Jak jsme konečně navštívili Kazachstán! Rady a tipy před cestou

Z historického Uzbekistánu jsme se 16 hodinovým vlakem přesunuli do jednoho z hlavních bodů naší cesty, do nádherného Kazachstánu! Kazachstán je země, která ještě úplně není na zahraniční turisty zvyklá, ale jakmile rozlousknete zdejší pravidla, budete nadšení!

Ocitnout se v nové zemi a obrovském městě, kde se mluví výhradně rusky, kompletně bez připojení k internetu, to bylo tedy něco na nás :D. Několik hodin jsme po Almaty bloudili v kruhu, až se nám z Wifi podařilo objednat Yandex do autopůjčovny. To jsme ještě netušili, že se naše autopůjčovna schovává ve sklepě sovětského sídliště. Na dveřích nebyl ani nápis, pouze telefonní číslo, které nás nakonec zachránilo a půjčovnu jsme našli :D.

Půjčení auta v Kazachstánu

Náš čas v Kazachstánu jsme se rozhodli využít na maximum. Vzhledem k obrovským vzdálenostem mezi jednotlivými místy jsme se rozhodli, že nejlepším řešením pro nás bude zapůjčení auta. Poprvé jsme se setkali s tím, že je při půjčení omezený počet ujetých kilometrů za den. Téměř každá z autopůjčoven má denní limit 200 kilometrů, nicméně nejbližší zajímavé místo je od Almaty vzdáleno třeba 350 km. Připlácet se musí i za to, že se rozhodnete opustit Almaty.

Půjčení auta rozhodně nenechávejte na poslední chvíli, auta jsou vyrezervovaná i několik měsíců předem. My jsme půjčení auta řešili měsíc před cestou a už jsme měli problém. Nakonec jsme sehnali auto u autopůjčovny ALMAcar.

Prozradím, že jsme následně cestovali autem i do Kyrgyzstánu, a to nám za příplatek umožnila autopůjčovna Vladex. Ve výsledku jsme u obou autopůjčoven celkově dopláceli kolem 3 500 Kč za kilometry přes limit.

Řízení v Kazachstánu

Dle Rádi slov bylo řízení v Kazachstánu na pohodu. Většina řidičů byla tolerantní, hlavní tahy byly v dobrém stavu a vše bylo přehledně značené. Pokud míříte dál od Almaty, určitě si hlídejte množství benzínu v nádrži. Vzdálenosti míst jsou opravdu brutální a ne vždy byla při cestě pumpa.

Jakožto zodpovědný navigátor a pasažér musím poreferovat, že v Kazachstánu jsem měla jedny z nejkrásnějších výhledů během cesty. Ta krajina je neuvěřitelně rozmanitá a každých pár desítek kilometrů se mění.

Jak cestovat po Almaty

Pro cestování v rámci města jsme využívali aplikaci Yandex GO, což je vlastně takový východní Uber. Aplikace vám pravděpodobně půjde stáhnout právě pouze v těchto východních zemích. Jedná se o super rychlý a celkem úsporný způsob dopravy. Za dlouhou jízdu jsme platili v řádech desetikorun. Super řešení, pokud si nechcete vyplýtvat omezené kilometry nebo nemáte při ruce auto.

Yandex mimo jiné využijete i v Uzbekistánu, Moldavsku, Arménii, Gruzii i na Ukrajině. Pokud rádi cestujete na východ, vyplatí se tuhle appku mít staženou :).

Ubytování v Kazachstánu

V Almaty není problém najít ubytování skrze Booking. Pokud ale míříte i do jiných koutů Kazachstánu, zjistíte, že se možnosti hoodně ztenčí. Ve většině případů jsme si zkusili na google najít ubytovnu/hotel a následně jim zavolat či je kontaktovat skrze Whatsapp. Angličtina je v Kazachstánu téměř nulová, a tak nám při slovíčku „Hello“ polovina hotelů zavěsila. Spousta hotelů po nás požadovala jakousi zálohu předem, kterou jsme bohužel nebyli schopni uhradit. Když zjistili, že jsme zahraniční turisté, šlo to i bez toho.

V Almaty vám můžeme doporučit určitě hotel Sunkar, který se nachází přímo před vstupní branou do národního parku Ile-Alatau. Jedna noc vyšla v přepočtu na 710 Kč/pokoj/noc. Jediné, na co upozorníme, je špatně zaznačená lokace v Google mapách, kvůli které jsme si zajeli asi 30 kilometrů. Pokud chcete bydlet v centru, doporučujeme Hostel WINEHUB.

Ubytováni jsme byli i ve vesničce Saty, která se nachází nedaleko jezer Kolsai. Tam jsme si našli skromné ubytko s fajn snídaní Guest House Arcabay-Karligash (cca 1 000 Kč/pokoj/noc). Podotýkáme, že tam je společná koupelna a nezbyl na nás ani mililitr teplé vody :D.

Naším dalším výchozím bodem bylo město Zharkent u hranic s Čínou, kde jsme se ubytovali v Gostinichny Kompleks Hayat. Booking nemají, ale jednoduše jsme rezervovali skrze Whatsapp. Cenu si přesně nepamatujeme, ale bylo to za rozumné peníze.

Místní SIM – Internet v Kazachstánu

Kazachstán je pro člověka, který neovládá ruštinu, jednou velkou hádankou. Cestou jsme narazili na malou trafiku, kde nám paní odkývala, že si můžeme koupit místní simkartu. Libovali jsme si, že to jde hladce. Nicméně její uvedení do provozu až tak hladké nebylo. Po 30 minutách zkoušení nám pomohl kolemjdoucí, který polorusky konstatoval, že bychom na to potřebovali kazašskou občanku.

Nakonec jsme simku vyhodili a zašli na pobočku společnosti BeeLine, kde se ochotný pracovník prohrabal milionem papírů a internet nám zprovoznil. Přesnou cenu si nepamatujeme, ale nebylo to nic hrozného.

Na většině ubytování normálně fungovalo rychlé Wifi připojení.

Pokud si neplánujete vyřizovat fyzickou simkartu, doporučujeme aplikaci Airalo. Po zadání kódu MICHAE9173 získáte kredit 3 USD. Aplikaci stahujte zde.

Měna

Oficiální měnou Kazachstánu je kazašské Tenge. Jedna česká koruna se rovná přibližně 0.05 kazašskému tenge, takže si jistě dovedete představit pakl bankovek, který budete pyšně nosit v peněžence. V Almaty se na většině míst dalo bez problémů platit kartou. Do zapadlejších městeček si ale raději přibalte hotovost.

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

TOP 10 zajímavostí o Uzbekistánu

Jak jsme navštívili Uzbekistán, aneb 3 města na Hedvábné Stezce

Last Updated on 27 ledna, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments