Kyjev, Ukrajina: Co navštívit, ochutnat a zažít?

Kyjev 2021 – hlásíme se s reportem z našeho dalšího dobrodružství! V srpnu 2021 jsme konečně vyrazili do našeho vytouženého Kyjeva a hlásíme, že to bylo naprosto parádní! Letenky do Kyjeva jsme pořídili několikrát během roku 2020, ale bohužel byly pořád dokola rušeny leteckou společností, až jsme je nakonec vyměnili za Kypr. No a teď se nám konečně poštěstilo a my si dopřáli návštěvu tohohle nádherného města. A protože mi na instagramu přistálo celkem dost dotazů ohledně naší cesty, přinášíme vám článek s tipy, co musíte v Kyjevě zažít, navštívit a ochutnat! V Kyjevě jsme se cítili naprosto bezpečně a všichni na nás byli moc milí. Už teď se těšíme na příští návštěvu!

Kyjev v době koronaviru – Co všechno potřebujete před cestou?

Jelikož žijeme v prapodivné době plné podmínek, formulářů a dalších šíleností, bude vás jistě toto téma zajímat. Do Kyjeva je aktuálně (08/2021) povinné cestovat s negativním testem nebo očkováním. Během naší cesty byly nutné obě dávky očkování, aktuálně vás pustí jen s jednou. Dále na Ukrajině vyžadují povinné pojištění proti covidu po celou dobu vašeho pobytu. To si jednoduše můžete vyřídit online na stránkách Visit Ukraine. Stačí vyplnit potřebné údaje, zaplatit (u nás to bylo cca 150 Kč /osoba/ 5 dní). No a pokud na smlouvě něco zmršíte tak jako my, Ráďa se přejmenoval na Radel (haha), stačí jim napsat na Whatsapp a do pár minut máte smlouvu upravenou.

Musíme teda říct, že vše ve Vídni hodně poctivě zkoumali a bez pojištění ani covid pasu nepouštěli do letadla! Určitě přípravu nepodceňte, stojí to pár minut vašeho času a vyhnete se problémům.

V Kyjevě a celkově na Ukrajině se covid nijak extra nehrotí, čímž úplně nechápeme, proč se tak moc hrotí to vstupní pojištění :D. Roušky se nosí pouze v obchodech a rychlých občerstveních.. a nikdo nic nehrotí.

Letenky, ubytování, rady a tipy

Kde koupit letenky?
Letenky jsme pořídili skrze společnost Wizz Air s odletem z Vídně. Zpáteční letenka nás vyšla na necelých 1 000 Kč. Levné letenky s Wizz Air pořídíte i při odletu z Pardubic.  V Kyjevě se nachází dvě letiště, s Wizzem se podívate na to menší, Kyjev Zhuliany, kam vesměs létají pouze nízkonákladovky. Let trvá cca 1,5 hodiny. Z letiště se můžete do města dostat trolejbusem nebo Uberem (cesta vyjde na cca 57 Kč).

Levné UbytováníKde se ubytovat?
Z obav, že se něco pokazí, jsme ubytování nechali raději na poslední chvíli a bookovali pár dní do odletu. Ubytování jsme se rozhodli zařídit skrze Airbnb a lépe to dopadnout snad ani nemohlo. V Kyjevě máte co se ubytka týče hodně muziky za málo peněz. Nějakým milým nedopatřením jsme se ubytovali v „hotelu pro diplomaty“ a za cenu cca 390 Kč / osoba / noc a tímto vám tohle ubytování vřele doporučujeme :).

NÁŠ TIP

 • Určitě si neměňte peníze na letišti! My jsme si chtěli vyměnit alespoň malou částku na autobus a byl tam snad nejhorší kurz v dějinách lidstva.
 • Pokud plánujete využívat MHD, zařiďte si v nejbližší stanici metra kartičku Kyiv Smart Card (cca 50 Kč), na kterou si můžete nahrát jízdné a po té v trolejbusu nebo metru jen „pípnout“.
 • Nejezděte na černo! V Kyjevě jsme strávili 5 dní a každý z nich nás v MHD zkontroloval revizor. Pokuta sice není nijak závratná (asi 130 Kč), ale vzhledem k tomu, že jízdenka stojí 6 Kč se to opravdu nevyplatí.
 • Chcete-li cestovat maršrutkami (malé žluté autobusy, co vypadají, že se rozpadnou), mějte po ruce drobné. Jízda stojí cca 8 Kč (10 hrivna) a neplatí na ně výše zmíněná lítačka.

Co navštívit v Kyjevě? 

