Toskánsko a Boloňa bez půjčeného auta

Italské Toskánsko je regionem výborného vína, nádherných měst a zajímavé kultury. Návštěva Toskánska se nacházela na mém pomyslném bucket listu už několik let. S kamarádkou Háňou jsme se tedy rozhodly, že právě Toskánsko bude destinací pro naši dámskou jízdu. Nejvýhodnější kombinace letenek vycházela pokud Toskánsko spojíme s návštěvou nedaleké Boloni, která se nachází v regionu Emilia-Romagna. Jako hlavní tři výchozí body jsme zvolily Boloňu, Florencii a Pisu. 

Jak cestovat do Toskánska? 

Pokud plánujete do Toskánska cestovat letadlem, nám se osvědčilo letět na trase Praha – Boloňa + Pisa – Praha. Letenky do obou měst se dají obvykle sehnat za pár stovek a je to super příležitost, jak poznat více míst. Oba lety trvají něco kolem hodiny a provozuje je letecká společnost Ryanair. Za obě letenky jsme dohromady zaplatily kolem 1 600 Kč.  Letiště v Pise se nachází blízko centra, a tak na něj můžete pohodlně dojít pěšky. 

Florencie - Toskánsko

5 dní v Toskánsku – kompletní itinerář a tipy na ubytování 

Toskánsko je opravdu nádherným italským regionem. Během pětidenní návštěvy se nám povedlo jen „ochutnat“ zlomek toho, co region nabízí. Už teď můžeme obě s jistotou říct, že se určitě vrátíme a poznáme zase další lokality. Během pěti dní se nám podařilo navštívit Boloňu, Florencii, několik míst v oblasti Chianti, Pisu, přímořské letovisko Marina di Pisa a krásné historické městečko Lucca. 

Většinou ubytování a přesuny řeším na poslední chvíli, ale v případě Toskánska a zvlášť Florencie to určitě nedoporučuji. Vše jsme řešily s cca dvoutýdenním předstihem a i tak se nám jednoduše nedařilo najít ubytování, které by nestálo majlant. Nakonec vše dopadlo lépe, než se na první pohled zdálo a podařilo se nám ukořistit super ubytka v centru :).

Boloňa (region Emilia-Romagna)

Návštěva italské Boloni mě už nějakou dobu lákala a díky levným letenkám z Prahy a plánu procestovat Toskánsko se naskytla jedinečná příležitost tento výlet uskutečnit. Let z Prahy trvá přibližně kolem jedné hodiny a letenky často pořídíte velmi levně. 

Jak cestovat z letiště?

Letiště se od samotné Boloni nachází opravdu kousíček, ale cesta to pro nás byla krkolomná. Italové se toho zkrátka nebojí a za 15 minutovou jízdu jakýmsi vláčkem si bez ostychu účtují 10 EUR. To se nám rozhodně platit nechtělo, a tak jsme hledaly další alternativy. Po dlouhém dumání jsme objevily autobus, který jezdí kamsi k boloňské nemocnici (cca 2 km od centra) a stál 4 eura. Pokud se vám dávat 10 éček taktéž příčí, je to fajn varianta 🙂 Ve všední dny by měl jezdit další linkový autobus.

Kde se v Boloni ubytovat? 

Levné UbytováníV Boloni jsme měly naplánovanou pouze jednu noc, a tak jsme chtěly být co nejvíce v centru. Vybraly jsme si proto ubytování v Galleria del Toro 3 rooms. Ubytování to bylo takové jednodušší, ale nic víc jsme vlastně ani nepotřebovaly a všude to bylo kousek. Za jednu noc jsme zaplatily 1560 Kč (pro obě) + 4 eura městská daň v hotovosti za osobu. 

Boloňa je sympatické univerzitní město, kde můžete ochutnat typické boloňské špagety (na místňáka tagliatelle al ragú), objevovat krásnou architekturu nebo vyšlápnout zdejší věž. Centrum jako takové není příliš rozsáhlé a na jeho návštěvu vám jednoduše postačí den / den a půl. Co by vám ve městě nemělo uniknout?

  • Piazza Maggiore a okolí – Hlavní náměstí, které je v neustálém obležení místních i turistů. Kousek odsud najdete krásnou Neptunovu fontánu a nádhernou baziliku Basilica di San Petronio (vstup je zdarma).
  • Výšlap na věž Asinelli – Co by vám rozhodně nemělo uniknout je výstup na věž Asinelli (cca 500 schodů – fakt mačka). Vstupenky je nutné rezervovat předem na daný čas, vstupenka stojí 5 EUR a z vrcholu je fakt nádherný výhled. 

Centrum města je jako takové protkané krásnými historickými budovami a má opravdu příjemnou atmosféru. Pokud se budete v centru toulat, můžete zamířit na místo zvané Finestrella (údajně „Malé Benátky“). V reálu je to malé nenápadné okénko, kterým se podíváte na potok a malebné domky. Co ale určitě musíte, jsou ochutnat výborné tagliatelle al ragú v restauraci Osteria dell Orsa.

Florencie – hlavní město regionu Toskánsko

Další zastávkou pro nás byla Florencie, která na nás působila jako galerie pod širým nebem. Nádherné město, které by alespoň jednou za život měl navštívit každý milovník architektury a umění. Její centrum je zapsané na seznamu UNESCO a najdete tu spoustu krásných míst a zákoutí. Ve Florencii jsme se rozhodly strávit 2 noci. 

Jak do Florencie cestovat? 


Pro nás byl asi nejjednodušším způsobem klasický Flixbus. Jízdenku jsme kupovaly asi týden předem za cca 100 Kč. Cesta trvá přibližně 1,5 hodiny. Jedinou nevýhodou je to, že autobusy nezajíždí do centra Florencie, ale na autobusák Villa Costanza. Odsud je pak nutné dojet do centra tramvají (jezdí každou chvilku). Lístky si zakoupíte v automatu na zastávce za 1,5 EUR. 

Kde se ve Florencii ubytovat?

Levné UbytováníÚplnou náhodou se nám podařilo (po celkem zdlouhavém hledání) ulovit hotel přímo v centru města. Vybraly jsme si 2* hotel Bodoni, který se nachází asi 600 metrů od Florentského dómu. Za dvě noci a dvě osoby jsme zaplatily 3 900 Kč (+ městská daň 4 EUR za noc a osobu). V ceně byla navíc zahrnuta celkem slušná snídaně:). 

Florencie je plná nádherných zákoutí, náměstíček a uliček. Dominantou města je beze sporu nádherný florentský dóm Santa Maria del Fiore, kde ale během dne očekávejte neskutečné návaly lidí. Jeden den jsme si přivstaly a vyrazily k němu přímo po rozednění, abychom si ho tak nějak užily v poklidu. Za sebe musím uznat, že to je asi nejkrásnější katedrála, kterou jsem kdy viděla. 

Nezapomeňte navštívit ani ikonický most Ponte Vecchio, který se nachází nedaleko slavného muzea galerie Uffizzi (vstupné tuším kolem 20 EUR). Na mostě se nachází několik obchodů se zlatem a dalším zbožím.

Určitě se vydejte na hlavní náměstí Piazza della Signorina, kde najdete krásnou budovu radnice Palazzo Vecchio, sochy a obrovskou kašnu. 

Nádherný výhled na město uvidíte z náměstí Piazzale Michelangelo, kam vám doporučujeme vyrazit na západ slunce. 

Kde se ve Florencii najíst? 

Milovníci vína určitě ocení přítomnost vinných okének, kterých je ve Florencii přes sto. Pokud hledáte, kde se dobře najíst, můžeme doporučit gigantické a výborné sendviče v All’Antico. Skvělou pizzu za dobré peníze ochutnáte v Mister Pizza. 

 

Výlet do Chianti s ochutnávkou vína

Jedním z našich cílů bylo vyrazit do toskánské vinařské oblasti Chianti, která je známá svým výborným vínem. Auto jsme si půjčovat nechtěly, a tak nezbývala jiná možnost, než prozkoumat internet a vyrazit na hromadnou tour. Naše volba padla na společnost My tour in Italy, která nabízí půldenní výlet z Florencie s ochutnávkou vína. Den předem jsme si tedy zarezervovaly tento výlet za 45 EUR. Pokud pohledáte na internetu, určitě najdete slevové kódy (po asi minutě hledání jsem našla 10% slevu – pokud by to někomu pomohlo, klikněte zde). Autobusy vyjíždí opět z Villa Costanza, a tak je nutné se tam dopravit tramvají. 

Vybraly jsme si odpolední variantu výletu a byla to skvělá volba. Cestou jsme se zastavili ve dvou vinařstvích (Lornano, Casale dello Sparviero), ochutnaly celkově 5 vín a užili si nádherný západ slunce v městečku Monteriggioni. 

Pisa 

Posledním výchozím bodem naší dámské jízdy byla Pisa, kam jsme vyrazily za jedním jediným cílem – vidět ikonickou Šikmou věž! Pisa sice kromě Náměstí zázraků nenabízí žádné ultra zajímavé památky, i tak je ale super výchozím bodem pro další výlety. 

Jak se dopravit do Pisy?

Pokud máte podobný itinerář jako my a cestujete z Florencie či naopak, ideálním dopravním prostředkem pro vás bude vlak. Z hlavního florentského nádraží jsme cestovaly se společností Trenitalia. Vlaky jezdí každou chvíli a cena se pohybuje kolem 8 EUR. Lístky lze koupit přímo v automatu na nádraží (nezapomeňte je pak označit). Nádraží v Pise je situováno přímo v centru, takže k náměstí dojdete pohodlně pěšky.

Kde se v Pise ubytovat?Levné Ubytování

V Pise jsme sehnaly opět ubytování v centru města za fajn peníze. Můžeme doporučit B&B Due Borghi. Od Šikmé věže jsme byly cca 600 metrů. Za jednu noc jsme zaplatily 1 500 Kč / 2 osoby.

Asi nejznámějším místem v Pise je beze sporu Piazza dei Miracoli. Právě na něm se totiž nachází ona ikonická Šikmá věž, která je v reálu šikmější než si myslíte! Abyste si v klídku pořídili takovou tu klasickou sranda fotku určitě doporučujeme vyrazit velmi brzo. My jsme na náměstí dorazily opět po východu slunce a celé místo měly tak minimálně půl hodiny téměř pro sebe. Ráno je navíc nádherné světlo a vše si můžete v klidu prohlédnout. 

Na náměstí kromě věže najdete Baptiserium a Dóm. Pokud se chystáte navštívit Šikmou věž, je nutné mít předem rezervovaný časový slot (lze na místě, ale lepší online). Vstupenka na věž není úplně nejlevnější záležitostí, ale když už se v té Pise nacházíte, je to fajn zážitek. Za vstupenku zaplatíte 20 EUR a můžete se „v ceně“ podívat i do Dómu. Ač jsem byla zprvu skeptická, z vrcholku je opravdu krásný výhled na město a za ten zážitek to stojí :). Důležité je podotknout, že na věž vás nepustí s kabelkou ani batohem – vše si musíte dát do šatny, která je zdarma. 

 

Marina di Pisa – výlet na západ slunce

Toskánsko můžete spojit i s koupáním a z Pisy vyrazit na pěkný půldenní výlet k moři. Město jako takové se nachází asi 10 kilometrů od přímořského letoviska Marina di Pisa, kam vyráží autobusy přibližně každou hodinu. Autobusové nádraží najdete poblíž toho vlakového a za lístek zaplatíte cca 2,5 EUR. Doporučujeme si v automatu rovnou pořídit lístek i na zpáteční cestu. Jízdní řády najdete pomocí google map. 

Marina di Pisa je takové ospalé městečko, kde najdete prázdninové domky, několik restaurací a pizzerií, oblázkovou pláž a obchod. My jsme si přímo u pláže koupily pizzu a udělaly si piknik na pláži. 

Marina di Pisa Toskánsko

Historické město Lucca – půldenní/celodenní výlet z Pisy 

Do odletu nám zbývalo ještě několik hodin, a tak jsme se rozhodly pro výlet do historického města Lucca. To se nachází asi půl hodinky vlakem od Pisy. Jízdenky můžete opět jednoduše pořídit v automatu na vlakovém nádraží.

Město není nijak rozlehlé, a tak jej jednoduše prochodíte pěšky během odpoledne. Vidět tu můžete městské hradby, elipsovité náměstí Piazza Anfiteatro, krásnou katedrálu a Torre Guinigi (věž se stromy na vrcholu). Najdete zde malebné uličky s architekturou typickou pro Toskánsko.

Luccou naše putování skončilo, pomalu jsme vyrazily na závěrečný aperol a pěšky na letiště v Pise. Toskánsko nás opravdu nadchlo a už teď se těšíme až prozkoumáme jeho další části. Pokud se právě chystáte tenhle krásný region navštívit, přejeme vám šťastnou cestu :). 

Jordánsko bez cestovky: Cestopis a itinerář na 8 dní

Jordánsko na vlastní pěst, informace a rady před cestou

Madeira – Cestopis a itinerář na 8 dní

Last Updated on 20 října, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments