8 tipů, co vidět a navštívit na chorvatském ostrově Pag

Pag patří mezi nejzajímavější ostrovy Chorvatska a tak by byla opravdová škoda pobyt proležet na pláži. V tomto článku vám přinášíme 8 tipů, co vidět a navštívit na tomto chorvatském ostrově. Pod pojmem Pag si většina lidí představí plážové kluby a nekončící párty. Proslulou pláž Zrce zde sice najdete, ale ostrov toho nabízí mnohem víc. Těšit se můžete na pěkné pláže, pozoruhodnou krajinu, zajímavé traily a skvělou gastronomii! 

My jsme se na ostrov podívali vlastně úplnou náhodou, a to v rámci natáčení reklamních materiálů pro jednu českou cestovní kancelář. 

Vlakem do Chorvatska

Do Chorvatska jsem vyrazili vlakem, abychom si tuhle zkušenost „odškrtli“. Jízdenky jsme kupovali na stránkách Regiojet asi s měsíčním předstihem a zpáteční cesta nás vyšla cca na 3 000 Kč / osoba, což není úplně málo. Cestování vlakem máme rádi, ale popravdě si už nedovedeme absolvovat takhle dlouhou cestu znovu. Po cestě zpět jsme totiž vychytali bouři v Záhřebu a kvůli popadaným stromům se naše cesta protáhla o nějakých 8 hodin :D. 

 

Co vidět a navštívit na chorvatském ostrově Pag

Trail Life on Mars 

Hned první den na ostrově jsme vyrazili na nádherný trail s názvem „Life on Mars“. Můžeme potvrdit, že jsme si připadali opravdu jako na Marsu, možná trošku jako na Kanárech, ale rozhodně ne v Chorvatsku. Stezka byla oficiálně otevřená v roce 2019 a její začátek najdete u městečka Metajna. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek pití (cestou není skoro žádný stín) a určitě nějaké uzavřené boty. Celý okruh vám vydá na cca 12 kilometrů, ale taktéž je možné jít pouze jeho část. Uvidíte několik nádherných a liduprázdných plážiček, na kterých se můžete vykoupat. U jedné z pláží navíc najdete krátkou ferratu, která vede cca 1 – 2 metry nad vodou. 

Pag

 

Výšlap na nejvyšší vrchol ostrova Pag – Sveti Vid 

Aktivním cestovatelům by rozhodně neměl uniknout výšlap na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je kopec Sveti Vid s výškou 348 metrů nad mořem. Nenechte se zmást nízkou výškou, cestou vás čeká celkem náročný kamenitý terén a pravděpodobně i velké horko. Cesta tam a zpět nám vyšla na cca 2 hodinky pohodovým tempem. Cestou jsme potkali kopec pavučin, pavouků a jednu krásnou želvu. Na vrcholku najdete zříceninu pevnosti a chorvatskou vlajku. Odměnou za tenhle sportovní výkon vám bude nádherný výhled, ze kterého mimo jiné spatříte i právě trail Life on Mars. 

 

Lunské olivové háje

Na nejsevernějším výběžku ostrova najdete rozsáhlý olivový háj Lun, který byl zapsán na seznam UNESCO. Na ploše o cca 24 hektarech tu najdete na 80 000 olivovníků. Některé z nich jsou až 2 000 let staré. Na místě se platí vstupné 4 eura.

Antický vodovod a město Novalja 

Pokud hledáte tip na netradiční výlet, můžete navštívit muzeum v přístavním městečku Novalja. Najdete zde podzemní antický vodovod, který byl postaven v 1. století našeho letopočtu a bývá mu přezdíváno „Italova díra“ :D. Podzemní chodba měří asi 1 kilometr, ale přístupných je pouze pár desítek metrů. 

Novalja je takové klasické přístavní městečko, kde najdete spoustu stánků s občerstvením, zmrzlinou a suvenýry. Prohlédnout si můžete i pěkný kostelík a přístav. 

Párty na Zrce 

Pokud zatoužíte po večerní zábavě, můžete vyrazit na vyhlášenou párty pláž Zrce, která je přímo osázená večerními kluby. Najdete zde jedny z nejlepších tanečních klubů světa a místu bývá přezdíváno „chorvatská Ibiza“. 

Doporučujeme sem přijet autobusem, protože večerní hodinové parkování nás přišlo na cca 9 EUR. Najdete zde nespočet klubů, z nichž některé nabízí vstup zdarma pouze do půlnoci. Drinky zde vychází přibližně na 6 – 12 EUR. My jsme byli tohle místo jenom tak nějak omrknout kolem 22. hodiny a párty zatím moc nejela :-). Pokud se na Zrce chystáte v době festivalu, je potřeba online zakoupit vstupenky. 

Vyhlídka na město Pag a návštěva města 

Jeden z nejkrásnějších výhledů, který jsme na ostrově viděli, je vyhlídka přímo nad městečkem Pag. Najdete ji nad městem, ale dostanete se k ní pouze autem (pěšky by to rozhodně dalo zabrat). U vyhlídky je navíc fotogenický nápis PAG. Doporučujeme sem vyrazit během zlaté hodinky. 

Moc se nám líbilo i samotné městečko Pag, které bychom korunovali jakožto nejhezčí město ostrova. Najdete zde romantický přístav, večer nasvícený most, lunapark i malé muzeum soli. 

 

Prohlídka sýrárny a ochutnávka pažského sýra 

Během návštěvy ostrova by vám rozhodně neměla uniknout ani návštěva místní sýrárny, kde se vyrábí proslulý pažský sýr, chorvatsky Paški sir. Ten je vyráběn tradiční metodou a jeho roční produkce nepřesáhne 200 tun. Vyrazili jsme do vnitrozemí ostrova, do vesničky Kolan, kde se nachází sýrárna Gligora. Prohlídka vyjde na 10 EUR za osobu – je zajímavá, ale celkem krátká a nezahrnuje ochutnávku. Ochutnávku si můžete připlatit v přilehlé restauraci. 

Výlet do Zadaru

Asi hodinku jízdy od ostrova Pag se nachází Zadar, které je hlavním městem Severní Dalmácie. V jeho okolí najdete několik pláží, ale koupání se nám popravdě líbilo mnohem víc na Pagu. Do Zadaru však vyrazte za návštěvou historického centra, které leží na malém poloostrůvku. Jeho návštěvu hravě zvládnete na hodinku až dvě. Najdete tu několik kostelíků, katedrálu, věžičky a obchody se suvenýry. Nezapomeňte vyrazit i k pobřeží, kde se nachází Morske orgulje (varhany), které i při malých vlnkách vydávají příjemné tóny. 

Arménie na vlastní pěst – Tipy a rady před cestou

Izrael na vlastní pěst: Jaká místa navštívit?

Albánie podruhé, aneb první země kam jsme se vrátili.

Last Updated on 26 července, 2023 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
7 měsíců před

No Zrče a okolí chce trochu znát.. parkovat na zrce se dá i zdarma… . 22 opravdu je málo lidí v klubech protože vše hlavní startuje 1-2 ráno.. lidí jdou od vody v 19.. koupel a večeře .. procházka po večerní Novalje.. není kam pospíchat… Párty na Zrče konci 5-6 hod ráno.. lístky na akce jde bez problémů kupovat na místě..