Chystáte se navštívit Arménii? Pokud stejně jako my patříte mezi milovníky postsovětských republik, určitě by tato země neměla chybět na vašem cestovatelském seznamu. Tahle perla Zakavkazska se nachází mezi Gruzií, Azerbajdžánem a Íránem. V tomto článku vám představíme 13 nejkrásnějších míst, která by rozhodně neměla chybět ve vašem itineráři! Na konci článku najdete i mapku a podobu našeho týdenního itineráře. Arménii jsme navštívili letos v květnu a naprosto nás okouzlila.
1. Vinařská oblast Areni
Náš první bod potěší všechny milovníky dobrého (v tomto případě výborného) vína! Arménie je již od dávných dob známá svými vinařskými tradicemi a právě v Areni bylo objeveno nejstarší světové vinařství. Nalezeno bylo v nedaleké jeskyni a jeho existence se datuje do roku 4 000 před naším letopočtem. Toto malé městečko najdete asi dvě hodiny jízdy od Jerevanu a určitě doporučujeme zde strávit alespoň jednu noc a zajít na ochutnávku vína. My jsme si vybrali malý gift shop se sklípkem „Areni Winery“ a rozhodně doporučujeme. Ochutnávka s výkladem vyšla na nějakých 60 Kč a zahrnovala asi 10 druhů vín.
Ve městě je jen omezená nabídka ubytování, a tak vše nezapomeňte rezervovat s předstihem. My moc doporučujeme ubytování v Areni Wine Cellar, kde nás jedna noc se snídaní vyšla pro oba na 780 Kč. Také zde najdete jen omezenou nabídku potravin, doporučujeme nakoupit ve větším městě.
2. Klášter Noravank
Po ochutnávce výborného vína (a následném vystřízlivění 😀) můžete zamířit k nedalekému klášteru Noravank (v překladu Nový klášter) ze 12. století. Vstupné se zde neplatí a můžete tu i zdarma parkovat. Klášter je nádherně zakomponován do zdejší krajiny a je rájem všech fotografů. Pozorně sledujte i cestu ke klášteru, je totiž opravdu nádherná.
3. Závěsný most a skalní město Khndzoresk
Nedaleko hranic z Ázejrbajdžánem leží opuštěné skalní město Khndzoresk, ke kterému se můžete dostat tak trošku adrenalinovým způsobem (alespoň pro mě). Nový a Starý Khndzoresk totiž spojuje 160 metrů dlouhý závěsný most, který byl postavený místními obyvateli. Pod mostem je několik desítek metrů hluboká propast a pokud jen trošku zafouká vítr, most se opravdu nepříjemně rozhoupe. Město je rozprostřené na opačné straně skály a navštívit ho můžete po vlastní ose či za poplatek s rusky mluvícím průvodcem. Ještě začátkem 20. století zde údajně žilo několik rodin.
Doporučujeme návštěvu mostu spojit s pobytem v nedalekém městě Goris, kde moc doporučujeme ubytování v Hayi Tun Guest House. K mostu vede dost brutální a děravá cesta, tak s tím počítejte předem.
4. Vodopád Shaki
Arménie má opravdu neskutečnou přírodu! Při každém přejezdu jsme několikrát zastavovali a v úžasu fotili. Pokud bychom měli vybrat jednu z přírodních krás, určitě by to byl vodopád Shaki. Ten padá z výšky téměř 30 metrů a najdete jej nedaleko města Sisian. K vodopádu jsme dorazili navečer a společnost nám dělala pouze partička místních, kteří si zde užívali piknik.
5. Klášter Vorotnavank
Pokud v Arménii hledáte místo, kam uniknout i před tím minimem davů, klášter Vorotnavank bude tou pravou zastávkou! Alespoň pro nás byl – zdrželi jsme se asi hodinku a nasávali klídek. Nepatří sice mezi ta nejznámější místa v zemi, ale rozhodně bychom ho pasovali na nejmalebnější klášter. Jeho stavba začala v roce 1 000 a v průběhu let se na něm podepsaly nájezdy dobyvatelů, ale i příroda. Klášter býval údajně spoustu let v žalostném stavu a k jeho obnově došlo až v 80. letech.