Oba jsme se shodli, že Kyjev je jedno z nejkrásnějších hlavních měst, co jsme za poslední roky navštívili. Centrum je doslova nacpané útulnými kavárnami, stánky s kávou a restauracemi, ve kterých se nemusíte děsit, že vám ceny v menu třeba nejsou hned známy. Na každém kroku najdete nádherné kláštery a kostely a vlastně pořád je co dělat. My jsme v Kyjevě strávili 4 noci a kdybychom mohli, zůstali bychom mnohem déle. Rozhodně doporučujeme využívat městskou hromadnou dopravu. Míst je hodně a i s lítačkou jsme denně poctivě nachodili 16 kilometrů.

Kostely a kláštery 

V Kyjevě se nachází až neuvěřitelné množství kostelů a klášterů. Nejsou to jen tak ledajaké kostely, všechny jsou nádherně zdobené a mají honosné zlaté věžičky. V centru města rozhodně nevynechejte katedrálu svaté Žofie a vež (platba v hotovosti, matně si vzpomínám cca 100 hrivna za oba dva), která se nachází v těsné blízkosti. Věž jsme vyšlápli během zlaté hodinky, užili si nádherný výhled a lehkou závrať z výšky. Z věže si užijete krásný výhled na Chrám svatého Michala, který je uvnitř nádherně zdobený. Nezapomeňte ani na Chrám svatého Ondřeje (na terasu a dovnitř se platí vstup u okénka naproti).

Samostatnou kapitolou jen nádherný klášter Kyjevkskopečerská lávra, který je zapsán na seznamu UNESCO. Nezapomeňte na vhodné oblečení – dlouhé kalhoty, zakrytá ramena. Klášter byl založen už v roce 1052! Zajímavým a trošku děsivým zážitkem jsou zdejší katakomby, kde můžete vidět mumie. Ano, mumie svatých! U vstupu dostanete svícen a pak už se jen vydáte po schodech do katakomb. Pokud se chcete dostat na krásnou věž, která dominuje komplexu, musíte zaplatit vstupné. Zase to není nijak velká částka a rozhodně to za ty výhledy a celkově podporu tohoto místa stojí.

Motherland monument – Matka vlast 

Tahle socha nám připomněla naše milované gruzínské Tbilisi! Sochu „Matka vlast“ najdete asi 2,5 kilometru od zastávky metra Arsenalna. Socha měří 62 metrů a spolu se spodní budovou 102 metrů. Člověk si pod ní připadá jako mravenec.. a ještě pokud vezmeme v potaz, že jen ten meč, co drží v pravé ruce měří 16 metrů. K samotnému monumentu se žádné vstupné neplatí, ale pokud byste chtěli navštívit i tu budovu, na které monument stojí, můžete. Jedná se o muzeum války.

Náměstí nezávislosti 

Centrem všeho dění je hlavní náměstí – Náměstí Nezávislosti, nebo-li Majdan. Příjemné místo, kam se vydat během horkých letních večerů. Najdete tu fontánky, které tryskají vodu do rytmu písní, památník, mnoho barů a restaurací. Každý náš večer vlastně skončil právě tady. Jedno odpoledne jsme vylezli nedaleko náměstí z metra a viděli úplně vylidněné ulice a obří množství policistů (kolem pětistovky?). Nejdřív v nás docela hrklo, pak nás napadlo, že by třeba mohl přijet prezident – na což jsme se česky zeptali policistky. A pak jsme zjistili, že oslavy dne nezávislosti začínají o týden dřív. Takže pokud se v Kyjevě ocitnete během těchto oslav, můžete se těšit na parádní několikahodinovou vojenskou přehlídku. Tisíce vojáků, tanky, stíhačky.. všechno bylo 😀

Kyjevský „Montmartre“, Malý Princ a památník přátelství 

Nevím k čemu jinému tuto čtvrť přirovnat, než-li k mému oblíbenému Montmartre. Jedná se o úsek za Chrámem svatého Ondřeje, který pokračuje až k prosklenému mostu a monumentu Friendship of Nations. Najdete tu mnoho pouličních umělců, trh se suvenýry a krásné výhledy!

Nedaleko najdete i sochu Malého Prince a cool sovětské dětské hřiště.

Nejhlubší stanice metra na světě

Přemýšleli jste někdy, kde se nachází nejhlubší stanice metra na světě? Máme pro vás odpověď! Je to zastávka Arsenalna v Kyjevě, která se nachází 105,5 metrů pod zemí (některé zdroje uvádí dokonce 107!). Cestou dolů musíte absolvovat jízdu dvěma eskalátory a my jsme si ze zvědavosti celou cestu změřili na stopkách. Naměřili jsme 4 minuty a 22 vteřin! Pokud neplánujete metrem jezdit, už jen za tenhle zážitek vám to stojí 😀

Hydropark a Kachalka, fitko pod širým nebem 

Pokud plánujete Kyjev navštívit, rozhodně nezapomeňte plavky! Ano, čtete správně.. plavky! Kyjev leží na čtvrté nejdelší řece v Evropě, Dněpru. V letních měsících tu bývá opravdu horko a tak menší ochlazení organizmu určitě oceníte. Hydropark se nachází u stejnojmenné zastávky metra. Najdete tu plno barů, beach klubů, zip-line a perfektní open-air fitko Kachalka z roku 1966, kterému jsme samozřejmě neodolali a i po 16 km v nohách si šli trochu zařádit.

V Hydroparku se nachází několik pláží i převlékárny zdarma. My jsme se vydali na pláž „Youth“, ze které jsme měli nádherný výhled na Motherland monument a Kyjevskopečerskou lávru.

Oleg Antonov muzeum letectví 

Muzeum letectví se nachází doslova pár kroků od letiště Zhuliany a vlastně odsud můžete pozorovat jak vzlétají a přistávají letadla. Muzeum bylo otevřeno v roce 2003, aby oslavilo sté výročí světového letectví. Vstupenka stojí 80 Kč pro dospělého a 50 Kč pro studenty a na místě lze platit kartou, ačkoliv to moc nedoporučujeme. V našem případě nefungoval terminál a na jeho „zamítnutí“ jsme u kasy čekali bezmála 10 minut 😀

Najdete tu expozici více než 80 letadel a helikoptér. Dříve prý bylo možné nahlédnout do kokpitu, ale během naší návštěvy bylo všechno zavřené.  Najdete tu stará sovětská letadla, bojová letadla i helikoptéry.

Skanzen Pyrohovo

Asi tak ten největší skanzen, který jsme kdy navštívili. Nejdříve jsme nechápali, proč se před ním nachází půjčovna kol.. ale později jsme pochopili. Skanzen prezentuje lidovou architekturu napříč jednotlivými regiony a staletími. V rámci prostoru a mezer mezi jednotlivými regiony si nejspíš šetří místo i pro nadcházející staletí. Z centra jsme se do muzea vydali maršrutkou a cesta nám zabrala necelou hodinku a stála přibližně 8 Kč. Řidič jel, jako by nás unesl. Za vstupenku jsme v přepočtu zaplatili cca 80 Kč (studentské slevy nejsou). Ve skanzenu najdete pár stánků s občerstvením a suvenýry. Během naší návštěvy nešlo domky navštívit, pán a kase tvrdil, že je to jen dnes a zítra.. ale moc nevíme, jestli tomu věřit 😀 Co nás ale naprosto zaujalo, bylo krásné slunečnicové pole.

Kde se najíst a co ochutnat? 

Aby tenhle článek nebyl dlouhý, jako kniha, shrnu to pouze v několika větách. Kyjev má úžasné jídlo, levné restaurace, které jsou na úrovni a my máme pocit, že jsme se tam vlastně jeli najíst. Na každém kroku najdete levné, ale vynikající kafe – nám moc chutnalo v „Ulitka Cafe“. No a pokud si budete dělat takové food tour po Kyjevě, rozhodně ochutnejte následující:

 • Boršč
 • Okroška
 • Pelmeně
 • Vareniky
 • Perepička
 • Chicken Kyjev
 • Syrniky
 • Višnica
 • Uzvar – tradiční ukrajinský drink, který podle nás chutnal jako spálenina z grilu 😀 Pouze pro silné povahy!
 • Pirožky

V Kyjevě mají obrovské množství výborných gruzínských restaurací, se kterými rozhodně nešlápnete vedle. Určitě doporučujeme Mama Manana, poblíž hlavního nádraží. No a z těch ukrajinských restaurací a barů pak můžeme vřele doporučit:

 • Chicken Kyiv – Tady ochutnejte typický Chicken Kyjev
 • Pyana Vyshnya – kousek od Majdanu, tradiční višňový likér – mňam!
 • Lviv Croissants – výborné croissanty, pobočky najdete na každém rohu
 • Puzata Hata – takové rychlé občerstvení/jídelna, najdete je všude a mají tradiční jídlo za dobré ceny
 • Varenichnaya Katyusha – Restaurace ala pure sedmdesátky, byli jsme z ní unešení..:)
 • Titka Klara – pekařství, super výběr 🙂

Kyjev je krásný a pokud se rozhodnete pro jeho návštěvu, určitě nebudete litovat! Věděli jsme, že se nám tu bude líbit, ale Kyjev předčil všechna naše očekávání. Pokud máte k naší cestě nějaké dotazy, moc rádi je zodpovíme v komentářích nebo třeba na Facebooku 🙂

Jaká je ve skutečnosti Albánie? Užitečné informace před cestou!

Co navštívit v Tiraně? + Všechny potřebné informace pro váš pobyt

Last Updated on 31 března, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments