Sicílie: Z Katánie do Palerma bez půjčeného auta!

Plánujete návštěvu Sicílie, ale na pronájem auta se prostě necítíte? Není se čeho obávat! Tour po mnohých zajímavých místech můžete naplánovat i veřejnou dopravou a italskému provozu se tak vyhnout. Já jsem se na Sicílii vydala v rámci dámské jízdy s mamkou a vše plánované jsme zvládly v průběhu 12 dní! Pokud plánujete navštívit místa jako Katánie, Taormina, Cefalú, Vulcano, Palermo a Syrakusy, můžete se inspirovat naším detailním itinerářem. 

Levné letenky na Sicílii (Katánie)

Na Sicílii se můžete jednoduše dostat z Prahy s leteckými společnostmi Ryanair a Wizz Air. My jsme letenky kupovaly před létem, kdy bohužel vycházely celkem „draze“. Obě letecké společnosti pak přišly s obřím výprodejem a stejné letenky na trase Praha – Katánie – Praha jste tak mohli klofnout za cca 550 Kč (zpáteční). Levné letenky pořídíte jinak i s odletem z Vídně. 

Levné UbytováníKde se v Katánii ubytovat?

Jedinou nevýhodou letu se společností Wizz Air je pozdní noční přílet do Katánie. Naštěstí na Bookingu najdete hned několik ubytování nabízející i noční check-in. My jsme pro svou první noc v Katánii využily Casa Limone. 

Katánie – jak se dopravit z letiště do centra města

Letiště se nachází celkem kousek za městem a zajíždí k němu pravidelná linka Alibus (modrý autobus). Jízdenka stojí 4 EUR a můžete ji zakoupit přímo u řidiče (hotovost/ karta). Jediný problém je, že autobus nehlásí zastávky, a tak musíte vaši jízdu sledovat na mapě.  Jízdní řády najdete na tomto odkazu. 

 

Sicílie – Itinerář 12 denní cesty

Taormina 

Pokud plánujete navštívit Taorminu jako takovou, nejlepší volbou pro cestu z Katánie je autobus. Pokud byste zvolili vlak dovezl by vás na zastávku Giardini, odkud byste si museli zaplatit ještě autobus do centra města. Lístek stojí přibližně 5 EUR a do Taorminy se dostanete za 1 hodinu. Jízdní řády najdete na stránkách společnosti Interbus. Autobusové nádraží leží cca 5 – 10 minut chůze od úplného centra města. Taormina jako taková leží na kopci a k moři se můžete vydat právě autobusem, pěšky nebo lanovkou.

Taormina si vás získá malebnými a fotogenickými uličkami, obchůdky s keramikou a stylovými kavárnami a restauracemi. Pokud si chcete užít město, nastavte si budíček a vyrazte do ulic hned brzy z rána. Ideální je ve městě zůstat alespoň na dvě noci.  

Co dále v Taormině navštívit a nenavštívit? 

Teatro Antico Antické divadlo je jednou z hlavních památek města a dle mého názoru je teda hodně přeceňované. Vstupné je 13 EUR. Za to, co uvidíte, je to celkem dost přemrštěná částka. Během naší návštěvy se navíc část přestavovala, a tak jsme místo na Etnu koukaly na dělníky. 

Villa Comunale – Městský parčík, který je takovou oazou klidu. Ideální pokud se chcete schovat před úmorným vedrem. Vstupné je zdarma. Za nás asi jedno z nejkrásnějších míst v Taormině. 

Isola Bella – Malý ostrůvek, který je i přírodní rezervací. Najdete jej v dolní části města a obklopuje jej pláž. Před cestou jsme četly, že se jedná o jednu z nejkrásnějších pláží.. a tak byla naše očekávání vysoká. Místo toho jsme našly přecpanou kamenitou pláž plnou neodbytných thajských masérek, které prostě nedají pokoj. Na procházku v ranních hodinách moc hezké místo, na koupání trošku horší. 

Piazza IX Aprile a centrum – Hlavní náměstí s krásným kostelíkem a ještě krásnějšími výhledy. Pokud půjdete na procházku do historického centra, tohle místo nemůžete minout. 

Levné UbytováníUbytování v Taormině

Pro svůj pobyt v Taormině jsme si zvolily ubytování v Casa Tiziana. Ubytování je pár kroků od historického centra a zároveň přímo u zastávky autobusu, který vás zaveze na pláž. Majitel neuvěřitelně ochotný a nápomocný 🙂 

 

 

Liparské ostrovy – Isola di Vulcano 

Rozhodly jsme se na pár dní opustit Sicílii a tak lehce naťuknout Liparské ostrovy. Vybraly jsme si nejbližší ostrov Vulcano a už teď je jisté, že je jednou projedeme všechny! Vulcanu jsem věnovala samostatný článek, který si můžete přečíst: 

Ostrov Vulcano, aneb jak jsme vyšláply sopku!

 

Doprava na Vulcano

Pokud na Vulcano budete cestovat tak jako my, z Taorminy, připravte se na cestu plnou přestupů. Nejprve jsme nasedly na přímý autobus Taormina – Messina. Z Messiny jsme pokračovaly vlakem do přístavního města Milazzo. Nádraží v Milazzo působilo, jak kdybychom přijely na konec světa. Autobus z nádraží jezdil pomalu jednou za hodinu a nám na potvoru zrovna ujel. Když už jsme se konečně dočkaly, pokračovaly jsme městským autobusem až do přístavu, kde jsme si koupily jízdenku u lodní společnosti Liberty Lines. Cesta trajektem trvala přibližně hodinu. Zní to složitě, ale vše se dá v klidu zvládnout a cesta uteče mrknutím oka. 

Cefalú 

Po výšlapu na sopku přišel čas se přesunout dál! Lodí jsme se vrátili na půdu krásné Sicílie. Další zastávkou na našem programu bylo přímořské městečko Cefalú. Do Cefalú jsme vyloženě jely načerpat takovou tu pohodu – procházky podél pláže, toulky městem a koupání. Od Cefalú můžete očekávat výbornou zmrzlinu, nejlepší Arancini, na které jsme na Sicílii narazili, nejlepší Cannoli (zajděte do Kangelosi) a pohodovou atmosféru. Pokud se budete toulat městem, určitě narazíte na tato místa: 

Katedrála – Středobod celého města, který rozhodně nemůžete minout. Katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších na celé Sicílii a je zapsaná na seznamu UNESCO. Proti katedrále určitě vyzkoušejte výbornou zmrzlinu. 

Lavatoio Medievale Fiume Cefalino – Starodávnou prádelnu najdete poměrně zašitou v uličce nedaleko pláže. Na bráně je sice uvedena otevírací doba, ale kdykoliv jsme šly kolem, bylo otevřeno. 

Rocca di Cefalú – La Rocca – obří skála, která dokresluje panorama celého města. Paní ubytovatelka nám radila, že se jedná o super místo na procházku. V tom úmorném vedru se nám nechtělo nikam sápat, a tak jsme její tip nevyužily (třeba poslouží vám). Na internetu jsem četla, že se platí vstupné skrze automat, který bere pouze hotovost. 

 

NÁŠ TIPPokud si budete potřebovat vybrat peníze, ve starém centru primárně narazíte na bankomaty značky Travelex, které si berou celkem vysoký poplatek. Zadejte si do map Bank of Sicily, která (pokud máte výběry zdarma v zahraničí, jako třeba u Revolut) si neúčtuje nic. 

 

Doprava do Cefalú

Pokud se řídíte naším itinerářem a pokračujete do Cefalú po návštěvě ostrova Vulcano, nejjednodušším způsobem dopravy je pro vás vlak z městečka Milazzo. Vlaková stanice je v Cefalú v pěší vzdálenosti od centra města.  Jízdenky na vlak a jízdní řády najdete zde. 

 

Levné UbytováníUbytování v Cefalú

Jako naše ubytování v Cefalú jsme si zvolili byt Casa dei Normanni, který je v historickém centru a zároveň blízko pláže. Majitelka byla opět extrémně ochotná a ukázala nám na mapě všechna zajímavá místa, která navštívit. 

 

 Palermo 

Také jste jako děti hrávali hru „Městečko Palermo usíná..?“. Tak já vám můžu říct, že po téhle zkušenosti máme pocit, že městečko Palermo (= hlavní město Sicílie) neusíná, a to nikdy :-D. V této divočině jsme bohužel měly čas strávit pouze jeden den. Lidé z Katánie mluví o Palermu, jako o úplně odlišné zemi. A opravdu musíme říct, že tato dvě města jsou úplně o něčem jiném. Palermo je divoké a živé a plně vás svojí atmosférou vtáhne. Ulicemi proudí nekončící davy lidí, všude se to hemží pouličními umělci, vykřikujícími prodavači nejrůznějšího zboží.. a několikrát kolem nás dokonce projel indicky vyzdobený tuktuk :D. Každý kdo navštíví Sicílii, by tuhle divočinu hlavního města měl alespoň na 1 noc zažít! Pokud se budete uličkami Palerma toulat, určitě se zatoulejte k těmto místům: 

  • Cattedrale di Palermo 
  • Massimo Theather
  • Quattro Canti
  • Catacombe dei Cappuccini katakomby, kde můžete vidět mumie. V době naší návštěvy bylo zavřeno kvůli covidu. 
Levné UbytováníUbytování v Palermu

Hledáte-li pěkné a čisté ubytování vzdálené do 10 minut od centra města, můžete se inspirovat právě tím, které jsme využily i my. Ubytovaly jsme se v malém rodinném B&B La Tua Dimora, kde můžete spát v soukromém nebo sdíleném pokoji. Cena je včetně snídaně. 

 

Katánie 

Z Palerma se přesouváme tam, kde to všechno začalo. Ještě ale zdaleka nekončíme! Z Katánie jsme totiž zatím viděly pouze katedrálu (a to po příletu, o půlnoci). Tohle druhé největší sicilské město ve stínu Etny má totiž spoustu krásných zákoutí a míst. Část města je spolu s dalšími sicilskými městy zapsaná na seznamu UNESCO. Pokud se v Katánii ocitnete, třeba jen na dva dny, můžete navštívit například tato místa: 

Piazza Duomo a katedrála svaté Agáty – Náměstí, kde najdete katedrálu svaté Agáty (Cattedrale di Sant’Agata) je takovým hlavním centrem celého města. V okolí najdete kavárničky, restaurace i pekárny. Na náměstí se nachází i dobře známá lávová socha slona, která je součástí fontány a je takovým hlavním symbolem města. 

Castello Ursino – Byzantský hrad založený v roce 800 n.l., který dnes slouží jako muzeum. Zamířily jsme k němu pouze na procházku. 

Teatro Romano – Pokud vás fascinují římské amfiteátry, určitě zamiřte i do toho katánského. Teatro Romano byl založen v 7. století před naším letopočtem a dokázal pojmout až 7 000 diváků. 

Villa Bellini – Ideální místo kam se schovat před parným sluncem. Parčík nedaleko centra Katánie, kde najdete altánek, spoustu laviček a upravené záhony. 

 

Levné UbytováníUbytování v Katánii

Skvělé ubytování s výbornou snídaní nedaleko centra města v Beretti Home vám můžeme jen a jen doporučit! Musíme vás ale upozornit, že ubytko se nachází v takové zvláštní čtvrti a tak večer se snažte držet hlavních ulic. 

Syrakusy 

Syrakusy jsme pojaly, jako takový improvizovaný jednodenní výlet z Katánie. Původně jsme zvažovaly výšlap na Etnu, ale ta zrovna čoudila, a tak se do nejvyšších míst stejnak nemohlo. Navíc jsme tak nějak nechtěly pokoušet zdraví (na všech webech nedoporučují výstup na Etnu při problémech se srdcem, na to pozor). Takže jsme se rozhodly, že lehce naťukneme Syrakusy. 

Vyrazily jsme na 1 km dlouhý a 0,5 km široký ostrov Ortygia, na kterém bylo město v dávných dobách založeno. Najdete tu malebné uličky, nepočet kostelíků, hrad Castello Maniace a katedrálu Duomo. Pokud chcete návštěvu města spojit s koupáním, můžete si do batohu přibalit plavky. Narazily jsme totiž přímo u ostrova Ortygia na jakési lešení, které je určené pro opalování a „lepší“ přístup do vody. 

 

Doprava do Syrakus

Syrakusy jsou ideální klidně na jednodenní výlet z Katánie. Dostanete se sem z katánského autobusového nádraží, odkud vyráží autobusy společnosti Interbus. Cesta do centra trvá přibližně 1 hodinu a 20 minut. 

 

 

A to je z našeho sicilského putování všechno! Doufám, že vám článek pomůže s plánováním a návštěvu Sicílie si maximálně užijete! 🙂 

Ostrov Vulcano, aneb jak jsme vyšláply sopku!

Itálie: Z Říma do Kampánie

Toskánsko a Boloňa bez půjčeného auta

 

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jídlo na cestách
1 rok před

Moc hezký itinerář!
Za mne je na Sicílii absolutní TOP Palermo, je to ráj street food. Nabízí obrovské množství jídla, které je pro Čechy neznámé, jako je třeba sfincione:
https://www.jidlonacestach.cz/sfincione-aneb-sicilska-pizza/
A jestli můžu doporučit jen jednu jedinou restauraci v Palermu, tak běžte sem:
https://www.jidlonacestach.cz/restaurace-al-vecchio-club-rosanero-palermo/
obrovské porce, skvělá chuť, nízké ceny a žádní turisté.