6. Orbelian Caravanserai
Pokud někdo řekne „Arménie“ vybaví se mi jedno přenádherné místo, kterým je Orbelianův karavanseraj. Tohle prastaré odpočívadlo leží v nadmořské výšce 2 400 metrů a obklopují ho nádherné hory. Bylo postaveno v roce 1332 a sehrálo velmi důležitou roli pro obchodníky, kteří putovali na trase mezi Evropou a Východem. Pokud míříte z jihu na sever Arménie (k jezeru Sevan) tohle místo určitě zařaďte na program.
7. Klášter Tatev a Křídla Tatevu
Na seznam musíme zařadit i tuhle trošku masovější turisťárnu, kterou je lanovka Křídla Tatevu a samotný klášter Tatev. Doporučujeme k lanovce přijet hned ráno, ať jste mezi prvními. Parkování u lanovky je zdarma. Věřte, že už i na otevíračku zde budou čekat autobusy ostatních turistů. No a v čem je vlastně tahle arménská lanovka unikátní? Je to nejdelší obousměrná kabinová lanovka postavená pouze v jednom úseku, a údajně drží rekord pro nejdelší obousměrnou lanovkovou dráhu s nepřetržitým provozem. Tuto chytrost jsem si propůjčila z Wikipedie, jelikož si to asi nikdy v životě nezapamatuji.
Jízda lanovkou ke klášteru trvá asi 12 minut a užijete si opravdu nádherné výhledy. Maximální dosažená výška kabiny je asi 320 metrů. Cílovou stanicí je pak nádherný klášter Tatev z 9. století.
Zpáteční jízdenka vychází v přepočtu asi na 400 Kč. Před cestou nezapomeňte zkontrolovat otevírací dobu a výlet si určitě NEplánujte na pondělí (mají zavřeno). Oficiální stránky najdete tu.
8. Komplex Kaskád v Jerevanu
Každý návštěvník Arménie by měl na program zařadit i hlavní město Jerevan. To nás sice nijak zvlášť neuchvátilo jako celek, ale pár zajímavých míst tu najdete. Jedním z nich je Jerevanská kaskáda, která nabízí nádherný výhled na město. Pokud se vám poštěstí (nám až na 3. pokus po dešti), uvidíte překrásný výhled na posvátný Ararat a vedlejší horu Malý Ararat.
Během pobytu v Jerevanu jsme vyzkoušeli dvě ubytování a obě vám můžeme s klidným srdcem doporučit. Prvním je hotel Victoria (jedna noc se snídaní pro oba asi 600 Kč), druhým je trošku vzdálenější, ale moc fajn hotel Elross (cca 800 Kč za noc).
9. Jezero Sevan
Návštěva Arménie by rozhodně nebyla kompletní bez pobytu u horského jezera Sevan, které leží v nadmořské výšce 1 900 metrů. Jedná se o největší jezero v Arménii a jeho rozloha se pohybuje kolem 1 295 metrů čtverečních. V okolí jezera najdete spoustu zajímavých míst, a to hřbitov Noratus či ikonický klášter Sevanavank.
Pokud hledáte ubytování přímo u jezera, s klidným srdcem vám můžeme doporučit Lavash Hotel. Ubytování včetně snídaně pro dva nás vyšlo asi na 800 Kč.
10. Nejvyšší hora Arménie – hora Aragats
Další položkou na našem seznamu je rozhodně nejvyšší hora Arménie, kterou je Mount Aragats s výškou 4 090 metrů. Tu jsme sice nezdolali, ale projeli jsme její nádherné okolí. Výstup údajně trvá kolem šesti hodin. Pokud se budete v těchto končinách pohybovat, doporučujeme na program zařadit i pevnost Amberd.
