TOP 10 zajímavostí o Uzbekistánu

Uzbekistán je země ležící ve střední Asii, známá svou bohatou historií, kulturou a přírodními krásami. V tomto článku se dočtete 10 nejzajímavějších faktů o Uzbekistánu, které jste možná nevěděli!

1. Uzbekistán byl klíčovou zastávkou Hedvábné stezky.

Hedvábná stezka byla starověká obchodní cesta, která spojovala Čínu se Středozemím. Uzbekistán byl klíčovou zastávkou na této trase a mnoho měst v Uzbekistánu, jako Samarkand a Buchara, bylo důležitými obchodními centry.

2. Uzbekistán je rájem pro milovníky architektury.

Uzbekistán je domovem jedné z nejkrásnějších islámských architektur na světě. Například náměstí Registan v Samarkandu je ohromujícím komplexem tří medres (islámských škol) z 15. až 17. století.

3. Uzbekistán je domovem největšího bazaaru „pod širým nebem“ na světě.

Chorsu Bazaar v Taškentu je největší bazaar pod širým nebem na světě. Najdete zde vše od čerstvých produktů až po tradiční uzbecká řemesla.

4. Uzbekistán je největším světovým producentem hedvábí.

Uzbekistán je známý pro své vysoce kvalitní hedvábí a je největším světovým výrobcem hedvábných látek. Hedvábnický průmysl je již po staletí důležitou součástí uzbecké ekonomiky.

5. Uzbekistán má jedinečnou kuchyni.

Okolní státy ovlivňovaly i uzbeckou kuchyni. Uzbecká kuchyně je směsí středoasijských, blízkovýchodních a ruských vlivů. Mezi nejoblíbenější jídla patří plov (rýžový pokrm s masem a zeleninou), šašlik (grilované maso) a lagman (nudlová polévka).

6. Uzbekistán je domovem některých z nejstarších měst světa.

Samarkand a Buchara se řadí mezi nejstarší města na světě s historií čítající více než 2000 let. Tato města byla během éry Hedvábné stezky důležitými centry obchodu, kultury a vzdělanosti.

7. K plážím mají Uzbeci daleko.

Uzbekistán není jen vnitrozemská země. Je to dvojitě vnitrozemská země, což znamená, že všechny země, které ji obklopují, jsou také vnitrozemské. A k dosažení jakéhokoli pobřeží je třeba z Uzbekistánu překonat alespoň dvě země. Je jen jeden další stát, který se může „pyšnit“ tímto titulem, uhádnete jaký? (Nachází se v Evropě).

8. Tradiční chléb plný pověr

S uzbeckým chlebem souvisí mnoho pověr. Věří se, že obrácení chleba na opačnou stranu než má být, nebo jeho položení na zem, vám přinese smůlu. Podle prastaré tradice musí člen rodiny před odjezdem na cestu ukousnout malý kousek uzbeckého chleba. Zbývající chléb je pak zakopaný nebo skrytý, dokud se cestovatel nevrátí domů.

9. Uzbekistán má velké nerostné bohatství

Co se týče zásob a produkce mědi a wolframu, patří Uzbekistán mezi deset nejlepších zemí světa. Mezi další vývozy patří zlato, ropa, zemní plyn a také uran.

10. V Uzbekistánu najdete největší „otevřený“ zlatý důl na světě

Na území Uzbekistánu je největší povrchový zlatý důl na světě, který se nachází v Muruntau v poušti Kyzylkum. Důl produkuje zhruba 56 tun zlata každý rok a jáma pokrývá oblast 3,5 km na  2,5 km a hloubku 600 metrů. Odhaduje se, že zásoby zlata v regionu Muruntau, včetně těch, které jsou v procesu výroby, jsou přibližně 170 milionů uncí zlata (530 tun).

Zlato bylo poprvé objeveno v regionu v roce 1958, původně byl region zdrojem Tyrkysu z dob Hedvábné stezky. Až v 50. letech 20. století byla oblast důkladně prozkoumána. Komerční těžba zlata začala v roce 1967 a pokračuje dodnes.

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

Okouzlující Uzbekistán – rady a tipy před cestou

Last Updated on 4 ledna, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments