Okouzlující Uzbekistán – rady a tipy před cestou

Uzbekistán nás nadchl od prvního momentu, co jsme vkročili na jeho území. Už před návštěvou jsme si byli jistí, že se nám bude moc líbit, Uzbekistán ale předčil všechna naše očekávání. Pokud nás už nějakou dobu čtete, určitě víte, že nás moc baví navštěvovat bývalé sovětské republiky. Uzbekistán se ale od ostatních velmi liší. Takhle nádhernou architekturu jsme snad v žádné jiné z postsovětských republik neviděli. 

Letenky do Uzbekistánu 

Jako výchozí bod jsme si vybrali město Samarkand, kam létá naše oblíbená nízkonákladovka Wizz Air z Abu Dhabi. Zpáteční letenka z Abu Dhabi nás vyšla na 1 200 Kč / osoba. Češi mohou Uzbekistán navštívit s platným cestovním pasem. Vízum není potřeba. 

Po příletu si nezapomeňte vyřídit SIM (stánek v příletové hale) a pořešit můžete i výměnu peněz – mají dobrý kurz. Doporučujeme stáhnout aplikaci YANDEX GO, což jsou místní taxíky, které jsou opravdu levné a cenu znáte předem. V příletové hale si vás jinak vyhlídnou klasičtí taxikáři, kteří vás odvezou 5x dráž. 

Pravidla vstupu do Uzbekistánu

Češi mohou do Uzbekistánu cestovat s platným cestovním pasem. Ještě donedávna bylo povinné vízum, ale tato povinnost se v roce 2019 zrušila. Pokud zde plánujete pobývat méně než 30 dní, nemusíte vízum absolutně řešit. Všichni turisté mají v Uzbekistánu povinnost registrace, kterou za vás často automaticky vyřeší hotel. Poznáte to tak, že vám ubytovatel předá papírek o registraci. 

Pokud pobýváte v airbnb, pravděpodobně to budete řešit sami tím, že se nahlásíte na příslušnou turistickou policii. 

Uzbekistán Samarkand

Hromadná doprava a cestování po Uzbekistánu

Upřímně jsme byli až v úžasu, jaký komfort cestování po Uzbekistánu nabízí. Na vzdálenější cesty určitě doporučujeme cestovat vlakem. Uzbecké vlaky jsou moderní, spolehlivé jako hodinky a navíc vás svezou rychlostí až 210 kilometrů za hodinu! Jízdenky doporučujeme řešit třeba týden předem, vlaky bývají hodně vyprodané. Ceny se liší podle tříd, my jsme vyzkoušeli tak nějak všechny.

Přikládáme orientační ceny v roce 2023:

  • Samarkand – Buchara: 76 600 UZS = cca 140 Kč 
  • Buchara – Taškent: 113 370 UZS = 205 Kč
  • Taškent – Samarkand = 105 000 UZS = 190 Kč 
  • Taškent – Almaty (Kazachstán, 16 h jízdy) = 1 215 Kč 

Vlaky jsou čisté a moderní. V lepších třídách najdete i různé hostesky či stevardy, kteří nabízí kávu/ čaj a občerstvení. Jednou jsme dokonce dostali i svačinu v ceně jízdenky. 

Pro cestování v rámci města doporučujeme aplikaci YANDEX GO, kterou normálně stáhnete v App store či Google Play. Možná vám nepůjde stáhnout v ČR, my jsme ji prvně stahovali v Moldavsku. Je to takový východní Uber. Za jízdu jsme platili třeba kolem 25 – 60 Kč. Cenu znáte vždy předem. Doporučujeme nepárovat s kartou a zadat vždy platbu v hotovosti. Při platbě kartou se nám dvakrát stalo, že řidič ujel nebo se tvářil, že transakce neproběhla a chtěl po nás hotovost. Tenhle problém jsme měli akorát v Taškentu – pozor na to. 

Měna a ceny v Uzbekistánu

Uzbekistán byl první stát, kde se z nás po příletu stali milionáři! Ne.. a teď vážně :-D. Uzbekistán je docela hotovostní země, a tak určitě doporučujeme cestovat s nějakou větší peněženkou. Zdejší měna je proti dolaru hodně slabá a čeká vás tak solidní štos papírovek. My jsme si na letišti směnili jen něco málo na první ubytování a cestu.. a rázem z toho byla plná peněženka. Pro představu 1 000 UZS (uzbeckých somů) = 1,80 CZK. Klasických směnáren tu moc nenajdete. Nicméně v Samarkandu i Buchaře najdete bankomaty, které vám smění dolary za místní měnu v dobrém kurzu. 

Ceny za jídlo i ubytování byly více než přívětivé – v obchodech je levněji než u nás. Nicméně počítejte s tím, že v restauracích si účtují tuším 15% tax.

V Uzbekistánu se daly pořídit nádherné suvenýry za dobrou cenu. Pokud máte namířeno do dalších středoasijských republik, nákup suvenýrů určitě pořešte v Uzbekistánu. 

Ubytování v Uzbekistánu

Ubytování jsme řešili úplně klasicky přes Booking. Našimi záchytnými body byla Buchara, Taškent a Samarkand. Pokud byste se chystali na stejná místa, můžeme jen a jen doporučit. 

  • BucharaHotel Guest House Golden Degrez – V samém srdci Buchary (od centra opravdu dvě minutky). Jedna noc pro dvě osoby i se snídaní nás vyšla na 318 Kč. Paní nás ubytovala během dopoledne po předchozí domluvě. 
  • SamarkandHotel House Luxury – Krásné pokoje a spolehlivá Wifi, do centra jsme dojížděli Yandexem, ale pěšky si myslím by to bylo tak do 35 minut. Cena i se snídaní cca 750 Kč pro dvě osoby na noc. 
  • Taškent – V Taškentu jsme zvolili ubytování se společnou koupelnou, konkrétně Hotel Taht. Jedna noc nás vyšla na 750 Kč. Hotel je u několikaproudé silnice, my jsme opět využívali Yandex. 

Buchara Uzbekistán

Bezpečnost v Uzbekistánu

Uzbekistán je poměrně bezpečnou zemí. Všichni byli moc milí a všude jsme se cítili vítání. Asi jako všude na světě si dejte pozor na kapsáře, kteří se mohou objevit v hromadné dopravě či na chaotických místech. 

Jak se v Uzbekistánu domluvím? 

Úředním jazykem je sice uzbečtina, ale běžně není problém se domluvit rusky. My bohužel rusky neumíme, a tak nám sem tam prošla angličtina nebo ruce a nohy.

Pokud si některý z yandexářů chtěl popovídat, používal u toho překladač, což bylo moc milé :-). Celkově se lidé v Uzbekistánu hodně zajímali odkud jsme a co nás tam vedlo. 

Dress code v Uzbekistánu

Většina obyvatel (přes 90%) vyznává sunnistský islám, a tak tomu nezapomeňte přizpůsobit i svůj dress code. Já jsem s sebou měla většinou delší šaty či volné kalhoty a v batohu mi nechyběl šátek pro zakrytí hlavy a ramen (při vstupu do mešity). 

Samarkand Uzbekistán

Jak jsme navštívili Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán?

TOP 13 míst, která navštívit v Arménii + podrobný itinerář

Rady a tipy před cestou na mexický Yucatán

Last Updated on 1 ledna, 2024 by Míša

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments