Malebné město Zadar je vstupní branou do regionu Severní Dalmácie a pokud máte do těchto končin namířeno, proč jej nenavštívit. Historické jádro vás svou rozlehlostí a množstvím památek sice nijak neohromí, nicméně tu najdete hned několik zajímavých míst. My jsme se do Zadaru rozhodli vyrazit před cestou na chorvatský ostrov Pag, o kterém si můžete přečíst v našem článku 8 tipů, co vidět a navštívit na chorvatském ostrově Pag.
Jak cestovat do Zadaru?
I když se nedaleko města nachází mezinárodní letiště, kam z Prahy létá společnost Ryanair, zvolili jsme si poněkud dobrodružnější cestování. Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme cestování vlakem se společností Regiojet. Zpáteční jízdenka nás vyšla na cca 3 000 Kč/osoba, což se nám nezdá úplně málo, ale máme za sebou zážitek, na který asi jen tak nezapomeneme. Cesta tam probíhala bez větších problémů, cesta zpět už byla méně veselá. Chorvatskem se tehdy prohnala nějaká bouře, kvůli které se nám cesta protáhla na bolestivých 28 hodin :D. Vlak nejezdí přímo do Zadaru, ale do Ogulinu, kde na vás čekají návazné autobusy.
Kde se v Zadaru ubytovat?
Když budu upřímná, Chorvati mě v nastavování cen nepřestanou udivovat. Při hledání nějakého slušného ubytka nám šla hlava kolem. Nakonec se nám přeci podařilo najít něco za solidní cenu. Sice poměrně daleko od historického centra, ale 20 minut chůze od pláže. Jedna noc nás vyšla na necelých 1 400 Kč. Pokud hledáte ubytování v Zadaru, přikládáme odkaz na airbnb.
Co navštívit v chorvatském městě Zadar?
Zadar je vstupní branou do regionu chorvatské Severní Dalmácie. Jedná se o poměrně velké město, ve kterém žije na 75 tisíc obyvatel. V okolí najdete několik pěkných pláží a spoustu zajímavých míst. Hlavním lákadlem města je malé, ale celkem malebné historické jádro plné kostelů. My bychom Zadar zhodnotili jako město, které zase tak nenadchne, ale je fajn ho navštívit (pokud máte cestu kolem).
Mořské varhany – Morske orgulje
Málokdo ví, že v Zadaru se nachází světový unikát, kterým jsou Mořské varhany. Ty najdete na nábřeží v západní části městského poloostrova. Nainstalovány zde byly v roce 2005 a od té doby každý den lákají turisty i místní. Jedná se o zařízení, které je navrženo tak, aby i při menším vlnobití vydávalo příjemné melodie. Skládá se ze 35 trubek o různých tvarech, délkách i náklonu. Každý z nich má uvnitř píšťalu a ta následně vydává tóny. Varhany jsou také ideálním místem, odkud pozorovat západ slunce.
Pozdrav slunci
Nedaleko Mořských varhan najdete i další dílo stejného architekta, a to Pozdrav slunci. Jedná se o kruhovou instalaci, která má v průměru 22 metrů. Najdete tu 300 vícevrstvých desek se solárními panely, které pracují se světlem a barvami. Celý kruh se po západu slunce rozsvítí a utváří krásnou podívanou.
(Prvně v životě jsme si museli propůjčit fotku z Pixabay, zdroj tady)
Katedrála sv. Anastázie a zvonice
Katedrála sv. Anastázie byla postavena mezi 12. a 14. stoletím v románsko-gotickém slohu. Dnes je největším římskokatolickým kostelem v celé Dalmácii. Její součástí je i zvonice, na kterou můžete vystoupat a užít si krásný výhled na město nebo západ slunce. V okolí katedrály najdete spoustu restaurací a dalších podniků.
Forum Romanum v Zadaru
Ano, čtete správně! Forum Romanum nemají jen v Římě, ale i v chorvatském Zadaru. Kdysi bývalo hlavním centrem celého města. Dokončeno bylo ve 3. století, ale dnes se z něj dochovaly pouze dva sloupy a několik částí schodiště. Jeden ze sloupů dříve sloužil jako pranýř.
Kostel sv. Donáta
Kostel sv. Donáta leží mezi zvonicí a historickým Forem. Pochází z 9. století a patří mezi nejdůležitější a nejzachovalejší chorvatské středověké památky. Je známý svou výbornou akustikou a konají se zde koncerty.
Národní trg
Hlavním srdcem města již od dávných dob je Národní trg. Náměstí je obklopeno kavárnami a dalšími podniky a zkrátka to tam žije. Jednou z hlavních dominant náměstí je hodinová věž.
Pevninská brána
Pevninská brána je jednou ze dvou vstupních bran do starého Zadaru. Postavena byla během první poloviny 16. století a až do roku 1875 se tu nacházel i padací most.
Pláž Kolovare
Až budete mít dost chození po památkách, vydejte se na pláž Kolovare, která je nejblíže historickému centru. Asi jako na většinu chorvatských pláží, i sem jsou boty do vody nutností. Pláž je dost oblíbená, ale určitě si zde najdete svoje místo.
8 tipů, co vidět a navštívit na chorvatském ostrově Pag
Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou
Izrael na vlastní pěst: Jaká místa navštívit?
Last Updated on 17 září, 2023 by Míša