Kam vedly naše cesty v roce 2019?

A je to tady, začátek roku 2020 ! Rok 2019 utekl mrknutím oka a přinesl s sebou spoustu radostí,(ale i starostí), nových zajímavých míst i tváří a spousty cestovatelských zážitků.

Prostřednictvím tohohle článku si zavzpomínáme na výlety, které se nám během (teď už loňského roku) 2019 povedlo zrealizovat.

Oba dva studujeme i brigádně pracujeme a cestování pro nás určitě není nějaká samozřejmost. Cestujeme jen tehdy, když to čas a peníze dovolí… cestujeme společně, s kamarády i s rodinou.

A tenhle článek vás snad trošku inspiruje, že se dá cestovat hodně, i když je málo času nebo peněz ( protože když se chce, tak to jde i opravdu levně)!.

Tak kam nás naše toulavé boty letos zavedly ?

Varšava, Polsko (duben 2019)

Do Varšavy jsem vyrazila s kamarádkou opravdu jen na skok. Je to taková ideální víkendovka, když nemáte moc času a chcete někam vyrazit. Koupily jsme si jízdenky u Flixbusu na sobotu večer a v neděli ráno se ocitly v Polsku – a navíc jsme v pondělí už stihly být zpět ve škole i v práci (sice úplně KO, ale nevadí) . Výlet začal celkem úsměvně, protože jsme si koupily jízdenku z Prahy a cestou zjistily, že to jede i přes Liberec (u kterého bydlíme).

Počasí nám teda dvakrát nepřálo (jediný den, kdy se teplota propadla o 10 stupňů byla právě neděle), ale i tak jsme si tenhle výlet obě užily. Příště bych asi volila na Varšavu tak dva dny (my jsme tam byly pouze na jeden). Zase tolik památek tam není, ale jsou od sebe celkem hodně vzdálené. My jsme třeba za jeden jediný den nachodily přes 26 kilometrů. Určitě se zatoulejte i do varšavských kaváren, jsou opravdu krásné.

Článek jsem zatím nestihla sepsat, ale chystám se na to v nejbližší době. Jízdenky z Prahy můžete zakoupit například u Flixbusu 🙂

Budapešť – Severní Makedonie – Kosovo (červen/červenec 2019)

Náš první společný výlet v roce 2019 byl trošku dobrodružnějšího charakteru. Ráďa mě na Makedonii přemlouval už několik měsíců, ale pořád nebyl čas se tímto směrem vydat. Letenky vycházely nejlevněji z Budapešti, do které se oba moc rádi vracíme, a tak jsme to spojili s její návštěvou.

Makedonie nás opravdu mile překvapila – je to taková směsice evropských států s troškou Turecka. Jídlo i víno mají výborné a je tam pro nás Čechy v celku levno. Krásnou přírodu tady doplňují zapomenuté kláštery v horách, kaňony, řeky a strmé kopce. Celkově sem moc turistů nejezdí – nejvíce jich bylo asi u jezera Ohrid, ale i tak jsme si tam připadali sami. V hodně ohledech nám připomínala naši milovanou Gruzii.

Když Ráďa zjistil, že 100 kilometrů od Skopje leží hlavní město Kosova – Priština, přemluvil mě na spontánní výlet.. protože proč ne ? Na tenhle výlet oba moc rádi vzpomínáme, protože návštěva Kosova pro nás byla nad očekávání.

Co se během pobytu v Makedonii a Kosovu událo si můžete přečíst v těchto cestopisech:

Severní Makedonie – Zajímavá destinace za pár kaček

Kosovo – Na výlet do Kosova? Proč ne!

Riga, Lotyšsko (červenec 2019)

Do Lotyšska jsem vyrazila s kamarádkou během července. Pobaltí mě lákalo už delší dobu a Ráďa mi dal s výletem tímto směrem košem. Pobaltské republiky projel už před rokem a chtěl poznat zase jiná místa.

A tak jsme jako správné blondýny začaly hned „od prostředka“ Lotyšskem s tím, že každý rok dáme jednu pobaltskou zemi. Letos máme na plánu Estonsko (Jupí!).

Riga je krásné malé hlavní město, které úplně v pohodě projdete za jedno nebo dvě odpoledne.My jsme si návštěvu ještě zpestřily výletem do lázeňského městečka Jurmala, kde se otužilci můžou i vykoupat.

Letenky z Prahy seženete u Ryanair 🙂

Článek si můžete přečíst tady:

Lotyšsko – Co stihnout za prodloužený víkend

Irsko + Severní Irsko (srpen 2019)

Irsko je pro mě láska na celý život. Zamilovala jsem se do něj už na střední, kdy jsem tady strávila měsíc díky programu Erasmus +. Tenhle zážitek jsem si později zopakovala i na VOŠ a letos jsem vyrazila prostě „jen tak“ s mamkou, která po návštěvě Irska už několik let toužila.

Jako „základnu“ jsme si zvolily Dublin, odkud jsme vyrazily hned na několik výletů. Jedním z nich bylo i Severní Irsko, které mě fakt mile překvapilo.

O Irsku si můžete přečíst článek tady:

Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?

Belgie – Francie – Martinique – Francie (srpen/září 2019)

Na tenhle výlet jsme se extrémně těšili! Letenku na karibský ostrov Martinique jsme si pořizovali hezky symbolicky přesně před rokem (1.1.2019).. protože jak na Nový rok, tak po celý rok!

Letenka byla z pařížského letiště Orly .. a tak dříve nebo později následovala otázka – jak se tam dopravíme? No a nebyli bychom to my, kdybychom tam jeli rovnou…A tak jsme to udělali asi tím nejsložitějším způsobem, který vás může napadnout. Rozhodli jsme se, že si naše týdenní dobrodrůžo ještě o 9 dní prodloužíme.

Z Prahy jsme se vydali na 4 dny do Bruselu, které jsme strávili u kamaráda a jeho rodiny. PS: Znáte ten pocit, když se učíte 4 roky francouzsky a jste šťastní, že všem rozumíte? Já taky ne… (ještě, že existuje english)

Zábava začala hned na letišti Charleroi, kde jsem odmítla platit skoro 20 EUR za jízdenku do Bruselu a bez přemýšlení koupila jízdenky od Flixbusu. Nenechte se zmást.. Flixbus sice jezdí z Charleroi (jen 3x za den), ale rozhodně ne na letiště. Dorazili jsme na zastávku téměř na minutu přesně – další spoj by jel až za 10 hodin.

Dále jsme pokračovali Flixbusem do Paříže, kde jsme strávili následujících 5 dní v krásném Airbnb ve čtvrti Clichy. Naši cestu samozřejmě jako obvykle doprovázely nečekané karamboly. Čárou přes rozpočet byl hurikán Dorian, který v době našeho pobytu v Paříži trýznil karibské ostrovy (včetně Martiniku). Tak nějak jsem od rodiny čekala něco ve stylu „My jsme ti to říkali“ – protože koupit si letenky do Karibiku v sezóně hurikánů nespadalo mezi naše nejchytřejší nápady…ale nestalo se. Paříž jsme si v klidu pořádně prošli a vyrazili i do Disneylandu.

Cíl – Martinique !

„Zlatým hřebem“ našeho výletu byla ona obávaná cesta na Martinique se společností Fly Level. Musím teda říct, že po zakoupení letenek a přečtení recenzí jsme se dost zděsili, ale nakonec byla cesta úplně v pohodě.

Martinique je takový „ráj na zemi“ s náklady na život tak vysokými, jako ve Skandinávii. S troškou chytrého hospodaření se to ale nakonec zvládlo :-). Hurikán naštěstí ostrov moc nezpustošil, ale do dne našeho příletu tady prý nefungovala elektřina – měli jsme velké štěstí.

Cestu z Paříže zpět do Prahy jsme také zvolili méně komfortně – a to busem (dost jsem se za tenhle nápad proklínala). Levné letenky totiž byly jenom se společností Transavia, která dovoluje pouze jeden batoh na osobu.. a my jsme byli ověšeni jak vánoční stromeček.

Články si můžete přečíst tady:

Brusel – Vše co potřebujete vědět

Paříž – Co navštívit v Paříži ?

Martinique – Evropský ráj uprostřed Karibiku

Málaga, Španělsko (prosinec 2019)

Španělsko – poslední výlet roku 2019, ze kterého jsme se se vrátili nedávno. Naše cesta tentokrát vedla na jih Španělska – do krásné Andalusie. Do Málagy jsem pro změnu lanařila Ráďu já už v létě.. ale teď jsem moc ráda, že jsme sem vyrazili až v prosinci a ještě s naší skvělou partou. V létě tady totiž musí slunce žhnout jako o život.

Na to, že byla půlka prosince.. teploty se přehouply přes 20 stupňů a Ráďa to i využil k otužileckému koupání. Málaga je fakt nádherné místo s nejhezčími vánočními trhy, co jsme kdy navštívili 🙂

Článek si můžete přečíst tady:

V prosinci do Málagy – vánoční trhy

No a co teď ? V roce 2020 ?

S novým rokem přichází i nová dobrodružství, která momentálně plánujeme. Za mě je zatím na plánu Madrid, Bratislava, Malta a několik let vytoužený Island. Začátek ledna vždycky trávím vytvářením takového „Bucket listu“, na který píšu reálně zvládnutelné i nezvládnutelné destinace (z finančního i časového hlediska)… a na konci roku zkoumám, co se splnilo 🙂

A co vy ? Kam vedly vaše cesty v roce 2019 ? Sepisujete si také bucket list ? K vytvoření vašeho bucket listu na 2020 můžete využít následující šablonu 🙂

[ngg src=“galleries“ ids=“45″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]

Tímto vám přejeme hodně štěstí, hlavně zdraví, úspěchů a mnoho CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ v roce 2020!

Mějte se krásně

Last Updated on 16 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments