Plánujete navštívit Jordánsko? V tom případě, je pro vás tento článek jako stvořený! Nenechte se tónem článku zmást, je to úžasná země a moc se nám líbila.. Rozhodli jsme se ale sepsat s lehkou dávkou humoru nástrahy, které tam na vás mohou (a budou 🙂 ) číhat.
Původně jsme chtěli tento článek pojmenovat trochu jinak, konkrétně: „Jak se v Jordánsku nenechat oškubat“, protože to chce nějakou tu špetku cestovatelského umu. Do paměti se nám v Jordánsku zaryla hláška jednoho „rádoby beduína“ při návštěvě pouštních hradů „Come and have a tea…we need money and you have it…“ (Pojďte si dát čaj, potřebujeme peníze.. a vy je máte). No, chlapec to vystihl.. člověk si tam tak trochu i jako chodící peněženka připadá. Každý den vám budou nabízet vše co mají zrovna po ruce, od zeleného plyšového pikachu, přes šátky až po různé parfémy (které opravdu krásně voní). Nicméně musíme uznat, že pokud je mile odmítnete, tak za vámi nikdy nepoběží a nebudou naléhat, ať si něco koupíte. Pokud je odmítnete, řeknou vám „Thank you, welcome in Jordan“. Někteří dokonce i poděkují za vaši odpověď a pozvou vás na čaj. A tak i když odmítnete 178 lidí denně, furt si ještě zachováte úsměv na tváři.
Rádi bychom se s vámi v článku podělili o nějaké ty postřehy z Jordánska, které se vám budou během cesty určitě hodit.
Vízum do Jordánska (Jordan Pass)
Pokud chtějí Češi cestovat do Jordánska skrze hlavní město Ammán, musí si vyřídit jordánské vízum. To se dá vyřešit zakoupením tzv. Jordan Pass. Všude se dočtete (od blogů až po Instagram) ať si určitě tuto „službu“ zakoupíte, že ušetříte majlant za vstupy a ještě se vám to vyplatí. Chvilku jsme během cesty přemýšleli, zda se to opravdu vyplatilo, protože většina vstupů stála pouze pár drobných. A pak to přišlo – Vstup do skalního města Petra je totiž masakrální, 50 JOD na 1 den (1600 Kč / osobu).
A tak pokud máte v plánu se do Petry zajet podívat (což rozhodně doporučujeme), s koupí Jordan passu neváhejte. Jordan pass samotný se dělí na 3 úrovně (wanderer / explorer / expert), podle toho kolik dnů chcete v Petře strávit (1 / 2 / 3). Hlavními atrakcemi Jordan passu je již zmíněná Petra a Wadi Rum, ale využijete jej i při návštěvě Jerashe, citadely v Ammánu, křižáckého hradu Kerak, pouštních hradů, římského divadla v hlavním městě a nebo třeba vykopávek ve městě Um-Quais. Né všechny významné památky jsou však v Jordan passu zahrnuty, a tak si budete muset do některých méně známých vstup zaplatit. K Jordan passu můžete zvlášť dokoupit za zvýhodněnou cenu i návštěvu místa Ježíšova pokřtění. Jordan pass se dá koupit on-line na této webové stránce a je platný 14 dní od první navštívené památky. Na některých místech se prokážete QR kódem, na jiných si JP letmo prohlédnou a zapíšou vás do knihy.
Dobře si zkontrolujte, jaká místa jsou v Jordan Passu zahrnuta. My jsme takhle zamířili do jednoho muzea, kde nám pán tvrdil, že to v JP není a musíme platit. A ejhle, muzeum v JP bylo .. my to nevěděli, zaplatili za vstup a byli dost zklamaní.
Výměna peněz v Jordánsku
Před cestou do Jordánska si v ČR vyměňte ideálně na americké dolary. Hned po příletu se polovina letadla potkala u letištní směnárny. My ale výměnu peněz na letišti rozhodně nedoporučujeme. Nejenže je na letišti nejhorší kurz ze všech, ale zároveň si směnárny účtují zhruba 300 Kč poplatek za výměnu. My jsme si vyměnili peníze v bance ve městě Madaba s ještě lepším kurzem, než byl na Google. Doporučujeme tuto směnárnu (banku).
Letištní kontrola v Ammánu
Tuto informaci sem dáváme hlavně proto, abyste z toho nebyli tak zaskočení, jako my. Kontrola na letišti je opravdu důkladná a ne moc příjemná. Nejprve zamíříte k přepážce, kde vám zkontrolují vaše vízum (nebo Jordan pass) a oštemplují pas. Pak zamíříte k další přepážce, která se tváří jako „imigrační kontrola“.. tam na vás bedlivě vyčkává ne moc příjemný pán s dosti zvláštním zařízením. Několikrát vás požádá, abyste namířili oči do zařízení na skenování sítnic (zařízení na vás mluví arabsky :D) a ještě se vás zeptají na příjmení. Za 1 metr přichází další pasová kontrola a vy můžete konečně sjet dolů ze schodů. S kontrolami ale ještě nekončíme.. vaše zavazadla čeká důkladný průjezd skenerem.V Jordánsku jsou drony zakázané a pokud ho uvidí, hned vám ho vezmou. Takže pro milovníky dronů doporučuji nechat jej doma. A jestli něco nechcete tak je to nechat drahou elektroniku v nějaké z Arabských zemí… i když se jedná o letiště.
Kde koupit SIM kartu?
Hned na letišti mají stánek dvě různé mobilní společnosti, Zain a Orange. A nás si bez rozkoukání odchytl naháněč, ať určitě jdeme ke stánku Zain, kde mají nejlepší tarif. Na internetu najdete, že spousta lidí tohoto operátora doporučuje, tak jsme si řekli proč ne. Vysvětlili jsme, že jedeme na 8 dní a že potřebujeme nějakou krátkodobou simku a pár giga dat. Nabídli nám 50 GB dat za 980 Kč, že je to standard a že žádný jiný tarif ani nemají. Chvilku jsme tuhle částku rozdýchávali 😀 Když jsme se zeptali jestli to samé má i vedlejší Orange, tak pán přikývl. I tak nám to nedalo a šli jsme se zeptat přímo k ORANGE. K našemu překvapení 15 GB dat, nějaké ty minuty a smsky = 320 Kč – Bereme 🙂 Aneb poučení číslo jedna, pokud se vám něco zdá drahé, jděte 10 metrů dál a pořídíte levněji.
K vydání Sim karty budou potřebovat váš pas a můžete za ni zaplatit kartou. Simka funguje 10 nebo 12 dní. Nemá žádné zabudované heslo a aktivní bude po 2 minutách v telefonu. Měli jsme skvělé připojení takřka všude, teda kromě Wadi Rum, ale byl to krásný 24 hodinový digi detox. Data jsme za ten týden neustálého připojení ani nevyčerpali 🙂
Jordánsko a ceny
Kapitola sama o sobě jsou ceny v jordánských obchodech. To, že musíte smlouvat cenu suvenýrů, trička nebo nějaké služby jsme čekali, ale že budeme muset smlouvat cenu Coca-coly v marketu opravdu ne. Mezinárodních řetězců jako je Carrefour je v Jordánsku mimo větší města opravdu po skromnu. Mnohem více je malých obchůdků bez jakkoliv viditelně stanovených cen. No a dost často se vás pan majitel snaží u kasy očůrat. Dost jsme to pociťovali, čím blíže jsme se k Petře přibližovali. Jen pro představu:
- 2 Coca-coly a 2 nanuky v zapadlé vesnici kam turista nevkročí – 1 JD (30 Kč)
- 2 Coca-coly ve vesnici v Little Petře – 1 JD (30 Kč)
- 2 Coca-coly ve městě Petra (nikoliv ve skalním městě, tam se to dá trochu pochopit) – 2 JD (60 Kč)
- 2 Coca-coly na benzínce cestou z Wadi Rum – 3 JD (90 Kč), to už mi trochu ruply nervy a když viděl můj nas*aný obličej, rázem to šlo za 1 JOD. 🙂
Normální ceny v supermarketu jsou mnohem, mnohem levnější. Doporučujeme cenu předem dojednat a až pak dávat jakékoliv peníze. Velkou nevýhodou je pro vás veliká síla měny. Na nějaké kovové drobné se v Jordánsku téměř vůbec nehraje a tak pokud si budete chtít koupit jednu 1,5 litrovou vodu nebo dvě 1,5 litrové vody, pořád to bude jeden dinár. Standard je tři 1,5 litrové vody za 1 JD. A vody vypijete v Jordánsku opravdu hodně, u nás dvou to bylo alespoň 7 litrů denně, a to jsme Jordánsko navštívili v dubnu.
Ubytování ve Wadi Rum
Dalším takovým malým podvodíčkem je ubytování v poušti ve Wadi Rum přes Booking. Udělejte malý hledací experiment.. zadejte do Bookingu Wadi Rum a váš termín. WAU! Ceny začínají od 1 EUR /pokoj a za 20 EUR už máte krásný echt pokoj i s topením. To by byla low-cost pohádka, že? 🙂 Vtip je v tom, že cena zahrnuje opravdu jen ten pokoj.. No a za dopravu k němu (potřebujete 4×4), výlet na jeepu, jídlo, pití a nebo třeba i projížďku na velbloudovi pak pochopitelně zaplatíte zvlášť, dost často obrovskou pálku.
Doporučujeme si najít kemp, kde je vše zahrnuto v ceně a na té ceně se domluvit předem:). My jsme si vybrali skvělý Salma camp. Cena byla 50 JD / osoba a zahrnovala ubytování s vlastní koupelnou (kterou stejně moc nevyužijete), dopravu k ubytování (kemp je hodně daleko v srdci pouště), 6 hodinový výlet jeepem, oběd, večeři, snídani, čaje, vody tolik, kolik vypijete a hodně silnou Shishu. Za projížďku na velbloudovi se navíc platí 10 JD (300 Kč). K tomu se vám postarají o úžasnou atmosféru, vypráví o beduínské kultuře.. a budete na tento zážitek hodně dlouho vzpomínat! Projížďku má na starost ubytovatelův známý, který se 65 velbloudy spí na poušti na zemi. Pokud si vyberete Salma Camp, nebudete litovat 🙂
Doprava v Jordánsku
Doprava v Jordánsku, aneb řízení na Jordánce. Už jsem viděl koně zvracet v barvách francouzské trikolóry, ale to, co jsme zažili v Jordánsku na silnicích je opravdu zážitek, který se jen tak nevidí. Auto jsme si půjčili hned na letišti od společnosti Rent a reliable car, nejenže jsou opravdu jedni z nejlevnějších, ale nechtějí ani zálohu ani kreditní kartu. Vzali jsme si nejlevnější variantu (25 USD / den) a k tomu jsme si ještě připlatili za full pojištění, které stálo 10 USD/den. Doporučujeme si auto opravdu pojistit, i přesto, že jste v řízení ostřílení.
Nejenže v Ammánu je to opravdu divočina, ale i kdyby se něco stalo, nejsme si úplně tak jistí, že by Jordánská policie stála na vaší straně. Řízení jsme si užívali, i když vám bude trvat alespoň den než si zvyknete na zdejší pravidla. V Jordánsku je běžné na dálnici couvat nebo jet v protisměru.. v jednosměrce se s námi na protější straně potkalo auto. No a pokud máte tříproudou silnici, tak není nic neobvyklého potkat 2 auta nalevo a 3 napravo s doprovodem parádního zvuku troubení. Lidé se vám vrhají pod auto a semafory spíš nefungují než fungují. Na většině dálnic je jedna díra za druhou a policejní check pointy s nápisem „STOP“ u kterých nikdo nezastavuje.
Nejhorší jsou ale otravné zpomalovací retardéry (často neznačené, v noci neosvětlené, na rychlostkách i dálnicích). Hned první večer vznikla „legenda o létající Kie“. Retardéry jsou spolu s dírami o velikosti asteroidu parádním uvítáním v Jordánsku.
Na letiště jsme přiletěli ve 20:00 a než jsme prolezli přes všechny kontroly, bylo pozdě večer. Na letišti nás čekalo překvápko v podobě automatu, který jsme nikdy neřídili (takže jsme na parkovišti googlili návody). No a museli jsme se dostat za ubytkem do nejbližšího většího města, což byla v našem případě Madaba. Tak si tak jedeme po úplně neosvětlené silnici 70 Km/h a hle… retardér. Trošku jsme si připadali jak kaskadéři ve filmu Bobule. Aneb když už dávat naprosto zbytečný 30 cm zpomalovač, tak ještě ke všemu z kopce. A tak jsme se hned první večer řádně prolétli 🙂
Benzín a benzínky v Jordánsku
V první řadě začneme tím, že v Jordánsku jsou stále ceny pohonných hmot normální. Benzínek je podél dálnic dostatek, ale i přesto vám doporučujeme tankovat před každým větším výjezdem. Občas nám mapy ukazovaly benzínku, která byla benzínkou pár desítek let zpět :D. V Jordánsku nejsou samoobslužné pumpy, ale vždy k vám někdo přijde, aby vás obsloužil. Zkontrolujte si, že je pumpometr na 0, občas se to tam zázrakem zapomene vynulovat a začínáme tankovat na 4 JD (120 Kč). Taky se pořádně dohodněte, za kolik chcete tankovat. S anglickými číslovkami je to trochu ošemetné a namísto 15 JOD vám natankuje za 50 JOD 🙂
Doufáme, že vám naše rady přijdou vhod.. a moc jsme vás nevyděsili! 😀
Jako každá Arabská destinace má Jordánsko své pro a proti. Už dávno není vyloženě levnou destinací, ale můžete ji projet za opravdu rozumný rozpočet. Buďte připraveni, že vám denně bude 100 lidí nabízet předražené suvenýry a pokud ve vás uvidí snadnou „kořist“, omrskají vás i při koupi chipsů ve večerce. Jordánsko je ale nádhernou zemí s bohatou historií, pohostinnými lidmi a nejkrásnější pouští světa. Návštěvu opravdu doporučujeme a snad si ji užijete stejně jako my.
Last Updated on 3 ledna, 2023 by Míša
Nádhera, krása 🙂 Úplně jsme s vámi na cestě, je to náš způsob cestování.