Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán? Nastal čas vám zde povyprávět o jedné z našich nejoblíbenějších cest a třeba vás tak trochu inspirovat, kam v budoucnu vyrazit. V srpnu 2023 jsme se vydali do nádherné Střední Asie, kde jsme strávili necelé 3 týdny. Všechny navštívené země nás absolutně nadchly, a to tak moc, že se nám vůbec nechtělo zpátky. Tímto vás vítáme u prvního článku ze série putování po Střední Asii 🙂

Plán naší cesty po Střední Asii

Příběh naší cesty se začal psát o Vánocích 2022, kdy jsem pod stromečkem rozbalila letenky (děkuju Ježíšku). Jak už tomu tak u Wizz Air bývá, původní lety se nám bohužel zrušily a my začali přemýšlet, kam naši cestu během letoška vmáčkneme. Nakonec padla volba na srpen, kdy jsme měli oba možnost delšího volna. 

Střední Asie a Hedvábná stezka nás vždycky fascinovala a kdy jindy vyrazit, když ne teď? Naši cestu jsme začali v Uzbekistánu na překrásném náměstí Registán v Samarkandu. Následně jsme se moderním vlakem přesunuli do pohádkové Buchary, která rozhodně patří k nejkrásnějším místům, co jsme kdy navštívili. Po návštěvě Buchary nás čekal šestihodinový přesun do hlavního města Taškent. To nás nijak zvlášť nelákalo, a tak jsme navštívili pouze pár hlavních bodů. Následující den nás čekal 16 hodinový přesun vlakem do Kazachstánu. 

Cestovatelská aura nám tentokrát opravdu přála a kupé jsme sdíleli se dvěma skvělými spolucestujícími. Na cestu jsme si bohužel nemohli nikde vyměnit kazašské tenge, a tak nás zachránily sušenky našeho pohostinného spolucestujícího z Íránu. Skvělou společnost nám dělala i naše další spolucestující původem z Ruska, která nám moc pomohla s překládáním na hranicích. Více než polovinu cesty jsme prodebatovali o našich životech a zážitcích, takže se 16 hodin na cestě zdálo jako nic. 

Kazachstán

V kazašském Almaty jsme si zařídili sim kartu, půjčili auto a vyrazili za poznáváním. Naší první zastávkou bylo nádherné jezero Big Almaty Lake a národní park Ile Alatau. Pokračovali jsme do vesničky Saty, kde jsme vyrazili k jezerům Kolsai a Kaindy. V našem programu nechyběl ani velkolepý kaňon Charyn, ze kterého jsme pokračovali k hranicím s Čínou do města Zharkent. Kazachstán je neskutečně obrovská země, a tak jsme spoustu času strávili přejezdy v autě. Naštěstí se střídal jeden hezčí výhled než druhý. Sehnat mimo Almaty ubytování bez znalosti ruštiny byl příběh sám o sobě, ale o tom se vám určitě rozepíšeme v dalším článku. 

Po návratu do Almaty jsme vrátili auto a půjčili si druhé, ke kterému jsme měli vyřízené speciální povolení pro překročení hranic do Kyrgyzstánu. Víme, že po Kyrgyzstánu jezdí levná doprava, nicméně nás hodně tlačil čas, a tak jsme byli ochotní si připlatit. Pokračovali jsme přes hranice do hlavního města Biškek, kde jsme navštívili hlavní zajímavosti a perfektní sovětský zábavní park. Naší další zastávkou byla věž Burana, která patří k nejvýznamějším památkám v zemi. Pokračovali jsme k nádhernému kaňonu Konorchek až jsme se konečně dostali k našemu cíli – jezeru Issyk Kul. Tam se mi splnil jeden z dlouholetých snů – přespat v jurtě. Dále jsme ještě zamířili do překrásného kaňonu Skazka a nastal čas zamířit zpátky do Almaty, odkud jsme měli naplánovaný let do Taškentu. 

Burana

Zdá se vám to složité? Taky že bylo.. upřímně nám z toho šla hlava kolem a doteď nechápeme, že to všechno vyšlo :D. Když jsem dělala nějakou svoji statistiku, tak jsme během těchto 3 týdnů absolvovali 5 mezinárodních letů, 24 jízd Yandexem a ujeli 1 965 km vlakem a 2 295 km půjčeným autem. Jsme blázni, my víme :D.

Letenky do Uzbekistánu

Pro cestu do Střední Asie jsme si vybrali všemi obávanou nízkonákladovku Wizz Air, se kterou cestujeme velmi často. Zvolili jsme si trasu Vídeň – Abu Dhabi – Samarkand (Uzbekistán) – Abu Dhabi – Vídeň s tím, že jsme cestou tam navštívili Dubaj a cestou zpět právě Abu Dhabi. Jako výchozí bod našich středoasijských toulek jsme si vybrali Samarkand v Uzbekistánu, který má dobré spojení s okolím v případě, že by náš let byl zrušen. 

Aby vše nevypadalo tak růžově, poprvé jsme na Wizz tak trošku trošku doplatili, asi dvě hodiny před odletem do Samarkandu byl náš let zrušen (i když se Wizz doteď tváří, že ne :D) a uvízli jsme na další den a půl v Abu Dhabi, což nám trošku narušilo plán. 

Zpáteční letenka nás pro jednu osobu vyšla cca na 5 500 Kč s Wizz Discount Club. U nízkonákladovek je letenky s přestupem zakoupit zvlášť, konkrétně Vídeň – Abu Dhabi – Vídeň, Abu Dhabi – Samarkand – Abu Dhabi. 

Víza 

Všechny cestovatele z České republiky určitě potěší to, že pro cestu do Uzbekistánu, Kazachstánu ani Kyrgyzstánu nepotřebují žádná speciální víza – postačí pouze platný cestovní pas. Většina celníků o tom ovšem nemá ani potuchy, a tak si na přeshraničních přechodech googlí co je to Česká republika a jak je možné, že její občané nepotřebují pro vstup víza. Na každém hraničním přechodu jsme svou přítomností způsobili tak trošku rozruch 🙂 Samozřejmě v pozitivním slova smyslu. 

Místní měna, aneb staňte se milionářem

Pokud se chystáte absolvovat podobnou trasu jako my, připravte se na miliony ve své peněžence! Každý z uvedených států má svou vlastní měnu, která vám pořádně zaplní peněženku. Ve větších městech by se pravděpodobně dalo platit kartou, nicméně jistější je jako vždy hotovost. V Uzbekistánu se platí uzbeckým somem (UZS), v Kazachstánu vás čeká tenge (KZT) a v Kyrgyzstánu zaplatíte kyrgyzským somem (KGS). 

Bezpečnost ve Střední Asii 

Kdykoliv jsme se našemu okolí zmínili o zemích, které končí na „stán“, vyvolalo to v jejich tváři značné znepokojení. S klidným srdcem vám ale můžeme říct, že jsme za celou naši cestu Uzbekistánem, Kazachstánem i Kyrgyzstánem potkali jenom milé lidi. 

Jak se domluvím? 

Co vám budeme nalhávat, angličtina ve Střední Asii zase tak úplně nefrčí. S tím jsme naštěstí počítali, a tak jsme oprášili naše základy ruštiny (čímž myslíme slova: ano, prosím a děkuju). Naším nejlepším kámošem se tak stal google překladač a google lens. 

Uzbekistán je ze všech tří zemí asi nejvíce navštěvovaný, a tak jsme využili alespoň několik anglických frází. V Kazachstánu byla angličtina úplně na nule v Kyrgyzstánu taktéž vévodila ruština. Zvládli jsme to my, takže to určitě zvládnete taky. 

Připojení k internetu 

Naše cesta začala v Samarkandu (Uzbekistán), kde jsme si hned na letišti vyřídili Simku. Určitě doporučujeme všechno vyřešit hned na letišti, ve městě by se vám špatně hledala. K nákupu je potřeba předložit cestovní pas. 

Po přejezdu do Kazachstánu jsme se data snažili vyřešit skrze appku Airalo, která mě poprvé zradila a zaplacená data se prostě nenačetla. Tudíž jsme zamířili do nejbližšího kamenného obchodu operátora, který nám složitě simku vyřídil. Pozor, nekupujte si simkartu v novinovém stánku, cizincům bohužel nefunguje. 

No a v Kyrgyzstánu jsme se spoléhali na veřejnou Wifi, protože nás Airalo zradilo podruhé. Nevím, zda to byla jen smůla, ale zrovna dvakrát se nám to nehodilo. 

Kazachstán

Doprava

Uzbekistán – V Uzbekistánu si bohatě vystačíte s hromadnou dopravou a místními taxíky YANDEX, které jsou opravdu levné. Ty můžete jednoduše objednat skrze stejnojmennou appku a jezdit doslova za pár korun po městě. Na delší trasy jsme využívali vlaky, které jsou rychlé, spolehlivé jako hodinky a navíc vcelku luxusní. Jediným háčkem je to, že si vlaky musíte rezervovat několik dní předem (bývají vyprodané).

Kazachstán – Po Kazachstánu jsme se pohybovali půjčeným autem, protože zkrátka nebyla žádná jiná možnost. Hromadná doprava do turistických míst téměř nejezdí a pokud nechcete navštívit pouze Almaty, asi vám nezbyde nic jiného, než si půjčit auto. Připravte se na to, že Kazaši jsou zapřísáhnutí kšefťáci a mají příplatek snad úplně na všechno (příplatek za výjezd z Almaty, příplatek když ujedete víc než 200 km za den, příplatek za úklid…).

Kyrgyzstán – V Kyrgyzstánu údajně jezdí spolehlivé maršrutky za pár kaček. My jsme bohužel na tuhle zemi neměli tolik času, kolik bychom si představovali, a tak jsme všechno opět vyřešili půjčeným autem. To jsme si půjčili v kazašském Almaty (půjčovna Vladex) a připlatili si za povolení pro překročení hranic. 

Jak jsme navštívili Uzbekistán, aneb 3 města na Hedvábné Stezce

Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou

TOP 13 míst, která navštívit v Arménii + podrobný itinerář

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments