Cestopis: Jak jsme navštívili Kyrgyzstán

Kyrgyzstán jsme plánovali navštívit spolu s Uzbekistánem a Kazachstánem v létě 2023. Jakožto majitelé českého pasu, nemusíme řešit žádná složitá víza. Stačí se s pasem ukázat na letišti nebo zastavit na jednom z hraničních přechodů a vychutnat si upřímnou radost, že Evropani přijeli na návštěvu.

Jak cestovat do Kyrgyzstánu?

Letecky z Prahy

Asi nejdražší varianta je let z Prahy, odkud letecká společnost Pegasus podniká pravidelné lety směr Biškek s mezipřistáním v Turecku. Jelikož se jedná o Prahu, tak nic levného nečekejte. Zpáteční letenka s pouze příručním zavazadlem začíná na 11 000 Kč.

Letecky z Vídně

Za obdobnou částku můžete letět z Vídně, ale s o poznání lepším zážitkem se společností Turkish Airlines na pravidelných letech. Často však bývají až 2 přestupy cestou do Biškeku a let se může protáhnout až na 14 hodin. 

Další variantou je low cost Vídeň, jak bychom to zvolili my. Trochu punkové, mírně dobrodružné a zážitky zaručené. Rádi cestujeme s Wizz Air a občas se nám podaří najít opravdové cenové skvosty. Z Vídně do Abu Dhabi, kde si klidně můžete nechat pár dní na cestování. Z Abu Dhabi později směr Almaty v Kazachstánu, načež nastoupíte do polo-luxusní (myšleno ironicky) maršrutky směr Biškek.

Jak jsme do Kyrgyzstánu cestovali my?

Chvíli jsme cestovali po Uzbekistánu, navštívili města na Hedvábné stezce, Bucharu, Samarkand a z Taškentu (hlavního města Uzbekistánu), jsme vyrazili na 17ti hodinovou cestu vlakem směr Almaty v Kazachstánu. 

Cesta to byla přinejmenším zajímavá, v lůžkovém kupé o 4 postelích jsme se ocitli s Íráncem, prodejci drahých kamenů, který jel do Almaty kvůli prodloužení pracovního víza a s holčinou z Ruska, která si zajela na koncert její oblíbené zpěvačky. Ta nám velice pomohla, jelikož hraniční kontroly byly celkem nepříjemné a naše úroveň ruštiny je omezená na sabaka, da, spasiba a zdrastvojtě. 

Pár tipů, pokud se rozhodnete pro stejnou cestu:

1/ Pár peněz si vyměňte už v Uzbekistánu, jídelní vůz nebere karty ani uzbecké peníze. 
2/ Před kontrolou si dojděte na záchod. Budou celkově dvě, jedna při odjezdu z Uzbekistánu a druhá hned po příjezdu do Kazachstánu. Dohromady trvají kolem 2,5 hodin a nemůžete opustit kupé. 

Prohledávají úplně vše, musíte vysypat celý obsah batohu. Vůbec se jim nelíbíl náš prací prášek a tuhé mýdlo. Asi jsme vypadali jak pašováci drog z Česka 🙂 

Po příjezdu do Almaty jsme si půjčili auto a vydali jsme se na předem naplánovaný itinerář.

Cesta do Kyrgyzstánu

Po týdnu stráveném v Kazachstánu, jsme si půjčili auto od společnosti Vladeks, ti totiž jako jediní umožnují za poplatek 50 000 tenge vyjet do Kyrgyzstánu. Přejet do Biškeku, hlavního města Kyrgyzstánu, a půjčit si auto tam by bylo mnohem levnější, nicméně jsme nechali půjčení auta na poslední chvíli (3 týdny dopředu) a všechno již bylo zarezervované. Proto doporučujeme s půjčením auta neotálet a udělat tak co nejdříve. 

Z Almaty do Biškeku je to zhruba 250 km a cesta i s přejezdem vám zabere okolo 4 hodin. Chce to mít pevné nervy zejména na samotných hranicích -je tu pouze 1 pruh pro příjezd na kontrolu, ale vytvoří se tu v klídku tři. Menší bonus k tomu: kšefťáci se vám postaví před auto, abyste se nemohli posunout, zatímco jiné auto se zařadí před vás. Načež jim dá měnší obnos peněz. 

Na kontrolu může být v autě pouze řidič, všichni ostatní musí pěšo do budovy a pasovou kontrolu provést tam. Na kontrole ukazujete pas s vízem (Češi vízum nepotrebují), doklad z půjčovny, který vám umožnuje vyjet do cizýho státu a techničáky. 

Hned za hranicemi jsme si vyměnili peníze (opravdu dobrý kurz) a pomocí maps.me jsme se odnavigovali do centra Biškeku. 

Co jsme v Kyrgyzstánu navštívili?

Na návštěvu Kyrgyzstánu jsme měli i s cestou z / do Almaty pouze 3 dny, a tak jsme se snažili uzpůsobit náš itinerář tak, aby bylo vše po cestě. První den jsem si vyhradili na půjčení auta, přejezd přes hranice do hlavního města a jeho prozkoumání. 

Biškek je přesně takový, jaký jsme čekali, a to v dobrém. My zkrátka ty „východní“ města milujeme. Trochu nám to připomínalo mix Tirany a Kišiněva s přídavkem ruského vlivu. Hlavními místy, která v Biškeku navštívit, jsou Náměstí Ala-Too se sochou Erkidik, Státní historické muzeum, Parlament, Centrální mešita a zábavní park. 

Ubytovaní jsme byli v hotelu Hyde Park za městem, který nás vyšel zhruba na 1 000 Kč i se snídaní.  

Druhý den jsme vyrazili ihned po snídani směr věž Burana, asi nezjnámější památku v celé zemi.

Věž Burana

Burana byla postavena v 10. či 11. století. Původně byla vysoká 45 metrů. Četná zemětřesení věž poškodila a její výška je nyní již jen 25 metrů. Na věž se dá vystoupat, chce to ovšem opatrně, spíše než schody je to jeden velký žebřík. Kousek od věže se nachází staré pohřebiště s náhrobními kameny, takzvanými Bal-bal (Náhrobní kameny zobrazující zemřelého, nebo jeho nepřítele, který mu pak musí po smrti sloužit). Najdeme zde také petroglyfy, které pocházejí z přelomu letopočtu.

Po cestě jsme se stavovali v náhodných městěch / místech a vychutnávali si fakt, že jsme jediní turisté široko daleko.

Kaňon Konorchek

Další zastávkou byl kaňon Konorchek. Ten se nachází po cestě k jezeru Issyk Kul, kam jsme měli namířeno. Je třeba zaparkovat dole hned za ukazatelem, autem to opravdu daleko nejde a zároveň ani nechcete riskovat děravou pneumatiku. Trek je jen mírně do kopce a velice jednoduchý. Zároveň nabízí krásné scenérie. 

Zpáteční cesta zabere okolo dvou hodin, na cestě jsme potkali celkem 8 turistů a samozřejmě mezi nimi nechyběli Češi.

Je zajímavé, jak se mění krajina každých pár kilometrů, občas zeleň, za chvíli zase poušť. Úrodná pole se mění ve vyschlou krajinu. Na cestě jsme měli velké štěstí i na policii, v jednom úseku jsme o dost překročili povolenou rychlost a zastavila nás místní hlídka. Stáhli jsme okénko a začali mluvit anglicky, načež se policajt pousmál a ukazoval ať jedeme dál. 

Issyk Kul

Pozdeji odpoledne jsme přijeli do ubytování Bel Tam Yurt Camp ve městě Tong, kde jsme si pronajali yurtu a šli si zaplavat. Voda byla teplejší než vzduch, a tak vlézt do vody nebylo až tak složité. Samotný večer jsme zakončili pohledem na západ slunce a skupinovou večeří.  

Kaňon Skazka

Další ráno jsme si přivstali a vyjeli na výlet ke kaňonu Skazka (také známý pod názvem Fairy Tale).

O tomto kaňonu se traduje místní legenda, že kdysi, dávno, tak dávno, že tu ještě nebylo ani jezero, se v bohatém městě v údolí kopce zamiloval drak do krásné dívky. Jeho láska byla neopětovaná, a tak se zařekl, že se studny ve městě rozbouří a kaňon zaplavÍ. Stane se tak každý úplněk, dokud si tento skutek nerozmyslí. Po tomto slibu drak upadl do hlubokého spánku. Každý úplněk lidé ve městě zakryli všechny studny zlatými poklicemi, aby je ochránili před zatopením. 

Sama žena však jeden měsíc zapomněla zakrýt studnu. Město se bohužel zaplavilo a proměnilo se v jezero Issyk-Kul. Když se drak probral z dlouhého spánku, byl tak smutný, že ztuhl a proměnil se v kámen. V kámen rovněž proměnil i jiné lidi a zvířata, která jsou zde v kamenných podobách dodnes. Zajímavé na této legendě je, že archeologové objevili pod jezerem Issyk Kul artefakty ze starověkých civilizací, takže zde opravdu kdysi bývalo starověké město.

Po návštěvě kaňonu nás čekala 500 km dlouhá cesta zpět do Almaty, která nám zabrala zhruba 9 hodin a  následný odlet do Samarkandu. Rozhodně jsme za 3 dny nestihli navštívit vše, co jsme chtěli, ale i tak bychom doporučili Kyrgyzstán, byť jen na pár dní. 

Co bychom rádi bývali viděli ? 
1/ Jezero Sonkol 
2/ Národní park Ala Archa 
3/ Jeti Oguz 
4/ Altyn Arashan 
5/ Tash Rabat

Museli jsme si zkrátka něco nechat i na příští návštěvu, protože víme, že se do Kyrgyzstánu určitě vrátíme ! 🙂

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

Jak jsme konečně navštívili Kazachstán! Rady a tipy před cestou

 

Last Updated on 4 února, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jídlo na cestách
2 měsíců před

Kyrgyzstán je neuvěřitelná země, díky za cestopis. Až pojedete příště, mrkněte na místní kyrgyzská jídla, já se vrátil před pár týdny a i gastronomicky je to super země 😀