11. Zorats Karer aneb arménský Stone Henge
Lákají vás tajuplná místa? V tom případě byste na váš itinerář měli rozhodně zařadit i „arménský Stone Henge“, kterým je Zorats Karer. Místo, které se nachází na arménské náhorní planině, pravděpodobně patří mezi nejstarší astronomické pozorovatelny světa. Jeho pravá historie je ale stále opředena tajemstvím, a tak se jedná pouze o hypotézy historiků. Ve skutečnosti se Zorats Karer anglickému Stone Henge vůbec nepodobá, i když k němu bývá často přirovnáváno. Najdete zde 223 menhirů, z nichž některé měří až tři metry a váží kolem deseti tun.
Na místě můžete zdarma parkovat, ale je potřeba zaplatit vstupné cca 40 Kč na osobu.
12. Chrám v Garni
Dalším působivým místem, které najdete nedaleko hlavního města, je antický Chrám v Garni. Původní chrám nechal vybudovat v ionském stylu král Tiridates I. v roce 77 našeho letopočtu. Bohužel se stavba zřítila v roce 1679 následkem zemětřesení, v letech 1969 až 1975 byla zrekonstruována. Dnes už tedy uvidíte pouze repliku, ale i tak je místo a jeho okolí opravdu krásné. Na místě se platí vstupné asi 60 Kč za osobu.
13. Khor Virap
Dalším z must-see míst v Arménii je klášter Chor Virap, který se nachází u hranic s Tureckem asi 8 kilometrů od města Artašat. Za dobré viditelnosti je odsud vidět i posvátná hora Ararat (my jsme ji bohužel neviděli). Jedná se o krásné, ale hodně turistické místo.
Itinerář – Náš týden v Arménii
Pro příklad přikládám náš nabitý týdenní itinerář. Pokud bychom vše plánovali znovu, pravděpodobně bychom v Jerevanu strávili o den méně. Itinerář je ideální pro všechny, kteří mají potřebu vidět téměř všechno, stejně jako my :).
- den – pozdní večerní přílet
- den – katedrála Zvartnots, klášter Geghard, chrám v Garni, Khor Virap, Areni (přespání)
- den – Areni, Noravank, vodopád Shaki, Goris (přespání)
- den – prohlídka Goris, skalní město a most Khndzoresk, klášter Vorotnavank, Zorats Karer
- den – Tatev, Křídla Tatevu, Sisian, Yeghegnadzor, Orbelian Caravanserai, Noratus, Sevan (přespání)
- den – jezero Sevan a klášter, Dilijan, Goshavank, okolí hory Aragats, Amberd, Yerevan (přespání)
- den – prohlídka Jerevanu – kaskády, katedrála Saint Gregory, Republic Square
- den – Jerevan – Victory Park, Yerevan Park
Rozpočet cestování po Arménii
Většina cestovatelů nerada sdílí finanční stránku výletu, protože každý máme jiná očekávání a jiné potřeby. Bohužel už nejsem schopná dát dohromady naši celkovou útratu, ale pro příklad sdílím alespoň cenu základních výdajů – letenky, ubytování a půjčení auta.
- zpáteční letenka z Vídně: 55 EUR / osoba
- ubytování na 7 nocí: 2 487 Kč/ osoba
- půjčení auta: 2 500 Kč/ osoba
Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou
8 tipů, co vidět a navštívit v chorvatském Zadaru
Last Updated on 4 února, 2024 by Míša
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat ohledně návštěvy a degustace ve vinařství v Areni, od kolika do kolika mají otevřeno a probíhají prohlídky? Je potřeba dělat nějakou rezervaci předem a zda byste věděli, jestli mají otevřeno i v sobotu či v neděli?
Děkuji a cestování zdar
My jsme tam přijeli “na blind” na degustaci kolem osmé večer a vzali nás 🙂 Na prohlídku nás paní vzala jen tak mezi objednanýma skupinkama. Byli jsme v Areni Winery u hlavní silnice.