Černá hora – Jaká místa navštívit?

Černá hora nikdy nepatřila mezi naše vysněné destinace. V červnu jsme zamířili opět do naší milované Albánie, na cestu zpět jsme sehnali levné letenky z Dubrovníku a Černá hora se jednoduše naskytla po cestě. Pro mně to byla už druhá návštěva téhle země a zajímalo mě, kolik se toho od roku 2008 změnilo :). V rámci naší letošní krátké návštěvy jsme navštívili města Podgorica, Kotor a Perast. 

V Černé hoře se platí eurem. Na místech, kde by to dávalo smysl (např. autobusové nádraží v Kotoru), zatím ještě platební karty neberou, a tak se vybavte dostatečným množstvím hotovosti a taky dávkou trpělivosti :-). V porovnání s Albánií nám teda Černohorci (až na pana ubytovatele v Kotoru) nepřišli zrovna dvakrát ochotní a milí. Před vstupem do ČH si nezapomeňte vypnout data nebo budete čelit pěkně vysokému účtu. 

Podgorica – hlavní město Černé hory

Kde jinde začít návštěvu nové země, než v hlavním městě? Abychom pravdu řekli, Podgorica nás nijak extra nelákala a ani jsme od ní neměli žádná očekávání, ale když už jsme ji měli po cestě, rozhodli jsme se zde strávit alespoň jednu noc. 

Přicestovali jsme přímým autobusem z albánského Skadaru a vybrali si ubytování nedaleko hlavního autobusového nádraží. V Černé hoře nás přivítaly ne moc funkční mapy, a tak se nám povedlo hned při hledání ubytka zabloudit. Pan domácí na náš příjezd nebyl zrovna dvakrát připraven a check-in nám posunul o víc než hodinu. Naštěstí jsme věděli, že Podgorica nemá nějak závratné množství památek a i tak budeme stíhat. Dali jsme si tedy kafe z automatu (což v nás probudilo vzpomínky na Bulharsko :D), sváču, odhodili batohy a vyrazili za poznáním! 

První zastávkou pro nás byl brutalistický kostel Nejsvětějšího srdce, který jsme objevili na Atlas Obscura. Jestli si nějaké místo v Podgorici zaslouží návštěvu, je to právě tohle! Kostel měl zrovna zavřeno, ale zdejší farář nás viděl potulovat se kolem a s obrovskou radostí nás pustil dovnitř. 

Naší další zastávkou bylo centrum města, kde se nachází nenápadná hodinová věž ze 17. století, most Milenium a kostel. Kus od centra se pak nachází moderní kostel srbské pravoslavné církve, který je považován za jeden z nejkrásnějších na Balkáně. Za nás je Podgorica ideální na jednodenní zastávku, další den už bychom pravděpodobně neměli co dělat 🙂 

Levné UbytováníUbytování Podgorica

Pokud nejste nijak nároční a nevadí vám sdílená koupelna a spousta zvířat, ubytujte se v tomto hostelu. Za jednu noc jsme pro oba zaplatili 550 Kč.

Historické město Kotor 

Navštívit Černou horu a nepodívat se do Kotoru je jako projít kolem Eiffelovky se zavřenýma očima. Kotor je jedno z nejhezčích míst, co tahle malá balkánská země nabízí. Místní jsou si toho moc dobře vědomi, a tak ku našemu překvapení nastavili v celém městě i odpovídající cenovky. 

Kotor je jedním z nejstarších a nejzachovalejších měst v Černé hoře a najdete jej na úplném konci obrovského zálivu Boka Kotorska. Město je zapsáno na seznamu UNESCO a už v prvních chvílích na vás dýchne jeho atmosféra. Zajímavostí je, že zdejší uličky nesou poněkud úsměvná jména. Najdete tu například náměstí mouky, ulici „Nech mě projít“  nebo náměstí Salátu. 

Naše návštěva byla navíc zpestřená mezinárodním kulturním festivalem, který se zrovna v Kotoru odehrával. Mohli jsme tak zkouknout tradiční tance z Černé Hory, Bosny i Řecka. 

Kotorské hradby 

Nad městem se tyčí dlouhatánské hradby, které dosahují délky 4,5 km. Pokud se je rozhodnete vyšlápnout, nezapomeňte na dostatek vody. Pro vstup na hradby je nutné zaplatit v takové pochybné budce vstupné 8 EUR (lze i kartou). Údajně existuje nějaká zadní cesta, kde platit vstupné nemusíte.. Ta bývá ale často hlídaná a nám se to rozhodně nechtělo riskovat. Zdatnější jedinci vyběhnou 1350 schodů za přibližně půl hodiny. Z vrcholku se vám naskytne nádherný výlet na zátoku i na město. My jsme se rozhodli, že hradby vyšlápneme při západu slunce, protože přes den bylo kolem 35 °C.  

Muzeum Koček 

Tak jako v Albánii je spousta opuštěných pejsků, v Montenegru a Kotoru jsou to kočky. Na Atlas Obscura jsme narazili na muzeum koček, které je schované v centru starého Kotoru. Vstupné do muzea je opravdu symbolické a můžete se tu podívat na nejrůznější předměty vyobrazující kočky – staré známky, pohlednice, obrazy.. Své zisky pak muzeum věnuje pouličním kočkám. Stránky muzea si můžete prohlédnout zde. 

Levné UbytováníUbytování v Kotoru

Pokud vám můžeme s jistotou nějaké místo doporučit, bude to rozhodně Art guesthouse.Ubytování se nachází kousek za Kotorem a má moc milého majitele. Navíc se celé místo doslova blyštilo čistotou! 

Výlet z Kotoru – městečko Perast 

Do malebného městečka Perast můžete zamířit na takový odpolední výletík z Kotoru. Město se nachází 12 kilometrů od Kotoru a najdete tu spoustu kostelů a paláců. Centrum je opravdu malé a najdete tu pouze jednu hlavní ulici. My bychom Perast definovali jako takový dovolenkový spot pro boháče. Ve městě jsme nenašli ani supermarket, jenom luxusní hotely a restaurace. 

V tomto malém městečku můžete objevit 16 kostelů a 17 paláců. Takovou hlavní dominantou je 55 metrů vysoká věž se zvonicí. Z města pak můžete navštívit ostrůvek s klášterem Our Lady of The Rocks. Spousta místních nabízí water taxi, které vás tam za poplatek zaveze. Pokud do města vyrážíte, tak jako my, v odpoledním parnu, můžete vyzkoušet příjemnou pláž, která se nachází na konci hlavní ulice. 

Autobus vyjíždí kousek od brány do starého města a pokračuje podél silnice až do Perastu. Jízdní řády vám sdělí paní v infocentru (pozor, v neděli jezdí jednou za dvě hodiny). Lístek se kupuje v hotovosti u řidiče a stojí kolem 3 EUR. Cesta trvá přibližně 30 minut a autobus vás vyhodí přímo nad městem. 

Kam dál, aneb co jsme nestihli? 

V závěru se s vámi podělíme o místa, která jsme letos nenavštívili a pokud se ještě někdy v černohorských končinách ocitneme, určitě je navštívíme! 

Za plážemi můžete vyrazit do skvěle vybaveného letoviska a historického městečka Budva. To se nachází při pobřeží Jadranu, přibližně hodinku jízdy od Kotoru. Najdete tam pláže, vyžití na vodní sporty a noční život. Tuším, že se jedná o nejlépe vybavené černohorské letovisko. Já jej navštívila v roce 2008 (letos jsme jen projížděli), kdy teda byl poměrně zážitek :D. 

Co nás ale rozhodně láká, jsou hory a konkrétně národní park Durmitor. Park je zapsán na seznamu přírodního dědictví UNESCO a nabízí spoustu krásných výhledů, ledovcová jezera a vysoké hory. 

V neposlední řadě bychom někdy příště rádi navštívili klášter Ostrog, který se nachází nedaleko města Nikšiće a je zasazený do skály. 

Jordánsko bez cestovky: Cestopis a itinerář na 8 dní

Jordánsko na vlastní pěst, informace a rady před cestou

Madeira – Cestopis a itinerář na 8 dní

 

Last Updated on 3 září, 2022 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments