Brusel – Vše co potřebujete vědět

Pokud napíšete do Google „Brusel – Co zažít? “ , ve většině případů vám vyjede odkaz na hranolky, slávky, čokoládu, wafle, pivo a pro změnu ještě jednou hranolky. Proto chceme říci: Že všechno z toho můžete očekávat, ale i tak vás Brusel a jeho rozmanitost překvapí.

Můžete začít prohlídku města skvělou kávou na hlavním náměstí a o 5 metrů dále popíjet skvělé pivo s názvem “Rychlá smrt’‚ v hospodě plné rakví (které samozřejmě slouží jako dekorace). Brusel nemůže soupeřit s ostatními hlavními městy, jako jsou Řím, Paříž nebo Londýn. Nemá takové množství historie ani památek, ale může nabídnout turnaje v petanqu a pohodový styl života, který si zamilujete. A víme o čem mluvíme, společně jsme tohle krásné město několikrát navštívili a rádi se vracíme.

V tomto článku si povíme pár zajímavostí o Bruselu a o Belgickém království, abyste byli v obraze při vaší návštěvě této krásné země.

ZÁKLADNÍ INFO

Belgie se dělí na tři části: severní (Vlámský region), jižní (Valonský region) a někde uprostřed se nachází Brusel, hlavní město. V severní části se mluví převážně holandsky, v jižní francouzsky a v Bruselu je to takový mišmaš.

Nemusíte se bát, že by jste v západní Evropě nepochodili s angličtinou, místní vám rádi pomohou s čímkoliv budete potřebovat. Stejně jako ve Francii i v Belgii funguje taková ta „národní hrdost“. Proto třeba zkomolené slovo „Bonjour“ – francouzský ekvivalent pro dobrý den, vytvoří úsměv na tváři a hned bude mít daný člověk větší radost vám pomoci (i když budete pokračovat anglicky) .

DOPRAVA

V Bruselu fungují všechny možné dopravní prostředky, ale náš nejoblíbenější je stejně ten, který se pohybuje úžasnou rychlostí celých 5 km / h (podle únavy) – SPRÁVNĚ JSOU TO NOHY. Ráďa v Belgii žil značnou část svého života a v samotném centru prochodil alespoň tucet bot. Brusel se dá krásně projít během jednoho či dvou dnů. Většina památek je blízko sebe a v docházkové vzdálenosti. Přesto však doporučujeme strávit v Belgii alespoň 4 dny a udělat si výlet do krásného Gentu či Brug.

Pokud přece jen plánujete v Bruselu strávit pár dní a budete využívat metro, doporučujeme zřídit kartu „MOBIB“, na kterou se dají nabíjet jednotlivé jízdy za výhodnější cenu.

CENY

Ceny jsou v Bruselu hodně podobné Francii, obecně je zde dráž než v České republice. Kolik utratíte, závisí jen a jen na vás a vašich preferencích. Pokud budete jíst 3x denně v restauraci v centru, nemůžeme vám slíbit levnou dovolenou. Pokud máte zálibu ve vaření – nejlevnější obchodní řetězec je „Aldi“, kterých v Bruselu najdete několik.

GASTRONOMIE

Kdo nevyzkouší, alespoň jednu z místních specialit.. jako by v Bruselu nikdy nebyl.

Slávky

Belgické národní jídlo, něco jako pro nás jsou chlebíčky. Ti kteří mají rádi mořské plody, si určitě pochutnají. Slávky se dělají nejčastěji na víně a podávají se s hranolkama jako přílohou. Výborné slávky mají v tzv. ‘’Žrací uličce’‘ – Rue des bouchers, a měli by stát kolem 14 EUR. . Musíte si však dávat pozor, číšník vám nabídne víno, které by se hodilo spolu s jídlem, to však stojí 50 EUR a více. Pokud jezdíte nízkonákladově jako my, není to úplně málo.

Hranolky

Nečekejte naše klasické „mini hranolčičky“ z českého Mcdonaldu, ale pořádné kusy brambor spolu se skvělou omáčkou. Nejlepší hranolky mají ve Fritlandu, nedaleko Bruselské Burzy. Poznáte že jsou spešl už jenom tou frontou která se na ně stojí a prý na ně občas zajde i sám král Belgie. Obrovská porce stojí zhruba 4 eura a doporučujeme si vzít jedny a rozdělit se ve dvou… chcete přeci ještě zajít na wafle jako dezert 🙂

Hranolky Fritland

Wafle

Wafle najdete v Bruselu opravdu na každém rohu. Každý si přijde na své – můžete si na ně nechat dát snad úplně vše přes čerstvé ovoce, šlehačku až k čokoládě. Úplně nejlepší jsou stejně ty základní, jen těsto, máslo a cukr, nic víc. 🙂

Vafle v Bruselu

Pralinky

Nečekejte žádnou čokoládu ve stylu studentská pečeť nebo milka, ale opravdový čoko zážitek. V centru města jsou desítky různých obchůdků, kde si kvalitní pralinky můžete koupit, ale naše úplně nejoblíbenější jsou Bruyerre, které se nachází na hlavním náměstí.

Pralinky

Pivo

Belgičané jsou na své pivo stejně hrdí jako my – Češi. A mají k tomu pádný důvod, místní piva jsou prostě skvělá. Můžete skočit do Carrefouru a koupit si pár piv na ochutnání, ale doporučujeme spíš zajít do některé z místních hospod (už jen kvůli atmosféře). Ráďa má v Bruselu hned několik srdcovek, kam se vždy rád vrací . Jednou z nich je Delirium Café. Nenechte se ale zmýlit, čepují snad úplně všechno jen ne kafe. Můžete zde ochutnat více než 2000 druhů piv ze 60 zemí světa, přes kokosová, trapistická až k čokoládovým. Obzvlášť o víkendech to tady opravdu žije!

Dále na seznamu máme ‘‘Rock classic’’, vchod vypadá jako když jdete někam do kláštera, ale uvnitř to žije. Skvělé pivo a ještě lepší hudba. Často zde hrají skupiny a pokud se vám poštěstí, můžete tu vidět revival skupin jako jsou Deep Purple, Metallica či Iron Maiden.

Do třetice všeho dobrého doporučujeme krásnou hospůdkou s děsivým názvem ‘‘La Mort Subite’’, neboli rychlá smrt. Malebný vnitřek a výborné pivo, co více si přát :).

Delirium Café

V dalších článcích se budeme věnovat místům, která stojí za to v Bruselu navštívit a kam vyrazit na výlet 🙂

Čtěte dál:

Martinique – Jaké pláže stojí za to ?

Last Updated on 2 března, 2020 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments