Vše, co potřebujete vědět před cestou do Izraele

Izrael jsme měli v hledáčku už nějakou tu dobu. Při naší workaway v Dánsku jsme totiž sdíleli dům s naším (teď už kamarádem), který pochází právě z Izraele. V prosinci se nám konečně povedlo naše přání splnit a vydali jsme se za ním na návštěvu. V tomto článku se budeme věnovat otázkám, které většině lidí před návštěvou Izraele vrtají hlavou 🙂 Předem podotýkáme, že na Izrael určitě nejsme experti, sdílíme pouze naši zkušenost, která se u ostatních může lišit.

Kde pořídit nejlevnější letenky do Izraele?

S hledáním výhodných letenek do Izraele to není žádný oříšek, pokud vám ovšem nevadí si popojet k našim rakouským sousedům. Často se dají sehnat výhodné letenky s odletem z Vídně, které se finančně pohybují kolem tisícovky. Letět můžete do Tel Avivu či na letiště v Eilatu. Do Eilatu si troufám říct bývají akce častější. Občas se objeví i nějaká ta akce z Prahy, kde se ale nedostanete na tak zajímavé ceny jako z Vídně.

Z letiště v Tel Avivu se do centra či do Jeruzaléma dostanete jednoduše vlakem. Lístek je možné koupit v automatu.

Vízum, vstupní a výstupní pohovor při cestování do Izraele

Češi mohou navštívit Izrael bez víza. Po výstupu z letadla vás nasměrují k takovému automatu, který si vás vyfotí a vydá vám modrou kartičku – povolení k pobytu. Tu nesmíte během pobytu ztratit, vyžadují ji na všech ubytováních. Razítko do pasu nedostanete.

Vstupní a výstupní pohovory ze země jsou často předmětem mnoha diskuzí na cestovatelských skupinách. Z naší čerstvé zkušenosti z prosince 2022 potvrzujeme, že se není čeho obávat. Při vstupu jdete klasicky na přepážku k úředníkovi, kde předložíte onu modrou kartičku a pas. Zaměstnanec letištní kontroly vám položí pár dotazů, konkrétně co budete v Izraeli dělat, zda jste tam poprvé, co máte v plánu a do kdy zůstáváte.

Výstupní pohovor už byl o trošku komplikovanější, ale i tak se není čeho obávat. Ptali se na podobné otázky jako při vstupu – co jsme dělali, jak dlouho jsme tam byli, co jsme viděli + několik osobních otázek, konkrétně zda jsme pár, jestli spolu bydlíme, kde bydlíme a čím se živíme. U výstupního pohovoru se na nás vystřídali dva celníci, kteří se vesměs ptali na to samé.

Jak cestovat do Izraele

Měna a ceny 

V Izraeli je oficiální měnou Nový izraelský šekel (ILS) a jeden šekel se rovná přibližně 6,5 Kč. Pokud neplánujete nakupovat na místních trzích (což ale vřele doporučujeme), vystačíte si s platební kartou. Pokud na trhy či do menších obchůdků míříte, doporučujeme mít v záloze nějakou hotovost. Peníze si určitě neměňte na letišti, kde bývá nevýhodný kurz. My jsme si s sebou brali eura a směnili je v centru města. Jediný problém, který jsme ohledně placení  kartou zaznamenali, bylo placení za MHD. Automaty v Jeruzalémě absolutně nechtěly akceptovat naši českou kartu.

Izrael je velmi drahá země, přirovnali bychom to cenově ke Skandinávii. Ceny jsou tu opravdu vysoké, obzvlášť pro někoho, kdo často cestuje do východní Evropy. V restauraci se prakticky nenajíte pod nějakých 370 Kč za porci. Za dvě piva v baru mimo centrum jsme zaplatili cca 550 Kč. Jediné, co si tak nějak drží cenu, je káva.. ta se pohybuje kolem 100 Kč. Absolutním vrcholem byl jeden obchod, kde si za zalejvací čínskou polívku účtovali v přepočtu 88 Kč :D. Izrael není úplně levná sranda, ale musíme podotknout, že to opravdu stojí za to! Ubytování v Tel Avivu asi 3 minutky od pláže se nám podařilo pořídit za cca 1 800 Kč / noc.

Bezpečnost v Izraeli

Na úvod začneme tím, že nás během pobytu nic nebezpečného nepotkalo. Na izraelském území jsme se cítili všude bezpečně. Izraelci jsou opravdu milý národ, pokud vás vidí někde tápat, snaží se pomoct. S úrovní angličtiny se to hodně různilo, ale všichni se snažili :).

Bezpečnost v Izraeli je opravdu sporné téma. Záleží na tom, kde se zrovna pohybujete. Situace zde může velmi rychle vyeskalovat i bez předchozích varovných signálů. Pár dní před naším příjezdem byl například v Jeruzalémě bombový útok. Také může hrozit nebezpečí z Gazy. Většina domů má v Izraeli potiraketový kryt (v Tel Avivu jsme objevili i veřejný).

Při vstupu do všech důležitých míst očekávejte důkladné bezpečnostní prohlídky. Pokud míříte na Palestinské území, nezapomeňte si přibalit pas (nám prošla i občanka).

Izrael a Zeď nářků

Dress Code, aneb jak se do Izraele oháknout?

V Izraeli určitě dbejte na respektující oblečení. Nejen do chrámů a důležitých náboženských staveb mějte zakrytá kolena i ramena. Před návštěvou Palestinského území myslete na to, že máte namířeno do muslimské země. Ženy by určitě měly mít dlouhý rukáv a šaty alespoň po kotníky.

Šabat šalom! Aneb každotýdenní svátek

Šabat je jeden z nejdůležitějších svátků judaismu a koná se každý týden. Šabat / šábes je sedmý den v týdnu, „věnovaný odpočinku a upuštění od pracovní a všední činnosti“.

Co to pro vás jako pro turisty znamená? Pokud do země přilétáte v pátek večer (po západu slunce) nebo v sobotu (do západu slunce) počítejte s tím, že nefunguje téměř žádná hromadná doprava a drtivá většina obchodů je zavřená. V Jeruzalémě se šabat dodržuje víc než v Tel Avivu. V Jeruzalémě jsme objevili alespoň otevřenou benzínku.

Jordánsko bez cestovky: Cestopis a itinerář na 8 dní

Jordánsko na vlastní pěst, informace a rady před cestou

Last Updated on 17 října, 2023 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments