Ostrov Vulcano, aneb jak jsme vyšláply sopku!

Napadlo vás někdy jak vznikl pojem „Vulkán“ ? Pro odpověď nemusíte mířit nikam daleko, stačí si zajet na Liparské souostroví, nedaleko břehů italského ostrova Sicílie. Několik desítek kilometrů od přístavního městečka Messina se totiž nachází ostrůvek Isola di Vulcano, na kterém se údajně nachází právě onen „vulkán Vulkán,“ díky kterému vznikl tento pojem a název vědy „vulkanologie“. Ostrov Vulcano je nejjižnějším ostrovem Liparského souostroví a dle mého názoru je tak nějak neoprávněně zastíněn svými slavnějšími sousedy. Prakticky nejznámější z tohoto souostroví je asi ostrov Stromboli, na kterém najdete jednu z nejaktivnějších sopek celé Evropy. 

A jak jsem se tu vlastně ocitla já? Nemějte obavy, gramatiku ovládám.. jen jsem každoročně na jeden výlet vyměnila parťáka za parťačku, proto  jsem v nadpisu použila „vyšláply“.  Na ostrov jsem tedy vyrazila s mamčou v rámci naší každoroční dámské jízdy! O našich předchozích holčičích cestách jste si mohli přečíst články: IRSKO a Z ŘÍMA DO KAMPÁNIE.

 

Jak se na Isola di Vulcano dostat? 

Pokud se chystáte na Isola di Vulcano, je ideální jeho návštěvu spojit s návštěvou Sicilie. My jsme se na Vulcano vydaly ze sicilské Taorminy. Z autobusového nádraží v Taormině jsme vyrazily autobusem do města Messina. Tam bylo nutné přestoupit na vlak do přístavního města Milazzo. Autobus z nádraží do přístavu jezdí asi tak, že téměř nejezdí.. ale pěšky cestu nedoporučujeme. No a v přístavu už jen nastoupíte na trajekt 🙂

Levné Ubytování Kde se na ostrově ubytovat? 

Ačkoliv je ostrov opravdu malý, o ubytovací možnosti tu opravdu není nouze! My jsme si vybraly hotel Aura, který měl opravdu ideální polohu. Při rezervaci jsme asi největší radost měly z bazénu, který jsme vlastně ani nevyužily :D. Každopádně hotel Aura moc doporučujeme! 

 

Vítejte na ostrově! 

Jak už jsem psala, na Isola di Vulcano jsme vyrazily během našeho putování po Sicílii. Braly jsme to jako takový „útěk“ od davů lidí a plných pláží. S přístavního městečka Milazzo trvá cesta přibližně 1 hodinu a za trajekt zaplatíte cca 40 EUR. My jsme si pro naši „plavbu“ vybraly společnost Liberty Lines. Netušily jsme, v kolik hodin do přístavu dorazíme, a tak jsme nic nerezervovaly předem a nechaly nákup jízdenky náhodě. 

Po příjezdu trajektu jsme se cítily jako v jiném světě! Isola di Vulcano na nás udělal parádní první dojem a kdybyste se nás zeptali, co bylo na našem sicilském výletě nejlepší, na 99 % bychom odpověděly Vulcano. Po výstupu z trajektu nás přivítalo sluníčko i krásná panoramata obohacená o lehký závan síry. Tím, že je ostrov malý, neměly jsme to na hotel vůbec daleko a vydaly se rovnou k němu. 

Na Vulcano (v části u přístavu, kde je většina hotelů) celkově najdete pouze pár obchůdků se suvenýry, restaurací (které jsou popravdě nic moc), jeden obchod s potravinami (pozor na „siestu“), pekárnu a kostel. Pokud se budete do hotelu vracet v noci, počítejte s tím, že mimo pár uliček v přístavu není na ostrově veřejné osvětlení. 

Co na ostrově Vulcano dělat? 

Řeknu to asi takhle, naše cesta po Sicílii byla neuvěřitelně nabitá, a tak jsme si na Vulcano zajely primárně odpočinout. Celkem jsme tu strávily 2 noci, ale obě dvě vám potvrdíme, že bychom zůstaly klidně 4. Hodně jsme se těšily na sirné bahenní lázně, které se na ostrově nachází, ale bohužel jsou už několik let zavřené. Je u nich cedule se zákazem vstupu (vstup pod pokutou) a obrázek monstrózního komplexu, který se zde nejspíš jednoho dne bude stavět… škoda. 

Vulcano má opravdu nádherné vulkanické pláže, které dokresluje výhled na sopku. Většina turistů sem míří na odpolední výlet a skončí nasáčkovaní na pláži přímo u přístavu. Pokud popojdete o pár set metrů dále, najdete nádhernou pláž, která mi neskutečně připomínala Martinik. Vlastně jsem si celou dobu od výstupu z lodi připadala, jako v Karibiku.. ty malé ostrovy mají prostě něco do sebe :-). 

Co tedy na Vulcano dělat? 

1. Černá pláž 

Pokud tedy budete hledat krásné koupání, určitě zajděte na „Spiaggia Nera,“ která se nachází pár minut chůze od přístavu. Pláž má samozřejmě černý sopečný písek a vstup do moře je opravdu pozvolný. Oproti plážím, které jsme navštívily na Sicílii to byl úplný balzám. Příjemný písek, málo lidí, pohoda.. Navíc můžete při koupání sledovat krásný výhled na sopku a její fumaroly a taktéž krásné útesy v okolí. Na tuhle pláž jsme se vlastně vracely pořád dokola 🙂 

 

2. Procházka přístavem a uličkami 

Rozhodně se „zatoulejte“ do místních uliček. Ostrov je malý, a tak se nemusíte bát, že se ztratíte. V některých uličkách poblíž právě černé pláže to na nás působilo, jako by Vulcano mělo už nejlepší léta za sebou. Najdete tu spoustu opuštěných hotelů, které nepřivítaly hosty už nějaký ten pátek, zarostlé zahrady.. Nicméně pokud se zatouláte do přístavu, tak tam to žije. Obchůdky se suvenýry, ve kterých se prodávají lávové kameny a náramky z nich, restaurace (které bohužel italské gastronomii zrovna dobré jméno nedělají), stánky s nabídkou výletů. Pokud budete míjet zavřené sirné lázně směrem k přístavu, všimněte si, jak se všude možně kolem chodníku čoudí. 

 

3. Výšlap ke kráteru sopky! 

Aneb zážitek, který rozhodně nesmíte vynechat. Za mě to byl jeden z těch letošních „wow“ zážitků a pravděpodobně jeden z nejkrásnějších západů slunce, co jsem kdy viděla. 

Určitě si před výšlapem na Vulcano Grand Cratere poctivě zjistěte počasí. My jsme se rozhodly ke kráteru vyšlápnout ihned po brzké snídani.. (po předchozím odstavci vám dojde, že to nevyšlo), předpověď hlásila za mrakem, a tak jsme vyrazily. No.. ale během cesty k počátečnímu bodu treku se tak nějak začalo počasí horšit. V dálce jsme viděly blesky, foukal vítr.. ale na sopku pořád chodili další a další lidé, včetně skupinky školáků. Na chvilku jsme tedy zastavily u spodní cedule udělat pár fotek a říkaly si, že mají asi spolehlivější předpověď a vědí :D. Po chvíli jsme uslyšely češtinu.. a nějaká rodinka nám říkala, „Vůbec na sopku nechoďte bude šíleně pršet a nic neuvidíte“. Naše předpověď stále nehlásila nic.. tak jsme ještě chvilku stály na místě jako polena, preventivně nandaly pláštěnku.. No, o dvě minuty později jsme zdrhaly v absolutním slejváku (ani ta pláštěnka nepomohla, haha) a bouři někam do bezpečí. Já se jen modlila, aby zrcadlovka přežila, protože zažila doslova dešťový výplach. Ze silnice se v mžiku stal potok, naše jediné botasky se proměnily v brouzdaliště a blesky létaly všude kolem. Vetřely jsme se tedy (samozřejmě se svolením) k rozespalým Italům na verandu a čekaly až déšť přejde, protože na hotel to nějakých pár set metrů ještě bylo.

Déšť a bouře ustala a my se vydaly zpátky na hotel naivně nechat uschnout boty. No, hádáte správně,  boty do odpoledne neuschly, a tak jsme se s naším brouzdalištěm na nohách vydaly na pokus číslo dvě. Odpoledne bylo při výstupu nesnesitelné vedro. Pokud se pro výšlap rozhodnete, nezapomeňte na dostatek vody, pokrývku hlavy (šílenostně to praží) a pevné boty. Samotný výšlap nijak náročný není.. stoupání je sice prudké, ale cestou najdete několik laviček pro odpočinek. Před vrcholkem je nutné přelézt několik docela velkých šutrů. Cesta ke kráteru vám zabere něco kolem hodiny. Pokud se plánujete zdržet na západ slunce, tak jako my, nezapomeňte na baterku. Po tmě by to bylo celkem o ústa. 

Vulcano

Po výstupu ke kráteru uvidíte fumaroly (sirné výpary) – neskutečně smrdí, až nás z toho rozbolela hlava. Navíc to člověka neuvěřitelně dráždí ke kašli, takže pokud máte v kapse roušku, bod pro vás. Co se nám na Vulcano opravdu líbilo, že je všechno takové „divoké,“ nikde žádné zákazy, zábradlí .. prostě žádný zásah do krajiny. Od kráteru je parádní výhled nejen na Vulcano a Vulcanello, ale i ostatní ostrovy. Při dobré viditelnosti můžete dokonce vidět i sopku Stromboli. Procházka kolem kráteru vám zabere cca další hodinku a nějakých 40 minut si nechte pro sestup. Na sopku samozřejmě můžete i bez průvodce. 

 

4. Údolí monster

Odsud bohužel fotky nemám, protože jsme se nakonec rozhodly Údolí monster vyřadit a raději si užít pláže 🙂 „Údolí Monster“ se nachází na poloostrově Vulcanello. Jedná se o útvary z lávy, které by údajně během západu slunce měly vrhat stíny vypadající jako monstra. 

Vulcanu bychom daly jedničku z hvězdičkou a už teď si brousíme zuby na návštěvu ostatních Liparských ostrovů! A co vy? Kam se chystáte příště?

Kyjev, Ukrajina: Co navštívit, ochutnat a zažít?

Město Skadar, skrytá perla severu Albánie!

 

Last Updated on 2 října, 2021 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments