Lotyšsko – Co stihnout za prodloužený víkend

Lotyšsko – prostřední ze tří pobaltských republik ležících u Baltského moře. No a proč vlastně jet do Lotyšska?! Já bych věděla – zajímavé historické památky, všude čisto, parky a celkem super pláž i moře! (Pro otužilejší samozřejmě).  Lotyšsko není úplně klasická dovolenková destinace pro většinu z nás… Někdy se ale vyplatí nejít s proudem a zamířit do těchto málo známých, ale krásných států.

S kamarádkou jsme si slíbily, že postupnými krůčky (každý rok jeden) společně navštívíme Pobaltské republiky. No a začaly jsme z nějakého důvodu právě od prostředka – Lotyšskem! Vyrazily jsme v červenci, kdy bylo ideální letní počasí a během prodlouženého víkendu jsme navštívily hlavní město Rigu a vedlejší městečko Jurmalu.

Přímé letenky z Prahy najdete například u společnosti Ryanair – obzvlášť teď v zimě jsou za super peníz. Ubytování je v celku levná záležitost – my jsme se ubytovaly přes airbnb. Pokud ještě na airbnb nemáte účet, můžete využít slevu 725 Kč kliknutím ZDE.

Shrnutí našeho výletu

1. RIGA

Hlavním městem Lotyšska je Riga. Je to krásné město se spoustou památek, parků a kostelíků. Historické centrum je ale tak malé, že ho bez problémů projdete i za jeden den. Určitě doporučujeme zajít do nějaké z kaváren – nám se moc líbilo v MIIT COFFEE, kde měli výborné slané palačinky.

Náš itinerář

V Rize jsme strávily celkem dvě noci – necelé tři dny. První den jsme přiletěly až odpoledne, ale sluníčko na severu zapadá o něco později, což nám celkem hrálo do karet a většina památek se dala stihnout. Druhý den jsme vyrazily k moři do města Jurmala a odpoledne doháněly zbytek památek v Rize. No a třetí den byl ve znamení poslední procházky po městě a hurá na letiště.

Chrám Kristova narození

Pravoslavný chrám z roku 1876. Během komunistické éry sloužil jako planetárium, ale po vyhlášení nezávislosti Lotyšska byl znovuotevřen k původním účelům. Vstupné je zdarma a uvnitř se nesmí fotografovat, dost to hlídají 🙂

Adresa: Brīvības bulvāris 23, Centra rajons

Riga, Lotyšsko
Pomník svobody

Památník byl odhalen v roce 1935 na památku padlým, kteří bojovali za nezávislost. Dnes spíš symbolizuje jednotu a státnost Lotyšska.

Adresa: Brīvības bulvāris, Centras rajons

Riga
Tři bratři

Tři bratři = tři historické domky v centru. Nejstarší (číslo 17) byl postaven na přelomu 15. a 16. století a je vůbec nejstarší dochovanou zděnou a obytnou budovou ve městě.

Adresa:  Mazā Pils iela 17, Centra rajons

Riga Lotyšsko
Dům Černohlavců

Budova na radničním náměstí z první třetiny 14. století (wow). Byla postavena pro bratrstvo Černohlavců – cech svobodných německých kupců.

Na tomto náměstí můžete taky vidět sochu barevně malovaného medvěda, který byl součástí celosvětového projektu „tzv. United Buddy Bears.“

Adresa: Rātslaukums 7, Centra rajons

Lotyšsko
Národní opera

Taková celkem normální budova, která člověka na první pohled nijak neuchvátí. Nejkrásnější na celé opeře byl přilehlý park se spoustou květin a fontánkou.

Adresa: Aspazijas bulvāris 3, Centra rajons

Lotyšsko
Lotyšská akademie věd

Budova lotyšské Akademie věd byla postavena po válce – mezi lety 1951 – 1961. Nápadně připomíná několik dalších „sesterských mrakodrapů,“ postavených během stalinistické éry po celém Sovětském svazu – například budovu státní univerzity v Moskvě či palác nauky a kultury ve Varšavě.

Dnes stále slouží svému původnímu účelu + sem můžete vyrazit i na vyhlídku :-).

Adresa: Zinātņu akadēmijas augstceltne, Akadēmijas iela 1, Latgales priekšpilsēta

Lotyšsko
+ Radisson Blu skyline bar – vyhlídka

Chcete zažít krásný panoramatický výhled na celé město? Navštivte Skyline bar hotelu Radisson Blu, který je přístupný i pro neubytované. Nachází se v 26. patře hotelu a nabízí fakt nádherný výhled. O koktejly s tímhle úžo výhledem je ale velký zájem, proto bych doporučovala si udělat rezervaci předem. Nechcete na koktejl? Nevadí! Obsluha vás pustí klidně jenom „na fotku“.

Adresa: Elizabetes iela 55, Centra rajons

Lotyšsko
+ Ortodoxní kostel (trošku z ruky)

Tenhle ortodoxní klášter je trošičku z ruky od ostatních míst – na druhém břehu řeky. My jsme ho spojily s návratem z města Jurmala – prostě jsme vystoupily asi o zastávku dříve a prodloužily si procházku. Kostel je opravdu krásný, ale k naší smůle byl zrovna zavřený a mohly jsme ho objevovat leda taky skrze plot.

Adresa: Meža iela 2, Zemgales priekšpilsēta

2. JURMALA

Jurmala je vzdálená od Rigy přibližně 25 kilometrů a je to největší lázeňské centrum Lotyšska. Táhne se v délce 32 kilometrů podél řeky Lielupe a Rižského zálivu.

Cesta z hlavního nádraží v Rize trvá přibližně půl hodinky a stojí pár korun –  ideálně vystupte na zastávce MAJORI. 

My bychom Jurmalu s kamarádkou popsaly asi jako „místo, kde chceš strávit důchod“  a to samozřejmě v dobrém slova smyslu. Všude čisto, upravené promenády, kavárničky, stánky se suvenýry a dlouhatánská čistá pláž.  V Jurmale žádné vyloženě historické památky nejsou (mimo sídla Lotyšského prezidenta a pár muzeí), ale je tam spousta míst a zákoutí, která stojí za procházku.

Co v Jurmale navštívit ?

Hlavní promenáda s barevnými domky

Jurmala je hned na první pohled krásně udržované městečko, ve kterém to žije. Pár kroků od zastávky Majori se nachází taková „hlavní“ promenáda s obchůdky, stánky se suvenýry a kavárnami. Nejkrásnější na tom jsou pestrobarevné a ukázkově upravené domky.

Otočný Glóbus

Kousek od hlavní promenády, cestou do volnočasového parku Dzintaru, je tenhle super Glóbus s nápisem Jurmala. Stačí do něj párkrát šťouchnout a krásně se otáčí.

Dzintaru Mezaparks

Celkem rozlehlý a hlavně skvěle upravený park uprostřed lesa. Je tady snad všechno – dětská hřiště, prolézačky, chodníky, kavárničky, rozhledna, mosty v korunách stromů…

My jsme si zahrály na hrdinky a navštívily rozhlednu. Ten den foukal celkem silný vítr a s rozhlednou docela mával, ale za ten zážitek to stálo. Výhled není nijak mega úžasný, ale vidíte moře 🙂

Jurmala Beach

Pláž – cíl naší výpravy! Nikdy by mě nenapadlo jet do Lotyšska za mořem, ale ta pláž byla fakt moc hezká. Moře teda trošičku pro otužilejší jedince, protože hodně foukalo.. Rozhodně to bylo ideální místo pro trávení odpoledne. Pláž je opravdu rozlehlá, takže lidi se celkem ztratí a nemusíte se mlátit „hlava na hlavě.“ A je tam hodně mělko, takže na nějaké plavecké závody to taky nebude 😀

3. HRAD TURAIDA + NP GAUJA

+ Bonus výlet od Rádi, který navštívil Pobaltské republiky v roce 2018 🙂

Krásným jednodenním výletem může být návštěva hradu Turaida a Narodního parku Gauja, který je hned vedle. Dostat se sem můžete buď autem (cca hodina jizdy), autobusem za pár korun nebo vlakem do města Sigulda (zhruba 5km procházka). Další možností je lanovka která vede z města Sigulda až na hrad.

Hrad se začal stavět v roce 1214 na místě, kde původně stával dřevěný hrad Liv. Klasická cihlová stavba, která byla v souladu s křižáckými řády si zachovala svou podobu i navzdory požáru v roce 1776 dodnes.

Národní park Gauja je o rozloze více než 900 km čtverečních největším parkem v Lotyšsku. Rozprostírá se podél břehů řeky Gauja, od které dostal i své jméno. Byl založen v roce 1973, aby ochránil jedinečné přírodní bohatství Lotyšska a podpořil tak místní turismus. Nabízí jeskyně, skalní útvary, malebnou krajinu a mnoho dalšího. Napříč parkem byly vybudovány turistické stezky, které jsou udržovány a relativně dobře značeny.

Pokud plánujete výlet do Lotyšska, tak si ho moc užijte! No a pokud ne, tak to třeba po přečtení tohohle článku přehodnotíte a do suprovýho Pobaltí vyrazíte ! 🙂

Mějte se krásně!

Dublin – Co podniknout v hlavním městě Irska i mimo něj?
Budapešť – Naše oblíbená místa

Last Updated on 16 dubna, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments