás sledovat cizí tvorba… nebo taky proto, že je to vcelku „pohodlná“ platforma pro informace.
  4. Cestovatelské blogy – Ráda před cestou pročítám i různé rady českých i zahraničních travel blogerů, kteří danou zemi navštívili.
  5. Diskuze a facebookové skupiny – Tady jsem začala hledat inspiraci poměrně nedávno. Dobrou stránkou pro inspiraci je například Cestovatelská seznamka, kam lidé dávají fotky s popisem, popřípadě radou atd.
  6. Cestovatelské přednášky – Moje oblíbená činnost, když zrovna nejsem nikde na cestách. Tohle „virtuální cestování“ mě opravdu baví! Už několik let chodíme například na skvělý Festival Kolem Světa, ze kterého vždycky odcházíme s obrovskou inspirací.
  7. Tištění průvodci – Možná je to pro někoho „Old school“, ale pokud se chystám na nějakou delší cestu nebo se prostě jen chci extra připravit, kupuju si tištěného průvodce např. Marco Polo nebo Lingea, kde si můžu přečíst i informace o historii země a místních lidech.

Jak plánujeme naše cesty?

Možná to ve mně zanechalo studium cestovního ruchu, během kterého muselo být vše „tip ťop“. Tvořili jsme itineráře, excerpční lístky, vytvářeli různé výklady a průvodcovské texty nebo je to jenom moje „svědomitá“ povaha, kdo ví?

Neříkám, že všechny cesty máme úplně naplánované do posledního detailu a kupujeme je rok předem. Většinou letenky nakupujeme třeba 2-3 měsíce před odletem (Pokud vyběhne akce tak třeba i měsíc před odletem).

Výběr konkrétního místa

Někdy místo volíme podle levných letenek, jindy zase podle toho, kam se nám zrovna chce (ale často hraje velkou roli cena). A na co je důležité si dát pozor? Dost často se koukáme na bezpečnost v dané zemi – super stránky jsou www.cestolet.cz. Pokud míříte například do Asie nebo do Karibiku je dobré si zjistit, kdy je například sezóna dešťů, lepší počasí atd. (My se naopak celkem vyžíváme v tom jezdit na některá místa mimo sezónu, protože je tam méně turistů.)

S místem také souvisí FORMALITY, jako například:
1) Platnost pasu – některé státy vyžadují třeba platnost 6 měsíců po návratu
2) Vízum – kolik stojí, jak ho lze vyřídit  
3) Mezinárodní řidičák – pokud si budete půjčovat skútr/ auto
4) Povinná/ doporučená očkování – většinou je nutné se očkovat nějakou dobu před odletem.

Letenky

Středobodem všeho jsou pro nás letenky. Moc ráda používám například azair.cz (pokud se jedná o cesty po Evropě) nebo klasika vyhledávač Pelikán. Někdy jenom tak slintám, co je zrovna v akci na cestujlevne.com.

Itinerář

Říkejme tomu jako odborníci – Itinerář 😀 ! Rádi si už prostě předem vypíšeme, která místa chceme vidět, abychom podle toho naplánovali přesuny a ubytování.

Za mě je ideální si stanovit takové vztyčné body, které prostě nechceme minout a podle nich naplánovat, kde se zhruba ubytovat a na jak dlouho. Ráda si místa průběžně hážu do map, abych se podívala, zda je reálné toho tolik vidět / ujet autem.

Ubytování

Jak už jsem psala o pár řádků výš, nepatříme zrovna mezi ty, kteří jezdí „na pankáče“ a ubytování hledají až po příjezdu. Ani to nijak neodsuzujeme, protože spontánní akce jsou někdy ty nejlepší!

Máme jen prostě rádi jistotu střechy nad hlavou a taky jistotu, že ze zoufalosti nebudeme muset někde zaplatit přemrštěnou částku za ubytko na poslední chvíli.

Ze všeho nejradši využíváme stránku Airbnb, protože s ní máme v tak v 
95 % případů dobré zkušenosti. Jedná se o ubytování „u místních“, kteří s vámi dost často i bydlí. Skvělou zkušenost jsme například měli v Paříži nebo v Makedonii.  Pokud ještě nemáte na Airbnb účet, kliknutím na tento odkaz obdržíte slevu 725 Kč na váš první pobyt.

V některých případech se vyplatí i ubytování přes Booking.com. Fajnovou věcí je například věrnostní program u Bookingu, kdy za určitý počet zakoupených ubytování můžete získat 10 – 15 % slevu.

Půjčení auta

Další věcí, kterou před odjezdem zkoumám je, jak se vlastně budeme na místě pohybovat. Řidičák sice mám, ale zásadně odmítám řídit i v Čechách natož někde v zahraničí. V některých státech se ani půjčení auta nedoporučuje, protože to je jistá sebevražda.

Pokud jedu s Ráďou nebo s někým, kdo je ochotný řídit, porovnávám ceny různých autopůjčoven. Důležité je taky období a destinace, protože třeba v zimě na Islandu asi moc s nějakou pidi károu neobstojíte a bude vám hrozit nebezpečí.

Dalším bodem jsou pravidla, co se může a nemůže! Nezapomenout na to, že v některých zemích se jezdí opačně a jsou jiná pravidla/jiné rychlosti pro řízení ve městech atd.

Skupinové výlety / MHD, Dálkové autobusy

Když jsem s mamkou plánovala Irsko, rozhodly jsme se, že k návštěvě některých míst využijeme i takové ty hromadné výlety. Ve většině případů se tomu snažím vyhýbat, protože nerada jezdím jako stádo ovcí. Pro nás obě to byla super volba a ku podivu bylo všude celkem dost času. Mamka tak mohla vidět alespoň „to nej“ z Irska za ten týden.

Hromadná doprava a městské autobusy jsou také super variantou pro přesun z místa na místo. MHD jsme například hodně využívali v Gruzii a Makedonii, kde jsme se prostě báli si to auto půjčit. Dost často už předem hledám jak se dostat z letiště na ubytování, ať po příletu zbytečně neztrácíme čas.

Další důležité Informace

Před odletem navíc zjišťuju pro nás důležité věci, jako je například létání s dronem. Pokud máte dron, tak mi jistě dáte za pravdu, že v současné době už člověk nemůže létat pomalu nikde. Možná je to zbytečnost, ale vždy s sebou vozím papír, kam si vypíšu oficiální podmínky pro daný stát, aby na mě nikdo nemohl 😀 Doteď jsem se ale setkala vesměs jen s pozitivními ohlasy – lidé většinou nadšeně koukají, že to fááákt létá. Je potřeba si dát pozor na některé země, kde vám mohou na hranici dron zabavit a napařit slušnou pokutu – viz Maroko.

Mezi další důležité informace, které zjišťuju je například cena benzínu – a jako správný ekonom si hezky vypočítávám předběžné náklady podle ujetých kilometrů.

Státní svátky – data státních svátků a jiných událostí se všude po světě různí. A proč si je zjišťovat? Může se vám stát, že někam přijedete a ejhle.. všechny supermarkety budou zavřené a vy se ocitnete o hladu.

Průběžně taky sledujeme počasí (pro dobrý pocit) – bez pláštěnky ani ránu! Ve většině případů se nám ale stejně stalo, že předpověď prostě vůbec neplatila.. Nojo i mistr tesař se někdy utne.

Výměna peněz

Za mě je rozhodně lepší být připravená na všechno! Nespoléhám proto jenom na platební karty a poctivě si s sebou beru i hotovost. Některé věci prostě nelze plánovat – nijak neovlivníte, že platit kartou nelze nebo že bankomat nefunguje.

Pokud je to možné, měníme si na konkrétní měnu už v Čechách a pokud ne – měníme si na dolary/ eura a vyměňujeme až v dané zemi (rozhodně ne na letišti – většinou je špatný kurz).

Balení

Balení – pro většinu z nás noční můra, pro někoho zábava. Když se ohlédnu ještě pár let zpátky, musím se smát – narvaný kufr k prasknutí na týdenní dovolenou a stejně jsem „neměla co na sebe“.

Touha po ušetřených penězích a cestování na vlastní pěst mě ale naučily 🙂 V 90% cestujeme jenom s pidi batohem, abychom nemuseli připlácet za kufr nebo za větší batoh … a víte co je na tom skvělý? Nic nám nechybí a nemáme tisíc věcí, na které musíme dávat pozor a které můžeme ztratit.

Na některé výlety jsme se ale nevyhnuli dokupování druhého většího batohu, protože na dva týdny se nám s tou všemožnou elektronikou do malého batůžku sbalit nepodařilo.

Občas je to ale výzva! Viz video
Cestovní pojištění – základ všeho!

No a na co taky nezapomenout ?! Za mě snad nejdůležitější věc – naprostý základ – CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ. Hodně lidí ho prostě neřeší a když nastane nějaký problém, musí z kapsy vysypat často i několik tisíc. Dokud se nic neděje, přijde vám to jako zbytečnost.

Od návštěvy Thajska a bouračky na skútru si dáváme na pojištění ještě větší pozor než předtím.

Moc rádi si také zjišťujeme nějaká základní slovíčka daného jazyka, která vykouzlí místním úsměv a s větším nadšením a ochotou nám poradí.

A co vy ? Děláte z toho taky takovou „vědu“? Plánujete nebo všechno necháváte na osudu? 🙂

Kam vedly naše cesty v roce 2019?

V prosinci do Málagy – vánoční trhy

Last Updated on 16 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments