V prosinci do Málagy – vánoční trhy

Je 8. prosinec 2019, venku mrzne a my v lehkých bundičkách míříme směr letiště Václava Havla. Čeká nás totiž každoroční prosincový výlet s naší skvělou partou kamarádů (2017 – Phuket, Thajsko, 2018- Vratislav,Polsko, 2019 – Málaga, Španělsko, 2020 – ?). Většina lidí míří na vánoční trhy do Drážďan, Vídně, Polska nebo Maďarska – my jsme si letos zvolili trošku teplejší destinaci (ještě že tak :-D, v Polsku nám mrznul zadek). Málaga nás svojí krásou opravdu očarovala a moc rádi se jednou vrátíme!

Málaga je přístavní město v Andalusii na jihu Španělska. Je to hlavní centrum oblasti Costa del Sol a zároveň šesté největší město Španělska. Až do do 15. století zde vládli Maurové, proto se tu nachází hned několik zajímavých památek v tomto slohu. Město je zároveň rodištěm Pabla Picassa (i charismatického Antonia Banderase) a místní obyvatelé jsou na to patřičně hrdí.

Jak z letiště ? Přímo terminálu 3 můžete nasednout na vlak, který vás za 2,30 EUR (1,80 EUR + 0.50 EUR záloha za kartičku) doveze do centra. Kartičku z automatu na lístky nevyhazujte, můžete si na ni nahrát peníze i další cesty.

1. Vánoční trhy a aktivity

Na vánoční trhy do Málagy? Kdo by to byl řekl? Když spojíte krásnou výzdobu, „teplo“ a sluníčko a párty povahu Španělů – vzejde z toho skvělá atmosféra. Navíc minulý rok vyhrála Málaga ocenění „nejlepší slunečné trhy v Evropě“.

Nejkrásněji vyzdobenou ulicí je Calle Larios, která je vyzdobená až 730 tisíci světýlky. Letošním tématem je magický les s anděly a podzimními listy. Večer si tu navíc (ve vybrané časy) můžete prohlédnout skvělou projekci na známé písničky. Nejvíc to Španělé roztančili na písničku „Feliz Navidad“ :-). Přes den se ti lidé celkem rozprostřou, ale na téhle večerní projekci se připravte na tlačenici.

Centrum Málagy je poseto vánočními stromky, které svítí v nejrůznějších barvách. V pohodě si ulovíte fotky i bez lidí 🙂

Christmas Market Pier One (Muelle Uno) najdete kousek od Pompidou centre. Najdete tu nejrůznější stánky s výzdobou, oblečením a sladkostmi. Nás zaujala jeho výzdoba 🙂

Pouliční umělci

Skvělou atmosféru tomu dodávají i pouliční umělci, které najdete na každém rohu města. Nás extra zaujali tihle dva, kteří hráli a zpívali celý den u katedrály.

2. Kde se najíst a co ochutnat ?

Když už se vydáte na cestu do Španělska, rozhodně musíte ochutnat i místní speciality, jako je například šunka serrano, fuet či lahodná sangria.

Atarazanas Market

Místní tržnice s čerstvými potravinami, ovocem a kořením. Čím dříve přijdete, tím větší výběr bude 🙂 My jsme tady například pořídili voňavé chilli koření s limetkou. Otevřeno mají od pondělí do soboty od 8 hodin ráno.

Roscón de Reyes

Na místním „Festivalu chutí“ jsme si jako sladkou tečku dali dezert Roscón de Reyes, což je sladké těsto plněné krémem (Cena cca 2 EUR).

Vino Dulce Málaga

Výborné 15% víno jsme rovněž ochutnali a pak i koupili na festivalu chutí u hlavní promenády. Pokud nemáte rádi slaďárny, není to pro vás. Nám víno moc chutnalo a celá flaška nás vyšla na 5 EUR (u nás stojí něco kolem 325 Kč) .

Objevujte místní kavárny a pekárny

Obzvlášť po tak drahé destinaci jako je Martinik jsme stáli úžasem, že v Málaze je ještě svět v pořádku. V místních kavárnách totiž můžete sehnat i takovou super snídani (bageta se serranem + café con leche) za 2,5 EURA.

Ochutnejte Churros!

Kdo neochutnal Churros, jako by ve Španělsku nebyl! Kousek od našeho ubytka se nacházela jedna z vyhlášených Churrerií – Tejeringos Coffee. Ráno měli narváno a odpoledne fronta až ven – pro nás jasná zpráva vzít si jídlo s sebou. Jedno churros vyšlo na cca 0,45 EUR a omáčka za 1 Euro (dalo se kupit 4 omáčky za 3 EURA) – skvělá kalorická bomba, která vám nastartuje den.

No a co neochutnávat ? Pomeranče u silnice

Málaga je plná pomerančovníků, jejichž plody ale nejsou určeny k jídlu. Ve městě prostě jen tak rostou a dodávají mu tropickou atmošku a příjemnou vůni.

3. Místa, která stojí za návštěvu

Málaga nabízí hned několik historických památek, muzeí a pláží. Centrum samo o sobě není nijak obrovské, všude se dostanete po svých. Doporučujeme tady strávit opravdu několik dní, protože ta atmosféra je tu opravdu skvělá. Ve městě si připadáte, jako někde v exotice .. nad hlavou vám létají papoušci sluníčko pořád svítí a všude voní pomeranče.

Centre Pompidou

Není to jen náhodná shoda jmen, ale Centre Pompidou v Málaze má opravdu spojitost s muzeem Centre G. Pompidou v Paříži. Jedná se totiž o první oficiální pobočku onoho slavného pařížského muzea mimo území Francie. Uvnitř jsou vystavena díla zapůjčená právě z Paříže.

My jsme se vydali pouze k dominantě muzea – prosklené, barevné kostce 🙂

Pláž Malagueta

Nedaleko od Centre Pompidou leží oblíbená pláž La Malagueta. S sebou jsme si sbalili plavky, že to hecnem a vykoupeme se.. chyba lávky – z celé skupiny to zvládl jenom Ráďa. Teplo sice bylo, ale voda byla celkem dost studená brr. Poblíž pláže leží i maják La Farola.

Malagueta beach
Pevnost Alcazaba

Středověká pevnost v maurském slohu, ve které najdete spoustu krásných zákoutí, zahrad a výhledů. Během naší návštěvy se večer promítala vánoční pohádka na jejích hradbách. Pod pevností leží zachovalý románský amfiteátr.

V neděli po 14 hodině je vstup zdarma.

Alcazaba

Gibralfaro

Pevnost Gibralfaro se tyčí nad Málagou.. a když píšu nad Málagou, počítejte s prudkým výšlapem :-D. Jedná se o jednu z nejdůležitějších památek města. Gibralfaro v překladu znamená něco jako „hora světla“ a v minulosti byla orientačním bodem pro mořeplavce a sloužila k ochraně Alcazaby. Výhledy jsou opravdu krásné a pokud se sem vydáte v neděli odpoledne – vstupné je zdarma.

Výhled z Gibralfaro castle
Vyhlídka u Gibralfaro – Mirador del Gibralfaro

Tuhle krásnou vyhlídku nemůžete minout po cestě k Gibralfaro castle. Je veřejně přístupná a zdarma. Je z ní krásný výhled na celé město, moře i býčí arénu. Doporučujeme sem zajít na západ slunce, který je opravdu krásný.

Vyhlídka u Gibralfaro
Katedrála

Katedrála byla postavena mezi lety 1528 a 1782 na místě původní starobylé mešity. Dle původního plánu měla mít dvě věže, ale město nemělo tolik financí, a tak jedna z věží zůstala nedostavěná.

My jsme navštívili jak vnitřek katedrály, tak i její střechu ze který je krásný výhled. Vstupenky je možné koupit zvlášť na střechu i dovnitř nebo za zvýhodněnou cenu (kombinace střecha+vnitřek) – dospělí 10 EUR, studenti 7 EUR 🙂

Střecha katedrály
Benalmadéna a Castillo de Colomares

Když jsme tenhle hrad/památník objevili na Pinterestu, hned jsem veděla, že sem prostě musíme! Nachází se u města Benalmadéna, do kterého se pohodlně dostanete vlakem za 2,80 EUR. Cesta trvá přibližně půl hodinky a je potřeba vystoupit na zastávce Torremuelle.

Cesta od zastávky není sice trnitá, ale dost prudká 🙂 My jsme se i v tom prosinci (bylo cca 23 stupňů) celkem zapotili. Vstupné na hrad je 2,5 EUR a u vstupu vám dají informativní papír v ČEŠTINĚ. Jen si dejte pozor na otevírací dobu, protože například v prosinci (možná celý rok?) má otevřeno pouze od středy do neděle.

Hrad je něco jako památník věnovaný Kryštofu Kolumbovi. Stavba v sobě mísí několik stylů – gotický, byzantský, románský a maurský. Moc historie tady také nehledejte.. Památník totiž postavili 3 (ano jenom tři) zedníci, a to mezi lety 1987 – 1994. Památník představuje symboliku tří kultur středověkého Španělska, kterými byly křesťanství, islám a judaismus. Uvnitř hradu se nachází i nejmenší kaple na světě s 1,96 metry čtverečními.

Benalmadena - Castillo de Colomares

Na kolik nás výlet vyšel ?

Málagu jsme navštívili v termínu 8.12. – 11. 12. 2019 (4 dny/ 3 noci) Letenky jsme kupovali u nízko-nákladového dopravce Ryanair ( let trvá cca 3 hodinky) a ubytování jsme pořizovali na Booking.com – celý byt přímo v centru města. Pokud chcete využít airbnb a ještě nemáte účet, můžete využít slevu 725 Kč kliknutím ZDE.

Letenky: Ryanair – zpáteční letenka 1.100 Kč / osoba
Ubytování: Booking. com – celý byt v centru 1.000 Kč/ osoba
Útrata: cca 60 EUR

Suma-sumárum nás tenhle čtyřdenní výlet vyšel i s útratou na nějakých 3.600 Kč 🙂

4. Pár tipů na závěr

  • Nikam nespěchejte a užijte si místní atmosféru a toulejte se po centru. Španělé si ten život fakt umí užívat, proto jsou večer všechny bary i centrum ulice plné.
  • Museo de Málaga – při vstupu do muzea se prokažte občanským průkazem – všichni občané Evropské Unie mají vstup zdarma.
  • Placené památky oběhněte v neděli – hodně z nich je totiž odpoledne zdarma.
  • Naučte se pár základních slovíček španělsky – ne všude vám projde angličtina a navíc si šplhnete.
  • Přivstaňte si na východ slunce ! 🙂
Malagy

Thajsko aneb za naší první exotikou

7 tradičně netradičních míst v Bruselu

Last Updated on 15 února, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments